Jump to content

ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΞΗΣΗ Ph


Recommended Posts

ξεκινησα ενα νεο ενυδρειο 50 lt με φιλτρο βυθου πριν 6 μερες με σκοπο να βαλω οραντα μονο .νερο εβαλα απο οσμωση και βρυση σε αναλογια 4 οσμωση -9 βρυση γιατι μου εδιναν Ph 7,5 - kh 6 - gh 10.υποστρωμα εβαλα ακουαλιτη της hobby, αντιχλωριο της API και βακτηρια nitrivec βαζω καθε μερα συμφωνα με το προγραμμα στης sera.πριν 2 μερες εβαλα 2 οραντα και σημερα μετρησα ph 8,15 ( με pH μετρο ).

γιατι αυξηθηκε τοσο πολυ?

παρακαλω πολυ να μου απαντησει οποιος ξερει γιατι ανεβηκε το pH . μην μου πειτε "μην χρησημοποιεις φιλτρο βυθου" γιατι εχω ρωτησει κι αλλη φορα κατι και το θεμα πηγε αλλου.

ΥΓ θα ξαναμπω στο site αυριο το μεσημερι , περιμενω με αγωνια αν καποιος ξερει ,να μου εξηγησει τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

μετρα το και με υγρο τεστ μηπως φταει το ph μετρο.αλλιως ριξε λιγο ph minus sera οχι API γιατι ειναι μαπα.βαζω εγω API ph down και οτου λιγο δεν πεφτει το ph.

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΡΙΧΝΕΤΕ ΖΟΥΜΙΑ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΣΑΣ

μόνο καλό δεν κάνετε

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο μονο μια φορα εριξα και ειδα οτι ειναι μαπα και δεν ξανα εριξα.βαλε τυρφη καλυτερα για να κατεβει.δεν σε πιραζει αν παρει το νερο ενα κιτρινο χρωμα .ειανι απο την τυρφη.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινησα ενα νεο ενυδρειο 50 lt με φιλτρο βυθου πριν 6 μερες με σκοπο να βαλω οραντα μονο .νερο εβαλα απο οσμωση και βρυση σε αναλογια 4 οσμωση -9 βρυση γιατι μου εδιναν Ph 7,5 - kh 6 - gh 10.υποστρωμα εβαλα ακουαλιτη της hobby, αντιχλωριο της API και βακτηρια nitrivec βαζω καθε μερα συμφωνα με το προγραμμα στης sera.πριν 2 μερες εβαλα 2 οραντα και σημερα μετρησα ph 8,15 ( με pH μετρο ).

γιατι αυξηθηκε τοσο πολυ?

παρακαλω πολυ να μου απαντησει οποιος ξερει γιατι ανεβηκε το pH . μην μου πειτε "μην χρησημοποιεις φιλτρο βυθου" γιατι εχω ρωτησει κι αλλη φορα κατι και το θεμα πηγε αλλου.

ΥΓ θα ξαναμπω στο site αυριο το μεσημερι , περιμενω με αγωνια αν καποιος ξερει ,να μου εξηγησει τι φταιει.

Kαλησπέρα.

Σκοπός μας πρέπει πάντα να καρατάμε σε έλεγχο ΡΗ ΚΗ GH με φυσικό τρόπο, καθώς υπάρχουν φυσικά πράγματα να ανεβάσουμε καθώς και άλλα να τα κατεβάσουμε. Η χρήση διαφόρων σκευασμάτων δεν κάνουν οτιδήποτε άλλο παρά να ρυθμίζουν τα πιο πάνω σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Τα χρυσόψαρα, ένα εκ των οποίων τα οράντας απαιτούν αλκαλικές συνθήκες στο περιβάλλον του νερού τους. 7.2 με 7.8.

Τώρα, για να δούμε το πρόβλημα από που πηγάζει, πρέπει να μας πεις τι χαλίκι-άμμο χρησιμοποίησες πάνω από το υπόστρωμα σου, καθώς και αν έχεις βάλει στο ενυδρείο σου πέτρες και άλλα αντικείμενα που πιστεύω είναι και τα υπεύθυνα για το ανέβασμα του ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πώς μέτρησες το ph και πήρες 7,5 ?? Με το ίδιο πάντα πεχάμετρο ή με υγρά ή sticks ??

Καλύτερα να κοιτάξεις μήπως το ph ανεβαίνει από κάτι που έριξες στο ενυδρείο. Το aqualit της hobby είναι πάντως ουδέτερο υλικό.

Όσον αφορά τα υγρά τύπου ph up or ph down συμφωνώ ότι καλύτερα να τα αποφεύγεις. Εγώ θα έλεγα προς το παρόν να κάνεις μία αλλαγή με νερό όσμωσης μόνο, στην κατάλληλη αναλογία.

Και φυσικά να μετράς με τον ίδιο τρόπο πάντα (πεχάμετρο ή υγρά εννοείται) αλλά και την ίδια ώρα.

Διάβασε και αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3463

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mal πρόσεξε λίγο τι γράφεις.

Ο φίλος χρησιμοποιεί νερό από Α/Ο, τι του γράφεις για pH minus, τύρφη κλπ.

Λίγο προσοχή παρακαλώ...

Φίλε AHTRAM εκτός από τον ακουαλίτη, που εγώ δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται, μήπως έχεις βάλει άλλο χαλίκι ή τίποτα πέτρες?

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Γίνε λίγο πιο σαφή αλλιώς θα ακούσης χίλιες δυο απαντήσεις από καλοπροαίρετους χομπίστες.

Καταρχήν το Ph, Kh, Gh που αναφέρεις είναι από την βρύση, ή αυτό που έφτιαξες με το νερό της βρύσης και της ΑΟ.

Δεύτερων ανέβηκε μόνο το Ph στο ενυδρείο ή και το Gh, Kh.

Τρίτον το Phμετρο όπως λες είναι καλιμπραρισμένο και το ηλεκτρόδιο οκ.

Τέταρτον τη διακοσμητικά έχεις μέσα στο ενυδρείο σου

Link to comment
Share on other sites

το ξερω αυτο μονο μια φορα εριξα και ειδα οτι ειναι μαπα και δεν ξανα εριξα.βαλε τυρφη καλυτερα για να κατεβει.δεν σε πιραζει αν παρει το νερο ενα κιτρινο χρωμα .ειανι απο την τυρφη.

για πολλοστη φορα θα σε παρακαλεσω να προσεχεις τιο γραφεις..!!!!!!

δεν μπορει να συμβουλευεις καποιον αρχαριο που με καθε σοβαροτητα ζητα την βοηθεια μας,χωρις να ξερεις στην κυριολεξια τι σου γινεται.....για σοβαρεψου λιγο,και αν δεν εισαι σιγουρος για κατι να μην ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ... :rasp::P:P:thumbup::thumbup::rasp::rasp::hysterical::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μονο το pH ανεβηκε τοσο πολυ (8,15). ΚΗ εξακολουθω να εχω 6 και GH 10. οι μετρησεις του ph εγιναν με ph μετρο και μολις εκανα και με sera ph test με το ιδιο αποτελεσμα.

υποστρωμα εχω μονο τον ακουαλιτη της hobby , τιποτα αλλο. διακοσμητικα δεν εβαλα καθολου.

με ενδιεφερε να καταφερω να φτιαξω το νερο σωστα και να εχω μονο τα οραντα μεσα για να μπορεσω να εξοικειωθω με την χημεια του νερου χωρις χημικα ,αν αυτο ειναι δυνατον.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μέσα αεραντλία ;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως μονο το pH ανεβηκε τοσο πολυ (8,15). ΚΗ εξακολουθω να εχω 6 και GH 10. οι μετρησεις του ph εγιναν με ph μετρο και μολις εκανα και με sera ph test με το ιδιο αποτελεσμα.

υποστρωμα εχω μονο τον ακουαλιτη της hobby , τιποτα αλλο. διακοσμητικα δεν εβαλα καθολου.

με ενδιεφερε να καταφερω να φτιαξω το νερο σωστα και να εχω μονο τα οραντα μεσα για να μπορεσω να εξοικειωθω με την χημεια του νερου χωρις χημικα ,αν αυτο ειναι δυνατον.

Γεια φίλε και πάλι.

Θα σου πρότεινα να πάρεις ξεχωριστές μετρήσεις του ΡΗ του νερού της βρύσης σου.

Δεν γνωρίζω ούτε εγώ την συμπεριφορά του ακουαλίτη στο ενυδρείο, αλλά μου φαίνεται ότι τελικά είναι αυτός η αιτία και σου ανεβάζει το ΡΗ. Αφού λες ότι δεν υπάρχει κάτι άλλο εκεί μέσα τότε... το ΡΗ δεν ανεβαίνει ποτέ τόσο πολύ από μόνο του, κάτι το επιρεάζει.

Ας ρωτίσουμε εδώ μέσα αν γνωρίζει κάποιος για τον ακουαλίτη και ίσως μάθουμε επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Το ακουαλιτη είναι ουδέτερο.

Από την στιγμή που ανεβαίνει μόνο το Ph στο ενυδρείο ενώ το Kh και Gh παραμένει σταθερό τότε μόνο ένα μπορεί να συμβαίνει, έλλειψη CO2.

Μάλλον έχεις μεγάλη ανατάραξή νερού στην επιφάνεια με αποτέλεσμα να διώχνεις και το λιγοστό CO2, μείωσε την ανατάραξή του νερού και παρατήρησε μετά το Ph.

Υ.Γ.

Δεν αναφέρεις εάν έχεις ψάρια μέσα η φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το aqualit της hobby είναι πάντως ουδέτερο υλικό.

Δεν γνωρίζω ούτε εγώ την συμπεριφορά του ακουαλίτη στο ενυδρείο, αλλά μου φαίνεται ότι τελικά είναι αυτός η αιτία και σου ανεβάζει το ΡΗ. Ας ρωτίσουμε εδώ μέσα αν γνωρίζει κάποιος για τον ακουαλίτη και ίσως μάθουμε επιτέλους.

Το ακουαλιτη είναι ουδέτερο.

! Χρησιμοποιώ Aqualit πάνω από πέντε χρόνια. Εϊναι ουδέτερο υλικό. Η απάντηση δόθηκε ήδη από χτές !

Με όλη τη καλή διάθεση αγαπητοί φίλοι, μερικές φορές μοιάζει σαν μερικές απαντήσεις να σας είναι "διάφανες".

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει 2 οραντα, τον ακουαλιτη και τον κυκλοφορητη με σωληνα για τα πλακακια του βυθου.τιποτα αλλο.

θα μειωσω την αναταραξη οπως μου προτεινει ο Χρηστος και βλεπουμε

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τις συμβουλες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι διάφανες απλός μερικές φορές πρέπει κάποια πράγματα να επαναλαμβάνονται για να εμπεδωθούν καλλίτερα και να μην υπάρχει ίχνος αμφιβολίας.

Όταν δίνουμε μια σωστή απάντηση σε έναν φίλο ή φίλη απαντούν αρκετές φόρες και άλλα άτομα δίνοντας την ίδια απάντηση σαν πιστοποίηση της πρώτης. Αυτό δεν είναι κακό αλλά ενισχύει την πρώτη απάντηση.

Εξάλλου υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι η οποίοι αισθάνονται καλλίτερα εάν έχουν και μια δεύτερη γνώμη.

Ας τα δούμε λίγο πιο χαλαρά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά τα βλέπουμε.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

θα καταθέσω δική μου εμπειρία με υψηλό ph δεν ξέρω αν βοηθάει... Σε πρόσφατα στρωμμένο ενυδρείο στην αρχή ήταν υψηλές οι μετρήσεις, το έριξα κάνοντας αλλαγές νερού (ρίχνοντας αντιχλώριο και βακτηρίδια)και μειώνοντας την ένταση της αεραντλίας. Αν επείγεσαι βάλε το ph minus αν βλέπεις ότι με φυσικό τρόπο δεν κατεβαίνει και αν έχεις δοκιμάσει όλα όσα σου είπαν παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...