Jump to content

SOS EΡΩΤΗΣΗ


Guest rania2006

Recommended Posts

Guest rania2006

Εδω και 2 χροννια καθε φορα που παω να καθαρισω τοφιλτρο μου το οποιο ειναι εσωτερικο την ωρα που παω να το βγαλω απο το ενυδρειο τα υγρα του αρχιζουν να τρεχουν βρωμικα μεσα στο ενυδρειο και να θολωνουν το νερο.μηπως κανω κατι λαθος την ωρα που αφαιρω το φιλτρο απο την βαση?παρακαλω τα φωτα σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους μας λίγο πολύ συμβαίνει αυτό φίλη μας! Μπορείς να μειώσεις (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) το φαινόμενο αν πριν την όποια επέμβαση βγάζεις τον κυκλοφοριτή του φίλτρου σου απο την παροχή!

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

Το εχω κλεισει τον κυκλοφορητη του φιλτρου αλλα αυτο το παθαινω συνεχεια και μετα αναγκαστικα οτι μπορω το μαζευω με την σκουπα βυθου :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΟΥ ΑΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΣΑΚΟΥΛΑ

(αυτη που μεταφερουμε τα ψαρακια απο το pet shop)ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΥΛΙΚΑ ΤΟΥ ΦΙΛΤΡΟΥ ΣΟΥ ΑΜΕΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΗ ΣΑΚΟΥΛΑ

(αυτη που μεταφερουμε τα ψαρακια απο το pet shop)ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΑ ΒΓΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΙΣΙΕΣ ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ

Αυτό κάνω κι εγώ, αλλά με ένα μεγάλο polybag.

Το ίδιο επίσης και όταν βγάζω για πλύσιμο το σφουγκαράκι από την είσοδο του εξωτερικού φίλτρου.

Πρώτα το "ντύνω" και μετά το τραβολογάω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας να βγαλεις το φιλτρο βαλε ενα απο κατω.Κι αν συνδιασεις το καθαρισμα του φιλτρου, με την αλαγη του νερου τοτε ειναι ποιο ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΠΑΙΔΙΑ ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΟΥ ΛΥΣΑΤΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ :rasp::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μειώσεις κατά ένα 80% - 90% τις βρωμιές από το ενυδρείο σου αν όταν πας να καθαρίσεις το φίλτρο δεν το βγάλεις από την μπρίζα και λειτουργεί ακόμη. Με αυτόν τον τρόπο το μοτέρ από το φίλτρο συνεχίζει να τραβά το νερό και κρατά τις βρωμιές που βρίσκονται μέσα του δίνοντας σου χρόνο για να το τοποθετήσεις μέσα σε κάποιο δοχείο. Αντίθετα όταν το φίλτρο δεν λειτουργεί, όλες οι βρωμιές στραγγίζουν μαζί με τα νερά. Έγω το εφάρμοζα όταν είχα εσωτερικά φίλτρα και είχα καλά αποτελέσματα. Εννοείται ότι από την στιγμή που θα βάλεις το φίλτρο σε κάποιο δοχείο μετά το βγάζεις από την μπρίζα. Εύχομαι να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

Μπορείς να μειώσεις κατά ένα 80% - 90% τις βρωμιές από το ενυδρείο σου αν όταν πας να καθαρίσεις το φίλτρο δεν το βγάλεις από την μπρίζα και λειτουργεί ακόμη. Με αυτόν τον τρόπο το μοτέρ από το φίλτρο συνεχίζει να τραβά το νερό και κρατά τις βρωμιές που βρίσκονται μέσα του δίνοντας σου χρόνο για να το τοποθετήσεις μέσα σε κάποιο δοχείο. Αντίθετα όταν το φίλτρο δεν λειτουργεί, όλες οι βρωμιές στραγγίζουν μαζί με τα νερά. Έγω το εφάρμοζα όταν είχα εσωτερικά φίλτρα και είχα καλά αποτελέσματα. Εννοείται ότι από την στιγμή που θα βάλεις το φίλτρο σε κάποιο δοχείο μετά το βγάζεις από την μπρίζα. Εύχομαι να βοήθησα.

καλη αυτη η ιδεα,προσπαθησα να το εφαρμοσω μια φορα αλλα μολις βγηκε στην επιφανεια η εξοδος του φλτρου αναταραχτηκαν τα νερα στην επιφανεια και χυθηκαν εξω απο το ενυδρειο :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μειώσεις κατά ένα 80% - 90% τις βρωμιές από το ενυδρείο σου αν όταν πας να καθαρίσεις το φίλτρο δεν το βγάλεις από την μπρίζα και λειτουργεί ακόμη.

Καλο ειναι οταν θελουμε να κανουμε οποιαδηποτε εργασια μεσα στο ενυδρειο να βγαζουμε τις πριζες των

συσκευων που βρισκονται μεσα σ' αυτο,υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας.

Link to comment
Share on other sites

Guest rania2006

Αυτό κάνω κι εγώ, αλλά με ένα μεγάλο polybag.

Το ίδιο επίσης και όταν βγάζω για πλύσιμο το σφουγκαράκι από την είσοδο του εξωτερικού φίλτρου.

Πρώτα το "ντύνω" και μετά το τραβολογάω :)

τελικα αυτη ηταν η λυση στο προβλημα μου,εχθεσ εκανα αλλαγη νερου και καθαρισμο φιλτρου αφου εντυσα το φιλτρο με σακουλακι pollybag αφαιρεσα το φιλτρο και δεν εμεινε πισω κανενα υπολοιπο βρωμιας.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...