Jump to content

ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΑΓΓΕΛΟΨΑΡΑ ΜΕ ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΖΕΜΠΡΑ?


Recommended Posts

Σε ενυδρειο φιλου μου υπαρχουν ηδη 5 αγγελοψαρα μικρα

μπορει να μπει και ενα ζευγαρι κιχλιδα ζεμπρα???

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπολογίσουμε ότι το ένα σκαλάρι θέλει 50 λίτρα νερό τότε θα έπρεπε ο φίλος σου να είχε 4 σκαλάρια με την προϋπόθεση ότι το ενυδρείο που αναφέρεις είναι όντος 200 λίτρα καθαρά και όχι μεικτά. Εν πάση περιπτώσει μπορούμε να κλίσουμε ένα μάτι και να πούμε δεν βαριέσαι τη τέσσερα τη πέντε μη κολλήσουμε τόσο στα λίτρα. Τώρα εάν προσθέσεις και ένα ζευγάρι ζερβά κιχλίδες η οποίες μεγαλώνουν κιόλας γύρο στα 15cm και χρειάζονται μπόλικο χώρο τότε πιστεύω να καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι θα πέσει λίγο στρίμωγμα. Με απλά λόγια καλλίτερα να τον ξεχάσει αυτόν τον συνδυασμό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη μπέρδεψα το δικό σου προφίλ που γράφεις 200 λίτρα και υπέθεσα ενστικτωδώς ότι ο φίλος σου έχει 200 λίτρα για αυτό ρωτώ, πόσα λίτρα έχει καθαρά ο φίλος σου;

Link to comment
Share on other sites

σαν το δικο μου ειναι

ταιριαζουν ομως οι ρατσες?

Link to comment
Share on other sites

παιδια οσα κ να ειναι τα λιτρα κιχλιδα με αγγελοψαρο δεν παει το δευτερο θα γινει τροφη

ειμαι παθων κ το ξερω απο πρωτο χερι

Link to comment
Share on other sites

Aπο προσωπικη πειρα θα σου ελεγα να μην το επειχηρησεις.Δεν θα σου πω για διατροφηκες συνηθειες η για το βιοτοπο του καθε ψαριου,απλα το συγκεκρημενο ειδος Κιχλιδας(Cryptoheros nigrofasciatus)Οταν ειναι ζευγαρι και βρισκονται σε περιοδο αναπαραγωγης (που παντα θα βρισκονται)γινονται πολυ επιθετικα, ειδιος ο αρσενικος και δεν δισταζουν να ορμηξουν σε ψαρια που ειναι κατα πολυ μεγαλυτερα σε μεγεθος.Συνεπως ειναι καλυτερα το συγκεκριμενο ειδος να το κραταμε μονο του σε ενα ενυδρειο, για να γλυτωσουμε και απο τα προβληματα που ειναι σιγουρο πως θα διμιουργησουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...