Jump to content

SOS


Recommended Posts

Πριν 5 μερες εχασα 2 clown αφου το προηγουμενο βραδυ τα ειχα δει να ειναι κοντα στην επιφανεια του νερου και να αναπνεουν βαρια. Mετα προσεξα οτι τα silver dollars ειχαν εμφανισει ασπρα spots. Aπο τα πολυ λιγα που ηξερα καταλαβα οτι ηταν ick. Tοτε ειχα θερμοκρασια 23, PH = 8.2, Ammonia και Nitrite μη ανιχνευσιμα. Aρχισα θεραπεια με ICHTHYO MEDIC για πεντε μερες οπως μου ειχαν πει και αυξησα και θερμοκρασια στους 28 και προσθεσα MUTAPHI "D" PH- για μειωση του PH. Kατα τη διαρκεια της θεραπειας και ενω φαινεται οτι τα dollars ειναι καλυτερα εχασα 3 platy, 1 angel fish και 2 αλλα clown που ειχα παρει την μερα που εχασα τα προηγουμενα.

Tο PH δεν επεσε και αντιθετα σημερα μετρησα 8.4 με Ammonia και Nitrite μη ανιχνευσιμα.

Eιμαι σε πληρη απογνωση γιατι μου φαινεται οτι θα χασω και τα αλλα ψαρια.

Tι πρεπει και μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 μερες εχασα 2 clown αφου το προηγουμενο βραδυ τα ειχα δει να ειναι κοντα στην επιφανεια του νερου και να αναπνεουν βαρια. Mετα προσεξα οτι τα silver dollars ειχαν εμφανισει ασπρα spots. Aπο τα πολυ λιγα που ηξερα καταλαβα οτι ηταν ick. Tοτε ειχα θερμοκρασια 23, PH = 8.2, Ammonia και Nitrite μη ανιχνευσιμα. Aρχισα θεραπεια με ICHTHYO MEDIC για πεντε μερες οπως μου ειχαν πει και αυξησα και θερμοκρασια στους 28 και προσθεσα MUTAPHI "D" PH- για μειωση του PH. Kατα τη διαρκεια της θεραπειας και ενω φαινεται οτι τα dollars ειναι καλυτερα εχασα 3 platy, 1 angel fish και  2 αλλα clown που ειχα παρει την μερα που εχασα τα προηγουμενα.

Tο PH δεν επεσε και αντιθετα σημερα μετρησα 8.4 με Ammonia και Nitrite μη ανιχνευσιμα.

Eιμαι σε πληρη απογνωση γιατι μου φαινεται οτι θα χασω και τα αλλα ψαρια.

Tι πρεπει και μπορω να κανω?

4776[/snapback]

Kαλη σου μερα Αdonis,

κατ' αρχας να σου πω οτι λυπαμαι πολυ για τα ψαρακια που εχασες. Το πρωτο μεγαλο προβλημα που εχεις ειναι το pH, ειναι πολυ ψηλο για τα ψαρια που εχεις και πρεπει να κατεβει αμεσως. Δεν ξερω τι φυτα εχεις μεσα στο ενυδρειο και η μειωση του pH με χημικα μπορει να τα πειραξει. Αυτο που θα προτεινα εγω για τωρα ειναι το εξης:

1. Κατ' αρχας ηρεμησε. Μην κανεις αποτομες κινησεις γιατι θα χασεις και αλλα ψαρια. Για παραδειγμα, το ανεβασμα της θερμοκρασιας αποτομα απο 23 στους 28 βαθμους δεν ηταν σωστο. Οταν ανεβαζουμε τη θερμοκρασια το κανουμε σταδιακα γιατι οι αποτομες αλλαγες στρεσσαρουν τα ψαρια και αρρωσταινουν.

2. Διαβασε τις οδηγιες του πακετου απο το χημικο που πηρες για να πεσει το pH. Αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενα υγρο / σκονη που να κατεβαζει το pH στο 7 (ουδετερο). Αν το MUTAPHI "D" PH- που πηρες ΔΕΝ κατεβαζει το pH τοσο, πρεπει να χρησιμοποιησεις αλλο χημικο. Η Ιnterpet βγαζει ενα οπως επισης και η Seachem. Αγορασε ενα απο τα δυο και χρησιμοποιησε το. Προσοχη και παλι, πρεπει να κατεβασεις το pH σταδιακα, δηλαδη κατα 0,2 -0,4 μοναδες καθε δυο μερες. Διαφορετικα κινδυνευουν τα ψαρια σου.

3. Εφοσον τα ψαρια που πεθαναν ηταν στον αφρο και ανεπνεαν βαρια εχεις προβλημα οξυγονωσης του νερου κατα πασα πιθανοτητα (η αλλη περιπτωση ειναι να εχεις προβλημα με την ποιοτητα του νερου). Πες μου σε παρακαλω τι ροη εχει το φιλτρο σου (ειδα το αλλο ποστ που εβαλες αλλα οι πληροφοριες μου φαινονται περιεργες. Το ενυδρειο ειναι 420 λιτρα και σου εδωσαν αντλια 2880 λιτρων? Αυτη ειναι η αντλια σου?) και αν εχεις προσθεσει αεραντλια. Αν μπορεις, τσεκαρισε τις πληροφοριες και ξαναπες μου.

(θελουμε να βρουμε ποσα λιτρα νερο την ωρα κυκλοφορει. Το μαγαζι που στο πουλησε θα ξερει να σου πει αν εσυ δεν ξερεις.)

4. Βαλε στο νερο αλατι (ειδικο για τροπικα ενυδρεια, οπως αυτο της Aquarium Pharmaceuticals, DrWellFish η της Interpet, σε διαλυμα 0,3% (εχει οδηγιες στα πακετα). Το αλατι θα προσθεσει ηλεκτρολυτες στο νερο και αυτο θα βοηθησει να αναπνεουν τα ψαρια καλυτερα. Επισης, κανει και ελαφρα απολυμανση (θα βοηθησει και με το ick.

5. Ρωτησε το μαγαζι που σου πουλησε και εστησε το ενυδρειο τι υλικα εβαλε στο φιλτρο (καινουργια η χρησιμοποιημενα) και αν το φιλτρο ειναι στρωμενο. Το πιο πιθανο ειναι να σου εχουν βαλει καινουργια υλικα, οποτε η αμμωνια και το νιτρωδες θα εμφανιστουν αργοτερα (περιπου σε 3-5 μερες).

6. Μην αγορασεις περεταιρω φαρμακα και μπουκαλακια τωρα μεχρι να βρουμε το προβλημα.

7. Μην βαλεις αλλα ψαρια στο ενυδρειο μεχρι να λυθουν τα προβληματα. Απλα θα τα χασεις και αυτα! Περιμενε να στρωθει το ενυδρειο πρωτα και μετα μπορεις σιγα σιγα να το στοκαρεις στα επιπεδα που θελεις.

Πες μας τι γινεται με αυτα σαν αρχη και τα ξαναλεμε.

Καλη σου επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες.

Λοιπον η αντλια ειναι Hailea Water Pump HX-6530.

Δεν εχω αεραντλια. Mου ειπαν οτι δεν ειναι αναγκαια.

Tα χημικα που μου λες δεν ξερω αν τα βρω εδω αλλα θα κοιταξω.

Θα δοκιμασω παλι με το MUTAPHI "D" PH- αν και οι οδηγιες μου φαινονται παραξενες.

Mε την οξυγονωση το ειχα υποψιαστει. Πως μπορω να εχω μετρησεις για αυτο?

Tη θερμοκρασια να την κατεβασω τωρα που τελειωσα τη "θεραπεια"?

Aδωνις

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα γιατι ξεχασα να προσθεσω κατι.

Τα ψαρια που διαλεξες για το ενυδρειο δεν ειναι συμβατα μεταξυ τους και θα σου προτεινα να ξανασκεφτεις την επιλογη σου γιατι θα εχεις περεταιρω προβληματα. Απο τα ειδη που ανεφερες στο αλλο ποστ και σε αυτο τα εξης ειναι συμβατα:

Loaches (Batia Macracantha), Irridescent Shark (Balantiocheilus Melanopterus - φανταζομαι απο την περιγραφη οτι αυτον εννοεις), Silver Dollars (Metynnis Hypsauchen), Severum (Heros Severus) και αναφερεις και εναν "καθαριστη", εννοεις πλεκοστομο?

Αυτα ειναι ολα συμβατα αν κρατησεις το ενυδρειο στις εξης παραμετρους: pH 7 (οπως προειπαμε, αλλα οτιδηποτε μεταξυ αξιων 6,7-7,4 κανει. Απλα μην πας πολυ στα ορια γιατι αν σου κρασαρει το pH η ανεβει αποτομα θα χασεις ψαρια), θερμοκρασια 25C - 26C, dH 11 (σκληροτητα, για την οποια δε μας εχεις πει μετρησεις ακομα αλλα πρεπει να τη μετρησεις, μετρα και general και carbonate). Με τη σκληροτητα πρoσπαθησε να εισαι ακριβης γιατι αν ανεβεις πανω απο 12 θα εχουν πιθανως προβλημα τα loaches.

Τα platies (Χiphophorus Macculatus) θα επιβιωσουν με αυτες τις αξιες αλλα παιζουν περιθωριακα, αν κατι δεν παει καλα μπορει να τα χασεις. Προσωπικα δεν θα τα εβαζα γιατι προτιμουν πιο αλκαλικο και σκληρο νερο.

Τα Angelfish (Pterophyllum Scalare η Altum - εξαρταται πιο εχεις) με αυτο το συνδυασμο ξεχνα τα γιατι θελουν πολυ μαλακο νερο και το δικο σου πρεπει να ειναι ημισκληρο για τα υπολοιπα ψαρια.

Αυτα και περιμενω νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η αντλια ειναι Hailea Water Pump HX-6530. Δεν εχω αεραντλια. Mου ειπαν οτι δεν ειναι αναγκαια.

Αδωνη για κοιταξε σε παρακαλω πολυ ΕΔΩ, αυτη ειναι η αντλια σου? Αν ναι, σου δινει 1750 λιτρα την ωρα, οποτε το νερο εχει ροη 4 φορες την ωρα, που ειναι μια χαρα, δεν χρειαζεσαι αεραντλια. Η ροη της ειναι ρυθμιζομενη?

Tα χημικα που μου λες δεν ξερω αν τα βρω εδω αλλα θα κοιταξω.
Μπορει καποιος απο τα αλλα παιδια να σου προτεινει κατι που να κυκλοφορει στην Κυπρο. Παντως η Seachem σιγουρα κυκλοφορει.
Θα δοκιμασω παλι με το MUTAPHI "D" PH- αν και οι οδηγιες μου φαινονται παραξενες.
Αν θελεις γραψε μας ακριβως τι λενε οι οδηγιες κυτταξα μηπως βρω οδηγιες στα Αγγλικα αλλα δεν βρηκα τιποτα.
Mε την οξυγονωση το ειχα υποψιαστει. Πως μπορω να εχω μετρησεις για αυτο?
Μεγαλη ιστορια. Κυκλοφορουν διαφορα χημικα στο εμποριο (οπως αυτο της Sera) αλλα η αξιοπιστια τους θεωρειται μαλλον χαμηλη. Για να κανεις σωστες μετρησεις χρειαζονται ηλεκτρονικα οργανα αποσο ξερω. Παντως αν η αντλια σου ειναι οντως αυτη που λες, δεν εχεις προβλημα οξυγονωσης του νερου, εχεις προβλημα οξυγονωσης των ψαριων (που συνηθως προερχεται απο κακη ποιοτητα νερου, ασθενειες των βραγχιων κτλ).
Tη θερμοκρασια να την κατεβασω τωρα που τελειωσα τη "θεραπεια"?
Ποτε ξεκινησες θεραπεια? Εχουν φυγει ολα τα ασπρα σημαδια απο ολα τα ψαρια?
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μετρησει τη σκληροτητα γιατι δεν εχω παρει ακομη test. Θα παω να αυριο να παρω. Tο iridescent shark ειναι το Pangasius hypophthalmus η αλλοιως Pangasius Catfish. Tι μετρησεις αλλες πρεπει να κανω για να ξερω την ποιοτητα του νερου? Aπο οτι εχω καταλαβει το προβλημα μου ειναι η κακη ποιοτητα νερου. Eτσι δεν ειναι? Tι γινεται με τις αλλαγες νερου? Mου εχουν πει οτι δεν χρειαζεται. Eδω και 3 μηνες το μονο που κανω ειναι να προσθετω νερο καθε τοσο και τιποτα αλλο. Kατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι το ενυδρειο δεν ειναι φυτεμενο.

Η θεραπεια ηταν για πεντε μερες και τελειωσε σημερα χωρις να εξαφανιστουν πληρως τα ασπρα σημαδια αλλα υπηρξε σημαντικη βελτιωση.

AΔΩNIΣ

Έγινε επεξεργασία - ADONIS
Link to comment
Share on other sites

Μετρησα σημερα το πρωι PH 8.2 και το απογευμα θα παρω τεστ και για την σκληροτητα. Περιμενω συμβουλες γενικες για να φταξω την ποιοτητα νερου που φαινεται να ειναι η αιτια που που χανω ψαρια. Η ροη της αντλιας δεν πρεπει να ειναι ρυθμιζομενη. Τι ρολο παιζει η ρυθμιση της ροης? Μαλλον πολλες ερωτησεις μαζεμενες, αλλα τι να κανω που ειμαι ασχετος. Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος.

Ευχαριστω

ΑΔΩΝΙΣ

Έγινε επεξεργασία - ADONIS
Link to comment
Share on other sites

Αν μέσα σε 3εις μήνες δεν έχεις κάνει καμία αλλαγή μάλλον έχεις ανεβασμένα Νο3 κάνε μια μέτρηση για να σου πουν οι εμπειρότεροι τι να κάνεις μετά... Από όσο γνωρίζω αλλαγές χρειάζονται σχεδόν κάθε εβδομάδα περίπου 20% αλλά αυτό εξαρτάτε και από το μέγεθός του Ενυδρείου... Παντως δεν θα ήταν κακό να κάνεις μια αλλάγη αφου πρώτα πάρεις μετρήση για Νο3...

Καλημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Πανο Καλημερα.

ΝΟ3 εννοεις Nitrite. Αν ειναι αυτο εκανα τεστ χθες και ηταν μη ανιχνευσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Πανο Καλημερα.

ΝΟ3 εννοεις Nitrite. Αν ειναι αυτο εκανα τεστ χθες και ηταν μη ανιχνευσιμο.

4831[/snapback]

NO3 είναι το Nitrate (νιτρικά άλατα)

ΝΟ2 είναι το Nitrite (νιτρώδη ιόντα)

Link to comment
Share on other sites

OK. Θα το μετρησω και αυτο και θα επανελθω.

ΑΔΩΝΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια

Eχω κανει τις εξης μετρησεις που νομιζω οτι οι εμπειροι θα μπορουν να βγαλουν ενα συμπερασμα για το προβληματικο οπως φαινεται ενυδρειο μου.

Θερμοκρασια=28

PH = 8.2

NO3 = 50 mg/l

NO2 = 0

GH > 16 d

KH = 15 d

Tο τεστ ειναι Tetratest 5 in 1 και δεν ξερω την αξιοπιστια του. Nομιζω οτι για καποιες παραμετρους χρειαζεται πιο ακριβης μετρηση. Περιμενω εισηγησεις και συμβουλες για την ποιοτητα νερου στο ενυδρειο.

AΔΩNIΣ

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσεις καταρχήν με αλλαγές νερού 30% 2 φορές την εβδομάδα, έως ότου φτάσουν τουλάχιστον τα νιτρικά (ΝΟ3)<20mg. Ξεκίνα έτσι για να βελτιώσεις λίγο την ποιότητα του νερού σου και στη συνέχεια θα φέρεις και τις υπόλοιπες συνθήκες εκεί που πρέπει δηλαδή χαμηλότερο ph και σκληρότητα για τα ψάρια σου.

Καλό θα ήταν να προμηθευτείς κάποια υγρά τεστ για αρχή. Τα βασικότερα είναι για Αμμωνία, NO2 και ΝΟ3. Σιγά σιγά τα υπόλοιπα για Ph και σκληρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Αδωνη καλησπερα,

Ας παρουμε τα πραγματα με τη σειρα.

1. Για κυτταξε σε παρακαλω πολυ ΕΔΩ εισαι σιγουρος οτι εχεις χωρο στο ενυδρειο σου για ψαρι που ξεπερναει το 1 μετρο σε μηκος? Επιπλεον, αυτο το ψαρι ειναι πολυ κινητικο, λογικο να στρεσσαρει τα υπολοιπα!

2. Ο λογος που σε ρωτησα αν η αντλια εχει ρυθμιζομενη ροη ηταν γιατι αν ειχε, μπορει αυτοι που σου εστησαν το ενυδρειο να ειχαν ρυθμισει τη ροη σε χαμηλοτερα επιπεδα. Η αντλια ειναι σε sump?

3. Tα νιτρικα σου δεν ειναι πολλα, συνισταται βεβαια να παραμενουν κατω απο 40ppm αλλα στα 50 δεν υπαρχει προβλημα.

4. Τι αλλο προσθετεις στο νερο εκτος απο αντιχλωριο? Βαζεις καποιο προιον για να κραταει το νερο "φρεσκο" οπως πχ το EasyBalance της Tetra?

5. Και οι δυο μετρησεις για σκληροτητα ειναι πολυ υψηλες για τα ψαρια που εχεις, και αυτο ειναι λογικο να τα ενοχλει. Χρειαζεσαι μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης (RO) για να κατεβασεις τη σκληροτητα!

6. Αλλαγες νερου επιβαλλεται να κανεις, περιπου 25% την εβδομαδα. Κατα τη διαρκεια της αλλαγης πρεπει να καθαριζεις το υποστρωμα. Αυτο γινεται με ειδικο εργαλειο (ρωτησε στο LFS απο οπου αγορασες το ενυδρειο σου). Αν το υποστρωμα δεν καθαριζεται τοτε εκει αποσυντιθενται οργανικα αποβλητα, δημιουργουνται σαπροφυτα και αυτα με τη σειρα τους προκαλουν ασθενειες στα ψαρια.

7. Με το Ich δεν τελειωσες ακομα. Εφοσον υπαρχουν εξακολουθητικα ασπρα στιγματα στα ψαρια η ασθενεια ειναι ακομα παρουσα. Κυτταξε ΕΔΩ.

8. Τελος, συνεχισε να κατεβαζεις το pH μεχρι να φτασεις στα επιπεδα που σου ειπα στην προηγουμενη απαντηση. 99% οι ασθενειες και οι απωλειες προερχονται απο τον συνδυασμο πολυ αλκαλικου και σκληρου νερου με σαπροφυτα.

Link to comment
Share on other sites

Mαρινα καλησπερα και προτου προχωρησω να σε ευχαριστησω για το ενδιαφερον σου και τις συμβουλες που μου δινεις και σε ολα τα παιδια φυσικα. Hδη εχω αρχισει να χαλαρωνω λιγο γιατι πραγματικα ειχα αγχωθει λιγο κυριως λογω της αγνοιας μου, οχι τωρα φυσικα πως τα εμαθα ολα αλλα τουλαχιστο εχω βοηθεια.

Eχεις δικιο για τον καρχαρια αλλα δυστυχως εμαθα για τα χαρακτηριστικα του μετα την αγορα του αν και δεν φανταζομαι να φτανει σε τετοιο μεγεθος στο ενυδρειο. Tο παραξενο ειναι οτι δεν ειναι καθολου κινητικοι αντιθετα ειναι κρυμμενοι και ακινητοι την περισσοτερη ωρα.

H αντλια ειναι σε sump, ανοικτο συστημα.

H αληθεια ειναι οτι δεν προσθετω τιποτα στο νερο ουτε καν αντιχλωριο που το θεωρεις δεδομενο.

Tωρα για συσκευη αντιστροφης οσμωσης δεν εχω ιδεα. Mαλλον θα πρεπει να ενημεωθω τι ειναι αυτο. Xρειαζετα αμεσα?

Aρχιζω αμεσα με αλλαγη νερου αν και δεν εχω ξανακανει και δεν ξερω τις διαδικασιες αλλα νομιζω υπαρχουν αρθρα που μπορουν να με βοηθησουν.

Για το ick πολυ βοηθητικη η παραπομπη, να εισαι καλα. Eχω θερμοκρασια 28 να ανεβασω και αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Hδη εχω αρχισει να χαλαρωνω λιγο γιατι πραγματικα ειχα αγχωθει λιγο κυριως λογω της αγνοιας μου, οχι τωρα φυσικα πως τα εμαθα ολα αλλα τουλαχιστο εχω βοηθεια.

:blush:

Eχεις δικιο για τον καρχαρια αλλα δυστυχως εμαθα για τα χαρακτηριστικα του μετα την αγορα του αν και δεν φανταζομαι να φτανει σε τετοιο μεγεθος στο ενυδρειο.

Δεν γινεται να τους τον πας πισω? Κριμα το ψαρακι! Στο ενυδρειο θα μεγαλωσει αρκετα παντως. Κυττα να δεις τι γινεται. Τα ψαρια εκκρινουν καποιες ουσιες (feromones) στο νερο, οι οποιες μεταξυ αλλων δηλωνουν και το μεγεθος τους. Οταν το νερο εχει υψηλα επιπεδα feromones τα ψαρια σταματουν να μεγαλωνουν. Αυτο στη φυση χρειαζεται, ειδικα στα τροπικα, για να μην υπερβαινουν σε μεγεθος το επιπεδο του διαθεσιμου νερου ειδικα το καλοκαιρι, οπου η σταθμη κατεβαινει πολυ, με κινδυνο να μεινουν εξω απο το νερο. Τωρα στο ενυδρειο, επειδη αλλαζουμε νερο συχνα, παντα υπαρχει καινουργιο, μη κορεσμενο νερο, και αρα παντα υπαρχει αυξηση των ψαριων, εστω και ελαχιστη. Ενα τετοιο μεγαλο ψαρι θα υπερβει τις δυνατοτητες του ενυδρειου σου σιγουρα. Ασε που θα επιβαρυνει το συστημα σου με αποβλητα.

H αντλια ειναι σε sump, ανοικτο συστημα.
Τελεια!
H αληθεια ειναι οτι δεν προσθετω τιποτα στο νερο ουτε καν αντιχλωριο που το θεωρεις δεδομενο.
Ενα ενα μας τα λες! Αδωνη, το νερο της βρυσης εχει χλωριο! Το χλωριο τα καιει τα ψαρια. Παλι καλα που σου αντεξαν τρεις μηνες με αυτες τις συνθηκες. Πρεπει να παρεις αντιχλωριο αμεσως - ποτε δεν ξεκιναμε χωρις αυτο.
Tωρα για συσκευη αντιστροφης οσμωσης δεν εχω ιδεα. Mαλλον θα πρεπει να ενημεωθω τι ειναι αυτο. Xρειαζετα αμεσα?
Ειναι ο μονος τροπος για να χαμηλωσεις τη σκληροτητα του νερου. Ο αλλος τροπος ειναι να βαζεις βροχινο νερο στο ενυδρειο. Δεδομενων των ψαριων που εχεις, ναι χρειαζεται!
Aρχιζω αμεσα με αλλαγη νερου αν και δεν εχω ξανακανει και δεν ξερω τις διαδικασιες αλλα νομιζω υπαρχουν αρθρα που μπορουν να με βοηθησουν.

Θα πας να παρεις ενα εργαλειο για να καθαριζεις τον πυθμενα. Ειναι συνηθως ενας πλαστικος σωληνας που στενευει μπροστα και καταληγει σε ενα λαστιχο. Τον ανεβοκατεβαζεις λιγες φορες πανω στο υποστρωμα του ενυδρειου για να δημιουργησεις ροη (η μπορει να ρουφηξεις λιγο απο την πλευρα του σωληνα μεχρι να αρχισει να τρεχει το νερο). Εναλλακτικα, παρε μια μικρη αντλια, συνεδεσε την με ενα λαστιχο κηπου, βαλε στην εισοδο της το εργαλειο και ξεκινα την αντλια. Προσοχη η εξοδος του λαστιχου να ειναι σε κηπο η μπαλκονι!

Καθως τρεχει το νερο μετακινεις το πλαστικο εργαλειο πανω κατω και δεξια αριστερα στο υποστρωμα, ωστε να ρουφαει το νερο που ειναι κατω απο το υποστρωμα. Θα δεις οτι το νερο βγαινει μαυρο. Οταν αρχισει να ξεθολωνει προχωρα λιγο πιο διπλα. Επειδη δεν εχεις καθαρισει ποτε μεχρι τωρα, κανε ολο τον πυθμενα. Οταν θα μπεις σε ρουτινα, κανεις συνηθως τα βασικα.

Το φιλτρο (αντλια) καλο ειναι να το κλεινεις προληπτικα καθε φορα που βαζεις χερι μεσα στο ενυδρειο.

Οταν βγαλεις 25 - 30% του νερου σταματας. Εφοσον εχεις sump, βαλε το λαστιχο στη βρυση, με την εξοδο του στο sump και αρχισε να το γεμιζεις. Βαλε αντιχλωριο συμφωνα με τις οδηγιες του μπουκαλιου (μπορεις να διαλεξεις πιο θελεις, υπαρχουν διαφορες μαρκες, εγω προτιμω το JBL Biotopol για διαφορους λογους). Το αντιχλωριο πρεπει να μπει πριν το νερο! Φροντισε το νερο να ειναι αναμεμιγμενο σε περιπου σωστη θερμοκρασια, δηλαδη τη θερμοκρασια του ενυδρειου (28Κ επι του παροντος). Οταν γεμισεις το sump ξεκινα την αντλια μεχρι να το αδειασει. Συνεχισε στις ιδιες γραμμες μεχρι να γεμισει το ενυδρειο σου κανονικα. Εισαι ετοιμος.

Α! μια και την κανεις αυτη τη δουλεια, για κυττα λιγο και τα σφουγγαρια του φιλτρου να δεις αν ειναι καθαρα. Αν δεν ειναι θελουν καθαρισμα. Μην το κανεις αμεσως- να σου πουμε πρωτα πως!

Για το ick πολυ βοηθητικη η παραπομπη, να εισαι καλα. Eχω θερμοκρασια 28 να ανεβασω και αλλο?
Οχι δε χρειαζεται. Κανονικα θα μπορουσες αλλα επειδη τα ψαρια σου ειναι πολυ ταλαιπωρημενα και επειδη στις υψηλες θερμοκρασιες μειωνεται η ποσοτητα οξυγονου στο νερο, κρατα τη στους 28 να μην εχουμε αλλα θυματα. Απλα συνεχισε τη θεραπεια μεχρι να φυγουν ολα τα λευκα στιγματα απο ολα τα ψαρια.

:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απλά πριν βιαστεί ο φίλος μας να μαζέψει νερό βροχής για να μαλακώσει το νερό του ενυδρείου του (και επειδή έρχονται και βροχές μέσα στην εβδομάδα) να πώ πως καλό είναι να μην χρησιμοποιούμε νερό της βροχής στο ενυδρείο μας, τουλάχιστον όσοι ζούμε σε μεγάλα αστικά κέντρα, λόγω της μεγάλης ατμοσφαιρικής ρύπανσης.

Καλύτερος τρόπος για το μαλάκωμα του νερού είναι η αντίστροφη όσμωση όπως είπε πιο πάνω και η Μαρίνα εκτός και αν σας πιάνουν οικολογικές ευαισθησίες, όπως εμένα. Σε αυτή την περίπτωση μπορείτε να δοκιμάσετε τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προς το παρον ψαχνω να δω πως θα κανω τις αλλαγες νερου και τι θα πρεπει να προμηθευτω για να γινονται σωστα αλλα και οσο το δυνατο πιο ευκολα. Αλατι να βαλω? Ποτε και ποσο νοουμενου οτι ακομη πιστευω δεν εχει περασει το ick.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προς το παρον ψαχνω να δω πως θα κανω τις αλλαγες νερου και τι θα πρεπει να προμηθευτω για να γινονται σωστα αλλα και οσο το δυνατο πιο ευκολα. Αλατι να βαλω? Ποτε και ποσο νοουμενου οτι ακομη πιστευω δεν εχει περασει το ick.

4933[/snapback]

Το τι πρεπει να προμηθευτεις στο ειπα. Αλατι βαζεις σε διαλυμα 0,1 -0,3%. Το πακετο αναγραφει αναλυτικες οδηγιες.

Torm ειχα την εντυπωση οτι ο Αδωνης ζει στην Κυπρο, οπου δε φανταζομαι να εχει τοση μολυνση .... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αδωνη φρόντισε να προμηθευτείς τα τεστ που λεω παραπάνω και στη συνέχεια πάρε μετρήσεις από το νερό της βρύσης για να δεις που βρίσκεται. Στη συνέχεια θα δούμε πως θα το μαλακώσεις. Μπορεί απλά να έχει σκληρύνει από την έλλειπή συντήρηση, εξάτμιση κλπ. Δεν είναι απαραίτητο να ασχοληθείς ακόμα με αυτά, προέχει η θεραπεία για το ικ.

Για τη θερμοκρασία νομίζω ότι είναι προτιμότερο να την πας στους 30oC ή και 31 και σε συνδυασμό με το αλάτι (όπως σου λέει η Μαρίνα) προκειμένου να φύγει το ικ γρήγορα. Αν το αφήσεις στους 28 θα χάσεις χρόνο. Με 31oC σε 5-6 μέρες θα έχει φύγει το ικ. Είναι απαραίτητο να έχεις καλό αερισμό με μία αεραντλία και το φίλτρο να χτυπάει την επιφάνεια και να κάνει καλή ανάδευση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μιχαλη εχω τα εξης τεστ:

Σε υγρη μορφη: PH, Ammonia, NO2

Με stick : PH, NO3, NO2, KH, GH

Τι εννοεις το φιλτρο να κτυπαει στην επιφανεια?????

Η αεραντλια ειναι απαραιτητη. Σε τι βοηθαει? Ετσι απλα για να μαθαινω.

Εχει δικιο η Μαρινα, στην Κυπρο μενω και σιγουρα δεν εχει την ατμοσφαιρικη ρυπανση της Αθηνας που εχω ζησει αλλα δεν εχω καταλαβει πως θα γινεται αυτο με το νερο της βροχης. Εννοειται οτι σε καθε αλλαγη θα βαζω νερο της βροχης???

Επειδη ομως εχω ψιλομπερδευτει συνοψιζοντας απο αυτα που με συμβουλευετε θα ξεκινησω με :

1. Αλλαγη νερου 30% και καθαρισμο του πυθμενα

2. Προσθετω αλατι και ανεβαζω λιγο τη θερμοκρασια για το ick

3. Κανω μετρησεις του νερου της βρυσης και

4. Φυσικα επιστρεφω και σας ζαλζω παλι

Συμφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

1. ok

2. ok

3. δεν επείγει τόσο

4. εννοείται

Για να μην σε μπερδεύω με την αεραντλία, το φίλτρο σου έχει μία έξοδο σωστά; Θα γυρίσεις το σωληνάκι να χτυπάει την επιφάνεια του νερού και να κάνει έντονο κυματισμό. Προσοχή μην πετάγονται τα νερά απέξω στις λάμπες κλπ. Αυτό βοηθάει στην οξυγόνωση του νερού, η οποία είναι άκρως απαραίτητη αφού θα ανεβάσεις τη θερμοκρασία.

Πάρε και ένα υγρό τεστ για NO3.

Κατά τη γνώμη μου άσε το νερό της βροχής προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια καταλαβα. Η εξοδος του νερου απο το σωληνακι ειναι πανω απο την επιφανεια και την κτυπαει.

Κατι αλλο που ηθελα να πω ειναι οτι χρειαζεται να προσθετω συχνα νερο(καθε δυο μερες) και μεχρι τωρα αυτο που εκανα ηταν να προσθετω νερο οταν εβλεπα οτι στην εξοδο απο το σωληνακι δεν υπηρχε εντονος κυματισμος και φυσικα σαν ασχετος προσθετα στο sumb νερο της βρυσης κατευθειαν χωρις αντιχλωριο μεχρι να επανελθει ο εντονος κυματισμος στην επιφανεια του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάζεται να προσθέτεις τόσο συχνά νερό? Έχεις ανοιχτό καπάκι στο ενυδρείο? Το sump σου έχει καπάκι? Προσθέτοντας συνέχεια νερό, αν αυτό δεν είναι κατάλληλων προδιαγραφών (GH, kH) θα έχεις στο μέλλον μεγάλη συσσώρευση αλάτων και υψηλές τιμές της σκληρότητας, εφόσον δεν έχεις αντίστρωφη όσμωση.

Επίσης, να βάζεις οπωσδήποτε αντιχλώριο στο νερό της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...