Jump to content

Heros severus-Pterophyllum scalare


maikl

Recommended Posts

Υπαρχει δυνατοτητα συμβιωσης?

Επισης και κατι αλλο,το ενυδρειο ειναι φυτεμενο,υπαρχει λετε προβλημα? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Υπό προϋποθέσεις ναι, πρέπει να έχεις μεγάλο ενυδρείο το λιγότερο μάκρος 120 εκατοστά

Και εάν βρεις έτοιμα ζευγάρια, (ένα ζευγάρι σκαλάρια και ένα ζευγάρι heros). Μπορείς να τα βάλεις σε 250 λίτρα.

Εάν δεν βρεις έτοιμα ζευγάρια τότε χρειάζεσαι 4 σκαλάρια και 4 heros και 400 λίτρα ενυδρείο, φυτά, ρίζες και άμμο τα heros ξετρελαίνονται με την άμμο και παίζουν σαν παλαβά.

Από το προφίλ σου βλέπω ότι τα λίτρα σου είναι απαγορευτικά για αυτά τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο αρχικα να σε ευχαριστησω για την κατατοπιστικη σου απαντηση.

Οχι δεν σκεφτομαι να τα βαλω στο υπαρχον ενυδρειο απλα τα ειδα σε μαγαζι και μου αρεσαν και μια που υπαρχει σκεψη για μεγαλυτερο(rio 400) ειπα να παρω μερικες πληροφοριες..

Επισης διαβαζα στο aquahobby οτι severum και φυτα Δεν και επειδη υπαρχουν καποια κλαδεματα ...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι εννοείς το Severum (Heros efasciatus). Από την δική μου πάντως εμπειρία όταν χρειάστηκε προσωρινά να βάλω ένα σκαλάρι σε ενυδρείο που υπήρχε severum - στο ίδιο μέγεθος - το πήρα άρον άρον γιατί του άλλαξε τα φώτα.

Τώρα όσον αφορά τα φυτά, το severum μου τα είχε τσουρομαδήσει!

Link to comment
Share on other sites

Φυτά θα βάλεις για κιχλίδες δηλαδή σκληρόφυλλα και φυτά που είναι άνοστα για της κηχλίδες.

Και εννοείται βέβαια ότι θα αγοράσουν μικρά και θα μεγαλώσουν μαζί σε μεγάλο ενυδρείο.

Η συμπεριφορά που περιγράφει ο Aramis είναι τελείως φυσιολογική είδαν το νέο ψάρι σαν εισβολέα και το νέο ψάρι φοβισμένο από τον νέο χώρο υπέκυψε στης πιέσεις του heroes.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...