Jump to content

Παρουσίαση καινούριου 60lit


Recommended Posts

Επιτέλους έτοιμο το καινούριο μου φυτεμένο. Αργησα λίγο να το φτιάξω μα μου βγήκε σε καλό, διότι με αυτά που διάβαζα δυο μήνες τώρα στο site σας με προστάτεψαν από λάθος δαπανηρά και απογοητευτηκά σφάλματα. Ταυτόχρονα μαγεύτηκα ακόμη περισσότερο για τους υδάτινους κηπους.

Ετσι κι εγώ με την σειρά μου βρήσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας το παρουσιάσω!!!!!!!!!!και επειδη μια εικόνα=1000 λέξεις φρόντησα να απομνημονεύσω κάποιες στιγμές

1)Παρέλαβα από τον τζαμτζή του χωριού μου την γυαλα διαστάσεων 60χ30χ40 και την γέμισα νερό για να τεστάρω τυχων διαροές ( με την ευκαιρία μούλιασα και τα μοπάνι )

2)Κατόπιν έφτιαξα από κοντρα πλακέ θαλλάσης βάση και καπάκι με την βοήθεια φυσικά του ξυλουργού του διπλανού χωριού!!!!!!!!!

post-3978-1181413375_thumb.jpg

post-3978-1181413761_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται.

Έγινε επεξεργασία - dimkasta
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ο τζαμτζης του χωριού σου να ξέρει από ενυδρεία και να χρησιμοποίησε μη τοξικη σιλικόνη....

...γιατί ο μαραγκός του "διπλανού χωριού", ήτανε λίγο "τσαπατσούλης" (βλέπε τρύπα στο ξύλο...) αλλά και ψιλοάσχετος (ας με συγχωρέσει...) γιατί βλέπω ότι έχει βάλει μεταλλικά καρφάκια (ή μεταλλικούς συνδετήρες, δεν φαίνεται καλά) στο ξύλο, πράγμα που σημαίνει ότι θα σκουριάσει από την υγρασία και θα έχεις αρκετά σοβαρά προβλήματα με αυτό, όταν θα πέφτει η σκουριά στο νερό του ενυδρείου (γιατί θα πέσει, αφού είναι από τη μέσα μεριά)... Εκεί κάτι θα πρέπει να κάνεις και φοβάμαι ότι η σιλικόνη (εάν το καλύψεις από πάνω) δεν θα μπορέσει να σώσει τη κατάσταση. Ισως χρειαστεί να το κλείσεις τελείως με τζάμι (που θα βάλεις κάτω από τα καρφιά και στεγανά κολλημένο), πράγμα που σημαίνει μεγάλη θερμοκρασία το καλοκαίρι....

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θα γινει,Ωστοσο η ριζα απο Μοπανι, αν και μαρεσει παρα πολυ την βρισκω λιγο μεγαλη.Βεβαια εξαρτατε απο το τι ψαρια θελεις.Καλως ορισες στο ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Στο καπάκι πέρασα δυο λάμπες Τ8 με πλαστικούς ανακλαστίρες. Μια sylvania grolux 15w και μια narva daylight 15w

Τοποθετήθικε και ένα 12v. ανεμιστιράκι υπολογιστή

post-3978-1181415136_thumb.jpg

post-3978-1181415149_thumb.jpg

post-3978-1181415161_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπόστρομα-SERA floredepot ένα κουβαδάκι των 2,8kg

Περίπου 10kg ψιλό χαλίκι (σχεδόν άμμος)

Ντεκόρ -Δύο ξύλα mopani (φυσικά και δεν τα έβαλα όλα εκείνα στην πρώτη φωτογραφία.Ετοιμάζω όμως

και ένα μεγαλύτερο τώρα που πήρα το κολα ι)

Φυτά -Anubias barteri

-Anubias nana

-Microsorium pteropus

-Vallisneria ?

Κάτοικοι -Neon tetra 5 τεμ.

Φίλτρο -Κινεζικής καταγογής το οποίο μεταφέρθηκε απο μικρότερο στρωμένο ενυδρείο που κατήργησα

Θερμοστ -Το ίδιο με τα παραπάνω

Χρονοδιακόπτης -Ρυθμισμένος 12.30-21.00 για τον φωτισμό φυσικά

Test νερού πρώτης ημέρας

PH=~8 μάλλον λίγο λιγότερο

NH3NH4=0

NO2=0

NO3=0

GH=10 dKH

KH=8 dKH

PO4=0.25mg/l

post-3978-1181415846_thumb.jpg

post-3978-1181415869_thumb.jpg

post-3978-1181415887_thumb.jpg

post-3978-1181415935_thumb.jpg

post-3978-1181415981_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις στήσει πολύ ωραία το ενυδρείο και δείχνει όμορφα. :thumbdown:

Πρόσεξε όμως και αυτό που σου γράφω παραπάνω, μπορεί να έχεις πρόβλημα εάν όντως είναι καρφιά αυτά που φαίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης, το ΡΗ είναι υψηλό για τα νέον.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου, και τώρα βάλε το κεφάλι κάτω και σκέψου καλά τη ψάρια θα βάλεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ταϊσμα με φειδω δυο φορές την ημ.

Λίπασμα πειραματικά με την σειρά Flourish αναλυτηκά.

Flourish Potassium 1ml/ημ.

Flourish ιχνοστοιχεία 0,5ml/4ημ.

Flourish Nitrogen 2ml/2 φορές την ευδομάδα (για όσο ακόμα δεν έχω νιτρικά)

Flourish Phosphorus Καθόλου

Για Fe δεν ρίχνω ουτε μέτρησα ακόμα τίποτα

και

CO2 Sera tabs plus μια ταμπλετα ανα 3 ημ.

Νομίζω πως δεν ξέχασα κάτι

TEST 2η εβδομάδα

Ολα ίδια εκτός απο τον PO4=0.5

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις στήσει πολύ ωραία το ενυδρείο και δείχνει όμορφα. :thumbdown:

Πρόσεξε όμως και αυτό που σου γράφω παραπάνω, μπορεί να έχεις πρόβλημα εάν όντως είναι καρφιά αυτά που φαίνονται...

Με απασχόλισε και μένα το θέμα με τα καρφια και τους μεντεσέδες. Η λύση της όζας (μανό) κάνει δουλειά;

Βεβαια εχουν επάνω μια στρώση λούστρο νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω ο τζαμτζης του χωριού σου να ξέρει από ενυδρεία και να χρησιμοποίησε μη τοξικη σιλικόνη....

Και μάλιστα έχει και αρκετή πείρα με πολύ μεγαλύτερα ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

Εκτίμησή μου είναι ότι τίποτα δεν μπορεί να τα καλύψει απόλυτα. Ισως τα πολλά χέρια βερνίκι, αλλά εγώ θα προτιμούσα να μην υπήρχαν καθόλου. Λίγο αργά όμως γι' αυτό... Μη βάλεις μανό με τίποτα!

Πρόσεξε και τη λίπανση που ξεκίνησες, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για τέτοια, γιατί και υπόστρωμα έχεις βάλει, αλλά και λίγα και αργά φυτά έχεις. Μη βρεθείς με τίποτα κιλά άλγες και δεν ξέρεις τι να τις κάνεις...

Τέλος, το νερό σου θέλει επειγόντως μαλάκωμα και κατέβασμα το ρΗ του, γιατί βλέπω τα Νέον να αρχίζουν να "ξεβάφουν"... Και άμα αρχίσει αυτό, συνήθως τα πιάνει όλα... Είναι ψάρια για ουδέτερο ή όξινο νερό και σίγουρα πιο μαλακό από αυτό που έχεις, αν θέλεις να σου ζήσουνε πολύ.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία σε ότι κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης, το ΡΗ είναι υψηλό για τα νέον.

Εδώ μάλλον η λύση είναι μονόδρομος Α/Ο

Το νερό της ύδρευσης είναι ακριβός όσο και του ενυδρείου.Μετα απο 10ημ. και με μια αλλαγη νερού της τάξεως του 30% με τα ξύλα και το CO2 παραμένει αμεταύλιτο.

Αυτο το Sera CO2 Tabs plus γεμίζει το κουτάκι του με CO2 κατα τον αναβρασμό της ταμπλέτας. Μετά δεν βλέπω κάποια φυσαλίδα να βγαίνει από εκαί.Τα φυτά πάντος κάνουν φυσαλίδες

Μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε και τη λίπανση που ξεκίνησες, νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς για τέτοια, γιατί και υπόστρωμα έχεις βάλει, αλλά και λίγα και αργά φυτά έχεις. Μη βρεθείς με τίποτα κιλά άλγες και δεν ξέρεις τι να τις κάνεις.

Δηλαδή μετά πόσο καιρο να αρχίσω να ρίχνω υγρα λιπάσματα; γιατι η vallisneria αρχησε ήδη να βγάζει κάτι τριχες (άσπρες)

post-3978-1181422944_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα που εχεις fillmore ειναι αργης αναπτυξης που σημαινει χαμηλον απετησεων στην ουσιαδεν χρειαζεται ουτε ταμπλετες η οτιδηποτε απο αυτα τα ζουμια που ριχνεις τσαμπα λεφτα πετας γιατι οπως και να εχει τα φυτα μολις προσαρμοστουν στις καινουργιες συνθηκες θα παρουν τα πανω τουςΕκει που πρεπει να στραφεις ειναι το κατεβασμα του PH,οπου ειναι στο 8 .Με τις ριζες που εβαλες βοηθανε κι αυτες στο να μαλακωσει το νερο.Μπορεις να προσθεσεις Τυρφη μεσα σε ενα διχτακι η καλσον και να το βαλεις μεσα στο φιλτρο σου κιαν δεν χωραει απλα βαλτο μεσα στο ενυδρειο σεμια γωνια.Με αυτα τα δυο (ριζεςκαιΤυρφη)μεσα σε λιγο καιρο το PH σου θα πεσει σχεδο ενα ολκληρο βαθμο.Τα Νεον θελουν νερο 5,0 εως 6,5 και γενικη σκληροτητα 3 με οχτω βαθμους.Εγω θα σου προτεινα μια DIY CO2 οπου φτιαχνεται πολυ ευκολα και λειτουργει αψογα.Στην αρχη θελει λιγη προσοχη αλλα στην συνεχεια θα το μαθεις.Εγω εκανα την παρακατω κατασκευh αλλα οχι τοσο πολυπλοκη μιαs.... και αγορασα μια σκαλα της Hagen.....http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm

καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτεραιότητες λοιπόν είναι

1)Πτώση PH

2)Διακοπή υγρών λιπασμάτων εκτός του Nitrogen φανταζομαι μέχρι η ιχθυοφόρτιση να φέρει ισορροπία στις ανάγκες των φυτών.

3)Για τις τριχούλες της vallisneria να ανησιχώ; (βλ. φωτ. πιο πάνω)

4)Πιθανό σκούριασμα καρφιών και μεντεσέδων καπακιού

5)Ξεχνάω κάτι; Μήπως κάποιος έχει να προσθέσει κάτι;

Οσο αφορά τώτα για τα ψάρια σκέφτομαι για 3~4 corydoras sterbai και ίσως μερικά 2~3 neon ακόμη.

Απο τα φυτά μάλον στο ενυδρείο μου κυκλοφορούν μικρα σαλιγκαράκια. Διάβασα πως δεν πρέπει να ανησιχώ.Παρ'όλα αυτα εγώ τα αραίωσα λίγο.Θα κρατήσω και απο αυτά 3~4 και θα είμαι ο.κ. ελπίζοντας πως δεν θα προβληματιστώ απο υπερπληθισμό.Δεν ξέρω το είδος τους και είναι πολύ μικρα για φωτ.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτεραιότητες λοιπόν είναι

1)Πτώση PH

2)Διακοπή υγρών λιπασμάτων εκτός του Nitrogen φανταζομαι μέχρι η ιχθυοφόρτιση να φέρει ισορροπία στις ανάγκες των φυτών.

3)Για τις τριχούλες της vallisneria να ανησιχώ; (βλ. φωτ. πιο πάνω)

4)Πιθανό σκούριασμα καρφιών και μεντεσέδων καπακιού

5)Ξεχνάω κάτι; Μήπως κάποιος έχει να προσθέσει κάτι;

Οσο αφορά τώτα για τα ψάρια σκέφτομαι για 3~4 corydoras sterbai και ίσως μερικά 2~3 neon ακόμη.

Απο τα φυτά μάλον στο ενυδρείο μου κυκλοφορούν μικρα σαλιγκαράκια. Διάβασα πως δεν πρέπει να ανησιχώ.Παρ'όλα αυτα εγώ τα αραίωσα λίγο.Θα κρατήσω και απο αυτά 3~4 και θα είμαι ο.κ. ελπίζοντας πως δεν θα προβληματιστώ απο υπερπληθισμό.Δεν ξέρω το είδος τους και είναι πολύ μικρα για φωτ.

ΞΈΧΑΣΑ να αναφέρω την αυξηση των ΡΟ4. Είναι φυσιολογική; Η τροφή που ρίχνω είναι φιλαράκια της tropical (super WAVIL) και ένα σκευασμα ενός pet-shop σε ψιχουλάκια.Λέτε το τελευυταίο που είναι no-name να μου δημιουργεί αυτή την τιμή

Link to comment
Share on other sites

Ισως να το χαλαω λιγο....αλλα με τι παχος τζαμι ειναι το ενυδρειο σου και πως το εστρωσες?

Link to comment
Share on other sites

Ισως να το χαλαω λιγο....αλλα με τι παχος τζαμι ειναι το ενυδρειο σου και πως το εστρωσες?

Φίλτρο -Κινεζικής καταγογής το οποίο μεταφέρθηκε απο μικρότερο στρωμένο ενυδρείο που κατήργησα

Τζάμια 5mm

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτεραιότητες λοιπόν είναι

1)Πτώση PH

2)Διακοπή υγρών λιπασμάτων εκτός του Nitrogen φανταζομαι μέχρι η ιχθυοφόρτιση να φέρει ισορροπία στις ανάγκες των φυτών.

3)Για τις τριχούλες της vallisneria να ανησιχώ; (βλ. φωτ. πιο πάνω)

4)Πιθανό σκούριασμα καρφιών και μεντεσέδων καπακιού

5)Ξεχνάω κάτι; Μήπως κάποιος έχει να προσθέσει κάτι;

Οσο αφορά τώτα για τα ψάρια σκέφτομαι για 3~4 corydoras sterbai και ίσως μερικά 2~3 neon ακόμη.

Απο τα φυτά μάλον στο ενυδρείο μου κυκλοφορούν μικρα σαλιγκαράκια. Διάβασα πως δεν πρέπει να ανησιχώ.Παρ'όλα αυτα εγώ τα αραίωσα λίγο.Θα κρατήσω και απο αυτά 3~4 και θα είμαι ο.κ. ελπίζοντας πως δεν θα προβληματιστώ απο υπερπληθισμό.Δεν ξέρω το είδος τους και είναι πολύ μικρα για φωτ.

ΞΈΧΑΣΑ να αναφέρω την αυξηση των ΡΟ4. Είναι φυσιολογική; Η τροφή που ρίχνω είναι φιλαράκια της tropical (super WAVIL) και ένα σκευασμα ενός pet-shop σε ψιχουλάκια.Λέτε το τελευυταίο που είναι no-name να μου δημιουργεί αυτή την τιμή;

Ανανεώνω τις απορίες και τους προβληματισμούς μου

Link to comment
Share on other sites

RO MAN

Γνωρίζει κανείς για την συγκεκριμένη μονάδα Α/Ο;

Περιμένω απαντήσεις - σχολιασμούς για τα ερωτήματά μου κυρίως για την χορήγηση υγρών λιπασμάτων (πότε πρέπει να τα αρχήσω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...