Jump to content

Αυγά...αλλά τί αυγά???


Recommended Posts

Θα έλεγα να μην αμελήσεις, πάνω στον ενθουσιασμό σου, την διατροφή του μωρού.

Αν πρόκειται για οττο, τα πράγματα είναι πιο εύκολα.

Ότι και να είναι όμως, πρέπει να φάει.

Είπα πουθενά πως δεν ταίζω???? :)

Ίσα ίσα που έχω φάει εγώ τον κόσμο για να βρώ τροφή κατάλληλη.

Ειδικά ο Νιντάλ (Υδάτινος Κόσμος) που ξέρει την περίπτωση αυτής της γέννας από πρώτο χέρι, ξέρει καλά πόσο την έχω τρέξει την υπόθεση για την όσο καλύτερη ανάπτυξη των μικρών..

Μάλιστα σε επίσκεψη μου σε κατάστημα του Αλίμου ("Fish and Pet" - Τρίτη 14/6) για έξτρα αγορά τροφής για τα μικρά είσασταν εκεί Κε Ψάλτη και μιλούσατε με τον ιδιοκτήτη..

Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά αλλά και δεν ήθελα να σας διακόψω και βιαζόμουν πολύ και έπρεπε να φύγω...

Μιαν άλλη φορά ίσως :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι ενδιαφέρον να μάθουμε τις προσπάθειες, που κάνεις για τη διατροφή των μωρών.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες? Όπως τι είδους τροφές προτιμούν, αν βλέπεις να έχουν σαφή σημάδια ανάπτυξης κλπ

Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω, ποιες είναι οι τιμές των νιτρικών, του νερού του ενυδρείου σου.

Κρίμα που δεν γνωριστήκαμε στο κατάστημα του Βασίλη. Θα χαιρόμουν να τα πούμε και να μου δώσεις πληροφορίες, από "πρώτο χέρι".

Εύχομαι καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενδιαφέρον να μάθουμε τις προσπάθειες, που κάνεις για τη διατροφή των μωρών.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες? Όπως τι είδους τροφές προτιμούν, αν βλέπεις να έχουν σαφή σημάδια ανάπτυξης κλπ

Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω, ποιες είναι οι τιμές των νιτρικών, του νερού του ενυδρείου σου.

Κρίμα που δεν γνωριστήκαμε στο κατάστημα του Βασίλη. Θα χαιρόμουν να τα πούμε και να μου δώσεις πληροφορίες, από "πρώτο χέρι".

Εύχομαι καλή συνέχεια

Κύριε Νίκο...

Τα μικρά ταίζονται με πολύ καλά τριμμένο φυλαράκι άλγης (omega one) που πήρα από τον Nidal αναμεμειγμένο με τροφή για μωρά της Ocean Star (MIcro Food) που πήρα από τον Βασίλη.

Ταίζονται 3-4 φορές την ημέρα σε χαμηλές ποσότητες.

Τα νιτρικά μου είναι 10 και κάνω μικρές αλλαγές νερού κάθε μέρα 5 λίτρα 2 φορές..

Τα μικρά ανεβαίνουν στο φύλο του εχινόδορου και τρώνε σαν τρελλά καθως επίσης αρκετές φορές κολλάνε στα πλάγια τοιχώματα της γεννήστρας και σουλατσάρουν...

Κάτω δεν τα έχω δει αρκετές φορές...

Ξαναλέω...Δεν τολμώ να πω πως μπορεί να είναι οττο...

Δείτε και μια φώτο τραβηγμένη τωρα που το μικρό και ενω πήγα πολύ κοντά του για να τραβηξω...έμεινε ατάραχο στη θέση του....

post-1349-1181984797_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα μικρό βίντεο....

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας ολες τις φωτογραφιες και τα βιντεο του tsikis (Τα οποια σιγουρα δεν θα μπορουσε ολα να τα ανεβασει εδω!) θα ελαγα οτι κατα 99,9% μιλαμε για την πρωτη καταγεγραμμενη εκτροφη οττο σε ενυδρειο στην Ελλαδα :thumbdown::):)

Αλλωστε τα μωρα των cory δεν κολλανε στο τουλι.................

Link to comment
Share on other sites

Οττο και ξερό ψωμί.

Οχι για να τα ταίσεις βέβαια........

Απο εκεινη την τροφούλα που σου έδωσαν τα καλόπαιδα και καμμια πρασιναδούλα φυσική ξέρεις απο εκεινη την μικρουλα :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας ολες τις φωτογραφιες και τα βιντεο του tsikis (Τα οποια σιγουρα δεν θα μπορουσε ολα να τα ανεβασει εδω!) θα ελαγα οτι κατα 99,9% μιλαμε για την πρωτη καταγεγραμμενη εκτροφη οττο σε ενυδρειο στην Ελλαδα :thumbdown::):)

Αλλωστε τα μωρα των cory δεν κολλανε στο τουλι.................

Δυστυχως χωρις να θελω να σας απογοητεψω,αλλα και χωρις να "βαζω το χερι μου στη φωτια",

και χωρις βεβαια να εχω την εμπειρια πολλων εδω μεσα,θα ηθελα να πω οτι καλυτερα ειναι να μη βιαστουμε να

κρινουμε. Κι αυτο το λεω γιατι μετα απο μερικες επιτυχημενες γεννες που ειχα(γυρω στις 12 αν θυμαμαι καλα) απο τα corries aenaus που μου απεφεραν καμποσα μικρα(να μη πω αριθμο γιατι και γω δε ξερω ποσα ητανε) εχω να πω το εξης\ Ναι τα corries και στο τουλι κολλαγανε και πισω απο τα πλαστικα δοκαρακια της γενιστρας χωνοτανε αλλα και απ'οτι ειδα στις φωτο ειναι οτι μοιαζουνε παρα πολυ να μη πω οτι ειναι ιδια...

Βεβαια να συμπηρωσω οτι οπως και πολλοι εδω μεσα δεν εχω δει otto's μωρα.

Μακαρι βεβαια να ειναι ottakia μια που πολλα θα εχουμε να διδαχτουμε... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Nidal ! Μάλλον σε ΟΤΤΟ μου κάνει αυτό που βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα βίντεο......

Ελπίζω να μην αμφιβάλεις πιά για το μοναδικό γεγονός;!!

Εχεις την ευκαιρία να ζεις απο κοντά μια αναπαραγωγή ΟΤΤΟ και σε ζηλευουμε-καλοπροαίρετα.

Εχεις επίσης την υποχρέωση να κρατήσεις αρχειο για τα πάντα γυρω απο το γεγονος αυτό - ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός.

Αντε και νονός αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και συγχαρητήρια για το σπάνιο γεγονός!

Κράτα μας ενήμερους για την ανάπτυξη τους...

Έχω να προσθέσω ότι αναπαραγωγή Οττόκυκλων έχει γίνει στην Ελλάδα στο παρελθόν αρκετές φορές μάλιστα.Συγκεκριμένα το είδος που αναπαραγόταν ήταν το Otocinclus Vittatus...

Μπράβο και πάλι!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φωτογραφία πραγματικά μοιάζει με μικρό οττο.

Οπότε η καταγραφή της σπάνιας αυτής αναπαραγωγής μάλλον είναι γεγονός!

Συγχαρητήρια λοιπόν :) και εύχομαι να τα χαρείς και αυτά... ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ..! (αφού ξεκίνησαν ΠΡΕΠΕΙ να το ξανακάνουν!!!) :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΤΟ ΟΤΤΟ ΟΤΤΟ

Συγχαρητήρια!!!!!

Θα ήταν χρήσιμο, τώρα να αναφέρεις αναλυτικά για τις συνθήκες του ενυδρείου σου και γενικά τις παραμέτρους που γνωρίζεις και που οδήγησαν στη συγκεκριμένη αναπαραγωγή και την ανάπτυξη των νυμφών.

Θα είναι πολύ χρήσιμη μια πλήρης ημερολογιακή αναφορά του γεγονότος, ώστε να υπάρχει πλήρης καταγραφή.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, ετσι!!!!

Αντε τωρα κανε τους μεταφορα σε δικη τους "σουιτα" για να μην παει το ζευγος "χαμενο"!!!

Και παλι μπραβο ρε Γιωργαρε!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΤΟ ΟΤΤΟ ΟΤΤΟ

Συγχαρητήρια!!!!!

Θα ήταν χρήσιμο, τώρα να αναφέρεις αναλυτικά για τις συνθήκες του ενυδρείου σου και γενικά τις παραμέτρους που γνωρίζεις και που οδήγησαν στη συγκεκριμένη αναπαραγωγή και την ανάπτυξη των νυμφών.

Θα είναι πολύ χρήσιμη μια πλήρης ημερολογιακή αναφορά του γεγονότος, ώστε να υπάρχει πλήρης καταγραφή.

Καλή συνέχεια

Κε Νίκο σας ευχαριστώ πολύ...

Σύντομα θα ποστάρω και με ακρίβεια (κατά το δυνατόν) το χρονικό αυτής της γέννας...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, ετσι!!!!

Αντε τωρα κανε τους μεταφορα σε δικη τους "σουιτα" για να μην παει το ζευγος "χαμενο"!!!

Και παλι μπραβο ρε Γιωργαρε!!! :wootwoot:

Φίλε Νιντάλ εγώ να σ'ευχαριστήσω για ότι έχεις κάνει για εμένα μέχρι τωρα...

Επίσης να τονίσω πως το συγκεκριμένο ζευγάρι ΟΤΟ (είναι μόνο 2 στο ενυδρείο) είναι αγορασμένο από το μαγαζί σου..

Ετσι λοιπόν όπως γίνεται αντιληπτό φίλες-φίλοι, για αναπαραγωγή ΟΤΟ περάστε από τον "Υδάτινο Κόσμο"

Ο Νιντάλ ξέρει να ξεχωρίζει ζευγάρια...... :wootwoot:

Όσον αφορά τη νέα σουίτα τους θα ήθελα να την κολλάγαμε παρέα στο μαγαζί.... Σου αξίζει και εσενα ένα ποσοστό από αυτή τη γέννα...

Σημ: Τζάμια - Σιλικόνη έχω έτσι!!! :):(

Έγινε επεξεργασία - tsikis
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τη νέα σουίτα τους θα ήθελα να την κολλάγαμε παρέα στο μαγαζί.... Σου αξίζει και εσενα ένα ποσοστό από αυτή τη γέννα...

Σημ: Τζάμια - Σιλικόνη έχω έτσι!!! :wootwoot::)

Αν εχει μεζεδάκια μπυρίτσα κτλ έρχομαι και εγώ!!

Τόσο καιρό με την αγωνία αν θα μεγαλώσουν τα μικρά ΟΤΤΟ στέγνωσα :(:wootwoot::):):):P

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε ποιο ακριβώς είδος Οττο είναι??

Αν σε βοηθάει η φώτο στην αναγνώριση....

Εμένα με ψιλομπερδεύει η κιλίδα στο τελείωμα της ουράς

post-1349-1182454808_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μοιαζει πολυ με τον δικό μου (δυστυχώς εχει μείνει μόνο ένας) και στο μαγαζί τους είχαν ως Otocinclus Arnoldi.

Βέβαια ο KostasG ίσως το ξεκαθαρίσει το ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

Otocinclus Hoppei :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νιντάλ εγώ να σ'ευχαριστήσω για ότι έχεις κάνει για εμένα μέχρι τωρα...

Επίσης να τονίσω πως το συγκεκριμένο ζευγάρι ΟΤΟ (είναι μόνο 2 στο ενυδρείο) είναι αγορασμένο από το μαγαζί σου..

Ετσι λοιπόν όπως γίνεται αντιληπτό φίλες-φίλοι, για αναπαραγωγή ΟΤΟ περάστε από τον "Υδάτινο Κόσμο"

Ο Νιντάλ ξέρει να ξεχωρίζει ζευγάρια......

Δεν εχω κανει τιποτα.Απλα εισαι ανθρωπος που αγαπας το χομπι και την ψαχνεις!!!! Μακαρι ολοι να ηταν ετσι....

Απο εκει και περα την επομενη φορα θα παιξω καλου κακου και ενα τζοκερ.Και αν μου ξανακατσει????? :):(:wootwoot:

Όσον αφορά τη νέα σουίτα τους θα ήθελα να την κολλάγαμε παρέα στο μαγαζί.... Σου αξίζει και εσενα ένα ποσοστό από αυτή τη γέννα...

Σημ: Τζάμια - Σιλικόνη έχω έτσι!!!

Με μεγαλη μου χαρα :):):)

Otocinclus Hoppei

Ο Master μιλησε!!!! :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Ο Master μιλησε!!!! :wootwoot:

Δέν είναι 100% σίγουρο αλλά με αυτήν την φωτό αυτό φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...