Jump to content

Πρώτοι κάτοικοι


Recommended Posts

Το στρώσιμο του πρώτου μου ενυδρείου είναι σε καλό δρόμο, οπότε έχω αρχίσει και ψάχνω για τα πλασματάκια που θα βάλω μέσα.

Αρχικά προσανατολίζομαι να βάλω κάποια σαλιγγάρια και γαριδούλες, ώστε να ελέγξω καλύτερα και από την αρχή την εμφάνιση άλγης... Corydoras και τιγράκια θέλω να τα αποφύγω λόγω εμφάνισης, αλλά και λόγω του φυτέματος.

Το tank είναι 180 λίτρα και θα φυτευτεί, αλλά όχι πολύ πυκνά...

Αυτό που σκεφτόμουνα είναι 5 γαρίδες και 3-4 σαλιγγάρια, αφού γίνει και το φύτεμα.

Στο θέμα των υπόλοιπων ψαριών, σκεφτόμουνα να φιλοξενηθούνε ένα ζευγάρι μικρών gourami ή Apistogramma ή ramirezi και ένα κοπαδάκι από 10 cardinal tetra ή ροδόστομους.

Απ' όσο είδα στο "ψαχτήρι", λίγο πολύ ταιριάζουνε τα παραπάνω.

Έχετε κάποια παρατήρηση?

Με ποιά σειρά θα ήτανε καλύτερα να τα βάλω και πόσο διάστημα να αφήνω ενδιάμεσα?

Μήπως έχετε κάποια άλλη πρόταση ψαριών?

Το black ghost το έχει κανείς? Είναι ήσυχο όσο είναι μικρό?

Link to comment
Share on other sites

Το στρώσιμο του πρώτου μου ενυδρείου είναι σε καλό δρόμο, οπότε έχω αρχίσει και ψάχνω για τα πλασματάκια που θα βάλω μέσα.

Αρχικά προσανατολίζομαι να βάλω κάποια σαλιγγάρια και γαριδούλες, ώστε να ελέγξω καλύτερα και από την αρχή την εμφάνιση άλγης... Corydoras και τιγράκια θέλω να τα αποφύγω λόγω εμφάνισης, αλλά και λόγω του φυτέματος.

Το tank είναι 180 λίτρα και θα φυτευτεί, αλλά όχι πολύ πυκνά...

Αυτό που σκεφτόμουνα είναι 5 γαρίδες και 3-4 σαλιγγάρια, αφού γίνει και το φύτεμα.

Στο θέμα των υπόλοιπων ψαριών, σκεφτόμουνα να φιλοξενηθούνε ένα ζευγάρι μικρών gourami ή Apistogramma ή ramirezi και ένα κοπαδάκι από 10 cardinal tetra ή ροδόστομους.

Απ' όσο είδα στο "ψαχτήρι", λίγο πολύ ταιριάζουνε τα παραπάνω.

Έχετε κάποια παρατήρηση?

Με ποιά σειρά θα ήτανε καλύτερα να τα βάλω και πόσο διάστημα να αφήνω ενδιάμεσα?

Μήπως έχετε κάποια άλλη πρόταση ψαριών?

Το black ghost το έχει κανείς? Είναι ήσυχο όσο είναι μικρό?

Τι εννοείς? Τα Corydoras δεν νομίζω να δημιουργούν πρόβλημα σε κανένα φυτό, ίσως μόνο σε φυτά τύπου Java moss λόγω του σκαψίματος που κάνουν συνέχεια... Είναι πολύ χαριτωμένα ψαράκια και πολύ ενδιαφέροντα... Υπάρχουν πάρα πολλοί τύποι... Παραμένουν σχετικά μικρά, 5 - 7 cm.

Τα τιγράκια είναι όμορφα ψαράκια, εγώ προτιμώ την ποικιλία "πράσινα βρύα" (ή κάπως έτσι...) από ότι έχω διαβάσει όμως είναι λίγο παληοχαρακτήρες ;) και αυτό υπό συνθήκες... Δεν γνωρίζω ποιά είναι η σχέση τους με τα φυτά.

Τα black ghost επίσης και πάντα σύμφωνα με την βιβλιογραφία είναι πολύ "ιδιαίτερα" ψάρια, νομίζω ότι είναι κατά κύριο λόγο νυκτόβια και γι' αυτό "χάνουν" ΙΜΟ το ενδιαφέρον τους... Ισως άλλοι να έχουν αντίθετη άποψη :) Και τι σημαίνει "όταν είναι μικρά"... δηλαδή όταν μεγαλώσουν (και ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ) τι θα τα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Eγω το ραμιρεζι το προτεινω ειναι πολυ ομορφο,ειδικα το μακρυφτερο!βεβαια να προσεξεις να παρεις ζευγαρι αν θες να σου μεινει μακρυφτερο.

Επισης ειναι αρκετα ευαισθητο οποτε θα προτεινα να το βαλεις λιγο αργοτερα που θα στρωσει καλα το νερο.Θα προτεινα επισης νεον η καρδιναλιους,αρλεκινους,και γενικα οτι κοπαδιαζει.Αυτα εγω τα εχω με δισκους και δεν ενοχλουν καθολου.Τωρα το μπλακ γκοστ εχω την εντυπωση πως ειναι τσιμπισιαρικο και γενικα οι ταραξιες στρεσαρουν με αποτελεσμα ασθενειες.Καλο ειναι να τους αποφυγεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα corydoras οντως δεν πειραζουν τα φυτα.Οσον αφορα το τι μπορεις να βαλεις ειναι καθαρα

θεμα προσωπικου γουστου φτανει τα ψαρια που θα βαλεις να ειναι συμβατα μεταξυ τους.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...