Jump to content

Τι Αλάτι Χρησιμοποιείτε Στο Reef Σας??


TAN

Τι αλάτι χρησιμοποιείται στο reef σας?  

459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Tropic Marin Pro Reef...

...αν ολα πανε καλα μεσα στο weekend :hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα red sea δεν εχω κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

για την ωρα red sea  δεν εχω κανενα προβλημα.

5335[/snapback]

Εχω χρησιμοποιηση σχεδον τα περισοτερα αλατια της αγορας και εχω καταλληξη σε 3.

1...Tropic Marin Reef pro

2...Preis Meersalt

3...Bio-Sea Marinemix (Αμερικανικο)

Και τα 3 ειναι φανταστικα αλατια πραγματικα. Νομιζω πως ειναι ισαξια κορυφαια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η ΠΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΑΛΑΤΙΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ...

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ REEF CRYSTALS ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΡΙΧΝΕ ΠΟΛΥ ΤΟ REDOX :D ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΟ RED SEA KAI EIXA KANENA ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΦΤΩΧΟ ΑΠΟ ΤΟ TROPIC MARINE PRO. TO ΞΕΚΙΝΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ(ΙΣΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΔΙΑΛΥΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.

ΓΙΩΡΓΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δοκιμάζω το HW αυτές τις μέρες, μιας και διάβασα πολύ καλές κριτικές στο Reef-Central και μόλις

εκτιμήσω τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω το HW αυτές τις μέρες, μιας και διάβασα πολύ καλές κριτικές στο Reef-Central και μόλις

εκτιμήσω τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω...

Πανο επειδη εχω ιδιαιτερη εμπιστοσυνη στις παρατηρησεις σου περιμενω τα αποτελεσματα... επισης θα με ενδιεφερε συγκριση με προυγουμενα αλατια που χρησιμοποιησες...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, Μάνο, για τα καλά σου λόγια! Η εκτίμηση είναι αμοιβαία, οφείλω να σου πω!

Το αλάτι το "ανακάλυψα" σε συζήτηση στο ReefCentral και αυτή τη στιγμή το δοκιμάζουμε 3 χομπίστες, σε 3 διαφορετικά συστήματα!

Η πρώτη παρατήρηση είναι ότι έχει Alk: ~7dKH και πολύ υψηλό pH:~8,4

(Aύριο θα κάνω τον κόπο, κατά την αλλαγή που ετοιμάζω, να μετρήσω και Ca/Mg)

Υπάρχουν θερμοί υποστηρικτές αυτού του αλατιού, γιατί λένε ότι χαρακτηρίζεται από απίστευτη

σταθερότητα στην ποιότητά του από συσκευασία-σε-συσκευασία, από παραλαβή-σε-παραλαβή

Η τιμή του, normal, στα 18€ (με τα μεταφορικά μέσα) για το 4κιλο και περίπου στα 60€ τα 20κιλά!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ, Μάνο, για τα καλά σου λόγια! Η εκτίμηση είναι αμοιβαία, οφείλω να σου πω!

Το αλάτι το "ανακάλυψα" σε συζήτηση στο ReefCentral και αυτή τη στιγμή το δοκιμάζουμε 3 χομπίστες, σε 3 διαφορετικά συστήματα!

Η πρώτη παρατήρηση είναι ότι έχει Alk: ~7dKH και πολύ υψηλό pH:~8,4

(Aύριο θα κάνω τον κόπο, κατά την αλλαγή που ετοιμάζω, να μετρήσω και Ca/Mg)

Υπάρχουν θερμοί υποστηρικτές αυτού του αλατιού, γιατί λένε ότι χαρακτηρίζεται από απίστευτη

σταθερότητα στην ποιότητά του από συσκευασία-σε-συσκευασία, από παραλαβή-σε-παραλαβή

Η τιμή του, normal, στα 18€ (με τα μεταφορικά μέσα) για το 4κιλο και περίπου στα 60€ τα 20κιλά!

To συγκεκριμενο αλατι Πανο το εχω δοκιμασει πριν απο 2 περιπου χρονια. Το ειχα παρει απο ιντερνετικο καταστημα της Γερμανιας. Μου αρεσε σαν αλατι δεν μπορω να πω. Απλα μου φανηκε πως σαν να μην ειχε τα ιχνοστοιχεια που μου εδινε το Tropic Marin αν και σε Μαγνησιο και σταθεροτητα ηταν οντως καλυτερο. Το "Preis Meersalt" ομως μου ειχε φανει ανωτερο και απο τα δυο παραπανω. Πιστευω πως τοτε τουλαχιστον ηταν ακομα καλυτερο σε τιμες και σταθεροτητα απο το HW. Αυτο ομως πριν απο 2 χρονια, οι σοβαρες εταιριες λογικα προσπαθουν παντα να βελτιωνουν τα προιοντα τους. Αν και αυτο σχετικο ειναι..

Πανο περιμενω και εγω τα αποτελεσματα σου με μεγαλη περιεργια. :)

Link to comment
Share on other sites

για το REEF αλάτι της SEACHEM .. τι ξέρουμε .. ?

.. έχω κάνει 2-3 αλλαγές ..δεν έχω προσέχει κάτι ..

… διαλύεται το ίδιο εύκολα με το ΤΜ …

.. δεν <<πετρώνει>> ..

.. για την ουσία δεν έχω κάτι να πω. :) .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κι εγώ δοκιμάζοντας πάω...Θα δω τι θα μου πουν και οι συνάδελφοι για τα δικά τους ενυδρεία και μετά θα προβούμε σε "δηλώσεις"!!! :blink:

Από όποια εμπειρία μπορώ να έχω το Reef Crystals είναι από τα καλύτερης σύνθεσης αλάτια, αλλά δεν παλεύεται με το "πέτρωμά" του, τη δύσκολη σχετικά διαλυτότητα και το ότι αν μείνει πάνω από ημέρα στον κάδο ετοιμασίας σημειώνει μια περίεργη καθίζηση...

Πέταξα ένα 20κιλο κοντά, επειδή οι αλλαγές μου είναι των 20-30 λίτρων και χρησιμοποιώ λίγο σχετικά αλάτι....

Το Kent Marine, μπορεί να έχει πολύ χαμηλή alk, αλλά παρατήρησα ότι μετά από κάθε αλλαγή, είχα "γέννες" πάντα το επόμενο βράδυ της αλλαγής! Λέγοντας γέννες, εννοώ κάτι σαν ζωοπλαγκτόν, κάτι σαν Mysis shrimps, αλλά κάτι καλό σίγουρα! Ολοκληρώνοντας τις δοκιμές μου, είμαι πολύ θετικός να επιστρέψω στο Kent... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κι εγώ δοκιμάζοντας πάω...Θα δω τι θα μου πουν και οι συνάδελφοι για τα δικά τους ενυδρεία και μετά θα προβούμε σε "δηλώσεις"!!! :blink:

Από όποια εμπειρία μπορώ να έχω το Reef Crystals είναι από τα καλύτερης σύνθεσης αλάτια, αλλά δεν παλεύεται με το "πέτρωμά" του, τη δύσκολη σχετικά διαλυτότητα και το ότι αν μείνει πάνω από ημέρα στον κάδο ετοιμασίας σημειώνει μια περίεργη καθίζηση...

Πέταξα ένα 20κιλο κοντά, επειδή οι αλλαγές μου είναι των 20-30 λίτρων και χρησιμοποιώ λίγο σχετικά αλάτι....

Το Kent Marine, μπορεί να έχει πολύ χαμηλή alk, αλλά παρατήρησα ότι μετά από κάθε αλλαγή, είχα "γέννες" πάντα το επόμενο βράδυ της αλλαγής! Λέγοντας γέννες, εννοώ κάτι σαν ζωοπλαγκτόν, κάτι σαν Mysis shrimps, αλλά κάτι καλό σίγουρα! Ολοκληρώνοντας τις δοκιμές μου, είμαι πολύ θετικός να επιστρέψω στο Kent... :)

2 αλατια εχω χρησιμοποιησει... Tropic Marine Pro Reef και Kent... Εχω μονιμο προβλημα με την αλκαλικοτητα και με τα 2 (Εχει κανεις να προτινει καποιο ειδικα με υψηλη Alk ??) αλλα γενικα το Kent μου εχει αφησει καλυτερες εντυπωσεις... Στο εξωτερικο ειναι ξετρελαμενοι με το Reef Crystals οποτε λεω να το δω και αυτο...

Βεβαια δεν φημιζομαι για τις συχνες αλλαγες νερου οποτε τα αποτελεσματα μου θα αργισουν λιγο :ballistic:

Link to comment
Share on other sites

Από όποια εμπειρία μπορώ να έχω το Reef Crystals είναι από τα καλύτερης σύνθεσης αλάτια, αλλά δεν παλεύεται με το "πέτρωμά" του, τη δύσκολη σχετικά διαλυτότητα και το ότι αν μείνει πάνω από ημέρα στον κάδο ετοιμασίας σημειώνει μια περίεργη καθίζηση...

Το Kent Marine, μπορεί να έχει πολύ χαμηλή alk, αλλά παρατήρησα ότι μετά από κάθε αλλαγή, είχα "γέννες" πάντα το επόμενο βράδυ της αλλαγής! Λέγοντας γέννες, εννοώ κάτι σαν ζωοπλαγκτόν, κάτι σαν Mysis shrimps, αλλά κάτι καλό σίγουρα!

το seachem .. δεν πετρώνει καθόλου….φαίνεται καλά προστατευμένο από την υγρασία.. για να ανοιγοκλείσεις τον κουβά χρειάζεσαι σφυρί..

αυτό που λες παράξενη καθίζηση είναι κάτι σαν μαύρη σκόνη που δεν διαλύεται?

.. κάτι τέτοιο έβλεπα στο ΤΜ .. δεν έδινα σημασία ..

.. πόσες ώρες <<ωριμάζει >> το νερό πριν το ρήξεις στο ενυδρείο .. εγώ το αφήνω 18-24 με κυκλοφορία δυνατή .. αντλία 2500 λ/ω σε δοχείο 90 λίτρων ..

αυτό με τις <<γέννες>> αν και λίγο <<θολό>> έχει ενδιαφέρον..

.. αυτό που συμβαίνει σε εμένα είναι κάτι παρόμοιο ..

.. 8 στις 10 φορές που αλλάζω νερό .. η την ίδια μέρα η την επόμενη γεννάνε τα σαλιγκάρια… και ξανά το νερό σκ..α .. :blink::ballistic: δεν ξερώ τι επίδραση έχει ο <<γόνος>> που σαπίζει στο ενυδρείο μου .. μιλάμε για σοβαρό θόλωμα του νερού που διαρκεί 5-6 ώρες.. ..

..ερώτηση κρίσεως ( για να σας πιάσει κρίση :) ) .. αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ζωοπλαγκτόν ?? και τροφή για κοράλλια ? ..

... Εχω μονιμο προβλημα με την αλκαλικοτητα και με τα 2 (Εχει κανεις να προτινει καποιο ειδικα με υψηλη Alk ??)

φίλε Μάνο αυτό που λες .. δεν το καταλαβαίνω..

.. περιμένεις από το αλάτι στις λίγες αλλαγές που όπως λες κάνεις να σου κρατήσει το ΚΗ ??

.. νομίζεις ότι κάτω από αυτές τις συνθήκες η διαφορά των αλατιών σε αλκαλικότιτα θα κάνει διαφορά σε ένα στρωμένο ενυδρείο ?

φαντάζομαι ότι όσοι μιλούν για διαφορές στα αλάτια .. τα τεσταρουν στο έτοιμο νερό πριν το ρίξουν στο ενυδρείο .. κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

φίλε Μάνο αυτό που λες .. δεν το καταλαβαίνω..

.. περιμένεις από το αλάτι στις λίγες αλλαγές που όπως λες κάνεις να σου κρατήσει το ΚΗ ??

.. νομίζεις ότι κάτω από αυτές τις συνθήκες η διαφορά των αλατιών σε αλκαλικότιτα θα κάνει διαφορά σε ένα στρωμένο ενυδρείο ?

φαντάζομαι ότι όσοι μιλούν για διαφορές στα αλάτια .. τα τεσταρουν στο έτοιμο νερό πριν το ρίξουν στο ενυδρείο .. κάνω λάθος?

Ειδες που το καταλαβες :ballistic:

Πριν μπει στο ενυδρειο εννοω βρε Τασο :)

Απλα επειδη με ενδιαφερει περισσοτερο η αλκαλικοτητα απο οτι το ασβεστιο πχ θα ηθελα να εξαντλησω καθε τι.... μεχρι να ερθει ο Calcium Reactor βεβαια :blush:

Επειδη ομως δεν κανω συχνες αλλαγες νερου δεν μπορω να δοκιμαζω/μετραω πολλα αλλατια καθως αργv να τελειωσω τους κουβαδες μου :blink:

Link to comment
Share on other sites

ωραία ….

.. εσύ ψάχνεις ένα αλάτι πιο δυνατό σε ΚΗ από αυτά που έχεις δοκιμάσει ..για να το ρίξεις μέσα σε ένα φτωχό σε ΚΗ περιβάλλον σε μια αναλογία 10-20% ? και περιμένεις σε βάθος χρόνου αυτή η διαφορά των αλατιών να διατηρηθεί ?

..αν αφήσω το ενυδρείο μου χωρίς calcium reactor για μια μέρα – το έπαθα πρόσφατα – το ΚΗ κάνει <ελεύθερη πτώση>

Link to comment
Share on other sites

..αν αφήσω το ενυδρείο μου χωρίς calcium reactor για μια μέρα – το έπαθα πρόσφατα – το ΚΗ κάνει <ελεύθερη πτώση>

Δυστηχως ισχυει. Τι να πρωτοκανει και ο αραγωνιτης στο υποστρωμα.. Τι buffer να κρατησει.. Μαλλον μυθος ειναι και αυτος τουλαχιστον στα δικα μας προτυπα ενυδρειων με τις μεγαλες καταναλωσεις.

..ερώτηση κρίσεως ( για να σας πιάσει κρίση :blink: ) .. αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί ζωοπλαγκτόν ?? και τροφή για κοράλλια ? ..

Aνετα, η λαβρα που βγαινει στα ενυδρεια μας ειναι αυτο που ειναι και στη φυση..Ζωοπλακτον.

Τωρα τι να πω βρε παιδια.. Εχω καταλληξει σε καποια αλατια τα οποια και χρησιμοποιω ποια αφου εχω και τα 3 σπιτι μου και κανω αλλαγες κυκλικα ( :blush: ). Μου αρεσει πολυ ο πειραματισμος :) . Κορυφαια ολα για εμενα οπως το Kent, Tropic Marin reef pro και Seachem. Ανεφερα πριν και καποια αλλα αλατια με τα οποια ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος. Απλα τωρα δοκιμαζω καποια αλλα.

-Κορυφαιο σε ιχνοστοιχεια πρεπει να ειναι το Tropic Marin. Το χρησιμοποιησα οταν εστεινα το νεο μου ενυδρειο πριν κανα 6μηνο και τα polyps σε ολα τα κοραλια εκαναν παρτυ για πολλυυυ...καιρο. Λογικες τιμες ασβεστιου και ΚΗ αλλα το μαγνησιο αισχος...1080( :thumbup: ) μονο!! Σε 1024,5 Αλατοτητα. Για να το ανεβασω εφαγα πολυ χρημα για τις σκονες που ηθελα στα λιτρα μου, ουτε λογος για ζουμακι.. Οποτε οτι πηρα πηρα απο αυτο το αλατι, δεν συμφαιρει στην τσεπη μου, γιατι το μαγνησιο ειναι ακριβο και στην τελικη ουτε το συγκεκριμενο αλατι ειναι φθηνο.

-Το Seachem εξαιρετικο. Λογικες τιμες παντου και απλα ενα πολυ καλο απροβληματιστο αλατι. Καποια στιγμη εκανα μια αλλαγη 400 λιτρα με με την μια με το αλατι αυτο και δεν μπορω να πω πως ειδα τις τρελες διαφορες. Ειδα μια φρεσκαδα αλλα αυτο, οχι κατι εξωπραγματικο. Ισως γιατι το ενυδρειο ηταν προσεγμενο ηδη απο θεμα τιμων σε ολα τα φασματα ή εστω αυτα που μετριουνται. Αλλα οι τιμες μου κυριες, δεν αλλαξε κατι προς τα κατω. Απλο και αξιοπιστο.

-Το Kent μου φανηκε και αυτο πολυ καλο, ισως ποιο κοντα σε ιχνοστοιχεια στο Tropic Marin απο ολα τα αλλα. Ευκολο να διαλυθει, τα polyps το εκτιμησαν δεοντος με την συμπεριφορα του αλλα δεν νομιζω ολλες οι τιμες να ηταν στα επιπεδα του Seachem σε αρχικες τιμες. Οχι πως με χαλασε αφου ηταν και παλι καλες αλλα τα ζωντανα μου το εκτιμησαν πολυ.

2 αλατια ποια θα χρησιμοποιω λογικα ποια, Seachem και Kent, το Tropic Marin με την αναγκαστικη προσθεση μαγνησιου δεν ειναι και τοσο δελεαστικο ειδικα οταν δινω μεγαλη σημασια στο μαγνησιο. Αυτες ειναι οι δικες μου εντυπωσεις απο τα τελευταιας σοδιας αλατια. Μακαρι να ηταν αξιοπιστα τα τεστ ιωδινης και στροντιου για να εχω ποιο σαφη αποψη αλλα μια ιδεα την εχω παρει νομιζω. Η πορεια θα δειξει.

Και για κλεισιμο τωρα πηρα το καινουργιο αλατι της Red Sea (4 αλατια σαν καβα σπιτι ποια..ουτε μαγαζι :ballistic: ). Οταν θα το δοκιμασω(προσεξατε το οταν?) θα σας πω τι εχω δει αλλα μαλλον θα με προλαβουν αλλοι.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

ωραία ….

.. εσύ ψάχνεις ένα αλάτι πιο δυνατό σε ΚΗ από αυτά που έχεις δοκιμάσει ..για να το ρίξεις μέσα σε ένα φτωχό σε ΚΗ περιβάλλον σε μια αναλογία 10-20% ? και περιμένεις σε βάθος χρόνου αυτή η διαφορά των αλατιών να διατηρηθεί ?

..αν αφήσω το ενυδρείο μου χωρίς calcium reactor για μια μέρα – το έπαθα πρόσφατα – το ΚΗ κάνει <ελεύθερη πτώση>

Αν ειναι ετσι Τασο δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαστε με τα αλατια! Ολα καλα ειναι...ολα τα ιδια ειναι! Γιατι να ενδιαφερεται ο Πανος παραπανω αν εχουν χαμηλη Alk καποια αλατια ή ο Μαριος γιατι εχουν χαμηλο μαγνησιο? Αφου δεν προκειτε να κανει καμια διαφορα τοτε ριξε μεσα οποιο βρεις και θα εισαι ΟΚ! :) Περα απο την πλακα τωρα.... σιγουρα η βασικη προσθηκη των αλλαγων νερου ειναι τα οποια ιχνοστοιχεια χανονται και αναπληρωνονται με το φρεσκο νερο και αλατι αλλα απο εκει και περα δεν ειναι δυνατο να μην ενδιαφερομαστε για το αν ενα αλατι καλυπτει ικανοποιητικα και τις βασικες τιμες μας!

Στην Αμερικη εχουν τρελαθει με το Reef Crystals γιατι εχει πολυ υψηλο ασβεστιο...κανεις δεν ελπιζει οτι αυτο θα διατηριθει απο μονο του αλλα παρ΄ ολα αυτα ειναι ενα σημαντικο πλεονεκτημα που αναλυεται διαρκως!

Ωραια συζητηση εξελισεται... :blink:

Link to comment
Share on other sites

σωστές οι σκέψεις και οι προβληματισμοί σου..

.. μήπως όμως αφορά περισσότερο αυτούς που κάνουν τακτικές αλλαγές νερού – εβδομαδιαίες - .. τότε το κάθε αλάτι είναι πιο εύκολο να δείξει την αξία του..

.. .. πως το βλέπετε ?

Link to comment
Share on other sites

σωστές οι σκέψεις και οι προβληματισμοί σου..

.. μήπως όμως αφορά περισσότερο αυτούς που κάνουν τακτικές αλλαγές νερού – εβδομαδιαίες - .. τότε το κάθε αλάτι είναι πιο εύκολο να δείξει την αξία του..

.. .. πως το βλέπετε ?

100% σωστός!

Ας κανουμε αυτη τη συζητηση με δεδομενο οτι γινονται συχνες αλλαγες νερου (οπως πχ κανει ο Μαριος και ο Θανασης TAN) ωστε να δουμε το θεμα του αλατιου... το οτι εγω δεν τις κανω δεν σημαινει οτι δεν τις θεωρω σημαντικες και η δικη μου στρατηγικη αλλαγων σιγουρα θα υπονομευσει τη συζητηση...

Οι αλλαγες νερου ειναι ενα αλλο θεμα με πολυ ενδιαφερον αλλα καλο θα ηταν να συζητηθει σε αλλο thread για να μην μπλεξουμε τα θεματα!

Link to comment
Share on other sites

Με τη σειρά μου να σας αναφέρω ότι έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς διάφορα αλάτια.

Θετικά συμπεράσματα έχω βγάλει με το Reef crystal. Το αρνητικό σημείο του είναι ότι ρίχνει κατακόρυφα το Redox. Δεν είναι λίγες οι φορές, που μετά από αλλαγή έχω διαβάσει Redox 170!!!!, από 430, το οποίο αργεί πολύ να επανέλθει ξανά σε φυσιολογικά επίπεδα.

Δεύτερο αλάτι με αρκετά καλά, θεαματικά, αποτελέσματα είναι το TMC.

Στις προθέσεις μου είναι να δοκιμάσω, στο άμεσο μέλλον, το αλάτι της ΚΕΝΤ. Εισάγεται κανονικά στην Ελλάδα ή ευκαιριακά?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα!

Είναι το πιο ευδιάλυτο αλάτι , που έχω δει, αλλά το αδύναμο σημείο του είναι η χαμηλή alkalinity!

Προσωπικά δεν με πολυπειράζει μιας και με τον CR έχω alk στα 12-13dKH!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλάααα Μόνο 40 άτομα βάζουν αλάτι στο ενυδρείο τους.

Για ψηφίστε !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέτρησα χθες το Seachem που χρησιμοποιώ τελευταία.

Το προετοιμάζω συνήθως 3 μέρες ή και παραπάνω ανάλογα με τη βαρεμάρα μου...

Ιχνοστοιχεία βάζω στο οσμωτικό TMC

Μέτρησα χθες σε κάδο 60 λίτρα ~ τα 40 γεμάτα με κυκλοφοτηρή και θερμοκρασία ~18 C

Ph 8.4

dkh 8

Mg 1150

Ca 450

Αλλαγή έπεται το Σ-Κ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι αλάτι χρησιμοποιείτε στο reef σας?

tropic marine

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...