Jump to content

Γνωμες παρακαλω!


velos

Recommended Posts

Καλησπερα,

Σκεφτομαι στο καινουριο σπιτι να τοποθετησω ενα 700λιτρο και θελω να μου πειτε την γνωμη σας μιας και θελω να βαλω δισκους.Αρχικα σε τι αριθμο και κατα δευτερον με τι εξοπλισμο και αν γινεται να αποφυγω την Α.Ο.!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να την αποφυγεις.οι διαστασεις του ενυδρειου σου ;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα γινει κατασκευη.Σκεφτομαι για 1.70×80×60

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου σε αυτα τα λιτρα κραταγα μεχρι προσφατα για αρκετα χρονια απο 9-12 δισκους διαφορων μεγεθων μεχρι και τελικων μεγεθων μια εποχη....

Μαζι με διαφορα ειδη κιχλιδων και ψαριων αμαζονικης προελευσης κατα περιοδους..

Ποτε δεν χρησιμοποιησα οσμωση...

Νερο βρυσης-προφιλτρων ειχα μαζι με χρηση τυρφης...

Το ιδιο θα κανω και στο επομενο δισκαδικο...

Εφοσον κανεις κατασκευη να βαλεις και σαμπ με μια πολυ καλη ρυθμιζωμενη αντλια και θα εισαι καλυμενος...

Αλλιως κατα την γνωμη θα χρειαστεις πολυ καλη φιλτρανση του τυπου 1 fx5 συν καποιο "δυνατο" εχειμ ή κατι αντιστοιχο-α.....

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα 2 δυνατα φιλτρα τυπου fx5 και οχι σαμπ.Καργα βιολογικο υλικο φανταζομαι.2x500w θερμοστατες,κυκλοφοριτη?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα fx5 και ενα φιλτρο οπως το εχειμ το 2260 που να μπορει να "δεχεται" ενυδρειακο βαμβακι...

Βιολογικο οσο χωρανε...

Θερμοστατες υπαρχουν 300αρηδες της εχειμ που καλυπτουν απο 600-1000 λιτρα...

Κυκλοφορητη δεν εβαλα ποτε...

Τα φυτα και τα ψαρια βυθου κραταγαν μια χαρα τον βυθο...

Ασε που στους δισκους αρεσουν τα νερα που δεν εχουν ροη γιατι "βοσκανε" και πιο υσηχα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θερμαντήρα ΜΟΝΟ τιτανίου και ΜΟΝΟ Schego!!!

Θα με θυμηθείς για αυτό.....Θα ζεσταίνει πραγματικά το νερό σου και θα κάνεις και οικονομία σε σχέση με οποιοδήποτε απλό θερμαντήρα!!!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια!Οι διαστασεις ειναι οκ για δισκους?Κατι αλλο απο εξοπλισμο?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Θερμαντήρα ΜΟΝΟ τιτανίου και ΜΟΝΟ Schego!!!

Θα με θυμηθείς για αυτό.....Θα ζεσταίνει πραγματικά το νερό σου και θα κάνεις και οικονομία σε σχέση με οποιοδήποτε απλό θερμαντήρα!!!!

Επειδη το παιδι θα τον βαλει στο ενυδρειο μεσα ,δεν ισχυει οτι ειναι επικινδυνος για τσουφλισμα;;;ρωταω απλα δεν ειχα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος velos έγραψε:

Πολυ ωραια!Οι διαστασεις ειναι οκ για δισκους?Κατι αλλο απο εξοπλισμο?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οι διαστασεις ειναι καλες ,αν μπορουσες λιγο μηκος ακομα θα ησουν τελεια.για τα ψαρια τι εχεις στο μυαλο σου;;εχεις δει κατι συγκεκριμένα;;μικρα μεγαλα ,γερμανια ασια;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Επειδη το παιδι θα τον βαλει στο ενυδρειο μεσα ,δεν ισχυει οτι ειναι επικινδυνος για τσουφλισμα;;;ρωταω απλα δεν ειχα ποτε.

 

Κοίτα....εγώ έχω Schego και μεσα στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα....αλλά δεν πάει να πεί ότι αν κάποιο ψάρι φάει κυνήγι και παει και σφηνώσει στον θερμοστάτη οτι δεν θα την πατήσει....απλα αν τον βαλεις μεσα στο ενυδρείο βάζεις και ένα προστατευτικό για θερμαντήρες....

 

Η διαφορά απόδοσης και οικονομίας είναι τεράστια...μπορεί να σας πεί και ο @south την εμπειρία του όταν του πρότεινα και άλλαξε σε schego!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ψαρια σκοπευω κυριος μεγαλα αν ειμαι τυχερος και τα βρω στα χρωματα που μου αρεσουν.Μηκος ποσο το ιδανικο?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

 

Κοίτα....εγώ έχω Schego και μεσα στο ενυδρείο χωρίς πρόβλημα....αλλά δεν πάει να πεί ότι αν κάποιο ψάρι φάει κυνήγι και παει και σφηνώσει στον θερμοστάτη οτι δεν θα την πατήσει....απλα αν τον βαλεις μεσα στο ενυδρείο βάζεις και ένα προστατευτικό για θερμαντήρες....

 

Η διαφορά απόδοσης και οικονομίας είναι τεράστια...μπορεί να σας πεί και ο @south την εμπειρία του όταν του πρότεινα και άλλαξε σε schego!

Ειναι ε;;;μαλλον πρεπει να το κοιταξω πιο σοβαρα.ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος velos έγραψε:

Για ψαρια σκοπευω κυριος μεγαλα αν ειμαι τυχερος και τα βρω στα χρωματα που μου αρεσουν.Μηκος ποσο το ιδανικο?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φιλε οπως ξερεις οσο μεγαλύτερο τοσο το καλύτερο, αλλα επειδη δεν μπορουμε να κανουμε κ τρελα πραγματα εγω που εχω 1.50 θελω παρα πολυ να φτιαξω ενα διμετρο κ ας κοψω ποντους απο υψος.ο καθενας βεβαια με τις εμπειρίες του.αφου θα το φτιαξεις προσπαθησε αν ειναι δυνατο 1.80 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το μετρηρα ακριβως επειδη θα φτιαχτει και ενεργειακο τζακι απεναντι μεχρι 1.60 βγενει το μηκος και το πλατος 60.Για υψος δν εχω θεμα αλλα μεχρι τι υψος μπορω να βαλω να ειναι ασφαλες?

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου παλαιότερα χρησιμοποιούσα 3Χ300W eheim για το 2μετρο, έβαλα τον schego 600w και όπως είπε και ο Husky_jim η διαφορά απόδοσης και οικονομία ήταν τεράστια ... Βέβαια χρειάζεται να συνδεθεί με elwell... (όσο επικίνδυνοι είναι οι υπόλοιποι είναι και αυτοί αν θες για ασφάλεια βάζεις προστατευτικό πλαστικό!)

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2017 at 11:38 ΜΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Παρε ενα fx5 και ενα φιλτρο οπως το εχειμ το 2260 που να μπορει να "δεχεται" ενυδρειακο βαμβακι...

Βιολογικο οσο χωρανε...

Θερμοστατες υπαρχουν 300αρηδες της εχειμ που καλυπτουν απο 600-1000 λιτρα...

Κυκλοφορητη δεν εβαλα ποτε...

Τα φυτα και τα ψαρια βυθου κραταγαν μια χαρα τον βυθο...

Ασε που στους δισκους αρεσουν τα νερα που δεν εχουν ροη γιατι "βοσκανε" και πιο υσηχα...

 

 

Για πες και το άλλο... με τον Τοτό.-  :hehe

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος diskus fan έγραψε:

 

 

Για πες και το άλλο... με τον Τοτό.-  :hehe

http://www.thetechden.com.au/JAGER_HEATER_300w_p/jg3619.htm

:bleh:

Οτι υπαρχει-υπαρχει παντως!!

Τετοιο εχω στο 700αρι....

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό το έβαλες... για να με πείσεις;  :rolleyes:  :hehe

Έχω 5 στο σπίτι (300 watt) 2-3 των 250 watt (όταν έκλεισε το Water Inn, τους έδιναν "μπιρ-παρά")... και πάει λέγοντας μέχρι τον μικρότερο των  25 watt.

Τον "έψαλα" τον Γερμανό πριν 2 χρόνια (στο προηγούμενο πρωτάθλημα δίσκων). Καμία σχέση πλέον με τους παλιούς αξιόπιστους Jagger... των οποίων ήμουν οπαδός.

Ούτε 400λιτρο ΔΕΝ ζεσταίνουν οι καινούργιοι... σιγά ΜΗΝ ζεστάνουν τα 600-1000 που γράφουν.- :thumbsd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος diskus fan έγραψε:

Ούτε 400λιτρο ΔΕΝ ζεσταίνουν οι καινούργιοι... σιγά ΜΗΝ ζεστάνουν τα 600-1000 που γράφουν.- :thumbsd:

Εμενα το ενυδρειο το φτανει παντως στην θερμοκρασια που του βαζω...

Βεβαια ειναι ηδη το σπιτι ζεστο και δεν ξερω πως θα αντιδρουσε αν χρειαζοταν να "ζοριστει" παραπανω....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Εμενα το ενυδρειο το φτανει παντως στην θερμοκρασια που του βαζω...

Βεβαια ειναι ηδη το σπιτι ζεστο και δεν ξερω πως θα αντιδρουσε αν χρειαζοταν να "ζοριστει" παραπανω....

Ακριβως σταθη, στην δικια μου πολυκατοικία που η θερμανση κοπηκε απο καιρο,δεν μπορει.αντιθετα αυτος που ειχα ο πρασινος μπορουσε να φτασει το ενυδρειο στους 33.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με τη σειρά μου αυτό που διαπίστωσα ως τώρα ειναι ότι αν το σπίτι είναι ζεστό η θερμοκρασία μου χωρίς να ανάβει θεμοστάτης είναι μεταξύ 26 και και 26,5 ανάλογα με το πόσες φορές ανοίγει η γυναίκα για αερισμό το σπίτι.

Κάποιες ελάχιστες φορές εχει χρειαστεί να επέμβει ο θερμοστάτης που παίρνει μπρος στους 25,7 και σε ελάχιστα λεπτά φτάνει και πάλι τους 26.

 

Στις αλλαγές του νερού μιας και δεν έχω την πολυτέλεια βαρελιών και προετιμασίας ακόμα, διαπιστώνω οτι ο 300αρης JBL που έχω, ίσως να ζορίζεται να ζεστάνει το νερό σε εύλογο χρονικό διάστημα.Δεν ξέρω βέβαια πόσο σωστό είναι να ζεσταίνει το νερό σε χρόνο dt και εαν αυτό που θεωρω εγώ ζόρισμα τελικά σαν αποτέλεσμα να είναι το νορμαλ. Πάντως τη δουλειά του στο τέλος την καταφέρνει για τα 300 λιτρα που έχω. Μπορεί και να περάσει 1 ώρα μέχρι να πιάσει θερμοκρασία το νερό γι αυτό έχω φροντίσει με ρακοράκια και λάστιχα να φέρνω νερό απο το νιπτήρα του μπάνιου που εκεί υπάρχει δυνατότητα μίξης ζεστου κρύου.

Συμφωνώ παραπάνω με τον Στάθη, οι ιδανικές συνθήκες για να καταλάβουμε τι γίνεται, θα ήταν αν θα χαμε το ενυδρείο σε κανα μπαλκόνι μόνιμα. Εκει θα καταλαβαίναμε στα σίγουρα τις δυνατότητες του κάθε θερμοστάτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παλαιότερα με 3 jagger 300w σε πολυκατοικία του 1979 τελευταίος όροφος (μόνωση Ο) δούλευαν όλο τον χειμώνα συνέχεια...

Ο schego 600w δουλεύει πολύ λιγότερο για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία! (είναι ο μόνος θερμοστάτης που όταν λειτουργεί το νερό γύρω του δείχνει να "τρέμει"!!!)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος south έγραψε:

Παιδιά παλαιότερα με 3 jagger 300w σε πολυκατοικία του 1979 τελευταίος όροφος (μόνωση Ο) δούλευαν όλο τον χειμώνα συνέχεια...

Ο schego 600w δουλεύει πολύ λιγότερο για να πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία! (είναι ο μόνος θερμοστάτης που όταν λειτουργεί το νερό γύρω του δείχνει να "τρέμει"!!!)

Το νερο τρεμει κ σ 2 sunsun που εχω εγω αλλα δεν ξερω αν γινεται για το ιδιο λογο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...