Jump to content

μεχρι ποτε??


Recommended Posts

Εγω νομιζω οτι εχει και αυτη η διαδικασια την ομορφια της αλλα και μαθαινεις πολλα χρησιμα πραγματα που θα σε βοηθησουν στο μελλον, απο τις βασικες λειτουργιες του κυκλου του αζωτου μεχρι .... να αποκτησεις υπομονη που ειναι και αυτη βασικη για τον ενυδρειοφιλο!!!Ολα εχουν το ρολο τους και χρειαζονται!

Καλη συνεχεια φιλε και θα δεις οτι αξιζει η αναμονη! :rasp:

φιλε zak συμφωνω απολυτα μαζι σου..απλως 45μερες ειναι πολλες! :hysterical:

και οση υπομονη και αν εχει καποιος,στο τελος.... :rasp:

φιλικα,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω απολυτα, αλλωστε ολοι απο αυτη τη φαση περναμε, θα δεις οτι οι 45 μερες ειναι τιποτα μπροστα στις χαρες που θα σου δωσει στο μελλον ενα υγειες ενυδρειο.Γι' αυτο δες το σαν ευκαιρια να μαθεις αυτο το διαστημα!Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτο τοσο απο το τελικο οσο και απο τα ενδιαμεσα σταδια!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω απολυτα, αλλωστε ολοι απο αυτη τη φαση περναμε, θα δεις οτι οι 45 μερες ειναι τιποτα μπροστα στις χαρες που θα σου δωσει στο μελλον ενα υγειες ενυδρειο.Γι' αυτο δες το σαν ευκαιρια να μαθεις αυτο το διαστημα!Καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτο τοσο απο το τελικο οσο και απο τα ενδιαμεσα σταδια!!! :hysterical:

να'σαι καλα φιλε μου..και εσυ να χαιρεσαι τα ψαρακια σου..

Link to comment
Share on other sites

αφου σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια σας,σας ενημερωνω οτι ολα μπηκαν σε ταξη..

μετα απο τις απαραιτητες αλλαγες νερου,και αρκετες μετρησεις για να βαβαιωθω οτι ολα ειναι οπως πρεπει,ενα ολοκληρο κεσεδακι μακαρονι και αλλο βιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδρειο (του φιλου Aramis),προστεθηκε στο φιλτρο,και το ενυδρειο απεκτησε και ζωη,6 μικρα labidochromis 3cm προσφορα του iliovas,τα οποια ειναι πολυ ζωηρα και προσαρμοστηκαν αμεσως..θα συνεχισω με μετρησεις καθε μερα για μερικες μερες για παν ενδεχομενο..

ευχαριστω οσους βοηθησαν με την γνωμη τους,και οσους προσφερθηκαν να βοηθησουν με μπολιασμα κτλ.. :hysterical:

να ειστε καλα ολοι..συνεχιστε ετσι!! :rasp:

να και μια φωτο..

post-3681-1179681033_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis-malawi
Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

Γιάννη όλα καλά λοιπόν. Θα πρότεινα και μία γερή δόση stresszyme (API) ή 2-3 tablets bactozyme (TETRA) μέσα στο φίλτρο για να βοηθήσεις κι άλλο την κατάσταση. (Υπάρχει επίσης και το SafeStart της TETRA αλλά σε μάλλον τσουχτερή τιμή).

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

:rasp:

Γιάννη όλα καλά λοιπόν. Θα πρότεινα και μία γερή δόση stresszyme (API) ή 2-3 tablets bactozyme (TETRA) μέσα στο φίλτρο για να βοηθήσεις κι άλλο την κατάσταση. (Υπάρχει επίσης και το SafeStart της TETRA αλλά σε μάλλον τσουχτερή τιμή).

Φιλικά

Ανδρέας

καλησπερα ανδρεα..

stresszyme αυριο γιατι δεν προλαβα εχθες.. :hysterical:

παντως το βιολογικο υλικο αρκει για τα ψαρακια αυτα..παντως θα ειμαι σε επιφυλακη με μετρησεις για παν ενδεχομενο..

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον acg301 όσο και να φαίνεται παράξενο έχω στρώσει 4 ενυδρεία σύνολο χωρίς αμμωνία μέσα σε 15-20 μέρες και μετά οι μετρήσεις τέλειες και τα ψάρια που μπήκαν αργότερα έως τώρα 0 απώλειες. Γιατί να δυσκολεύουμε τη ζωή μας αφού μπορούμε με λίγο μπόλιασμα απο στρωμένο βιολογικό φίλτρο ή υλικά ενυδρείου διακόσμησης που είναι απο στρωμένο ενυδρείο και λίγο τάισμα με ψαροτροφή ταυτόχρονα με βακτηρίδια επι 10 μέρες να έχουμε φτιάξει ένα υγιές ενυδρείο με φυσικό τρόπο όσο γίνεται??Μετά πως θα το διατηρήσουμε είναι άλλη υπόθεση και φροντίδα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον acg301 όσο και να φαίνεται παράξενο έχω στρώσει 4 ενυδρεία σύνολο χωρίς αμμωνία μέσα σε 15-20 μέρες και μετά οι μετρήσεις τέλειες και τα ψάρια που μπήκαν αργότερα έως τώρα 0 απώλειες. Γιατί να δυσκολεύουμε τη ζωή μας αφού μπορούμε με λίγο μπόλιασμα απο στρωμένο βιολογικό φίλτρο ή υλικά ενυδρείου διακόσμησης που είναι απο στρωμένο ενυδρείο και λίγο τάισμα με ψαροτροφή ταυτόχρονα με βακτηρίδια επι 10 μέρες να έχουμε φτιάξει ένα υγιές ενυδρείο με φυσικό τρόπο όσο γίνεται??Μετά πως θα το διατηρήσουμε είναι άλλη υπόθεση και φροντίδα...

Συμφωνώ. :hysterical::rasp::rasp: Για μένα το στρώσημο με αμμωνία δεν υπάρχει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον acg301 όσο και να φαίνεται παράξενο έχω στρώσει 4 ενυδρεία σύνολο χωρίς αμμωνία μέσα σε 15-20 μέρες και μετά οι μετρήσεις τέλειες και τα ψάρια που μπήκαν αργότερα έως τώρα 0 απώλειες. Γιατί να δυσκολεύουμε τη ζωή μας αφού μπορούμε με λίγο μπόλιασμα απο στρωμένο βιολογικό φίλτρο ή υλικά ενυδρείου διακόσμησης που είναι απο στρωμένο ενυδρείο και λίγο τάισμα με ψαροτροφή ταυτόχρονα με βακτηρίδια επι 10 μέρες να έχουμε φτιάξει ένα υγιές ενυδρείο με φυσικό τρόπο όσο γίνεται??Μετά πως θα το διατηρήσουμε είναι άλλη υπόθεση και φροντίδα...

Και εγώ με την σειρά μου να συμφωνήσω με τους φίλους.Και βέβαια συστήνω μεγάλη υπομονή στην ιχθυοφόρτιση,ωστε η βιολογία να έχει όλο τον χρόνο να ανταποκριθεί χωρίς απρόβλεπτες συνέπειες.

Πάντα φιλικά Σωκράτης :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..

θα συμφωνησω με ολους σας..αν δεν παθεις,δεν θα μαθεις λενε..και εχουν δικιο..

ευτυχως ολα γιναν σωστα μετα και απο τις συμβουλες ολων και οι μετρησεις απο προχθες ειναι μια χαρα,και τα ψαρακια ολο ζωντανια και ορεξη!!

ουτε εγω προκειται να ξαναστρωσω με αμμωνια.. :rasp: αν και ολη η διαδικασια με το ποσο κρατησε ηταν μια καλη ασκηση υπομονης,που πιστευω την περασα.. :hysterical:

σας ευχαριστω ολους και παλι..

με εκτιμηση,Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι σας φταίει η αμμωνία.

Δεν είναι πιο φτηνή και πιο ελλεγχόμενη από τη ψαροτροφή??

Αν έχεις μπόλι, το βάζεις βέβαια, αλλά αυτό τι σχέση έχει με τι το ταίζεις.

Το νεο μου 180άρι έκανε όλο το κύκλο σε 11 μέρες!!, με ελάχιστο μπόλι και αμμωνία, η οποία το διατηρεί ακόμα (από τις 27/4/2007) και μάλιστα ανεβαίνουν και τα νιτρικά (τα φυτά δεν έχουν ριζώσει και φουντώσει πλήρως ακόμα, ούτε έχω βάλει τις έξτρα λάμπες)

Αν πάλι εννοείτε το να στρώσεις μόνο με αμμωνία -χωρίς μπόλι- ε τότε βέβαια είναι απελπιστική κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τον τροπο με τα ψαρια-πειραματοζωα να παιζουν το ρολο του παροχεα τροφης στα βακτηρια :hysterical: , ολοι οι αλλοι τροποι μου φαινονται καλοι, εφοσον το αποτελεσμα ειναι το ιδιο!

Φιλε συγχαρητηρια για την ολοκληρωση της προσπαθειας σου, καλη συνεχεια στην απολαυση του ενυδρειου σου! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι σας φταίει η αμμωνία.

Δεν είναι πιο φτηνή και πιο ελλεγχόμενη από τη ψαροτροφή??

Αν έχεις μπόλι, το βάζεις βέβαια, αλλά αυτό τι σχέση έχει με τι το ταίζεις.

Το νεο μου 180άρι έκανε όλο το κύκλο σε 11 μέρες!!, με ελάχιστο μπόλι και αμμωνία, η οποία το διατηρεί ακόμα (από τις 27/4/2007) και μάλιστα ανεβαίνουν και τα νιτρικά (τα φυτά δεν έχουν ριζώσει και φουντώσει πλήρως ακόμα, ούτε έχω βάλει τις έξτρα λάμπες)

Αν πάλι εννοείτε το να στρώσεις μόνο με αμμωνία -χωρίς μπόλι- ε τότε βέβαια είναι απελπιστική κατάσταση.

φιλε μου,νομιζω οτι ολοι μας εννουσαμε το στρωσιμο μονο με αμμωνια..διαφορετικα η λυση της αμμωνιας νομιζω οτι δεν ειναι καθολου κακη..το αντιθετο μαλιστα..

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο τον τροπο με τα ψαρια-πειραματοζωα να παιζουν το ρολο του παροχεα τροφης στα βακτηρια :hysterical: , ολοι οι αλλοι τροποι μου φαινονται καλοι, εφοσον το αποτελεσμα ειναι το ιδιο!

Φιλε συγχαρητηρια για την ολοκληρωση της προσπαθειας σου, καλη συνεχεια στην απολαυση του ενυδρειου σου! :rasp:

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου..ηδη νιωθω οτι αξιζε η αναμονη!!καλη συνεχεια και με το δικο σου ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...