Jump to content

Πρόβλημα με ενυδρείο


Recommended Posts

1ο μέρος: Καλησπέρα, πρίν 3 μήνες περίπου ενας φίλος μου πήρε καινούριο ενυδρείο κ μου έδωσε το δικό του. Το πλέο ΔΙΚΟ ΜΟΥ ενυδρείο όταν το είχα πάρει το είχα καθάρίσει με άφθονο νερό.. Είχα πάει σε ένα pet shop να πάρω τα απαραίτητα...

Αγόρασα ένα φίλτρακι κ χαλίκι. Αφού καθάρισα το ενυδρείο τοποθέτησα το χαλίκι, το φίλτρο κ τον θερμοστάτη.

Έριξα μέσα τα "φάρμακα" που έδωσαν από το pet shop κ το άφησα 10 μέρες για να "στρώσει" το ενυδρείο.

Μετά τις 10 μέρες πήγα στο pet shop κ αγόρασα ψάρακια.. 1 "γλύφτη" κ 5 γκάπυ..

Σιγά σιγά μου πέθαναν όλα εκτός από τον γλύφτη, έγω ταυτόχρονα ψαχνόμουν να βρώ την αιτία...

Τελικά πήγα σε ένα γνώστο κατάστημα με ενυδρεία στην Θεσ/νίκη για να πω το πρόβλημα μου κ να αγοράσω ψάρια.

Ο μαγαζάτωρας μου είπε να του πάω νερό, του πηγα το νερό κ το ενυδρείο είχε μόλυνση στα κοκκινα ΝΟ2 + ΝΟ3. Κάθε μέρα άλλαζα το 40-60% του νερόυ, πρόσθετα 4 σταγόνες χλώριο κ πήρα 2 Αγγελόψαρα + 4 ζέβρες, + 2 κυνηγούς, το πρόβλημα λυνόταν προσωρινά για περίπου μισή μέρα, μετα πάλι το ΝΟ2+ΝΟ3 στα κόκκινα. Και πέθαναν τα αγγελόψαρα κ ο 1 ο κυνηγός.

Πρίν 2 εβδομάδες που είχαμε BlackOut με το ρεύμα το φίλτρο κάηκε κ σταμάτησε να λειτουργεί.

Έτσι δεν ήθελα να μου πεθάνουν κ άλλα ψάρια κ αγόρασα καινούριο φίλτρο (εσωτερικό), άλλαξά όλο το νερό καθαρίζοντας το ενυδρείο πολύ καλά με σφουγγάρι κ νερό ΜΟΝΟ, έβαλα χαλίκι (συμβουλευμένο από το κατάστημα που μ'εχει βοηθήσει πάρα πολύ).. , έριξα χλώριο & έβαλα έναν μικρό πορόλιθο.

Τα ψάρια από τότε έχουν ζωντανέψει πάρα πολύ αλλά με τις μετρήσεις που κάνω βλέπω ότι πάλι αρχίζει η μόλυνση.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα τα παρατήσω! γι'αυτό σας παρακάλώ θέλω την βοήθειά σας.

2ο μέρος: Πρόχθες πήρα 2 ψάρια τα οποία μοιάζουν Colisa chuna (Hamilton, είναι Μαύρα), το ένα ετοιμάζεται να κάνει αυγά, απ'ότι μου είπαν από το κατάστημα σε 10 μέρες θα γεννήσει, τι πρέπει να κάνω? :wootwoot:

Υ.Γ.: Συγγνώμη για τις ονομάσίες των ψαριών αλλά δεν τις έχω μάθει ακόμα κ τις λέω όπως μου τις λένε.

Έγινε επεξεργασία - wint3r
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον φίλο.

Κατ αρχην πρώτα ρωτάμε και μαθαίνουμε και μετά αγοράζουμε.

Τέλος πάντων το κακό εγινε και μάλιστα εις τριπλούν.

Για να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά.

Πρώτη μας ενέργεια ειναι να στρώσουμε το φίλτρο.

Ο πιο ασφαλης τρόπος ειναι να σου δωσει κάποιος φίλος χομπύστας απο την περιοχή σου αφθονη μπλιχα-μούργα απο τα ήδη στρωμένα του φίλτρα να την ρίξεις μέσα στο νεο σου ενυδρείο αφου βέβαια το νερό που εχεις βάλει εχει και το απαραίτητό του ΑΝΤΟΧΛΩΡΙΟ και οχι χλώριο.

Αλλιώς πρέπει να το στρώσεις με την μέθοδο της αμμωνίας που δεν το συνηστώ σε πρωτοασχολούμενους με το χόμπυ.

Αφου λοιπόν οι μετρήσεις σου δείχνουν ΟΚ και έχεις κάνει μια έρευνα το τι σου αρέσει - τι ταιριάζει μεταξύ τους - τι ταιριάζει στα λίτρα που διαθέτεις - τι ταιριάζει στις παραμέτρους του νερού που έχεις ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ αγοράζεις και τοποθετεις ψάρια στο ενυδρείο σου. :P:hysterical::hysterical:

Τα ψάρια που εχεις πρέπει να τα απομακρύνεις απο το άστρωτο και οχι μολυσμένο ενυδρείο σου αλλιώς θα λες οτι είχες ψάρια ή θα έχεις άρρωστα ψάρια. :wootwoot::):):)

Τα ψάρια δεν ειναι πειραματόζωα στο χόμπυ μας.

Φιλικά segusm.

Θέλει υπομονή και διάβασμα το χόμπυ :wootwoot::):(

Link to comment
Share on other sites

Κ τα ψαρια αυτα τι να τα κάνω? Υπάρχει κάποιος απο Θεσσαλονίκη που να μπορεί να με βοηθείσει? Έγω κ την έγγυο :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί ένα ενυδρείο διάβασε πρώτα αυτό το λινκ και ότι δεν καταλάβεις ρώτα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

Πρώτα όμως πρέπει να βρεις έναν τρόπω να αποχωριστής τα αγαπημένα σου ψαράκια. Διότι εκτός το ότι είναι άστρωτο το ενυδρείο είναι και άκρος ακατάλληλο το μέγεθος του να φιλοξενήσει αυτά τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα!

Δυστυχώς έπαθες αυτό που παθαίνουν όλοι οι αρχάριοι αφού έτσι συμβουλεύουν οι "έμπειροι" των καταστημάτων...

Κι εγώ το ίδιο πράγμα έπαθα με πολλές απώλειες και πολύ στεναχώρια...

Ευτυχώς χάρη στο μέλος του forum filoxenos έστρωσα το ενυδρείο μου με μπόλι που μου ετοίμασε και τώρα είναι πανέμορφο, χωρίς απώλειες και με ευτυχισμένα ψαράκια!

Άρα θεωρώ από τα λίγα που ξέρω ότι πρέπει να σου δώσει κάποιος έτοιμη βιολογία ΑΜΕΣΑ να τη ρίξεις μέσα και εφόσον τη ρίξεις να μη μεταφέρεις τα ψαράκια γιατί χωρίς αυτά, τα χρήσιμα βακτήρια δεν θα επιζήσουν...

Άμα δεν καταφέρεις να βρεις κανέναν για βιολογία "μπόλι" μετέφερέ τα ΑΜΕΣΑ...

Κάποιος πιο έμπειρος ας με διορθώσει... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στον ενυδρειακό κόσμο. Καταρχήν θα σου πω ότι έκανες το λάθος που έχουμε κάνει οι περισσότεροι από έμας εδώ μέσα. Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και όχι μολυσμένο. Άστρωτο σημαίνει ότι δεν έχεις στο φίλτρο σου τις απαραίτητες αποικίες βακτηριδίων για να διασπάσεις την αμμωνία που βρίσκεται στο νερό σου. Τα ψαράκια σου δηλητηριάζονται και στην συνέχεια πεθαίνουν. Επίσης τα σφουγγάρια και τα υλικά που έχουμε στο φίλτρο μας δεν τα καθαρίζουμε με νερό της βρύσης αλλά με νερό από το ενυδρείο μας στο οποίο έχουμε ρίξει αντιχλώριο και όχι χλώριο. Το νερό της βρύσης περιέχει χλώριο κάτι που σκοτώνει τις χρήσιμες αποικίες βακτηριδίων. Έχεις ξεκινήσει το ενυδρείο σου με ενθουσιασμό αλλά δυστυχώς με τον λάθος τρόπο. Συνιστώ να δώσεις τα ψαράκια που μπορείς να κρατήσεις σε κάποιον που να έχει στρωμένο ενυδρείο και που μπορεί να τα φιλοξενήσει μέχρι να στρώσεις το δικό σου και τα υπόλοιπα που είναι απαγορευτικά για τα λίτρα του ενυδρείου που έχεις να τα δώσεις πίσω στο κατάστημα από όπου τα προμηθεύτηκες. Πιθανόν να σου πουν ότι δεν ξέρουμε τι μας γίνεται και ότι μπορείς να τα κρατήσεις. Αν θέλεις όμως να βεβαιωθείς μόνος σου δεν έχεις παρά να δεις το προφίλ των συγκεκριμένων ψαριών. Χρήματα δεν πρόκειται να σου επιστρέψουν οπότε θα αναγκαστείς να πάρεις άλλα πράγματα, επίσης χρήσιμα. Αν κατάλαβα καλά ο φίλος σου πήρε μεγαλύτερο ενυδρείο και σου έδωσε το παλιό του. Γιατί δεν ζητάς την βοήθεια του για το στρώσιμο; Εκτός και να δεν ξέρει ούτε και εκείνος. Πάντως ο ευκολότερος τρόπος είναι να βρεις κάποιον που έχει ήδη έτοιμη βιολογία στο φίλτρο του και να σου δώσει από αυτήν για να μπολιάσεις το δικό σου φίλτρο. Θα προσθέσεις και εσύ μέσα στο νερό του ενυδρείου σου ενεργά βακτηρίδια και το ενυδρείο σου θα είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ένα μικρό αριθμό ψαριών. Μη το παρακάνεις με τα ψάρια γιατί τα λίτρα σου είναι λίγα. Αν θέλεις περισσότερα ψάρια θα πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο. Επίσης μην ταϊζεις υπερβολικά. Η ποσότητα τροφής θα δίνεις πρέπει να καταναλώνεται το πολύ σε 2 λεπτά. Μην αφήνεις να πέφτει τροφή και να κάθεται στο πάτο του ενυδρείου, γιατί η τροφή που δεν καταναλώνεται από τα ψάρια ανεβάζει επίσης τα επίπεδα της αμμωνίας σου. Θα σου συνιστούσα αρχικά να δώσεις τα ψαράκια σου και να στρωθείς για λίγες μέρες στο διάβασμα για να καταλάβεις πως λειτουργεί ο κύκλος μέσα σε ένα ενυδρείο πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο. Υπάρχουν αρκετά άτομα από Θεσ/νίκη οπότε δεν έχεις πάρα να βρεις κάποιον που να μένει κοντά σου και να είναι πρόθυμος να σε βοηθήσει. Σου εύχομαι καλή συνέχεια, πολύ υπομονή και ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας κ για τη βοήθεια.. Αύριο θα πάρω το μεγαλύτερο ενυδρείο του φίλου μου το οποίο είναι στρωμμένο. Τι πρέπει να κάνω από εδώ κ πέρα κ πείτε ποιά ακριβώς φάρμακα να αγοράσω, κ να αρχίσω από αυριο το σωστό στρώσιμο του ενυδρείου... :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί ένα ενυδρείο διάβασε πρώτα αυτό το λινκ και ότι δεν καταλάβεις ρώτα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8771

Πρώτα όμως πρέπει να βρεις έναν τρόπω να αποχωριστής τα αγαπημένα σου ψαράκια. Διότι εκτός το ότι είναι άστρωτο το ενυδρείο είναι και άκρος ακατάλληλο το μέγεθος του να φιλοξενήσει αυτά τα ψάρια.

Φίλε Χρήστο το διάβασα κ έχω μία απορία, πώς θα καταλάβω ότι είναι έτοιμο το ενυδρείο μου να δεχτεί τα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Όταν η μετρήσεις του ΝΟ2 είναι μηδέν και το ΝΟ3 ανεβασμένο τότε κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού ώστε το ΝΟ3 να κυμαίνετε γείρω στα 20mg/lit. Θεωρητικά εάν τα κάνεις όλα σωστά τότε γύρο στον ένα μήνα (όχι νωρίτερα) θα έχει στρώση το ενυδρείο μερικές φορές μπορεί να πάρει και 6 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η μετρήσεις του ΝΟ2 είναι μηδέν και το ΝΟ3 ανεβασμένο τότε κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού ώστε το ΝΟ3 να κυμαίνετε γείρω στα 20mg/lit. Θεωρητικά εάν τα κάνεις όλα σωστά τότε γύρο στον ένα μήνα (όχι νωρίτερα) θα έχει στρώση το ενυδρείο μερικές φορές μπορεί να πάρει και 6 εβδομάδες.

Τα ΝΟ2 + ΝΟ3 χτυπάνε κ τα δύο κόκκινα...

Διάβασα τα σχετικά ποστσ αλλα θέλω κάποιες επισυμάνσεις!

Δηλαδή εγώ παίρνω άυριο το 120λτ ενυδρείο (στρωμένο) από τον φίλο μου κ βάζω τα ψάρια μου. Μετά πλένω το 40λτ ενυδρείο μου με νερό κ ξύδι.. ύστερα βάζω το χαλίκι κ το φιλτρο θερμοστάτη κ πορόλιθο... Από κει κ μετά τι φάρμακα+ φυτά να πάω να αγοράσω κ τι δοσολογίες θα δίνω?? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

επίσης ένα ακόμα πρόβλημα είναι ότι το νερό ήταν καθαρό μόνο την ημέρα της αλλαγής, από εκεί κ μετα δεν μπορείς να ξεχωρίσεις ούτε την ζωγραφιά που υπάρχει στο πίσω τζάμι του ενυδρείου.

Help Me..!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι θα πάρεις το ενυδρειο του φίλου σου, ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ σκέφτεσαι να το κάνεις ώστε να μην σκοτώσεις την βιολογία που έχει δημιουργηθεί?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο του φίλου σου που είναι στρωμένο δεν έχει ψάρια μέσα?

Πως θα κάνεις την μεταφορά για να μην χάσεις την βιολογία του ?

Γιατί δεν πας καλύτερα τα δικά σου ψάρια στον φίλο σου?

Τι υλικά έχεις βάλει μέσα στο φίλτρο που αγόρασες ?

Στο δικό σου που είναι 40 λίτρα και με εσωτερικό φίλτρο ΔΕΝ έπρεπε να είχες βάλει όπως μας λες 1 ΓΛΥΦΤΗ, 5 ΓΚΑΠΥ, 2 ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ , 4 ΖΕΒΡΕΣ, 2 ΚΥΝΗΓΟΥΣ ?, 2 ΜΑΥΡΑ που μοιαζουν ? δεν νομίζεις και εσύ ότι ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Αυτό που πρέπει να κάνεις , όπως σου έχουν πει και οι άλλοι, να δώσεις ΤΩΡΑ τα ψάρια που έχουν μείνει, και να ξεκινήσεις το στρώσιμο του ενυδρείου σου σιγά – σιγά από την αρχή μέχρι οι μετρήσεις ΝΗ3-ΝΗ4, ΝΟ2 , και ΝΟ3 να είναι μηδενικές.

Τότε θα κάνεις την επιλογή σου, τι και πόσα ψαράκια πρέπει να βάλεις

Ότι δεν ξέρεις είναι καλύτερα να ρωτάς πρώτα

Με λίγη υπομονή θα έχεις και εσύ ένα όμορφο ενυδρείο

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Τα ΝΟ2 + ΝΟ3 χτυπάνε κ τα δύο κόκκινα...

Διάβασα τα σχετικά ποστσ αλλα θέλω κάποιες επισυμάνσεις!

Δηλαδή εγώ παίρνω άυριο το 120λτ ενυδρείο (στρωμένο) από τον φίλο μου κ βάζω τα ψάρια μου. Μετά πλένω το 40λτ ενυδρείο μου με νερό κ ξύδι.. ύστερα βάζω το χαλίκι κ το φιλτρο θερμοστάτη κ πορόλιθο... Από κει κ μετά τι φάρμακα+ φυτά να πάω να αγοράσω κ τι δοσολογίες θα δίνω?? :wootwoot:

Ειλικρινά φίλε δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θέλεις να δώσεις τα ψάρια σου, από την στιγμή που τόσα άτομα σου το προτείνουμε, και θέλεις να τα κρατήσεις; Προτιμάς να τα ταλαιπωρήσεις, να εμφανιστεί καμία ασθένεια και να τρέχεις; Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δώσε τα ψάρια σου και στρώσε το ενυδρείο με την ησυχία σου. Άσε που τα ψάρια που έχεις δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Μην βιάζεσαι να πας στα παρακάτω βήματα. Προχώρα σωστά και σταθερά. Μόνο έτσι θα έχεις ένα υγιές και έτοιμο ενυδρείο για να φιλοξενήσει ψάρια. Το ενυδρείο δεν είναι ένας κουβάς με νερό που πετάμε μέσα ορισμένα ψάρια και τελείωσε; Είναι ένα ολόκληρο κλειστό οικοσύστημα. Βλέπω ότι έχεις αρχίσει να διαβάζεις ορισμένα πράγματα και αυτό είναι προς τιμήν σου. Έχε υπομονή συνέχισε να παίρνεις πληροφορίες από όπου μπορείς και όλα θα πάνε καλά. Αλλά προς Θεού μην βιάζεσαι. Θα κάνεις λάθη που μόνο μπελάδες θα σου φέρουν αργότερα.

Υ.Γ. Δεν έχω καμία πρόθεση να σε θίξω, ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Προσπαθώ να βοηθήσω.

Υ.Γ.2 Σχετικά με τα ερωτήματα σου τώρα: Το ενυδρείο το 40 lt δεν χρειάζεται να το πλύνεις με ξύδι. Αδειάζεις το νερό, το ξεπλένεις καλά και είναι έτοιμο για να το ξαναγεμίσεις. Πλένεις καλά και το υπόστρωμα και στην συνέχεια το προσθέτεις. Τα φυτά που θα βάλεις μέσα είναι δική σου επιλογή. Σου συνιστώ αρχικά να βάλεις ορισμένα πλαστικά φυτά και αργότερα όταν θα έχεις αποκτήσει κάποια σχετική εμπειρία μπορείς να βάλεις ζωντανά. Αν μπορείς να πάρεις έτοιμη βιολογία από το στρωμένο φίλτρο του φίλου σου κάν' το. Βγάλε την μούργα (βρωμιά) από το φίλτρο του φίλου σου και εμπότισε μέσα σε αυτή τα σφουγγάρια του δικού σου φίλτρου. Έτσι θά έχεις έτοιμη βιολογία. Βάλε το φίλτρο στο ενυδρείο και βάλτο να δουλεύει. Τοποθέτησε και τον θερμοστάτη αφού τον έχεις ρυθμίσει στην σωστή θερμοκρασία για τα ψάρια που θα βάλεις μέσα (άσε που δεν χρειάζεται αυτή την εποχή, μάλλον πρόβλημα ανεβασμένης θερμοκρασίας θα αντιμετωπίσεις και όχι χαμηλής). Αν πάρεις βιολογία από τον φίλο σου όπως σου είπα μπορείς να προσθέσεις έναν μικρό αριθμό ψαριών στο ενυδρειό σου (ΜΙΚΡΟ ΕΙΠΑ - παίζει ρόλο και το μέγεθος του ψαριού). Φάρμακα θα αγοράσεις αντιχλώριο το οποίο και θα ρίξεις στο νερό μόλις θα γεμίσεις το ενυδρείο σου και πριν βάλεις μέσα το φίλτρο με την βιολογία. Επίσης θα σου συνιστούσα να πάρεις ενεργά βακτηρίδια και να προσθέσεις στο νερό αφού τελειώσεις με την διακόσμηση και αφού θα έχεις τοποθετήσει μέσα και το φίλτρο. Αυτά για ξεκίνημα και σου εύχομαι καλή συνέχεια. ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ...

Υ.Γ.3 Πρόσεχε το τάϊσμα που κάνεις. Αν ρίχνεις περισσότερη ποσότητα από όση χρειάζεται θα ανεβάσεις τα επίπεδα της αμμωνίας στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μάλλον εγώ δεν σας έδωσα να καταλάβετε, το ενυδρείο που θα πάρω από τον φίλο μου θα το πάρω επειδή δεν το θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Δεν έχω καμία πρόθεση να σε θίξω, ούτε να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Προσπαθώ να βοηθήσω.

Υ.Γ.2 Σχετικά με τα ερωτήματα σου τώρα: Το ενυδρείο το 40 lt δεν χρειάζεται να το πλύνεις με ξύδι. Αδειάζεις το νερό, το ξεπλένεις καλά και είναι έτοιμο για να το ξαναγεμίσεις. Πλένεις καλά και το υπόστρωμα και στην συνέχεια το προσθέτεις. Τα φυτά που θα βάλεις μέσα είναι δική σου επιλογή. Σου συνιστώ αρχικά να βάλεις ορισμένα πλαστικά φυτά και αργότερα όταν θα έχεις αποκτήσει κάποια σχετική εμπειρία μπορείς να βάλεις ζωντανά. Αν μπορείς να πάρεις έτοιμη βιολογία από το στρωμένο φίλτρο του φίλου σου κάν' το. Βγάλε την μούργα (βρωμιά) από το φίλτρο του φίλου σου και εμπότισε μέσα σε αυτή τα σφουγγάρια του δικού σου φίλτρου. Έτσι θά έχεις έτοιμη βιολογία. Βάλε το φίλτρο στο ενυδρείο και βάλτο να δουλεύει. Τοποθέτησε και τον θερμοστάτη αφού τον έχεις ρυθμίσει στην σωστή θερμοκρασία για τα ψάρια που θα βάλεις μέσα (άσε που δεν χρειάζεται αυτή την εποχή, μάλλον πρόβλημα ανεβασμένης θερμοκρασίας θα αντιμετωπίσεις και όχι χαμηλής). Αν πάρεις βιολογία από τον φίλο σου όπως σου είπα μπορείς να προσθέσεις έναν μικρό αριθμό ψαριών στο ενυδρειό σου (ΜΙΚΡΟ ΕΙΠΑ - παίζει ρόλο και το μέγεθος του ψαριού). Φάρμακα θα αγοράσεις αντιχλώριο το οποίο και θα ρίξεις στο νερό μόλις θα γεμίσεις το ενυδρείο σου και πριν βάλεις μέσα το φίλτρο με την βιολογία. Επίσης θα σου συνιστούσα να πάρεις ενεργά βακτηρίδια και να προσθέσεις στο νερό αφού τελειώσεις με την διακόσμηση και αφού θα έχεις τοποθετήσει μέσα και το φίλτρο. Αυτά για ξεκίνημα και σου εύχομαι καλή συνέχεια. ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ...

Υ.Γ.3 Πρόσεχε το τάϊσμα που κάνεις. Αν ρίχνεις περισσότερη ποσότητα από όση χρειάζεται θα ανεβάσεις τα επίπεδα της αμμωνίας στο ενυδρείο.

Προς Θεού το ξέρω οτί θέλετε να με βοηθείσετε κ σας ευχαριστώ! :wootwoot::):(

Παρόλαυτα, θα ακολουθήσω τα βηματα που μου είπες :) κ ελπίζω να βγεί κάτι πολύ καλό!.

Συνοψίζοντας εγώ θα καθαρίσω με νερο το ενυδρείο, θα πάρω "βρωμιά" από το φίλτρο του φίλου μου κ θα την τοποθετήσω στο δικό μου σφουγγάρι, μετά γεμίσω με νερό, θα ρίξω αντιχλώριο κ ενεργά βακτηρίδια, θα προσθέσω νερό κ μετα θα τοποθετήσω το φίλτρο κ το ΜΙΚΡΟ αριθμό ψαριών. :wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - wint3r
Link to comment
Share on other sites

Βαλε ζωντανα φυτα,οχι πλαστικα.Δεν ειναι τιποτα δυσκολο,αυτο που γραφτηκε βαλε πλαστικα φυτα

γιατι εισαι αρχαριος δεν ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ζωντανα φυτα,οχι πλαστικα.Δεν ειναι τιποτα δυσκολο,αυτο που γραφτηκε βαλε πλαστικα φυτα

γιατι εισαι αρχαριος δεν ισχυει.

Εγώ θα πάω σε ένα "εδνυδρειακό" κατάστημα και θα ζητήσω ζωντανά φυτά. Τι φυτά όμως παίζει κάποιο ρόλο? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα τα παρατήσω! γι'αυτό σας παρακάλώ θέλω την βοήθειά σας.

2ο μέρος: Πρόχθες πήρα 2 ψάρια τα οποία μοιάζουν Colisa chuna (Hamilton, είναι Μαύρα), το ένα ετοιμάζεται να κάνει αυγά, απ'ότι μου είπαν από το κατάστημα σε 10 μέρες θα γεννήσει, τι πρέπει να κάνω? :)

Υ.Γ.: Συγγνώμη για τις ονομάσίες των ψαριών αλλά δεν τις έχω μάθει ακόμα κ τις λέω όπως μου τις λένε.

Τελικά τα ψαράκια που σας είχα πεί οτι θα γεννήσουν :wootwoot: και δεν ξέρω ποια είναι, τελικά έμαθα και λέγονται Molly. :(

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι σίγουρος ότι στο κατάστημα σου είπαν ότι το ψάρι έχει αυγά και θα γεννήσει σε 10 μέρες, εγώ σου λέω ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΣ ΕΚΕΙ.

Τα MOLLY είναι ζωοτόκα, δηλαδή γεννούν ζωντανά μικρά και έχουν τη δυνατότητα να συντηρούνται μόνα τους μόλις γεννηθούν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πάω σε ένα "εδνυδρειακό" κατάστημα και θα ζητήσω ζωντανά φυτά. Τι φυτά όμως παίζει κάποιο ρόλο? :wootwoot:

Προτού ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί για φυτά ρώτα πρώτα εδώ στο φόρουμ πολύ έχουν κλαδέματα που τα δωρίζουν.

Εάν δεν έχεις εμπειρία με φυτά τότε διάλεξε κάποια εύκολα όπως anubia, Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Hygrophila polysperma.

Λίγο πιο απαιτητικά είναι Cabomba caroliniana, Crinum, Cryptocoryne, Echinodorus bleheri

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...