Jump to content

Centropyge Bispinosa ick ερχεται και φευγει


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα.εχω μια απορια,

Πως γινεται το ick να ερχεται και να φευγει μεσα σε λιγες ωρες,εκτος και αν δεν βλεπω καλα.ειναι καινουργιο ψαρακι περιπου μιας εβδομαδας,την τεταρτη μερα καταλαβα οτι απεκτησε ick.τωρα δινω βιταμινες σκορδοζουμο και εχω και ετοιμη καραντινα αλλα θα δω προς το παρων πως θα παει.και εχω την εντυπωση πως οταν ανοιγουν τα φωτα ισως χειροτερευει αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο ακομα.εχει συμβει και σε κανεναν αλλο αυτο.20170217_175601.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Καλησπερα στην παρεα.εχω μια απορια,

Πως γινεται το ick να ερχεται και να φευγει μεσα σε λιγες ωρες,εκτος και αν δεν βλεπω καλα.ειναι καινουργιο ψαρακι περιπου μιας εβδομαδας,την τεταρτη μερα καταλαβα οτι απεκτησε ick.τωρα δινω βιταμινες σκορδοζουμο και εχω και ετοιμη καραντινα αλλα θα δω προς το παρων πως θα παει.και εχω την εντυπωση πως οταν ανοιγουν τα φωτα ισως χειροτερευει αλλα δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτο ακομα.εχει συμβει και σε κανεναν αλλο αυτο.20170217_175601.jpg

Εχω και αρκετη τριχωειδη αλγη αλλα επειδη οι νεμο την εχουν καταβρει νομιζουν οτι εινα σε παιδικη χαρα δεν θελω να την αφαιρεσω.

Link to comment
Share on other sites

1487348011428.jpg1487347784996.jpgΚαι μια φωτο με το σαμπ.1487347784996.jpg

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος manos0000 έγραψε:

Εχω και αρκετη τριχωειδη αλγη αλλα επειδη οι νεμο την εχουν καταβρει νομιζουν οτι εινα σε παιδικη χαρα δεν θελω να την αφαιρεσω.

Ξκιναμε να την αφαιρεσεις απο χτες,θα τουμπαρει το συστημα σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω και αυριο μια φωτο με κλειστα τα φωτα που πιθανων δεν θα εχει στιγματα.παντως σημερα πριν αναψουν τα φωτα δεν εβλεπα στιγματα και λεω ωραια καθαρισαμε εκανε δουλεια το σκορδο και η βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το σκόρδο και οι βιταμίνες δεν θεραπεύουν το ικ.

Επειδή το έχω περάσει πολύ πρόσφατα, θέλει καραντίνα με θεραπεία χαλκό ή υποαλατότητα.

Και κανονικά όχι μόνο αυτό το ψαράκι που σου εμφάνισε αλλά όλα τα ψάρια σου πρέπει να μπούν στην καραντίνα για θεραπεία και το ενυδρείο να μείνει χωρίς ψάρια για 8-10 βδομάδες. Μόνο έτσι θα απαλλαχτείς απο το ικ.

Ξέρω ότι είναι επίπονο και μεγάλη ταλαιπωρία γιατί το έχω περάσει αλλά είναι ο μόνος τρόπος.

 

Πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και η ποιότητα του νερού στο ενυδρείο γιατί η κακή ποιότητα στρεσάρει τα ψάρια και αδυνατίζει το ανοσοποιητικό τους.

 

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις κάτι με την τριχοειδή που χαλάει την ποιότητα του νερού, θα σου κάψει όλα τα κοράλλια που έχεις και στο τέλος όπως σου είπε και ο Νίκος θα πάρεις το ενυδρείο στο χέρι..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας ευχαριστησω για της απαντησεις σας.εχω διαβασει αρκετα για το ick και το σωστοτερο ειναι αυτο που προτεινεις αλλα να πανε ολα τα ψαρια καραντινα ειναι αδυνατον γιατι στο τελος θα τα χασω ολα και δεν θα φταιει το ick.(μικρη καραντινα)να βαλω το προσβεβλημενο ψαρι μπορω να το κανω αυτη τη στιγμη αλλα και παλι χωρις να στρεσαρω τα υπολοιπα παλι αδυνατον.να περιμενω κανα δυο μερες μηπως και το ξεπερασει μονο του η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ξεπεράσει. Τα στίγματα θα εξαφανιστούν μόλις το παράσιτο κάνει τον κύκλο του αλλά πάντα το παράσιτο θα υπάρχει.

Δεν έχει νόημα να βάλεις μόνο αυτό το ψάρι καραντίνα. Το ick το έχουν όλα τα ψάρια σου άσχετα αν τα υπόλοιπα δεν έχουν συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Πολύ τριχοειδή. Πρέπει να πάρεις μέτρα. Μια dolabella θα κάνει πάρτυ.

Δεν ηθελα να τους τη χαλασω μηλαμε για ξαπλες οι νεμο την εχουνε καταβρει.θα την μειωσω αν δεν γινεται διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Δεν θα το ξεπεράσει. Τα στίγματα θα εξαφανιστούν μόλις το παράσιτο κάνει τον κύκλο του αλλά πάντα το παράσιτο θα υπάρχει.

Δεν έχει νόημα να βάλεις μόνο αυτό το ψάρι καραντίνα. Το ick το έχουν όλα τα ψάρια σου άσχετα αν τα υπόλοιπα δεν έχουν συμπτώματα.

 

+100000

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Δεν ηθελα να τους τη χαλασω μηλαμε για ξαπλες οι νεμο την εχουνε καταβρει.θα την μειωσω αν δεν γινεται διαφορετικα.

Θα καταστρέψει το ενυδρείο σου και τα κοράλλια σου. Δεν φτάνει να τη μειώσεις, πρέπει να την εξαφανίσεις..

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αλλα δευτερευον προβλημα αυτο.για παμε και παλι στο ick εχει προλαβει να κανει κυκλο.αν το βγαλω αμεσα μηπως και δεν εχει προσβληθει το ενυδρειο;υπαρχει τετοια περιπτωση;δεν εχω ανεβασει θερμοκρασια γι αυτο τον λογο.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τοτε.καμοια αλλη ιδεα.να βγαλω τα κοραλακια να τα βαλω καραντινα και να κανω θεραπεια με υποαλλατοτητα στο κυριως ενυδρειο.και φυσικα οχι με χαλκο.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις κι αυτό, εννοείται χωρίς χαλκό αφού θα σου καταστρέψει το βράχο και τον αραγωνίτη.

 

Αλλά το πλεονέκτημα της καραντίνας είναι ότι δεν έχει ουτε βράχο ουτε αραγωνίτη να κρυφτεί το παράσιτο.Δεν ξέρω αν εξασφαλίζεις 100% να καθαρίσει με βράχο και αραγωνίτη.

 

Απο κει και πέρα, εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει οτι σε πολλα tang ειναι συνηθης φαινωμενο.αυτη τη κανουν βγαζουν ολα τα ψαρια και τα πανε καραντινα;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω;

 

Υπάρχει ένας συγκεκριμένος τρόπος για να καθαρίσεις με το ικ, απο κει και πέρα τι κάνει ο καθένας με τα ψάρια του είναι υποκειμενικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω οι αποψεις διιστανται με το συγκεκριμενο θεμα.δεν το εχουμε ξεκαθαρισει σε πολλα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος manos0000 έγραψε:

Εχω διαβασει οτι σε πολλα tang ειναι συνηθης φαινωμενο.αυτη τη κανουν βγαζουν ολα τα ψαρια και τα πανε καραντινα;

Το ικ υπαρχει σε ολα τα ενυδρεια και περιμενει,τωρα η καραντινα ΟΛΑ και μενεις 60+μερες χωρις ψαρι η βαζεις uv η βαζεις οζον,μαζι με σκορδο και βιταμνες,αλλιως ταιζεις οπως κανεις με βιταμινες και σκορδο και οποιο την βγαλει.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω uv τοτε γιατι τα υπολοιπα δε λεει.περισσοτερο κακκο θα κανω παρα καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...