Jump to content

υλικα φιλτρου eheim professional 2280


george78

Recommended Posts

καλησπερα σας. Εχω σκοπό να κανω νεο ξεκίνημα στο ενυδρείο μου με φροντοζες. Θα ηθελα να ρωτήσω τα  βιολογικά υλικα (τα οποιά ειναι στην παρακάτω φωτο )που τρεχαν στο ενυδρειο μου πρεπει να αλλαχτουν η" συνεχιζω με αυτα? Και το βασικοτερο απο αυτα ειναι αυτο που μοιάζει σαν σιποραξ ειναι το ιδιο καλο η" οχι? Πωλειται μαζι με το φιλτρο. Εμενα παντως μου φένεται αρκετά ψευτικο. Σαν πορσελάνινο μου φένεται. Μήπως θα έπρεπε να αντικαταστήσω? 

Tέλος, το φιλτρο εχει μέσα τρείς καδους όπου οι δυο εχουν το sabstrat  και ο ενας εχει το "μακαρονι"τυπου σιποραξ. Είναι σωστή η αναλογία?

IMG_6340.JPG

Link to comment
Share on other sites

Τριψε με το χερι σου το υλικο,αν αρχίσει κ αλλοιώνεται δεν θα το εβαζα αν οχι βάλτο κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μια χαρα ειναι .δεν παθαίνει κατι οταν το τρίβω .αλλα αυτο που με  "καίει "περισσότερο ειναι το μακαρόνι (τύπου σιποραξ) που εχω μεσα .ειναι αξιόπιστο ή οχι ;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα υλικα ειναι καλα. Απλα παιζουν σε διαφορα χωρου για αποικηση. Εγω το substrat δεν το χω και πολυ σε εκτιμηση γιατι λιωνει ευκολα και ολη η μπιχλα του μεταφερετε στο ενυδρειο. Περαν τουτου δεν βλεπω λογο να αλλαξεις υλικα.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Sturm έγραψε:

Ολα τα υλικα ειναι καλα. Απλα παιζουν σε διαφορα χωρου για αποικηση. Εγω το substrat δεν το χω και πολυ σε εκτιμηση γιατι λιωνει ευκολα και ολη η μπιχλα του μεταφερετε στο ενυδρειο. Περαν τουτου δεν βλεπω λογο να αλλαξεις υλικα.

Greetings from the dark side!
 

 

Θοδωρή αναφέρεσε στο substrat ή substrat pro?Γιατί το substrat pro λιώνει πολύ ποιο δύσκολα από σχεδόν όλα τα υλικά....

Link to comment
Share on other sites

Ωπ με πιανεις αδιαβαστο. Αυτο το στρογγυλο που δειχνει πανω ο φιλος.

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sturm έγραψε:

Ωπ με πιανεις αδιαβαστο. Αυτο το στρογγυλο που δειχνει πανω ο φιλος.

Greetings from the dark side!
 

 

Το στρογγυλό είναι substrat pro και είναι μακράν καλύτερο απο σχεδόν όλα τα μακαρόνια....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι της γνωμης να τ αφησεις

Με δυο καδους substrat pro και το αλλο τυπου siporax εισαι μια χαρα

Πριν απο τα υλικα θα σου προτειναι καποιο μπλε σφουγγαρι να τα κραταει λιγο τα χοντρα.......

Link to comment
Share on other sites

 
Το στρογγυλό είναι substrat pro και είναι μακράν καλύτερο απο σχεδόν όλα τα μακαρόνια....

Δημητρη ισως και να ειναι. Αυτη την παρατηρηση ομως την εχω κανει μετα απο καιρο. Βγαζουν πολλα μικροσωματιδια!

Greetings from the dark side!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την βοηθεια σας .Τελικα αγορασα 5 λιτρα σιποραξ(ειχα κ αλλα τρια λιτρα περισευμα) και εβαλα σε δυο απο τα τρια "καλαθια".Στο ενα αφησα τα sabstrat .Τελος υπαρχει το μπλε σφουγγαρι μεσα καθως κ το λευκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα, αν καταλαβα καλα το δουλευες το φιλτρο αυτο παλια πριν αλλαξεις τα υλικα, τι εντυπωσεις εχεις απο αυτο(αποδοση ευκολια κλπ)?

Σκεφτομαι να παρω δευτερο φιλτρο σε λιγο καιρο λογω αυξησης λιτρων, ενδιαφερομαι για το αμεσως πιο μικρο της ιδιας σειρας το 2275  και ψαχνω γνωμες σε σχεση με το 2217 classic που εχω.

Αν εχει και κανεις αλλος δουλεψει αυτα τα φιλτρα θα βοηθουσε η γνωμη του, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

απο τα πιο αξιοπιστα νομιζω. ανταλλακτικα υπαρχουν απλα τα πληρωνεις ακριβα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...