Jump to content

chocolate gouramie


Recommended Posts

καλησπέρα παιδιά γνωρίζει κανείς σε ποιο κατάστημα μπορώ να βρώ αυτο το είδος Gourami (Chocolate Gourami (Sphaerichthys osphromenoides) αν υπάρχει φυσικά η αν μπορώ να το παραγγέιλω??όπου έχω ψάξει δεν το έχω βρει πουθενά...

το συγκεκριμένο είδος είναι αυτό στην photo-------->

Ευχαριστώ...

Με εκτίμηση Αντώνης

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο ψάρι διάλεξες φίλε πολύ ευαίσθητο στης ασθένειες και θέλει άψογη ποιότητα νερού, σκοτεινό ενυδρείο.

Αν παρόλο αυτά το επιθυμητής κάνε σχετική ερώτηση στα μαγαζιά του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια εδω.. http://www.aqualandpetsplus.com/Gourami,%20Chocolate.htm .. Μεταξυ αλλων θα διαβασεις και αυτο We still cannot recommend chocolate gouramis to most aquarists. Since we cannot keep them alive, we will not sell chocolates.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ,ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας ..γενικα έχω παρατηρίσει οτι τα Gouramies ειναι λίγο "δύσκολα" σαν ψαράκια ..και πολυ "ευάλωτα" σε αρρώστιες κατα προσωπική μου άποψη φυσικά ..και απο προσωπική εμπειρία 1|5 χρόνου με τα συγκεκριμένα ψαράκια..

για τα Ηoney Gouramies (Chuna) γνωρίζει κανεις τιποτα?εχω διαβάσει κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο είδος..αλλα προτιμώ απόψεις απο δικια σας προσωπική εμπειρία...

Έγινε επεξεργασία - tony
Link to comment
Share on other sites

εχω τρια γκουράμι (three spotted, powder blue gourami,orange-yellow grourami) trichogaster τα οποία είναι ανθεκτικότατα και καθόλου αρρωστιάρικα όπως λένε οι φήμες για τα γκουράμι. Αν το είδος που σου αρέσει δεν επιβιώνει σε ενυδρείο ψάξε για κάτι άλλο που σίγουρα θα χαίρεσαι να το βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα φιλη μου elli,ευχαριστω για την απαντηση σου.. τα συγκεκριμενα ψαρακια που εχεις " (three spotted, powder blue gourami,orange-yellow grourami) trichogaster "ειναι οντως απο τα πιο αν8εκτικα κα8ως και πιο "αγρια " gouramies..σε σχεση με τα colisa lalia π.χ. Mεχρι πριν 1 μηνα ειχα Gouramies (Fire Red ,Dwarf )αλλα διστuχoς αρρωστησαν και τα εχασα μετα απο 1/5 χρονο..γενικα απο το διαβασμα και την ερευνα που εκανα οσον αφορα τα Gouramies δεν παρατηρισα κανενα προβλημα να αναφερεται για τα Honey Gouramie (Chuna) , γι αυτο αν καποιος συνχομπιστας εχει στην κατοχη του 8α τον παρακαλουσα να πει δυο λογακια για το συγκεκριμενο ειδος Honey Gouramies ...

Με εκτιμηση Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Μονο τα colisa lalia δεν ειναι ανθεκτικα.Οσες φορες πηρα δεν εζησαν πανω απο ενα χρονο.Τα υπολποιπα

gouramies ειναι ανθεκτικοτατα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...