Jump to content

Προσθήκη ζωντανών φυτών σε ενυδρειο


Recommended Posts

Καλώς σας βρήκα,

Είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 80lt, ενός ενυδρείου που ήταν έτοιμο απο εξοπλισμό (φίλτρο εσωτερικό, κάρβουνο, θερμοστάτης και θερμόμετρο). Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις μιας και σας εμπιστεύομαι και είστε πιο εμπειροι απο μέρικους "Εμπειρους" σε καταστήματα.

1) Έκανα την παραπάνω αγορά μιας και ή8ελα να ασχοληθώ με το ενυδρείο αλλά έχοντας υπ'οψιν μου οτι αγοράζοντας ένα ενυδρείο SET είναι μικρών απαιτήσεων για αρχάριους. Έβαλα χαλίκι στον ενυδρείο, αφού βέβαια το είχα πλύνει πολλές φορές, έβαλα πλαστικά φυτά [γιατι με φόβησε ο καταστηματάρχης (αν και πιστεύω οτι το έλεγε αυτό επειδή εκείνος δεν είχε ζωντανά φυτά να πουλήσει, τέσπα)], έβαλα εναν αμφορέα για να κρύβονται τα ψάρια όταν μπουν. Το γέμισα με νερό και ξεκίνησε το στρώσιμο του ενυδρείου....

μετά απο 3-4 βδομάδες έβαλα ενα χρυσόψαρο, αφού μου είπε ο καταστηματάρχης οτι πρέπει να αρχίσουμε να κανει το στρώσιμο του νερού. Εφόσον πέρασαν οι μέρες και φτάσαμε στο 1 μιση μήνα περίπου μετά την αγορά του ενυδρείου είχαμε κάνει και τα test οτι ολα ήταν μια χαρά (οντος ηταν μια χαρά τα πράγματα), ξεκίνησα να αγοράζω τροπικά ψάρια. Στην αρχή βάλαμε 3 ψάρια ( μονοδάκτυλο, labeo bicolor (μαυρος καρχαριάς με κόκκινη ουρά), botia macracantha (πορτοκαλί με μαύρες ρίγες). Τα πράγματα πήγαινανε μια χαρά λες και δεν χρειαζόταν πολύ εκμάθηση πάνω σε αυτό το hobby. (το χρυσόψαρο το βγάλαμε απο το ενυδρείο και το βάλαμε σε συντιβάνι μαζί με άλλα χρυσόψαρα).

Ξεκινήσαμε να μην μας αρέσει το ενυδρείο με τα ψεύτικα φυτά και αρχίσαμε να βάζουμε ζωντανά. Βάλαμε το πρώτο, που ειναι σε ξυλο με 2 είδη φυτών. Αρχισαν να ανεβαίνουν τα: pH, NH3. Βάζαμε τα test και το φτιάχναμε. Μετά έγινε η αλλαγή του νερού 1/3 και κάναμε το λάθος 2 φορές να καθαρίσω το φίλτρο απο την βρύση. Πήραμε 3 νεα φυτά (microsorum pteropus "windelov", alternanthera reineckii "roseafolia" και άλλο ενα που δεν έχω βρεί πως λέγεται. Βάλαμε λίπασμα σε κάθε μια ρίζα απο κάτω, είχε αρχισεί να θολώνει το νερό λόγω που είχαμε ανακατέψει το λίπασμα, την επόμενη μερα ήταν ολα καθαρά. Κάναμε τα test και είχαμε 0.5 και 1 ΝΗ3 και 7.5 pH, την επομένη μέρα αλλάξαμε το μισο σχέδον νερό και πάλι το ιδιο λαθος με το καθαρισμό του φίλτρου. ξαναβάλαμε τα βασικά χημικά που χρειάζονται για την αλλαγή νερού και περιμένουμε να δουμε τι αποτελεσμάτα θα έχουμε.

Υ.Γ : μετά την αγορά των φυτών βάλαμε και άλλο ενα μονοδάκτυλο, 2 ψαρια με κοκκινα ματια και πτερύγια (δεν 3ερω την ονομασία τους) και ένα γλύφτη. Γενικά δεν υπάρχει κίνηση απο όλα τα ψάρια είναι κρυμένα εκτος απο τα 2 μονοδάκτυλα που έχουν μια κίνηση στο ενυδρειο. Επισης παρατήρησα για μερικά δευτερόλεπτα μετά την εισαγωγή του χημικού για το pH δραστηριότητα απο όλα τα ψάρια που κράτησε όμως λίγο.

Επίσης μετά την αγορά των φυτών αναβουμε το φως του ενυδρείου για 8-10 ώρες ημερισίως ανεβάζοντας την 8ερμοκρασία στους 29 αντι για 26. το πολεμάμε με την τοποθέτηση πλαστικου μπουκαλιου με παγο ημερησιως.

Συγγνωμη αν σας κούρασα αλλα έπρεπε να γραψώ αναλυτικά το τι έχει γίνει και το πως θα πρέπει να γυρίσει στις σωστές τιμές.

Περιμένω την βοηθειά σας,

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θεωρω οτι το ενυδρειο σου μαλλον δεν ειναι στρωμενο.

τα συνεχομενα λαθη με τον καθαρισμο του φιλτρου,ηταν αρκετα σοβαρα.

απορω μαλιστα πως δεν εχεις ηδη απωλειες......

τα ψαρια που πηρες-εχεις ειναι δυστυχως λαθος..

οι μονοδακτυλοι ζουνε σε υφαλμυρα νερα...καμμια σχεση με τις συνθηκες των αλλων ψαριων.....

οι κλοουν(botia) γινονται τεραστιοι,πρεπει να ειναι σε κοπαδι,και βεβαια εντελως απαγορευτικοι για τα λιτρα σου...

ο δε labeo,ειναι απο τη φυση του επιθετικος,και χρειαζεται και αυτος πολλα λιτρα και κρυψωνες....

γενικα το ενυδρειο,δεν ειναι οτι μας αρεσει,το βαζουμε μεσα,και χρειαζεσαι εντατικο διαβασμα......

ξεκινησε και παρτα ολα με τη σειρα και με υπομονη απο..

ΕΔΩ... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι 1ppm αμμωνία είναι θανατηφόρα για τα ψάρια. Πρέπει να αλλάζεις νερό αρκετές φορές την ημέρα μέχρι να πέσει η μέτρηση.

Επίσης δεν πρέπει να χρησιμοποιείς καθόλου χημικά αλλαγής του PH. Κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό.

Αν είναι πράγματι άστρωτο το ενυδρείο (που έτσι φαίνεται), το καλύτερο είναι να δώσεις ΑΜΕΣΑ πίσω τα ψάρια και να το στρώσεις σωστά. Αυτό γιατί μετά την θανατηφόρα αμμωνία θα έρθουν τα επίσης θανατηφόρα νιτρώδη. Το στρώσιμο διαρκεί τόσο που τελικά θα καταλήξεις με νεκρά ψάρια (βασανιστικός θάνατος) ή/και με κάποια αρρώστια που θα ακολουθεί το ενυδρείο σου και δεν θα μπορείς να την ξεφορτωθείς.

Το να δώσεις πίσω τα ψάρια, θα βοηθήσει και στο να διαλέξεις μετά με την ησυχία σου τι ψάρι/ψάρια θα βάλεις μέσα ώστε να είναι συμβατά μεταξύ τους αλλά και με το νερό σου και τα λίτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου θεωρω οτι το ενυδρειο σου μαλλον δεν ειναι στρωμενο.

τα συνεχομενα λαθη με τον καθαρισμο του φιλτρου,ηταν αρκετα σοβαρα.

απορω μαλιστα πως δεν εχεις ηδη απωλειες......

τα ψαρια που πηρες-εχεις ειναι δυστυχως λαθος..

οι μονοδακτυλοι ζουνε σε υφαλμυρα νερα...καμμια σχεση με τις συνθηκες των αλλων ψαριων.....

οι κλοουν(botia) γινονται τεραστιοι,πρεπει να ειναι σε κοπαδι,και βεβαια εντελως απαγορευτικοι για τα λιτρα σου...

ο δε labeo,ειναι απο τη φυση του επιθετικος,και χρειαζεται και αυτος πολλα λιτρα και κρυψωνες....

γενικα το ενυδρειο,δεν ειναι οτι μας αρεσει,το βαζουμε μεσα,και χρειαζεσαι εντατικο διαβασμα......

ξεκινησε και παρτα ολα με τη σειρα και με υπομονη απο..

ΕΔΩ... :wootwoot:

βασικά διάβασα το αρθρο που μου έδωσες και μπορώ να πω οτι μπερδευτηκα περισσότερο... ειδικά με το φίλτρο.. να το βάλω να δημιουργεί φυσσαλίδες ή οχι, να βγαίνει κατευθείαν ή να περνάει απο τον σωλήνα με τριπούλες που εχει, να κλεισω το πώμα του σωλήνα για να περνάει απο τις τρύπες που έχει? ίσως πρέπει να αρχίσω απο το μηδέν... βιάστηκα να βάλω τα ψάρια, και ίσως και τα φυτά αλλά μέχρι τότε είχα στρωμένο το ενυδρειο. Είμαι σε συγχηση... προσπάθησα να διαβάσω ενα βιβλίο αλλά και αυτο μίλαγε για εξωτερικό φίλτρο περισσότερο... help :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ αρχάριος όπως εσύ είμαι.Θα σου πρότεθνα να ηρμίσεις.Να επιστρέψεις τα ψαράκια και να αρχίσεις από την αρχή χωρίς βιαστικές κινήσεις και με μελέτη του κάθε βήματος.Καλή δύναμη και πάνω από όλα ΗΡΕΜΙΑ :wootwoot::):(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ αρχάριος όπως εσύ είμαι.Θα σου πρότεθνα να ηρμίσεις.Να επιστρέψεις τα ψαράκια και να αρχίσεις από την αρχή χωρίς βιαστικές κινήσεις και με μελέτη του κάθε βήματος.Καλή δύναμη και πάνω από όλα ΗΡΕΜΙΑ :wootwoot::):(

δεν πιστεύω να τα δεχτούν πίσω, δεν μιλάμε για κάποιο hardware Η/Υ ή κάποιο άλλο είδους. Μπορούνε να ισχυριστούν οτι το νερό είναι μολυσμένο και διάφορα άλλα τέτοια (με το δίκιο τους πάντως). Αυτό που θα κάνω είναι να κάνω καθημερινό καθαρισμό νερού χωρίς χημικά και να δω πως πάει... έκανα ένα εχθές και ενα σήμερα... θα δείξει σε τι κατάσταση βρισκόμαστε αύριο... τουλάχιστον έπεσε το pH (7) και η αμμωνία (0.5) αλλά έχει υψηλο Gh (περίπου στο 16d αν μπορώ να το υπολογίσω καλά... και το ΚΗ 6d, το NO2 δεν ξέρω αν είναι σωστό να δίχνει 0 και το ΝΟ3 να δίχνει περίπου 5.

Ίσως το test με τα sticks να μην είναι ακριβή αλλά είναι το μοναδικό που έχω διαθέσιμο αυτήν την στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Πες μας που μενεις

ωστε καποιος ( εγω προσφερομαι αν μενουμε κοντα ) να σου δωσει υλικο απο στρωμενο ενυδρειο

και οταν λεω υλικο εννοω το καφε ζουμι !!! χε χε χε !!!

εμενα παντως μου πηρε 2 μηνες με αμμωνια να το στρωσω

ΔΕΝ στο συνιστω πολυ κουραστικο και ψυχοφθορο.

το καλυτερο ειναι να σου δωσει καποιος "ζουμι"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...