Jump to content

Αντιχλώριο


Αντιχλώριο  

416 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Να κάνω λίγο μια ανατρεπτική σκέψη!!!

Μήπως είναι παρατραβηγμένη η χρήση του αντιχλώριου???

Τα περισσότερα σκευάσματα αντιχλώριου έχουν τρις ιδιότητες.

1.Εξουδετερώνουν το χλώριο

2.Δεσμεύουν τα βαριά μέταλλα.

3. Έχουν προστατευτικές ουσίες για τα ψάρια.

Στο πρώτη η λύση είναι απλή αφήνουμε να εξατμιστεί το χλώριο

Στο τρίτο μπορούμε να προσθέσουμε εάν επιθυμούμε και άλλα βιταμινούχα σκευάσματα.

Στο δεύτερο.

Όσο ήμουνα στην Γερμανία έβαζα νερό κατευθείαν από την βρύση, το ίδιο κάνω και εδώ. Δόξα το θεώ ακόμη ψάρι δεν ψόφησε. Και αναρωτιέμαι μήπως έχω τυχερό και στην Γερμανία που ήμουν αλλά και εδώ το νερό δεν περιέχει βαριά μέταλλα; Αλλά και να περιείχε γνωρίζεται ότι τα περισσότερα αντιχλώρια που δεσμεύουν τα βαριά μέταλλα το πράττουν διαμέσου μιας χηληκής ένωσης, προσέξτε δεν τα καταστρέφουν τα δεσμεύουν και κάθονται στον πυθμένα του ενυδρείου όπου σιγά σιγά βακτηρίδια διασπούν της χηληκές ενώσεις και αποδεσμεύονται τα βαριά μέταλλα.

20 χρόνια δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο το θεωρό σπατάλη δεν είχα ούτε έχω πρόβλημα με τα ψαράκια μου. Δεν λέω βέβαια ότι η υπόλοιπη δεν κάνετε καλά, αλλά γνωρίζω και πάρα πολλούς που δεν βάζουν επίσης αντιχλώριο και τα ψάρια τους είναι μια χαρά. Ίσως και άλλοι φίλοι εδώ μέσα δεν χρησιμοποιούν αντιχλώριο και φοβούνται να το αναφέρουν.

Για τον λόγο αυτό κάνω μια δημοσκόπηση και απαντήστε με το χέρι στην καρδιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι πλέον δεν χρησιμοποιείται απλό χλώριο από τις εταιρείες ύδρευσης, αλλά ένα άλλο σκεύασμα το οποίο δεν εξατμίζεται από το νερό.

Χρησιμοποιώ σε κάθε αλλαγή ποσότητα 2πλάσια από αυτή που λέει του μπουκαλάκι και μόνο για το νερό που αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης θα είναι πιό ενδιαφέροντα πιστεύω με τη δικαιολόγηση από τον κάθε χομπίστα ...

Το μόνο που έχω ως σχόλιο είναι οτι ως φιλόζωοι δεν θα πρέπει να ενδιαφερόμαστε μόνο για το αν έχουμε απώλειες στο σύστημά μας αλλά και οι οργανισμοί να νοιώθουν όσο πιό άνετα γίνεται και να μην βασανίζονται σε κάθε αλλαγή νερού είτε αυτό μας το δείχνουν είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα ΔΕΝ χρησιμοποιω αντιχλωριο,για τον απλουστατο λογο οτι οι αλλαγες και στο φυτεμενο μου ,αλλα και στο ριφακι μου γινονται μονο απο αο... :thumbup:

στο παρελθον ομως χρησιμοποιουσα σε καθε αλλαγη νερου.....

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο αν μπορείς άλλαξε το"Χρησιμοποιείται" του τίτλου σε "Χρησιμοποιείτε".

Επί του θέματος.

Χρησιμοποιώ αντιχλώριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο λόγω νερού από ΑΟ. Παλιότερα χρησιμοποιούσα την κανονική δόση που ανέφερε το κάθε σκεύασμα στο νερό που προετοίμαζα για αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο λόγω οτι οι αλαγες του νερού ειναι από ΑΟ.Για τους Δισκους

Στα υπολοιπα ενυδρεια αφηνω το νερο 2 μερες σε πλαστικο βαρελι για να εξατμηστει το χλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω αντιχλωριο μονο για την ποσοτητα του νερου που θα συμπληρωσω.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω αντιχλωριο μονο για το νερο που αλλαζω η συμπληρωνω, οσο λεει η εταιρεια ισως και λιγο λιγοτερο

Υ.Γ. Τι ειναι το ΑΟ???????

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο λόγω οτι οι αλαγες του νερού ειναι από ΑΟ.Για τους Δισκους

Στα υπολοιπα ενυδρεια αφηνω το νερο 2 μερες σε πλαστικο βαρελι για να εξατμηστει το χλωριο.

στους δισκους κανω αλαγη απο α.ο.και στο νερο βρυσης που συμπληρωνω βαζω αντιχλωριο.

στα παπαγαλοψαρα εδω και 3,5 χρονια δεν βαζω αντιχλωριο αλλα πριν κανω αλαγη το νερο ειναι σε 30λιτρο 1 εβδομαδα για να σπασει.

δεν ξερω αν φευγει ολό το χλωριο αλλα στα 3,5 χρονια δεν ειχα ουτε μια απωλεια.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιω αντιχλωριο μονο για το νερο της αλλαγης

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω αντιχλωριο μονο για το νερο που αλλαζω η συμπληρωνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρησιμοποιω αντιχλωριο σε καθε αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ολοι οσοι βαζουν νερο απ'τη βρυση στο ενυδρειο τους χρυσημοποιουν αντιχλωριο. Το ιδιο κανω κι εγω σε καθε αλλαγη του νερου μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να διευκρινιστεί, ότι η δημοσκόπηση αναφέρεται στις αλλαγές με νερό βρύσης.

Οι αρνητικές απαντήσεις, όσων χρησιμποιούν νερό α/ο και δεν βάζουν αντιχλώριο, μπορεί να οδηγήσουν σε εσφαλμένα συμπεράσματα.

Προσωπικά δεν χρησιμποιώ αντιχλώριο, όχι βέβαια γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα ψάρια μου, αλλά γιατί βάζω πάντα νερό όσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πάντα αντιχλώριο για την ποσότητα του νερού που αλλάζω ή που συμπληρώνω λόγω εξάτμησης.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πάντα αντιχλώριο για την ποσότητα του νερού που αλλάζω ή που συμπληρώνω λόγω εξάτμησης.

Καλό είναι το νερό που συμπληρώνουμε λόγω εξάτμισης να είναι από ΑΟ ή απιονισμένο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν νομίζω να χρειάζεται αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Xρησιμοποιω αντιχλωριο μονο για το νερο της αλλαγης. Συγκεκριμενα στην αρχη οταν αλλαζα νερο στο 400αρι για τις αφρικανες το εβαζα μεσα στο ενυδριο και τα ψαρια εκαναν το γνωστο "Flashing" μετα απο καθε αλλαγη νερου. Οποτε πλεον το ετοιμαζω πρωτα το νερο με αντιχλωριο και μετα το αλλαζω, και ολα καλα.

Στο reef χρησιμοποιω επισης αντιχλωριο και στις αλλαγες και στην αναπληρωση. Το εχω επισης stand by για εκτακτες περιπτωσεις που χρειαζομαι να κανω bind αμμωνια για καποιο λογο. Σκεφτομαι να παρω ενα δειγμα νερου με αμμωνια να βαλω λιγο Prime μεσα και να ξανα μετρησω να δω αν θα γινει 0.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Xρησιμοποιω και εγω πάντα αντιχλώριο , στις αλλαγές με νερό βρύσης . Πιστευω οτι πρεπει αν δεν εχεις ΑΟ ή απιονισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω αντιχλωριο σε καθε αλλαγη με νερο βρυσης, το θεωρω ακριβο αλλα φοβαμαι τις χλωραμινες που λεγεται οτι υπαρχουν ακομα κι οταν το αφησεις να μεινει 24 ωρες στασιμο σε κουβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

...Μήπως είναι παρατραβηγμένη η χρήση του αντιχλώριου???

....1.Εξουδετερώνουν το χλώριο...

....Στο πρώτη η λύση είναι απλή αφήνουμε να εξατμιστεί το χλώριο

Κάπου είχα διαβάσει εδώ μέσα ότι πλέον δεν χρησιμοποιείται απλό χλώριο από τις εταιρείες ύδρευσης, αλλά ένα άλλο σκεύασμα το οποίο δεν εξατμίζεται από το νερό..

Χλωραμινη λεγεται dimkasta και το χλωριο μπροστα της ειναι χαμομηλι :lol:

Δεν εξατμιζεται οσο και να το αφησεις το νερο.

Τα ψαρακια στο νερο με χλωρινη ζουνε ανετα. :rasp::hysterical::wacko:

Εγω Χρήστο, τα βγαζω τα ψαρια, και βολτα στον κουβα οταν σφουγγαριζω το σπιτι. :wacko:

Οταν λες οτι δεν σου ψοφησε ψοφησε ψαρι, εννοεις οτι εζησε ολα τα χρονια που επρεπε να ζησει?

Γιατι και μας, αν μας βαλουν να ζησουμε στο τσερνομπιλ δεν θα πεθανουμε αμεσως, αλλα τα 30 δεν θα τα πατησουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κάνω λίγο μια ανατρεπτική σκέψη!!!

Μήπως είναι παρατραβηγμένη η χρήση του αντιχλώριου???

Τα περισσότερα σκευάσματα αντιχλώριου έχουν τρις ιδιότητες.

1.Εξουδετερώνουν το χλώριο

2.Δεσμεύουν τα βαριά μέταλλα.

3. Έχουν προστατευτικές ουσίες για τα ψάρια.

Στο πρώτη η λύση είναι απλή αφήνουμε να εξατμιστεί το χλώριο

Στο τρίτο μπορούμε να προσθέσουμε εάν επιθυμούμε και άλλα βιταμινούχα σκευάσματα.

Στο δεύτερο.

Όσο ήμουνα στην Γερμανία έβαζα νερό κατευθείαν από την βρύση, το ίδιο κάνω και εδώ. Δόξα το θεώ ακόμη ψάρι δεν ψόφησε. Και αναρωτιέμαι μήπως έχω τυχερό και στην Γερμανία που ήμουν αλλά και εδώ το νερό δεν περιέχει βαριά μέταλλα; Αλλά και να περιείχε γνωρίζεται ότι τα περισσότερα αντιχλώρια που δεσμεύουν τα βαριά μέταλλα το πράττουν διαμέσου μιας χηληκής ένωσης, προσέξτε δεν τα καταστρέφουν τα δεσμεύουν και κάθονται στον πυθμένα του ενυδρείου όπου σιγά σιγά βακτηρίδια διασπούν της χηληκές ενώσεις και αποδεσμεύονται τα βαριά μέταλλα.

20 χρόνια δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο το θεωρό σπατάλη δεν είχα ούτε έχω πρόβλημα με τα ψαράκια μου. Δεν λέω βέβαια ότι η υπόλοιπη δεν κάνετε καλά, αλλά γνωρίζω και πάρα πολλούς που δεν βάζουν επίσης αντιχλώριο και τα ψάρια τους είναι μια χαρά. Ίσως και άλλοι φίλοι εδώ μέσα δεν χρησιμοποιούν αντιχλώριο και φοβούνται να το αναφέρουν.

Για τον λόγο αυτό κάνω μια δημοσκόπηση και απαντήστε με το χέρι στην καρδιά.

Χρησιμοποιω αντιχλωριο σε αναλογια με το νερο που αλλαζω

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω αντιχλωριο μονο για το νερο που αλλαζω....

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι το νερό που συμπληρώνουμε λόγω εξάτμισης να είναι από ΑΟ ή απιονισμένο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν νομίζω να χρειάζεται αντιχλώριο.

Για δικαιολογησε κιολας :)

(μου χε ξεφυγει αυτο το ποστ) :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...