Jump to content

Προβληματισμός με δώρο SAE


Recommended Posts

Αγόρασα σήμερα 2 SAE σαν συνεργείο καθαρισμού, ενώ μια φίλη της αδερφής μου μας έφερε δώρο άλλα 3.

Το πρόβλημα είναι διπλό. Ένα με το τελικό μέγεθός τους και ένα με το νευρικό χαρακτήρα τους, ο οποίος στρεσσάρει τα υπόλοιπα ζωοτόκα που έχω.

Έμεινα άφωνος με το κοπάδιασμά τους σαν 5άδα. Σαν καταδρομείς που κάνουνε έρπειν στο βυθό, αλλά θεωρώ ότι πρέπει να δώσω τα 3 άμεσα, αλλά θέλω και τη γνώμη σας.

Παρούσα ιχθυοφόρτιση

10 μικρά Guppy

8 μικρά Comet Platty

5 Caridina japonica

5 Apple snails

Link to comment
Share on other sites

Να μην τα δώσεις (ΙΜΟ). Αυτά τα ψάρια έτσι πρέπει να ζουν, σε κοπάδι (και μάλιστα αν είναι και μεγαλύτερο, ακόμα καλύτερα). Απλά μη βάλεις άλλα ψάρια στο ενυδρείο σου. Με αυτά κλείνεις από πλευράς ιχθυοφόρτισης...

Δεν γίνονται πολύ μεγάλα (περίπου στους 10 πόντους) και μπορούν να ζήσουν στις συνθήκες νερού των ζωοτόκων (και συμβιώνουν αρμονικά μαζί τους, χωρίς επιθετικότητες). Πρόσεχε μόνο γιατί πηδάνε και μάλιστα ψηλά..!

Link to comment
Share on other sites

Kαλά νέα τότε... :hysterical:

Ήδη τα παρατηρώ ότι έχουνε ηρεμήσει αρκετά από το σοκ της μεταφοράς/προσαρμογής...

Απλά τρομάζουνε πολύ εύκολα... Αρκεί να περάσω κανα μέτρο από το ενυδρείο και εξαφανίζονται με τρελλή ταχύτητα...

Για ιχθυοφόρτιση ήδη το θεωρώ φορτωμένο... Περιμένω και γέννες, οπότε θα πρέπει να επισπεύσω το στήσιμο της καραντίνας που λέγαμε για κάθε ενδεχόμενο...

θα έχω και από κοντά και τις μετρήσεις μήπως και ζοριστεί η βιολογία...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν για οποιονδήποτε λόγο αποφασίσεις να τα αποχωριστείς, δηλώνω υποψήφιος φροντιστής τους... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται Ντίνο... :rasp:

Κάτσε να δούμε πως θα πάει :hysterical:

Επίσης με προβληματίζει λίγο το τάισμά τους. Έχω flakes της Tetra, ταμπλέτες spirulina και ταμπλέτες βυθού για γαρίδες κλπ...

Πώς και πόσο με συμβουλεύεις να ταΐζω δεδομένου ότι έκανε την εμφάνισή της και η πρώτη άλγη στο τζάμι?

Link to comment
Share on other sites

Με τη σύνθεση που έχεις, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις να ταΐζεις τα ζωοτόκα κανονικά (όπως τα τάιζες και πριν τα SAE) και 3-4 φορές την εβδομάδα, να ρίχνεις λίγη τροφή βυθού, σκόρπια σε διάφορα σημεία (μικρά κομματάκια) για να τρώνε και τα "συνεργεία". Γιατί εάν μάθουν ότι έχει μερίδα κανονική κάθε μέρα, ε, τότε κόβουν όλα τις άλγες... (και οι γαρίδες και τα SAE, ακόμα και τα σαλιγκάρια). Και με παρατήρηση, θα καταλάβεις στη πορεία μόνο σου ποια είναι η σωστή τους ρέγουλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...