Jump to content

Ερωτησούλες για καλύτερες συνθήκες ζωης


Recommended Posts

Κατι ακομα.Θα στοιχισει πολυ πανω απο 20 ευρω που εχεις δωσει για το nutrafin.Να κλαδευεις ωστε το φως να φτανει και στα φυτα που βρισκονται χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ... στην επομενη συναντηση θα τα πουμε καλυτερα για το διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, το nutrafin ΔΕΝ ρυθμίζεται.

Αυτο δεν το γνωριζα φιλε chrisb.Αυτο μπορει να δημιουργει πολλα προβληματα

Link to comment
Share on other sites

....Ποσο θα εχει ενα καλο αξιοπιστο διοξειδιο δηλαδη? Ετσι κιαλλος την αγορα θα την κανω το σεπτεμβριο.

....

Θα σου πρότεινα να εκμεταλευτείς αυτό το διάστημα ως το σεπτέμβριο, έτσι ώστε να πάρεις από εδώ όχι μόνο γνώμες αλλά και γνώσεις. Ακόμα και η σωστή συμβουλή μπορεί να μην αρκεί αν δεν τη συνοδεύσεις από δικό σου διάβασμα και κατανόηση.

Εννοώ... ρώτα όχι μόνο τι να κάνεις, αλλά και πως/γιατί/απορίες κλπ

Θα κάνεις την αλλαγή αυτή με μεγαλύτερη ασφάλεια αν είσαι προετοιμασμένη, με τα τεστ στο χέρι, και παρακολουθήσεις από κοντά την μεταβατική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το γνωριζα φιλε chrisb.Αυτο μπορει να δημιουργει πολλα προβληματα

Πράγματι δημιουργεί προβλήματα Πέτρο, κυρίως αστάθειας στη παραγωγή CO2. (θερμοκρασία χώρου, ηλικία μείγματος κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δημιουργεί προβλήματα Πέτρο, κυρίως αστάθειας στη παραγωγή CO2. (θερμοκρασία χώρου, ηλικία μείγματος κλπ)

Συμφωνω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλεις να σώσεις τα φυτά σου τότε χρησιμοποίησε οργανικό CO2 βάλε την δόση που αναλογεί στο ενυδρείο σου και δεν θα έχεις προβλήματα. Προσοχή όχι όλο το μπουκάλι με μιας όπως έκανε στο παρελθών κάποιο μέλος. Αλά την ανάλογη δόση. Σου συστήνω να αγοράσεις το Seachem Flourish Excel που είναι οργανικό CO2 όχι αέριο και δεν επηρεάζει το Ph καθόλου. Γενικά είναι μια λύση που πιστεύω είναι αποδεκτή από όλους.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την λύση της μπουκάλας CO2 σε συνδυασμό με pH controller υπάρχουν επειχηρήματα υπέρ και κατά τα οποία έχουν αναφερθεί και εδώ. Επειδή για τους περισσότερους αρχικά είναι μεγάλο έξοδο, (αν και στην πορεία του χρόνου σε αποζημιώνει με το παραπάνω, και αποσβένεται οικονομικά σχετικά γρήγορα), είναι καλό να έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τις απαιτήσεις του φυτικού συστήματος που θέλεις να έχεις, να κατανοήσεις τα υπέρ και τα κατά της προσθήκης μπουκάλας, και να είσαι σε θέση σε περίπτωση που αποφασίσεις να την αγοράσεις να την εγκαταστήσεις και να την λειτουργείς σωστά για να μην έχεις προβλήματα.

Στην περίπτωσή που περιγράφεις, (απώλεια ψαριών) όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι η προσθήκη nutrafin (το οποίο χρησιμοποιώ μέχρι να έρθει η μπουκάλα), κατεβάζει το pH άμεσα. Η αφαίρεση της αεραντλίας το κατεβάζει επίσης και η ελάχιστη σταθερότητα που παρέχει ένα diy μείγμα, μάλλον θα σε οδηγήσουν τελικά (και προσωρινά ίσως) στην προσθήκη flourish excel.

Ειδικά τις μέρες αυτές με τις απότομες θερμοκρασιακές μεταβολές, το μείγμα γίνεται ακόμη πιο ασταθές και μπορεί να σου κατεβάσει σε ελάχιστο χρόνο το pH με αποτελέσματα σαν αυτά που διαπίστωσες.

Επίσης όπως είπαν και οι Χρηστάδες ( :hysterical: ) μάλλον δεν είχε γίνει καλή σύνδεση ή είχες το μπουκάλι της nutrafin υψηλότερα από το ενυδρείο σου με αποτέλεσμα να "γυρίσει" το μείγμα μέσα στο ενυδρείο. Στην περίπτωση αυτή χρειάζονται συνεχείς αλλά προσεκτικές αλλαγές νερού, για να απομακρυνθούν όσο το δυνατόν περισσότερο οι αλκόολες και τα υπόλοιπα προιόντα μεταβολισμού της μαγιάς που είναι επιζήμια για την υγεία των ψαριών σου.

ΥΓ Λυπάμαι για τα ψαράκια σου..

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω πως η μυρωδιά που είχες προέρχεται από τον μεταβολισμό (ζύμωση) της ζάχαρης από την μαγιά -και στα diy αλλά και στο έτοιμο μείγμα της nutrafin- και θυμίζει την ωρίμανση της μπύρας σε brewery.

Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί, το αντίθετο την βρίσκω ενδιαφέρουσα! :hysterical:

Γούστα είναι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

...Προσωπικά εμένα δεν με ενοχλεί, το αντίθετο την βρίσκω ενδιαφέρουσα! :hysterical:

Γούστα είναι αυτά!

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου αρέσει η μυρωδιά, αλλά ντρεπόμουνα να το αναφέρω :rasp: γιατί παντού διαβάζω ότι είναι ότι χειρότερο έχουν μυρίσει... κλπ κλπ.

Ίσως φταίει ότι παλιά είχα φτιάξει διάφορα κρασιά και σαμπάνιες και η μυρωδιά μου θυμίζει ωραίες εποχές :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ παιδια δεν μυριζε σαν μπυρα μυριζε σαν βουρκος...

ΤΗΣ flourish το εχω αυτο.

Α

Link to comment
Share on other sites

Και θα συνεχισω να το χρησιμοποιω τελικα.

Τι να κανουμε τωρα οτι κ να λεμε πανε τα ψαρακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα καταρχας λυπαμε πολυ για τα ψαρακια σου ...

Θελω να τονισω οτι βλεπωντας τι φωτο του ενυδρειου σου

πραγματικα εμεινα αφωνος ... Σκεφτομουν τη μερα που εκανες

το πρωτο σου ποστ και ειχες βαλει και φωτο του ενυδρειου σου

και βλεπω και τωρα και η αλλαγη η προσπαθεια και η αποτελεσματικοτητα

πραγματικα ειναι τεραστια . Πλεον εχεις ενα παρα πολυ ομορφο natural

ενυδρειο που πρεπει να εισαι πολυ περηφανη γιαυτο ... ΕΥΓΕ :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

SE Ευχαριστω πολυ...θΑ ΣΑΣ εβαζα φοτο ετσι κιαλλος να δειτε την προοδο που εχω κανει..

Εχω πραγματα να κανω.. ακομα.

Τιποτα δεν εχει τελειωσει!

σε ευχαριατω για τα καλα σου λογια!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι πολυ απο εδω δινουν στα ψαρακια τους λαχανικα κ φρουτα οπως μηλο μαρουλι..κτλ.

Τους κανει καλο να τους δινουμε τετοια?

Αν ναι πειτε μου να τους δινω κ εγω ποσο κ καθε ποτε.!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι πολυ απο εδω δινουν στα ψαρακια τους λαχανικα κ φρουτα οπως μηλο μαρουλι..κτλ.

Τους κανει καλο να τους δινουμε τετοια?

Αν ναι πειτε μου να τους δινω κ εγω ποσο κ καθε ποτε.!

Ευχαριστω

Δεν ξέρω αν κάνει καλό -και σε τι ψάρια-, αλλά ξέρω ότι τα κοινά λαχανικά και φρούτα στο εμπόριο έχουν χημικά που δεν αντέχει ούτε ο ανθρώπινος οργανισμός :hysterical:

άρα, αν πρέπει να τους δίνεις (ας μας πει κάποιος που γνωρίζει), τότε πρέπει να προσέξεις αυτό το θέμα.

πολλά χημκά φεύγουν από τα λαχανικά με λίγο βράσιμο... αλλά με τα φρούτα είναι δύσκολο να είσαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως λαχανικά δίνουν στους Pleco για να αφήσουν ήσυχα τα φυτά του ενυδρείου, εάν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα δεν είναι ανάγκη να μπεις σε αυτήν την διαδικασία.

Επίσης και πολλές κιχλήδες τρώνε πράσινο. Πάντως προσωπικά θα προτιμούσα να τους έδινα σαν πράσινη διατροφή σπιρουλίνα είναι πολύ θρεπτική για τα ψάρια και είναι μια ιδανική συμπληρωματική τροφή. Μάλιστα υπάρχουν και κάποιοι που ταΐζουν τα ψάρια τους μόνο με αυτήν, αλλά είμαι της γνώμης η ποικιλία είναι ότι καλλίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

εχω ακουσει οτι ο αρακας οπως και το καροτο κανει καλο στα εντερικα τους,ισχυει?καθως επισης θελω να μαθω τι ειναι η σπιρουλίνα?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως το καροτο και αγγουρακι δινουν στα πλεκο.Σπιρουλινα θρπτικη ουσια που περιεχουν σχεδον ολες οι ταμπλετες βυθου

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφει και ο Πέτρος, η σπιρουλίνα έχει μεγάλη θρεπτική αξία για τα ψάρια (αλλά και τον άνθρωπο). Ανήκει στην οικογένεια των φυκών, και στο εμπόριο προστίθεται σε πλήθος τροφών flakes και pellets, και ανάλογα με το ποσοστό της δίνει ένα χαρακτηριστικό πράσινο χρώμα.

Οι Ιάπωνες την χρησιμοποιούν εδώ και πολλά χρόνια στην καθημερινή τους διατροφή, αλλά και απ'ότι έχω διαβάσει σε εκτροφεία πουλερικών. (Μάλλον δεν τους έχει πει ακόμη κανείς περί διοξίνης :hysterical: )

Προσωπικά φροντίζω πάντα να έχω μαζί μου spirulina και echinacea όταν πηγαίνω προς Αφρική, αφού και τα δύο κάνουν τρομερή δουλειά στην ενίσχυση του ανοσοποιητικού με φυσικό τρόπο.

Τέλος, και αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος, αν βρεις τροφή με περιεκτικότητα σε σπιρουλίνα και σκόρδο, μόνο καλό θα κάνεις στα ψάρια σου.

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Για να μην παρεξηγηθώ, ΜΗΝ αρχίσετε να βάζετε στις σαλάτες σας ταμπλέτες σπιρουλίνας που προορίζονται για ψάρια! Τα σκευάσματα σπιρουλίνας που προορίζονται για τον άνθρωπο θα τα βρείτε σε φαρμακεία! :rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Για να μην παρεξηγηθώ, ΜΗΝ αρχίσετε να βάζετε στις σαλάτες σας ταμπλέτες σπιρουλίνας που προορίζονται για ψάρια! Τα σκευάσματα σπιρουλίνας που προορίζονται για τον άνθρωπο θα τα βρείτε σε φαρμακεία! :P:P

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧ..! :hysterical:

Δεν μπορούσες χριστιανέ μου να το γράψεις εξ' αρχής..?!!!

Υ.Σ.: Γι΄ αυτό είχε παράξενη γεύση η ταμπλέτα, εεε..? :rasp:

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧ..! ohmy.gif

Δεν μπορούσες χριστιανέ μου να το γράψεις εξ' αρχής..?!!!

Υ.Σ.: Γι΄ αυτό είχε παράξενη γεύση η ταμπλέτα, εεε..? unsure.gif

Όχι, που θα κρατιόσουνα.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Για σας εμένα ο δικός μου τρελένεται με το αγκούρι , του έχω μια σταθερή θέση που του το προσφέρω και όταν θέλει πάει και την αράζει εκεί και περιμένει τον μεζέ. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

θα ηθελα να κανω και μια αλλη ερωτηση,ολα αυτα τα φρουτα με ποιο τροπο τα κομματιαζουμε?με μαχαιρακι η με τον τρυφτη,η καποια αλλη μεθοδο? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...