Jump to content

Έπεσε το πεχά μου ...τι να κάνω να το ανέβάσω?


Recommended Posts

Γεια σε όλους,

Χθές έκανα μια γερή αλλαγή νερού.

Σήμερα έκανα μετρήσεις και το πεχά μου απο 7 πήγε 4.

Τι πρέπει να κάνω για να το ανεβάσω?

Πρόσθεσα Alkaline Buffer της Seachem.

Και οι άλλες μετρήσεις δείχνουν πρόβλημα...

ΚΗ 4

ΝΟ2 0,2 mg/l

ΝΗ3 1,0 mg/l

CO2 o.k

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?

Περιμένω την βοήθεια σας.

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Νόνη καλησπέρα.

Το kH 4 δεν δικαιολογεί τέτοια πτώση του pH. Μήπως υπάρχει πολύ διοξείδιο και έριξε τόσο κάτω το pH. Έλεγξε το για να μην έχεις κάνα πρόβλημα... Μπορείς να ρίξεις μαγειρική σόδα για να ανεβάζεις το buffering ή/και να μειώσεις το CO2.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολύ παράξενο..

Εκανα τώρα μετρήσεις με το τεστ της Sera και δείχνει 7 και με το τέστ της JBL και δείχνει πάλι 7.

Είναι δυνατόν να ανέβηκε΄τόσο πολύ γρήγορα με το Alkaline Buffer?

Και αν συνεχίσει να ανεβαίνει? τι να κάνω??? Πως το ρίχνουν?

Θα τρελλαθώ...πριν μισή ώρα ήταν πορτοκκαλλί το χρώμα και στο ένα τέστ και στο άλλο και τώρα πράσινο....

Link to comment
Share on other sites

Το KH τώρα δείχνει 6... τι γίνετε?

Μήπως κάτι γίνετε με τα τέστ μου?

Και αν ναι... τι να κάνω που πρόσθεσα τόσο πολύ Alkaline Buffer της Seachem.

Θα ανεβεί πολύ?...

Πρέπει να αρχίσω να αλλάζω νερό?

Link to comment
Share on other sites

Alkaline buffer λέγεται ή alkaline regulator? Παρατήρησε το pH σου μέχρι το βράδυ να δεις που θα ανέβει... Εμένα με προβληματίζει το πως έπεσε? Από το CO2? ή από κάτι άλλο... Μην έχουμε πάλι υπερβολικές τιμές CO2 και τρέχουμε με τα ψάρια...

Link to comment
Share on other sites

Alkaline buffer λέγεται .

Μόλις τώρα έκανα τέστ ξανά το Πεχά είναι 7

Link to comment
Share on other sites

το KH έγινε 7.

Δοκίμασα και τα 2 test που έχω JBL και SERA . Δείχνουν πάλι 7.

Ελεγξα το CO2. είναι ο.κ. Είναι κανονικό. Δεν υπάρχει πολλή.

Τα δισκάκια φαίνονται ο.κ και κυκλοφορούν κανονικά.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Τι όμως να συναίβηκε...δεν μπορώ να καταλάβω.

Είμαι σίγουρη για την πτώση. Εκανα 2 φορές τέστ και με διαφορετικά τέστ.

Πλύ παράξενο....

Link to comment
Share on other sites

το KH έγινε 7.

Δοκίμασα και τα 2 test που έχω JBL και SERA . Δείχνουν πάλι 7.

Ελεγξα το CO2. είναι ο.κ. Είναι κανονικό. Δεν υπάρχει πολλή.

Τα δισκάκια φαίνονται ο.κ και κυκλοφορούν κανονικά.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Τι όμως να συναίβηκε...δεν μπορώ να καταλάβω.

Είμαι σίγουρη για την πτώση. Εκανα 2 φορές τέστ και με διαφορετικά τέστ.

Πλύ παράξενο....

Νονη

το co2 πως το ρυθμιζεις σε τοσο μεγαλο ενυδρειο?

δεν υπαρχει καποιος ph controller_ που ταυτοχρονα θα μετρα και θα ρυθμιζει το ph σου?

πιστευω οτι θα επρεπε να εχεις στιν εξοπλισμο σου.

για ρωτα τον Ισπανο

Link to comment
Share on other sites

Νονη

το co2 πως το ρυθμιζεις σε τοσο μεγαλο ενυδρειο?

δεν υπαρχει καποιος ph controller_ που ταυτοχρονα θα μετρα και θα ρυθμιζει το ph σου?

πιστευω οτι θα επρεπε να εχεις στιν εξοπλισμο σου.

για ρωτα τον Ισπανο

Δεν γνωρίζω και πολλά απο CO2. Την τελευταία φορά που είχα πρόβλημα και τα ψαράκια ανέβηκαν στην επιφάνεια λόγω υπερβολικού διοξειδείου .. το έκλεισα και έβαλα αντλία οξυγόνου. Οταν όλα έγιναν ο.κ έβαλα σε λειτουργεία το CO2 και το άφησα να βγάζει 15 bables το λεπτό.

Μέχρι σήμερα αυτό είχα...φοβόμουν να αυξήσω ..μήπως πάθουν τίποτα τα δισκάκια.

Το CO2 είναι της Aqua Medic. Το μόνο που κάνω είναι να το καθαρίζω... και να ανοίξω την βαλβίδα με το χέρι αν χρειαστεί να βάλω πιο πολλές φυσαλλίδες το λεπτό.

ph controller δεν έχω..μετρώ το πεχά με τα τέστ. Θα ζητήσω απο Ισπανό να βάλω και απο αυτό.

Τι μου συστήνεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω και πολλά απο CO2. Την τελευταία φορά που είχα πρόβλημα και τα ψαράκια ανέβηκαν στην επιφάνεια λόγω υπερβολικού διοξειδείου .. το έκλεισα και έβαλα αντλία οξυγόνου. Οταν όλα έγιναν ο.κ έβαλα σε λειτουργεία το CO2 και το άφησα να βγάζει 15 bables το λεπτό.

Μέχρι σήμερα αυτό είχα...φοβόμουν να αυξήσω ..μήπως πάθουν τίποτα τα δισκάκια.

Το CO2 είναι της Aqua Medic. Το μόνο που κάνω είναι να το καθαρίζω... και να ανοίξω την βαλβίδα με το χέρι αν χρειαστεί να βάλω πιο πολλές φυσαλλίδες το λεπτό.

ph controller δεν έχω..μετρώ το πεχά με τα τέστ. Θα ζητήσω απο Ισπανό να βάλω και απο αυτό.

Τι μου συστήνεις?

βαλε νονη και απο αυτο να ειναι τα ψαρακια σου πιο υγιει

αφου μπηκες στα εξοδα τι να κανεις...

τωρα δεν ξερω τι εχει εκει , παντως η AQUA MEDIC απο οσα γνωριζω ειναι απο τις κορυφαιες ( και σε τιμη).

μετα ομως τερμα η μετρηση , σταθερες τιμες , χαρουμεενοι δισκοι :thumbdown:

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα ξύπνισα στις 4 το πρωί γιατί άκουσα θόρυβο στο ενυδρείο....

Ολοι μου οι δίσκοι στην επιφάνεια του νερού...βαριανασαίνοντας..(Εγινε αυτό που φοβόσουνα istellas)

Αμέσως έκλεισα το CO2 και έβαλα την αντλία οξυγόνου. Ανατάραξα με το χέρι την επιφάνεια του νερού.

Εκανα το test PH ..7 αυτό εντάξει.

Εκανα τέστ αμμωνία , νιτρικά ..Ανέβηκαν πολύ λίγο η αμμωνία και τα νιτρικά.

Εκανα αλλαγή νερού.

Ολα φαίνονται εντάξει τώρα.

Αυτό που με προβλημάτισε πολύ είναι γιατί συναίβηκε αυτό.

Το CO2 δεν το έχω πολύ δυνατό.

Καθάρισα τους κυκλοφορητές νερού.

Πρόσεξα μόνο ότι στα φίλτρα μου μειώθηκε η ροή του νερού στην επιστροφή στο ενυδρείο....(δεν έρχετε το νερό με πίεση όπως πριν).

Μαζεύτηκαν και μερικά σαλιγκάρια στο ενυδρείο απο την προσθήκη μερικών φυτών τις τελευταίες ημέρες. Είναι δυνατόν να μπήκαν σαλιγκάρια ..να έφραξαν τα φίλτρα ..γι'αυτό μειώθηκε η ροή του νερού?

Παίζει κανένα ρόλο αυτό?

Υπολογίζω αργά το απόγευμα να ανοίξω τα φίλτρα μου και να δω τι γίνετε?

(έχω μικρό παιδάκι και είναι δίσκολο να κάνω τέτοια .. μόνη με το μωρό).

σας έχει συμβεί και εσας κάτι τέτιο? Και αν ναι τι κάνατε?

περιμένω με ανηπομονησία τις απαντήσεις σας.

Υπάρχει περίπτωση ,χθες που πήρα νερό απο το ενυδρείο και μέτρησα το πεχά..να υπήρχε μαζεμένο διοξείδιο του άνθρακα στην επιφάνεια του νερού...και γι'αυτό τα 2 τέστ έδειξαν πολύ χαμηλό πεχά. Και μετά με όλη την ανατάραξη του νερού... μετά που πρόσθεσα νερό και το Alkaline Buffer για να αυξήσω το πεχά να έφυγε το διοξείδιο απο την επιφάνεια... γι'αυτό τα επόμενα τέστ ήταν ο.κ?

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... ελπίζω να με βοηθήσετε εσείς με τις γνώσεις σας.

Ανησιχώ πολύ με όλα αυτά... την τρίτη φεύγω για ταξίδι μια εβδομάδα. Θα φροντίζει το ενυδρείο ο σύζιγος...υποσχέθηκε... αν συμβεί κάτι χειρότερο που θα λείπω?

Ευχαριστώ

Περιμένω απαντήσεις

Νόνη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

Σήμερα ξύπνισα στις 4 το πρωί γιατί άκουσα θόρυβο στο ενυδρείο....

Ολοι μου οι δίσκοι στην επιφάνεια του νερού...βαριανασαίνοντας..(Εγινε αυτό που φοβόσουνα istellas)

Αμέσως έκλεισα το CO2 και έβαλα την αντλία οξυγόνου. Ανατάραξα με το χέρι την επιφάνεια του νερού.

Εκανα το test PH ..7 αυτό εντάξει.

Εκανα τέστ αμμωνία , νιτρικά ..Ανέβηκαν πολύ λίγο η αμμωνία και τα νιτρικά.

Εκανα αλλαγή νερού.

Ολα φαίνονται εντάξει τώρα.

Αυτό που με προβλημάτισε πολύ είναι γιατί συναίβηκε αυτό.

Το CO2 δεν το έχω πολύ δυνατό.

Καθάρισα τους κυκλοφορητές νερού.

Πρόσεξα μόνο ότι στα φίλτρα μου μειώθηκε η ροή του νερού στην επιστροφή στο ενυδρείο....(δεν έρχετε το νερό με πίεση όπως πριν).

Μαζεύτηκαν και μερικά σαλιγκάρια στο ενυδρείο απο την προσθήκη μερικών φυτών τις τελευταίες ημέρες. Είναι δυνατόν να μπήκαν σαλιγκάρια ..να έφραξαν τα φίλτρα ..γι'αυτό μειώθηκε η ροή του νερού?

Παίζει κανένα ρόλο αυτό?

Υπολογίζω αργά το απόγευμα να ανοίξω τα φίλτρα μου και να δω τι γίνετε?

(έχω μικρό παιδάκι και είναι δίσκολο να κάνω τέτοια .. μόνη με το μωρό).

σας έχει συμβεί και εσας κάτι τέτιο? Και αν ναι τι κάνατε?

περιμένω με ανηπομονησία τις απαντήσεις σας.

Υπάρχει περίπτωση ,χθες που πήρα νερό απο το ενυδρείο και μέτρησα το πεχά..να υπήρχε μαζεμένο διοξείδιο του άνθρακα στην επιφάνεια του νερού...και γι'αυτό τα 2 τέστ έδειξαν πολύ χαμηλό πεχά. Και μετά με όλη την ανατάραξη του νερού... μετά που πρόσθεσα νερό και το Alkaline Buffer για να αυξήσω το πεχά να έφυγε το διοξείδιο απο την επιφάνεια... γι'αυτό τα επόμενα τέστ ήταν ο.κ?

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ... ελπίζω να με βοηθήσετε εσείς με τις γνώσεις σας.

Ανησιχώ πολύ με όλα αυτά... την τρίτη φεύγω για ταξίδι μια εβδομάδα. Θα φροντίζει το ενυδρείο ο σύζιγος...υποσχέθηκε... αν συμβεί κάτι χειρότερο που θα λείπω?

Ευχαριστώ

Περιμένω απαντήσεις

Νόνη

νονη

το φιλτρο το ανοιγουμε μια φορα το μηνα κοιταμε αν θελει αλλαγη ο υαλοβαμβακας (τελευταιο ασπρο υλικο) και ξεπλενουμε τα αλλα σφουγγαρια χρησιμποιοντας για αυτη τη δουλει νερο απο το ενυδρειο μας ωστε να μην ξεκανουμε τα πολυτιμα βακτηρια αλλα να καθαρισουμε απο την βρωμια υλικο και σφουγγαρια.

σιγουρα μεσα θα βρεις και φυτα και σαλιγκαρια , που θα τα καθαρισεις και θα αλλαξεις και τον υαλοβαμβακα.

για το ph δεν μπορω να σου πω παρα μονο για controller.

για αμωνια και νιτρικα λεω και παλι ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΤΡΙΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΡΙΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ!!!

Έγινε επεξεργασία - printioa
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ printioa,

Τελικά δεν άντεξα να περιμένω.. :) κοίμησα το μωρό και άνοιξα τα φίλτρα.

Οι υαλοβάμβακες απο άσπροι έγιναν κατάμαυροι και βρήκα ότι έγραψες.

Πήρα νερό απο ενυδρείο και καθάρισα πολύ καλά τους υαλοβάμβακες και ολα τα άλλα στα φίλτρα.

Τελικά αποκαταστήθηκε η ροή των φίλτρων.. έχουν πάρα πολλή πίεση τώρα. ναιιιιιιιιι τα κατάφερα. :thumbdown:

Δεν έχω έξτρα υαλοβάμβακα..θα πάω να αγοράσω, και σύντομα να τους αντικαταστήσω.

Τελικά φτάσαμε στο σημείο.... αντί να ζητάω δώρα ...κοσμήματα και αρώματα ..όπως κάνουν όλες οι γυναίκες να ζητώ φίλτρα ....και ότι σκεφτείτε για ενυδρείο απο σύζιγο... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ printioa,

Τελικά δεν άντεξα να περιμένω.. :) κοίμησα το μωρό και άνοιξα τα φίλτρα.

Οι υαλοβάμβακες απο άσπροι έγιναν κατάμαυροι και βρήκα ότι έγραψες.

Πήρα νερό απο ενυδρείο και καθάρισα πολύ καλά τους υαλοβάμβακες και ολα τα άλλα στα φίλτρα.

Τελικά αποκαταστήθηκε η ροή των φίλτρων.. έχουν πάρα πολλή πίεση τώρα. ναιιιιιιιιι τα κατάφερα. :thumbdown:

Δεν έχω έξτρα υαλοβάμβακα..θα πάω να αγοράσω, και σύντομα να τους αντικαταστήσω.

Τελικά φτάσαμε στο σημείο.... αντί να ζητάω δώρα ...κοσμήματα και αρώματα ..όπως κάνουν όλες οι γυναίκες να ζητώ φίλτρα ....και ότι σκεφτείτε για ενυδρείο απο σύζιγο... :)

παρε μια μεγαλη σακουλα εχει μικο κοστος .

αν τον ξεπλενεις θα αρχισει να μαδαει και αυτο ειναι κακο!

οσο για τα κοσμηματα και τα στολιδια αυτα τα χαζευεις μια φορα στο τοσο ενω τα δισκακια σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι υαλοβάμβακες απο άσπροι έγιναν κατάμαυροι και βρήκα ότι έγραψες.

Πήρα νερό απο ενυδρείο και καθάρισα πολύ καλά τους υαλοβάμβακες και ολα τα άλλα στα φίλτρα.

Τελικά αποκαταστήθηκε η ροή των φίλτρων.. έχουν πάρα πολλή πίεση τώρα. ναιιιιιιιιι τα κατάφερα. :)

Δεν έχω έξτρα υαλοβάμβακα..θα πάω να αγοράσω, και σύντομα να τους αντικαταστήσω.

Τελικά φτάσαμε στο σημείο.... αντί να ζητάω δώρα ...κοσμήματα και αρώματα ..όπως κάνουν όλες οι γυναίκες να ζητώ φίλτρα ....και ότι σκεφτείτε για ενυδρείο απο σύζιγο... ;)

Noni καλησπέρα,

Εγώ θα σού μιλήσω από την δική μου εμπειρία... έστησα το ενυδρείο μου πριν από περίπου ένα χρόνο με αρκετά προβλήματα και εγώ λόγω άγνοιας.

Πρέπει τώρα να πάρεις μια απόφαση σχετικά με το μέλλον του δικού σου (όσο καθυστερείς τόσο πιο πολύ θα σου κοστίσει σε κόπο, προβλήματα και χρήμα). Οι δίσκοι σου χρειάζονται απαραίτητα τις κατάλληλες συνθήκες για να ζήσουν σωστά (και να τους χαίρεσαι).

Κατά την γνώμη μου αρχικα δεν επιτρέπεται μετά από τόσο καιρό και αρκετά προβλήματα να τους ταλαιπωρείς ακόμα με αμμωνίες και νιτρώδη. Επιπλέον φίλτρανση προφανώς χρειάζεται άμεσα!!! και είναι ένα κόστος που είσαι αναγκασμένη να πάρεις (άλλωστε με την αποφυγή χρήσης φάρμακων και πιθανές απώλειες θα το αποσβέσεις γρήγορα).

Δεύτερον οι δίσκοι σου χρειάζονται σταθερές συνθήκες PH, θερμοκρασία κ.λ.π.

Η δική μου γνώμη (αν και αρκετοί είναι αντίθετοι) είναι ότι η χρήση PH controller (ειδικά για ένα ενυδρείο σαν το δικό σου) είναι επιβεβλημένη καθώς και η αγορά μια α/ο (σταθερό KH).

Επίσης μια καλή UV λάμπα θα ήταν χρήσιμη μιας και ήδη έχουν κάνει την εμφάνιση τους διάφορες ασθένειες στην γυάλα σου σύμφωνα με παλιά Posts σου.

Βέβαια εξίσου σημαντικό εάν όχι σημαντικότερο είναι η υπομονή σου και η μελέτη σου...

Πραγματικά σου εύχομαι επιτυχία :)

Υ.Γ. Όσο για αυτό με τα κοσμήματα και τα αρώματα, πίστεψε με είσαι η ιδανική γυναίκα για κάθε ενυδρειόφιλο :thumbdown: , προσπαθώ εναγωνίως να πείσω την γυναίκα μου ότι οι ενυδρειακές αγορές μου είναι για χάρη της αλλά δεν ψήνεται με τίποτα προς το παρόν... ;)

Υ.Γ. 2. Οι αλαγές στην βάτα (υαλοβάμβακα) των φίλτρων καλό είναι να γίνονται κάθε βδομάδα, και συνολικό καθάρισμα του φίλτρο μία φορά τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Noni καλησπέρα,

Κατά την γνώμη μου αρχικα δεν επιτρέπεται μετά από τόσο καιρό και αρκετά προβλήματα να τους ταλαιπωρείς ακόμα με αμμωνίες και νιτρώδη. Επιπλέον φίλτρανση προφανώς χρειάζεται άμεσα!!! και είναι ένα κόστος που είσαι αναγκασμένη να πάρεις (άλλωστε με την αποφυγή χρήσης φάρμακων και πιθανές απώλειες θα το αποσβέσεις γρήγορα).

Η δική μου γνώμη (αν και αρκετοί είναι αντίθετοι) είναι ότι η χρήση PH controller (ειδικά για ένα ενυδρείο σαν το δικό σου) είναι επιβεβλημένη καθώς και η αγορά μια α/ο (σταθερό KH).

Θα αγοράσω και ένα PH Controller.

Επίσης μια καλή UV λάμπα θα ήταν χρήσιμη μιας και ήδη έχουν κάνει την εμφάνιση τους διάφορες ασθένειες στην γυάλα σου σύμφωνα με παλιά Posts σου.

UV Λάμπα έχω.. σκέφτομαι να αγοράσω και μία πιο μεγάλη για το δεύτερο φίλτρο.

Υ.Γ. 2. Οι αλαγές στην βάτα (υαλοβάμβακα) των φίλτρων καλό είναι να γίνονται κάθε βδομάδα, και συνολικό καθάρισμα του φίλτρο μία φορά τον μήνα.

Τώρα που συναίβηκε έτσι με τα φίλτρα μου και έμαθα ότι όταν μειώνετε η ροή του νερού των φίλτρων είναι αυτό το πρόβλημα.. θα κάνω ότι ακριβώς με συμβουλέψατε.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας!! :thumbdown::)

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξα το CO2. είναι ο.κ. Είναι κανονικό. Δεν υπάρχει πολλή.

Εκανα τέστ αμμωνία , νιτρικά ..Ανέβηκαν πολύ λίγο η αμμωνία και τα νιτρικά.

Θα σας παρακαλέσω για την καλύτερη αντιμετώπιση των προβλημάτων σας να μην δίνετε τόσο αόριστες απαντήσεις (ειδικά όταν μιλάμε για τις τιμές του νερού που είναι κάτι μετρήσιμο)!

Όσος πιο καλά (σφαιρικά) περιγράφουμε ένα πρόβλημα τόσο πιο εύκολο είναι για τους άλλους να το καταλάβουν και να μας απαντήσουν!

:thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...