Jump to content

Αντιχλώριο


Αντιχλώριο  

416 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εγω εχω χρησιμοποιο το αντιχλωριο ΚΕΝΤ.Το χρησιμοποιο μεχρι και για να βαλω νερο οπου εχει εξατμιστη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα τι συμερασματα βγαζουμε απο αυτη την ψηφοφρια ? :bowdown: ...χρειαζεται η οχι και κατι αλλο σε συτηματα αυτοματου γεμισματος το αντιχλωριο μπαινει μετα η οχι? :bowdown::bowdown:

Το συμπέρασμα το βλέπεις και από μόνος σου οι περισσότεροι χρησιμοποιούν αντιχλώριο ο κάθε ένας για τον δικό του λόγο και αυτό είναι σεβαστό.

Προσωπικά πάντως να βάζουμε αντιχλώριο σε νερό από ΑΟ δεν βλέπω κανένα όφελος, όταν το ενυδρείο μας χέρι άκρας υγείας δεν τα χρειαζόμαστε τα βελτιωτικά που έχει το αντιχλώριο αυτή είναι η άποψη μου.

Όταν λές αυτόματο σύστημα γεμίσματος τη εννοείς γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές πατέντες. Παράδειγμα κάποια ενεργοποιούνται μετά από εξάτμιση πχ 10 λίτρων και κάποια ρίχνούν νερό σταγόνα σταγόνα. Κάποια αναπληρώνουν το νερό από βαρέλι και άλλα από το δίκτυο κοκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το συμπέρασμα το βλέπεις και από μόνος σου οι περισσότεροι χρησιμοποιούν αντιχλώριο ο κάθε ένας για τον δικό του λόγο και αυτό είναι σεβαστό.

Προσωπικά πάντως να βάζουμε αντιχλώριο σε νερό από ΑΟ δεν βλέπω κανένα όφελος, όταν το ενυδρείο μας χέρι άκρας υγείας δεν τα χρειαζόμαστε τα βελτιωτικά που έχει το αντιχλώριο αυτή είναι η άποψη μου.

Όταν λές αυτόματο σύστημα γεμίσματος τη εννοείς γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές πατέντες. Παράδειγμα κάποια ενεργοποιούνται μετά από εξάτμιση πχ 10 λίτρων και κάποια ρίχνούν νερό σταγόνα σταγόνα. Κάποια αναπληρώνουν το νερό από βαρέλι και άλλα από το δίκτυο κοκ.

Παντως ειναι αδυνατο αν δεν εισαι μονος να εχεις ενα μεγαλο ενυδρειο και παραλληλα μια ξεχωριστη δεξαμενη οπου θα προεστοιμαζεις το νερο(αντχλωριο κλπ κλπ) γιατι απαιτουν πολυ χωρο πχ αντε και πηρα ενα ενυδρειο 1000 λιτρα και θελω 15% αλλαγης του νερου μιλαμε για μια δεξαμενη 150 lt ..φυσικα προεχει η υγεια των ψαριων .....αυτη την στιγμη εχω εχω 65λιτρο σκευτομουν να παω σε ενα 10πλασιο μαλλον οταν ερθει ο καιρος θα παρω ενα γυρω στα 250 λιτρα αντε το πολυ μεχρι 400 ..γιατι πες οτι το οικονομικο το ξεπερναμε που θελει εναν σεβαστο προυπολογισμο ενα μεγαλο ενυδρειο ..με τις αλλαγες νερου τι κανεις ? :)

Link to comment
Share on other sites

..με τις αλλαγες νερου τι κανεις ? :)

Κατ'αρχην σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο δεν χρειαζονται (τουλαχιστον οταν ωριμασει), οι συχνες αλλαγες.

Κι οταν λεω συχνες εννοω πιο συχνα απο 6 μηνες.

Και φυσικα αυτα ισχυουν, οταν εχεις σωστη φιλτρανση και παραλληλα δεν το εχεις κανει κονσερβα απο ψαρια.

Αν εχεις μαλιστα και φυτα μεσα μπορει και πιο αραιες αλλαγες και ως και καθολου παρα μονο συμπληρωση νερου που εξατμιζεται και ιχνοστοιχεια. (διαβασε και το θεμα του Χρηστου περι σκουπα βυθου και αλλαγων νερου)

Φυσικα θα μου πεις, καποια στιγμη θα ερθει η ωρα για αλλαγη, τι θα κανεις με την προετοιμασια νερου αν δεν εχεις χωρο.

Αντι λοιπον για βαρελι 150 ή 200 λιτρων (15 ή 20% των 1000 λιτρων) θα παρεις πιο μικρο πχ 100 λιτρα (10% του ενυδρειου) και θα κανεις πιο συχνα τη ρουτινα πχ αντι για καθε 6 μηνες, αλλαγη καθε 3 :hysterical:

Μην νομιζεις οτι ειναι μεγαλη η διαφορα ογκου σε αυτα τα βαρελια.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...e/P3190017b.jpg

http://www.karadi.gr/db/uploads/1114192771...radifoto053.jpg

http://www.karadi.gr/db/uploads/1114421549...radifoto039.jpg

Συνηθως (τα βαρελια) εχουν τον επιπλεον ογκο σε υψος.

Επισης δεν χρειαζεται να ειναι κοντα στο ενυδρειο, μπορεις να το εχεις σε αλλο χωρο.

Ετσι κι αλλιως η αντλια που θα ανεβαζει το νερο μπορει να λειτουργησει και απο 10+ μετρα μακρυα (τουλαχιστον η δικια μου το κανει).

Αν εχεις μαλιστα το βαρελι σε μεγαλυτερο υψος (πχ σε ταρατσα) δεν χρειαζεται καν ανλτια, το κανεις με τη βαρυτητα και ενα βρυσακι στο βαρελι.

Αυτο φυσικα λυνει και το προβλημα χωρου και το μονο που σκεφτεσαι ειναι αν αντεχει το δαπεδο το βαρος της δεξαμενης που θα βαλεις.

http://www.kleftakis.gr/images/deksamenes2.jpg :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ποποπο ..ασταψε και βροντηξε ο Delta ..(χωρις παρεξιγηση) μου θυμισε τον Μεσσι στον χθεσινο τελικο οσο και να τον μαρκαρανε αυτος ξεγλυστρουσε ..ετσι και ο φιλος ο Delta σε καθε απορροια μου/προβλημα ξεγλυστρουσε! :buttrock::buttrock: ..ειναι απορροιας αξιο και πολλες φορες αναρωτιεμαι ποσο υψηλο επιπεδο εχουν τα μελη/συντονιστες μας μεσα σε αυτο φορουμ ...δεν εχω λογια ....θα κατσω να μελετησω λεξη προς λεξη οσα εγραψες φιλε μου ..νιωθω να σου πω την αληθεια καπως υποχρεωμενος που δεν μπορω να ανταποδοσω ολα αυτα που προσπαθεις να μου δωσεις ...καποια στιγμη στο μελλον θα προσπαθησω να ανταποδοσω και εγω στο φορουμ με τις γνωσεις που αποκομιζω απο εδω και με την καθημερινη εμπειρια μου αλλα οταν υπαρχουν τατοια κεφαλαια σαν τον delta ισσως και να μην ειμαι τοσο χρησιμος ..τεσπα καλυτερα να μην μιλαω/γραφω αλλο ..delta σου ευχομαι τα καλυτερα ..και θελω να σου πω ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

:):rolleyes::hysterical::thumbup::thumbup::buttrock:

:P:hysterical::D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, αλλα σιγουρα δεν ειμαι παντογνωστης, απλα ασχολουμαι, πειραματιζομαι, διαβαζω, συζηταω, και οτι μαθαινω το περναω και στους αλλους.

Σιγουρα υπαρχουν πολλοι που ξερουν πολλα περισσοτερα και καλο θα ηταν να παρακαλαμε να συνεχισουν (και καποιοι να ξεκινησουν) να γραφουν κι αυτοι :)

Χρειαζεται μονο αγαπη για το νερο (βιοτοπους), τα ψαρια (γενικα τα ζωντανα), το χομπυ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο δεν χρειαζονται (τουλαχιστον οταν ωριμασει), οι συχνες αλλαγες.

Κι οταν λεω συχνες εννοω πιο συχνα απο 6 μηνες.

Και φυσικα αυτα ισχυουν, οταν εχεις σωστη φιλτρανση και παραλληλα δεν το εχεις κανει κονσερβα απο ψαρια.

Αν εχεις μαλιστα και φυτα μεσα μπορει και πιο αραιες αλλαγες και ως και καθολου παρα μονο συμπληρωση νερου που εξατμιζεται και ιχνοστοιχεια. (διαβασε και το θεμα του Χρηστου περι σκουπα βυθου και αλλαγων νερου)

Φυσικα θα μου πεις, καποια στιγμη θα ερθει η ωρα για αλλαγη, τι θα κανεις με την προετοιμασια νερου αν δεν εχεις χωρο.

Αντι λοιπον για βαρελι 150 ή 200 λιτρων (15 ή 20% των 1000 λιτρων) θα παρεις πιο μικρο πχ 100 λιτρα (10% του ενυδρειου) και θα κανεις πιο συχνα τη ρουτινα πχ αντι για καθε 6 μηνες, αλλαγη καθε 3 :rolleyes:

Μην νομιζεις οτι ειναι μεγαλη η διαφορα ογκου σε αυτα τα βαρελια.

http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...e/P3190017b.jpg

http://www.karadi.gr/db/uploads/1114192771...radifoto053.jpg

http://www.karadi.gr/db/uploads/1114421549...radifoto039.jpg

Συνηθως (τα βαρελια) εχουν τον επιπλεον ογκο σε υψος.

Επισης δεν χρειαζεται να ειναι κοντα στο ενυδρειο, μπορεις να το εχεις σε αλλο χωρο.

Ετσι κι αλλιως η αντλια που θα ανεβαζει το νερο μπορει να λειτουργησει και απο 10+ μετρα μακρυα (τουλαχιστον η δικια μου το κανει).

Αν εχεις μαλιστα το βαρελι σε μεγαλυτερο υψος (πχ σε ταρατσα) δεν χρειαζεται καν ανλτια, το κανεις με τη βαρυτητα και ενα βρυσακι στο βαρελι.

Αυτο φυσικα λυνει και το προβλημα χωρου και το μονο που σκεφτεσαι ειναι αν αντεχει το δαπεδο το βαρος της δεξαμενης που θα βαλεις.

http://www.kleftakis.gr/images/deksamenes2.jpg :)

Φιλε delta 66, θα διαφωνησω μαζι σου στο διαστημα που αναφερεις οτι μπορουν να γινονται αλλαγες νερου σε μεγαλα ενυδρεια, 6 αλλα και 3 μηνες ειναι πολυ μεγαλο διαστημα (ενδεχομενως στο μυαλο σου να εχεις τα φυτεμενα) ομως για Αφρικανικα αυτο δεν υσχιει. Το λεω εμπειρικα, διοτι μεσα σε 20 ημερες τα νιτρικα κανουν παρτυ ( με χαλαρη ιχθυοφορτηση). Απλα κανω αυτην την διευκρινιση για να μην μπερδεψουμε τους φιλους που διαβαζουν και ειναι Αφρικανοι και κανουν κανα 6μηνο να αλλαξουν νερο.

Οσον αφορα το αντιχλωριο και εγω το χρησιμοποιω σε καθε αλλαγη νερου και το θεωρω απαραιτητο (τουλαχιστον για το νερο της Αθηνας που μυριζει χλωριο ακομα και οταν το πινουμε μερικες φορες).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε delta 66, θα διαφωνησω μαζι σου στο διαστημα που αναφερεις οτι μπορουν να γινονται αλλαγες νερου....

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου.

Το ειπα και αλλου οτι μονο οι μετρησεις θα μας πουν ποτε θα κανουμε αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να απαντήσω με μία ερώτηση.

Διάβασα ότι το χλώριο όντως εξατμήζεται από το νερό εάν το αφήσουμε, αλλά υπάρχει "πλέον" μια άλλη ουσία που λέγεται χλωραμίνη η οποία ΔΕΝ εξατμήζεται και γι'αυτόν τον λόγο χρησιμοποιούμε τα αντίστοιχα φάρμακα.

Η χλωραμίνη δεν είναι επιβλαβή για τα ψάρια μας;

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με το αν βαζουμε αντιχλωριο η οχι, αλλα εμεισ αυτο το νερο δεν πινουμε χωρισ να παθουμε κατι? και εμεισ ζωντανοι οργανισμοι δεν ειμαστε ?

(Μηπωσ θα παθουμε και απλα δεν μασ το λενε?)

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με το αν βαζουμε αντιχλωριο η οχι, αλλα εμεισ αυτο το νερο δεν πινουμε χωρισ να παθουμε κατι? και εμεισ ζωντανοι οργανισμοι δεν ειμαστε ?

(Μηπωσ θα παθουμε και απλα δεν μασ το λενε?)

Το ποσοστο διαλυσης που υπαρχει δεν μας πειραζει.

Ομως μπορεις με ενα απλο φιλτρο ΑΟ να εχεις καθαρο νερο χωρις χλωριο, χλωραμινη κλπ με πολυ λιγο χρηματα πλεον.

Τα ψαρια ειναι πολυ ευαισθητοι οργανισμοι και καιγονται τα βραγχια τους με το χλωριο και τη χλωραμινη.

Επισης εχεις απωλειες και στη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριος λογος που χρησιμοποιουμαι το αντιχλωριο ειναι η υπαρξη χλωραμινης στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ποσοστο διαλυσης που υπαρχει δεν μας πειραζει.

Ομως μπορεις με ενα απλο φιλτρο ΑΟ να εχεις καθαρο νερο χωρις χλωριο, χλωραμινη κλπ με πολυ λιγο χρηματα πλεον.

Τα ψαρια ειναι πολυ ευαισθητοι οργανισμοι και καιγονται τα βραγχια τους με το χλωριο και τη χλωραμινη.

Επισης εχεις απωλειες και στη βιολογια.

Δλδ φιλε σπυρο, με την Α/Ο δε θα χρειαζεται ουτε αντιχλωριο??

Link to comment
Share on other sites

Δλδ φιλε σπυρο, με την Α/Ο δε θα χρειαζεται ουτε αντιχλωριο??

Δεν χρειαζεται αφου υπαρχει το προφιλτρο ανθρακα που δεσμευει χλωριο και η χλωραμινη επειδη καταστρεφουν και την μεμβρανη.

ΟΜΩΣ, καλο ειναι να βαζουμε και λιγο αντιχλωριο αν ειναι απο αυτα που εχουν και ουσιες που προστατευουν και αναπαραγουν τη μεμβρανη του ψαριου και ταυτοχρονα δεσμευει και τοξικα (αμμωνια, νιτρωδη και βαρεα μεταλλα) οπως το seachem prime ή το APi Stress Coat κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή δεν μου αρέσει να ρισκάρω ούτε μια στο εκατομύριο,

επειδή το κόστος του αντιχλωρίου είναι ασήμαντο και

επειδή προσωπικά θεωρώ ότι οι επιπλέον ουσίες που περιέχουν τα αντιχλώρια πχ αλόη, είναι χρήσιμα για τα ψαράκια

βάζω πάντα αντιχλώριο στην ποσότητα που αντιστοιχεί στο νερό που αλλάζω

:angry2::rasp: Ακριβως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω θελω να πω τα εξής.

όλοι λέτε για αντί-χλώριο,πήρα ένα και είναι πολύ φθηνό και δυνατό θέλει λίγη ποσότητα σχετικά με αυτό που ρίχνω εγώ,το aqua safe της tetra το απλό παίρνω και όχι το extra που είναι ειδικά για goldfish με διπλάσια τιμή!Εγώ το βάζω σε κάθε αλλαγή νερού που θα προσθέσω στο ενυδρείο.

Αυτό το κάνω ωσ εξής γεμίζω τον κουβά με νερό,βάζω το aquasafe καιαι την άλλη η την παραλλη μέρα το προσθέτω στο ενυδρείο,αυτό(το aquasafe) βέβαια λέει σχεδόν σε κάνα 15 λεπτά το πολύ είναι έτοιμο να το βάλεις...αλλά εγω δεν το βιάζομαι....η ερώτηση ειναι η εξής είναι καλύτερο to aquasafe απο ενα απλό αντιχλωριο ή δεν εχει και μεγάλη διαφορα και <<τσάμπα>>το παίρνω???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρησιμοποιώ αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή αλλά πάντα βάζω λίγο παραπάνω.(μόνο για το νερό που αντικαθιστώ)

Συνήθως 5-10 λεπτά μετά το βάζω στο ενυδρείο.

Το tetra aquasafe γράφει στις οδηγίες ότι άμεσα κάνει το νερό ασφαλές,όχι περίπου στο τέταρτο.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αντιχλώριο πάντα, σε ποσότητα +10% από το απαιτούμενο σε σχέση με τα λίτρα που προσθέτω..

Το νερό της αλλαγής προετοιμάζεται σε μπιτόνια για μια μέρα σε θερμοκρασία που να μην αποκλίνει πάνω από 3 βαθμούς από τη θερμοκρασία του ενυδρείου... Έχω όμως λίγα λίτρα και μπορώ να το κάνω χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντιχλώριο το βάζω κατευθείαν στο ενυδρείο γιατί το νερό το βάζω από τη βρύση με λάστιχο υπάρχει πρόβλημα η άλλος τρόπος ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντιχλώριο το βάζω κατευθείαν στο ενυδρείο γιατί το νερό το βάζω από τη βρύση με λάστιχο υπάρχει πρόβλημα η άλλος τρόπος ?

Υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη διαδικασία, καθότι το χλώριο που περιέχει η βρύση σου επηρεάζει έμμεσα τα ψάρια σου και άμεσα την βιολογία σου. Ο σωστός τρόπος είναι η προετοιμασία νερού. Διάβασε το παρακάτω Link

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27823

Link to comment
Share on other sites

σε καθε αλλαγη αναλογα με τα λιτρα που εβγαλα-εβαλα μπαινει κ η αναλογη ποσοτητα αντιχλωριου... :)

Link to comment
Share on other sites

οσα λιτρα πεταω αλλαζω με καινουριο νερο με την απαιτουμενη δοση αντιχλωριου aqua safe..τα προετοιμαζω σε κουβαδες μενουν για κανα 10λεπτο και στη συνεχεια τα ριχνω στο ενυδρειο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στους δισκους κανω αλαγη απο α.ο.και στο νερο βρυσης που συμπληρωνω βαζω αντιχλωριο

Κακώς συμπληρώνεις με νερό βρύσης, θα σου ανεβάσει την γενική και την ανθρακική σκληρότητα. Επειδή οι σκληρότητες μένουν στο νερό από την εξάτμιση, βάζοντας νερό βρύσης προσθέτεις κι’ άλλη σκληρότητα από την ήδη υπάρχουσα, και έτσι ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...