Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ & SCALARE


Recommended Posts

Καλησπέρα & από εμένα παιδιά.

Ασχολούμαι με το χόμπυ των ενυδρείων 2,5 χρόνια περίπου & πραγματικά έχω λατρέψει τα ψάρια...(και ειδικά τα δικά μου!). Ας μπω όμως στο κυρίως θέμα:

Έχω 2 ενυδρεία, 75άρια.

Στο μεν πρώτο έχω αυτή τη στιγμή 4 scalare (2 χρόνια περίπου), 1 silver shark (το οποίο είναι 10+εκ.), 1 γατόψαρο για την άλγη στις πέτρες (δεν ξέρω την ακριβή ονομασία του ψαριού) και ένα μαχαιρόψαρο. Μέχρι προχθές είχα & 1 plecostomus αλλά δυστυχώς τετέλεσθαι...οπότε θα αντικατασταθεί άμεσα.

Σχετικά με αυτό το ενυδρείο (Είναι Cayman, με το δικό του εσωτερικό φίλτρο-το οποίο έχω 2,5 χρόνια όπως προείπα), τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα:

1. Πριν κανα τετράμηνο, και ενώ κάνω τις αλλαγές νερού κα-νο-νι-κό-τα-τα, άρχισαν να εμφανίζονται στα τζάμια του ενυδρείου (όχι στα ψάρια) κάτι πολύ μικρά άσπρα πραγματάκια, σαν σκουλήκια (σχεδόν δε φαίνονται με γυμνό μάτι). Αμέσως πήγα σε petshop, μου έδωσε κάτι μπορντώ σταγόνες για ειδική θεραπεία τις οποίες έβαζα έχοντας αφαιρέσει το μαύρο σφουγγάρι άνθρακα (δεν ξέρω αν βοηθάει αυτο στο να καταλάβετε τί ηταν η θεραπεία). Το θέμα είναι ότι ενώ το πρόβλημα λύθηκε, το νερό δεν είναι καθόλου διαυγές (ούτε & πριν τη θεραπεία ήταν τον τελευταίο καιρό) ενώ το φίλτρο φαίνεται ότι δουλεύει κανονικά, δεν είναι δηλαδή μπουκωμένο κτλ.

Την τελευταία βδομάδα (και λίγο πριν πεθάνει το pleco) εμφανίστηκαν πάλι οι μικροοργανισμοί, σε πολυ μικρότερο βέβαια επίπεδο.

Το θέμα είναι τί μπορώ να κάνω, ώστε ούτε να χασω άλλα ψάρια, αλλά και να μου λυθεί το θέμα μια και καλή.

Υπ'όψιν βέβαια ότι κάτω έχω άμμο, και έχω την εντύπωση πως δεν είναι και ότι καλύτερο για τα ψάρια, καθώς στο άλλο ενυδρείο που έχω χαλίκι νομίζω πως οι ακαθαρσίες "φιλτράρονται" καλύτερα.

2. Και κάτι τελευταίο ως προς αυτό το ενυδρείο: Κατα διαστήματα τα 2 από τα scalare έχω την εντύπωση ότι κάνουν αυγά! Πάνω στο φίλτρο έχω δει 2-3 φορές (για ένα βραδυ κάθε φορά) κάποια ασπρα-ημιδιαφανή σαν αυγουλάκια, και όποτε εμφανίζονται αυτά, τα 2 από τα scalare αλλάζουν τελείως συμπεριφορά (φαίνονται σα να υπερασπίζονται την περιοχή με τα αυγά διώχνοντας τα υπόλοιπα ψάρια). Μάλιστα το ένα εκ των δύο ακουμπάει πάνω στα αυγά - σα να τα γονημοποιεί. Το θέμα με αυτό είναι οτι το επόμενο πρωί τα αυγά έχουν εξαφανιστει! (Αν θέλετε έχω photos από τα αυγά).

Παιδιά σας παρακαλώ βοηθήστε με, κυρίως με το θέμα των μικροοργανισμών! Το pet shop που πήγαινα έκλεισε και έτσι σε όσους έχω πάει έκτοτε μου λέει καθένας τα δικά του!

Ευχαριστώ & ελπίζω να μη σας κούρασα...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για τους μκροοργανισμους δεν γνωριζω, γιατι ακομα στα δικα μου ενυδρεια δεν τα εχω συναντησει, ομως θα σου πρωτεινω την αμεση αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου γιατι σε 75λιτρα, 4σκαλαρια ενηλικα, το καρχαριακι και το μαχαιροψαρο που φθανουν το καθενα 30ποντους, χωριο δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για τους μκροοργανισμους δεν γνωριζω, γιατι ακομα στα δικα μου ενυδρεια δεν τα εχω συναντησει, ομως θα σου πρωτεινω την αμεση αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου γιατι σε 75λιτρα, 4σκαλαρια ενηλικα, το καρχαριακι και το μαχαιροψαρο που φθανουν το καθενα 30ποντους, χωριο δεν γινεται.

Ναι ναι, το έχω υπ' όψιν μου αυτό.

Στο άλλο 75άρι έχω ένα oscar, το οποίο επειδή εχει αρχίσει & μεγαλώνει θα το τραβήξω σε νέο, μεγάλο ενυδρείο & έτσι θα μου μείνει το 75άρι κενό για να βάλω το silver shark.

Έχει κανείς άλλος ιδέα για τους μικροοργανισμούς? Σήμερα πήγα σε petshop για να πάρω νέο Pleco και ο τύπος εκεί μου είπε ότι αυτά γίνονται από την άλγη, δε δημιουργούν πρόβλημα στα ψάρια και σαν λύση μου πρότεινε να τα ξύσω για να πέσουν κάτω! Αν είναι ποτέ δυνατόν! Και υποτίθεται ότι το pet shop ήταν & αποκλειστικά για ψάρια & είναι ειδικοί...Ας μην το σχολιάσω περαιτέρω...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα περιγράφεις, μάλλον είναι πλανάρια, τα οποία είναι ακίνδυνα και θα φύγουν μόνα τους ή θα φαγωθούν από τα ψάρια σου. Συνήθως οφείλονται στις τροφές. ΜΗΝ βάζεις φάρμακα για ψύλλου πήδημα στο ενυδρείο σου..!

Τα ψάρια που λες ότι έχεις ΔΕΝ κάνουν για τα ενυδρεία που διαθέτεις. Χρειάζονται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ενυδρεία...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα περιγράφεις, μάλλον είναι πλανάρια, τα οποία είναι ακίνδυνα και θα φύγουν μόνα τους ή θα φαγωθούν από τα ψάρια σου. Συνήθως οφείλονται στις τροφές. ΜΗΝ βάζεις φάρμακα για ψύλλου πήδημα στο ενυδρείο σου..!

Τα ψάρια που λες ότι έχεις ΔΕΝ κάνουν για τα ενυδρεία που διαθέτεις. Χρειάζονται ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ενυδρεία...

1. Δε νομίζω ότι εάν εσύ έβλεπες σκουλήκάκια στο ενυδρείο σου θα το άφηνες έτσι χωρίς φάρμακο. Και όπως & αν έχει, μου το έδωσαν από το pet shop που πήγα & λάβε υπόψη σου ότι 2 χρόνια τώρα δεν είχα βάλει το παραμικρό στο ενυδρείο...

2. Ως προς τα ψάρια που έχω τώρα...τί εννοείς ότι θέλουν μεγαλύτερα λίτρα? ΟΚ, για το oscar το κατανοώ, θα βάλω ένα 150άρι άμεσα για να μην του κόψω και την ανάπτυξη...

Όσο για τα άλλα, τα scalare τα έχω ήδη 2,5 χρόνια & είναι σε απολύτως φυσιολογικά μεγέθη για την ηλικία τους. Και έχω φροντίσει & το ενυδρείο να έχει ύψος ώστε να μην έχουν πρόβλημα. Θα βγάλω & το silver shark, οπότε ουδέν άγχος. Δηλαδή τι? Αν κάποιος δεν έχει 300+ λίτρα ενυδρείο πρέπει να περιοριστεί σε guppies?

Link to comment
Share on other sites

1

2. Ως προς τα ψάρια που έχω τώρα...τί εννοείς ότι θέλουν μεγαλύτερα λίτρα? ΟΚ, για το oscar το κατανοώ, θα βάλω ένα 150άρι άμεσα για να μην του κόψω και την ανάπτυξη...

Όσο για τα άλλα, τα scalare τα έχω ήδη 2,5 χρόνια & είναι σε απολύτως φυσιολογικά μεγέθη για την ηλικία τους. Και έχω φροντίσει & το ενυδρείο να έχει ύψος ώστε να μην έχουν πρόβλημα. Θα βγάλω & το silver shark, οπότε ουδέν άγχος. Δηλαδή τι? Αν κάποιος δεν έχει 300+ λίτρα ενυδρείο πρέπει να περιοριστεί σε guppies?

Σαφως και χρειαζονται περισσοτερα λιτρα,Δηλαδη τα Σκαλαρια εχουν φθασει τους 20ποντους?Αυτα τα λιτρα που εχεις κανουν μονο για ενα ψαρι,Ενω το ενυδρειο που τα φιλοξενει θα πρεπει να εχει υψως τουλαχιστον 50cm και μηκος 1μετρο και ανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...