Jump to content

Νερό βροχής


Recommended Posts

Καλημέρα είμαι στο φόρουμ καποιους μήνες.Έχω ενα 100σταρι κοινωνικό.Σε ένα κατάστημα μου είπαν πως το καλύτερο νερό για αλλάγη είναι να μαζέψω σε μια λεκάνη νερό όταν βρέχει να το φιλτράρω μόνος μου με ένα πλαστικό μπουκάλι βάζοντας μέσα κάρβουνα και βαμβάκι.Αληθεύει;

Τότε ποια η ουσία του φίλτρου μου που έχω και περισσότερα υλικά φιλτραρίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Στην καλύτερη των περιπτώσεων για να χρησιμοποιηθεί το βρόχινο νερό των πόλεων για το ενυδρείο είναι αφού περάσει από ενεργό φίλτρο άνθρακα. Λέγοντας κάρβουνο φαντάζομαι εννοείς ενεργό άνθρακα, και όχι κάρβουνο ψησίματος...

Αυτό συμβαίνει γιατί η βροχή κατεβαίνοντας στην γη περνάει από τα στρώματα της ατμόσφαιρας όπου δυστυχώς στις πόλεις υπάρχουν πάρα πολλοί αιωρούμενοι ρύποι. Έτσι καθιστούν μη κατάλληλο το βρόχινο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.Ανθρακα ελεγα φυσικα οχι καρβουνο.Απλά έτσι μου είπε στο κατάστημα ο πωλητης

Link to comment
Share on other sites

Στην καλύτερη των περιπτώσεων για να χρησιμοποιηθεί το βρόχινο νερό των πόλεων για το ενυδρείο είναι αφού περάσει από ενεργό φίλτρο άνθρακα. Λέγοντας κάρβουνο φαντάζομαι εννοείς ενεργό άνθρακα, και όχι κάρβουνο ψησίματος...

Αυτό συμβαίνει γιατί η βροχή κατεβαίνοντας στην γη περνάει από τα στρώματα της ατμόσφαιρας όπου δυστυχώς στις πόλεις υπάρχουν πάρα πολλοί αιωρούμενοι ρύποι. Έτσι καθιστούν μη κατάλληλο το βρόχινο νερό.

Ξέρω ότι το νερό από την έξοδο του κλιματιστικού δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τα ενυδρεία λόγω πιθανών μικροβίων, σκόνης κ.τ.λ., αν άραγε φιλτραριστεί από φίλτρο ενεργού άνθρακα μπορεί μετά να χρησιμοποιηθεί? Μήπως το απιονισμένο νερό που πωλείται στα σούπερ μάρκετ μπορεί να χρησιμοποιηθεί ή περιέχει χημικά από την επεξεργασία του?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα και εγω αυτη την απορια σχετικα με το απιονισμενο νερο /κλιματιστικου.Μπορει καποιος να απαντησει?Καλως ηρθα και εγω στην ομορφη παρεα σας. Κανετε καταπληκτικη δουλεια, και βοηθατε πολυ εμας που δεν ειμασται εμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα και εγω αυτη την απορια σχετικα με το απιονισμενο νερο /κλιματιστικου.Μπορει καποιος να απαντησει?Καλως ηρθα και εγω στην ομορφη παρεα σας. Κανετε καταπληκτικη δουλεια, και βοηθατε πολυ εμας που δεν ειμασται εμπειροι.

Το απιονισμένο νερό δεν περιέχει απαραίτητους ηλεκτρολύτες. Δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις όπως είναι. Επίσης η Γενική και Ανθρακική σκληρότητα του απιονισμένου νερού είναι σχεδόν μηδενική, γεγονός που θα δημιουργούσε μεγάλη αστάθεια στο ενυδρείο. Για να το χρησιμοποιήσεις θα έπρεπε να προσθέσεις τα κατάλληλα σκευάσματα, ώστε να είναι έτοιμο για ενυδρειακή χρήση.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις απιονισμένο νερό για αναπλήρωση του νερού που εξατμίζεται κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, ώστε να αποφύγεις την άνοδο της σκληρότητας που θα συνέβαινε αν αναπλήρωνες το νερό που εξατμίζεται με νερό της βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...