Jump to content

ΘΟΛΟΥΡΑ....


Recommended Posts

Γεια σας

Προσπαθω να βρω μια ακρη για το προβλημα μου χωρις να γινομαι ενοχλητικος (ερωτ.-εκτος θεματος) αλλα δεν τα καταφερνω (μπουφος).... οποτε παιρνω φορα και βγαινω εδω!!

βλεπω τα κρυσταλλινα ενυδρεια ολων σας και ζηλευω.

Το δικο μου 120lt LIDO-JUWEL τρεχει τωρα περιπου 2 μηνες

Το προβλημα ειναι οτι κανω αλλαγες νερου καθε εβδομαδα 40lt περιπου........ αλλα συνεχως το νερο ειναι θολο. Το λαθος πιστευω ειναι οτι εχω βαλει μεσα περιπου 9?? κιλα αμμο συσκευασμενη (δεν θυμαμαι στοιχεια)

..........συγχωρεστε με ....(ΑΠΛΥΤΗ ) και μαλλον αυτη δημιουργει το κακο!!

Ενω ολα τα αλλα (πετρες , mopani ) βραστηκαν επι 3ωρο πριν μπουν, αυτη την εριξα ετσι ( τεμπελης).

Αν αυτο ειναι το βασικο προβλημα ποτε θα εκλιψει???

Εχω κι αλλες αποριες για φωτισμο και φιλτρανση, αλλα πρεπει πρωτα να ψαξω που να τις βαλω.....

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μπορείς να μας πείς τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου, τι διάμετρο και ποιότητα είναι η άμμος και τι χρώμα έχει η θολούρα?

Συνήθως, η σκόνη από την άμμο μαζεύεται γρήγορα από τον υαλοβάμβακα στο φίλτρο... Μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πραγματικά το οτι δεν την ξέπληνες αρχικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο!Την αμμμο και οτιδηποτε βάγουμε μέσα στο ενυδρείο (Χαλίκι, Πετρες) τα κάνουμε πολλα πλησιματα και ξεβγάλματα μέχρι να φύγει εντελώς η θολούρα....Τι φίλτρο έχεις?Εχεις ψάρια στο ενυδρείο σου..?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μπορείς να μας πείς τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου, τι διάμετρο και ποιότητα είναι η άμμος και τι χρώμα έχει η θολούρα?

Συνήθως, η σκόνη από την άμμο μαζεύεται γρήγορα από τον υαλοβάμβακα στο φίλτρο... Μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο...

To φιλτρο ειναι εσωτερικο της JUWEL με σφουγγαρια μπλε πρασινα ανθρακα και υαλοβαμβακα.Η αντλια ειναι 400lt/h

Σε ενα κενο που εχει εχω βαλει μακαρονι σε καλτσα. Τον υαλοβαμβακα τον αλλαζω καθε σαββατο ( πεταμα μαυρος).(σκεφτομαι μηπως θα μπορουσα να συνδυασω και εξωτ.eheim συγχρονως).

Οσο για την :thumbdown: αμμο, δυστυχως δεν κρατησα στοιχεια, απο τη σακκουλα.

Ισως κανα δυο photo μας βοηθησουν.....

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μπορείς να μας πείς τι υλικά έχεις στο φίλτρο σου, τι διάμετρο και ποιότητα είναι η άμμος και τι χρώμα έχει η θολούρα?

Συνήθως, η σκόνη από την άμμο μαζεύεται γρήγορα από τον υαλοβάμβακα στο φίλτρο... Μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο...

To φιλτρο ειναι εσωτερικο της JUWEL με σφουγγαρια μπλε πρασινα ανθρακα και υαλοβαμβακα.Η αντλια ειναι 400lt/h

Σε ενα κενο που εχει εχω βαλει μακαρονι σε καλτσα. Τον υαλοβαμβακα τον αλλαζω καθε σαββατο ( πεταμα μαυρος).(σκεφτομαι μηπως θα μπορουσα να συνδυασω και εξωτ.eheim συγχρονως).

Οσο για την :thumbdown: αμμο, δυστυχως δεν κρατησα στοιχεια, απο τη σακκουλα.

Ισως κανα δυο photo μας βοηθησουν.....

Ευχαριστω

post-4324-1180953422_thumb.jpg

post-4324-1180953501_thumb.jpg

post-4324-1180953688_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πραγματικά το οτι δεν την ξέπληνες αρχικά παίζει πολύ μεγάλο ρόλο!Την αμμμο και οτιδηποτε βάγουμε μέσα στο ενυδρείο (Χαλίκι, Πετρες) τα κάνουμε πολλα πλησιματα και ξεβγάλματα μέχρι να φύγει εντελώς η θολούρα....Τι φίλτρο έχεις?Εχεις ψάρια στο ενυδρείο σου..?

Δυστυχως ναι.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λεγα αρχικά να ελέγχεις καθημερινά τον υαλοβάμβακα, και όταν φαίνεται να καφετιάζει ελαφρά να τον αλλάζεις/καθαρίζεις (Λογικά θα γίνεται κάθε μέρα). Δεν χρειάζεται να βάζεις της juwel. Υπάρχει σακούλι μεγάλο που κάνει 1-2 ευρό. Απλά κόβεις ένα τετράγωνάκι, το ξεπλένεις καλά σε νερό ενυδρείου (όχι μέσα στο ενυδρείο :thumbdown: ) και το βάζεις.

Από την άλλη, μου φάνηκε ότι το νερό έχει και μια ανοιχτή πρασινίλα έτσι δεν είναι? Αν ναι, τότε ίσως έχεις και αιωρούμενη άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι και πολύ θολό το νερό. Φαίνετε να έχεις πολλά αιωρούμενα σωματίδια που προέρχονται από την άμμο επειδή δεν την έπλυνες καθόλου. Θα στρώση σιγά σιγά. Εξάλλου επειδή δεν έχεις και πολλά φυτά φαίνετε ακόμη πιο έντονα η θολούρα. Ένα μικρό πρόβλημα όμως θα έχεις όποτε αναταράξεις την άμμο θα σου βγαίνει όλο και κάποια θολούρα ακόμη, οπότε θα σου πάρει λίγο παραπάνω μέχρι να ξεθολώσει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου λεγα αρχικά να ελέγχεις καθημερινά τον υαλοβάμβακα, και όταν φαίνεται να καφετιάζει ελαφρά να τον αλλάζεις/καθαρίζεις (Λογικά θα γίνεται κάθε μέρα). Δεν χρειάζεται να βάζεις της juwel. Υπάρχει σακούλι μεγάλο που κάνει 1-2 ευρό. Απλά κόβεις ένα τετράγωνάκι, το ξεπλένεις καλά σε νερό ενυδρείου (όχι μέσα στο ενυδρείο :) ) και το βάζεις.

Από την άλλη, μου φάνηκε ότι το νερό έχει και μια ανοιχτή πρασινίλα έτσι δεν είναι? Αν ναι, τότε ίσως έχεις και αιωρούμενη άλγη.

Η αληθεια ειναι οτι της juwel το ετοιμο/κομμενο ειναι too heavy για καθε μερα, αλλα εχω χυμα τσουβαλι.

Θα αλλαζω καθε βραδυ κι αν βρω γιατρια θα σου αναψω μια λαμπαδα ισα με μια ....αθερινα :thumbdown:

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν είναι και πολύ θολό το νερό. Φαίνετε να έχεις πολλά αιωρούμενα σωματίδια που προέρχονται από την άμμο επειδή δεν την έπλυνες καθόλου. Θα στρώση σιγά σιγά. Εξάλλου επειδή δεν έχεις και πολλά φυτά φαίνετε ακόμη πιο έντονα η θολούρα. Ένα μικρό πρόβλημα όμως θα έχεις όποτε αναταράξεις την άμμο θα σου βγαίνει όλο και κάποια θολούρα ακόμη, οπότε θα σου πάρει λίγο παραπάνω μέχρι να ξεθολώσει τελείως.

Το κακο ειναι οτι τα περισσοτερα ψαρια μου ειναι σκαφτιαδες και γινεται ολη μερα ο μπουχος...

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχήν βγάλε ολα τα ψάρια απο το 120 λίτρων διάβασε με πολλή προσοχή τι χρειάζετε το καθένα και μετά αποφάσισε τι θα βάλεις.Αχταρμάς είναι τώρα.Αμφιβάλω και αν είναι στρωμένο.Μακάρι.

Εχεις πολλή μεγάλη ιχθυοφόρτιση.

Οταν βγάλεις τα ψάρια πλύνε την άμμο.

Αλλιώς καθημερινές αλλαγες νερού - βάλε και μια σκούπα βυθού να τραβήξει τα περισσότερα.

Ακόμα και το 20λιτρό σου θέλει επαναδιαπραγμάτευση.Neon με guppy είναι ασύμβατα.

Ασε που είναι λίγα τα λίτρα για τα ψάρια που έχεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το να αλλαζεις καθε μερα τον υαλοβαμβακα το θεωρω υπερβολη.Αλλαζε τον μια φορα την εβδομαδα,

απλα θελει υπομονη οπως σου εγραψε και ο Χρηστος με τον καιρο θα φυγει η θολουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...