Jump to content

νεο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι πολύ νέος στο χώρο ( 4 ημερών ) και προσπαθώ να στήσω ένα μικρό ενυδρείο που αγόρασα. Θα ήθελα τις όποιες συμβουλές σας για τη δημιουργεία ενός κατάλληλου περιβάλλοντος για τα ψαράκια που ελπίζω κάποια στιγμή σύντομα να μπουν μέσα!

Ενυδρείο : Beta Acuarios Fontana Total 50 Χ 25 Χ 35 (36 λίτρα)

Φίλτρο : Micro Jet filter MCF 70 (για μέχρι 70 λίτρα)

Λάμπα : μάλλον 15watt

Θερμαντήρας : Reef HT50 (50 watt)

Φυτά : απ' όσο έψαξα στο internet μάλλον έχω τα παρακάτω 4 φυτά

Ceratopteris thalictroides (δύο)

Lysimachia nummularia (ένα)

Alternanthera reineckii ''lilacina'' ('Purple') (ένα)

Άμμος : ανοιχτόχρωμη αγορασμένη από pet shop.

Διακοσμητικά : μαύρα βότσαλα και ένα "πιθάρι"??

Έχω ακολουθήσει κάποιες από τις διαδικασίες στρωσίματος με κάτι sera aqutan, nitrivec και florena, που είχε μέσα το kit του ενυδρίου, και αύριο θα πάω να αγοράσω test ώστε να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται τα πράγματα..

Η θερμοκρασία κυμαίνεται γύρω στους 25 - 27c.

Ερωτήσεις:

1) Να βάλω κ άλλα φυτά?

2) Τι τεστ προτείνετε να αγοράσω?

3) Πότε να βάλω μέσα τα ψάρια και πόσα ψάρια να βάλω?

4) Απο τι στιγμή που έβαλα μέσα τα φυτά ( τα οποία και έπλυνα διεξοδικά πριν ) έχει σηκωθεί πολύ "σκόνη" στο ενυδρίο. Μετά από 24 ώρες η σκόνη εξακολουθεί να υπάρχει, αλλά σε μικρότερο βαθμό. Μήπως παίζει καθόλου ρόλο ότι δεν ξέπλυνα την άμμο (καθώς ήταν σε συσκευασία) ?

5) Μήπως θα έπρεπε να βάλω χαλίκι αντί για άμμο καλύτερα ? ή κάποιο υπόστρωμα?

6) Πόσες ώρες θα πρέπει να λειτουργεί η λάμπα του ενυδρίου και μήπως θα ήταν καλύτερα αυτό να γίνεται το βράδυ για να μην ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες?

Όλες οι προτάσεις και σχόλια καλοδεχούμενες!!

enydrio020.jpg

enydrio019.jpg

enydrio018.jpg

enydrio017.jpg

enydrio016.jpg

enydrio015.jpg

http://s18.photobucket.com/albums/b138/kou...ction=view& amp;current=enydrio025.flv

Link to comment
Share on other sites

2) Τι τεστ προτείνετε να αγοράσω?

Εγω σε προτεινω να παρεις το τεστ της sera.Να σε κανω και μια ερωτηση σε καποιες φωτο το ενυδρειο(το χρωμα του νερου)ειναι καπως μοβ.Αυτο που ωφειλεται;

Έγινε επεξεργασία - Black Tetra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι πολύ νέος στο χώρο ( 4 ημερών ) και προσπαθώ να στήσω ένα μικρό ενυδρείο που αγόρασα. Θα ήθελα τις όποιες συμβουλές σας για τη δημιουργεία ενός κατάλληλου περιβάλλοντος για τα ψαράκια που ελπίζω κάποια στιγμή σύντομα να μπουν μέσα!

Ενυδρείο : Beta Acuarios Fontana Total 50 Χ 25 Χ 35 (36 λίτρα)

Φίλτρο : Micro Jet filter MCF 70 (για μέχρι 70 λίτρα)

Το φίλτρο είναι λιγάκι μικρό αλλά μπορείς να αντισταθμίσεις το μειονέκτημα αυτό με συχνότερες αλλαγές νερού

Λάμπα : μάλλον 15watt

Δεν γνωρίζω την λάμπα αλλά εαν θέλεις φυτά πρέπει η λάμπα να είναι ενυδρειακή κατάλληλη για φυτά.

Θερμαντήρας : Reef HT50 (50 watt)

οκ

Φυτά : απ' όσο έψαξα στο internet μάλλον έχω τα παρακάτω 4 φυτά

Ceratopteris thalictroides (δύο) οκ

Lysimachia nummularia (ένα) οκ

Alternanthera reineckii ''lilacina'' ('Purple') (ένα) εάν ο φωτισμός και η λίπανση δεν είναι καλή δεν θα σου αντέξει πολύ

Άμμος : ανοιχτόχρωμη αγορασμένη από pet shop.

Υπάρχουν πολλές διαφορετικές ποιότητες άμμου κάποιες μάλιστα είναι ακατάλληλες για ενυδρεία. Γενικά όμως δεν δημιουργούν προβλήματα. Μπορείς και με την άμμο και με το χαλίκι να έχεις άκρος απαιτητικά φυτά χωρίς πρόβλημα.

Διακοσμητικά : μαύρα βότσαλα και ένα "πιθάρι"??

Γούστα είναι αυτά

Έχω ακολουθήσει κάποιες από τις διαδικασίες στρωσίματος με κάτι sera aqutan, nitrivec και florena, που είχε μέσα το kit του ενυδρίου, και αύριο θα πάω να αγοράσω test ώστε να δω σε τι κατάσταση βρίσκονται τα πράγματα..

Διάβασε και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Η θερμοκρασία κυμαίνεται γύρω στους 25 - 27c.

οκ

Ερωτήσεις:

1) Να βάλω κ άλλα φυτά?

Θα ήταν καλλίτερα βοηθούν το ενυδρείο να είναι βιολογικά πιο σταθερό. Αλλά εάν βάλεις περισσότερα φυτά θα χρειαστείς και περισσότερο λίπασμα και ενδεχομένως CO2

2) Τι τεστ προτείνετε να αγοράσω?

Όλα πάνω κάτω είναι τα ίδια να προτιμήσεις αυτό με της αναλυτικότερες ενδείξεις.

3) Πότε να βάλω μέσα τα ψάρια και πόσα ψάρια να βάλω?

Μετά το στρώσιμο του ενυδρείου. Ο αριθμός εξαρτάτε από το είδος τους ψαριού πάντως μην φανταστής ότι μπορείς να το γεμίσεις.

4) Απο τι στιγμή που έβαλα μέσα τα φυτά ( τα οποία και έπλυνα διεξοδικά πριν ) έχει σηκωθεί πολύ "σκόνη" στο ενυδρίο. Μετά από 24 ώρες η σκόνη εξακολουθεί να υπάρχει, αλλά σε μικρότερο βαθμό. Μήπως παίζει καθόλου ρόλο ότι δεν ξέπλυνα την άμμο (καθώς ήταν σε συσκευασία) ?

Κακός δεν την ξέπλενες την άμμο θα αργήσει να ξεθολώσει το ενυδρείο σου εάν δεν σου κάνει ιδιαίτερο κόπο και είσαι ακόμη στην αρχή προσπάθησε να την βγάλεις και να την πλύνεις

5) Μήπως θα έπρεπε να βάλω χαλίκι αντί για άμμο καλύτερα ? ή κάποιο υπόστρωμα?

Ανέφερα και πιο πάνω, μπορούμε και με τα δύο να κάνουμε καταπληκτικά ενυδρεία. Απλός οι περισσότεροι αρχάριοι αρχίζουν με σκέτο χαλίκι ή υπόστρωμα χαλίκι. Βέβαια δεν είναι απαγορευτικό να αρχίσεις με άμμο.

6) Πόσες ώρες θα πρέπει να λειτουργεί η λάμπα του ενυδρίου και μήπως θα ήταν καλύτερα αυτό να γίνεται το βράδυ για να μην ανεβαίνουν πολύ οι θερμοκρασίες?

Τα φυτά έχουν ένα ρυθμό και καλό είναι ο ρυθμός αυτός να συμβαδίζει με το φώς της ημέρας προτείνω για αρχή 9-10 ώρες από της 11:00 έως της 20:30

Όλες οι προτάσεις και σχόλια καλοδεχούμενες!!

Link to comment
Share on other sites

Τα τέστ της Sera είναι γνωστά για την ανακρίβειά τους στις μετρήσεις. Προτίμησε να πάρεις είτε της ΑΡΙ είτε της Salifert.

Κατά τα άλλα, ρίξε μια ματιά στην ενότητα με τα άρθρα και διάβασε όσα περισσότερα μπορείς. Όλες οι ερωτήσεις σου απαντώνται εμπεριστατωμένα εκεί. Θα σου λυθούνε όλες οι απορίες που απασχολούνε το νέο χομπίστα.

Σαν πρώτες έννοιες που πρέπει να κατανοήσεις είναι ο κύκλος του αζώτου, οι τιμές μετρήσεων του νερού, οι απαιτήσεις των ψαριών σε συνθήκες και η συμβατότητα μεταξύ τους.

Άν μετά έχεις ακόμη απορίες εδώ είμαστε.

Σε κάθε περίπτωση μήν βάλεις ακόμη ψαράκια πρωτού ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου ή πυκνοφυτέψεις το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που τα έχω χρησιμοποίηση συχνά τα τεστ της SERA και τα έχω τσεκάρει τα έχω βρει ακρως ικανοποιητικά .

Σε σχέση πάντα με το τη περιμένεις να σου δείξει .Για παράδειγμα δεν μπορείς να συγκρίνεις και να μιλήσεις για ακρίβεια μεταξύ δυο τεστ που το ένα μετρά ανά 0,2 και το άλλο ανά 0,5 .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...