Jump to content

Αντιχλώριο


Αντιχλώριο  

416 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

στα 2 ενυδρεια γλυκου που εχω βαζω παντα αντιχλωριο αναλογα με τα λιτρα που βαζω. στο reefακι μου παντα νερο απο α/ο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 108
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια εγω χρησιμοποιουσα αντιχλωριο μεχρι και πριν 7 μηνες...σιγα σιγα ελαττωσα τις δωσεις μεχρι που δεν χρησιμοποιω πλεων καθολου.εχω και γεννες και ειναι ολα τα ψαρια ευτυχισμενα χωρις να δειχνουν καποια δυσφορια και το δικο μου πιστευω προσωπικα ειναι οτι οπως τα μαθεις τα ψαρια ετσι θα προσαρμοστουν...ειδικα οταν γεννιουνται σε νερο χωρις αντιχλωρια...φυσικα στις αλλαγες βαζω και ενα ποσοστο απιονισμενου οπως και το νερο που εξατμιζεται....ισως και να εχω λαθος αλλα εχω ψαρακια εδω και 1,5 χρονο που ειναι υγειεστατα..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω χρησιμοποιουσα αντιχλωριο μεχρι και πριν 7 μηνες...σιγα σιγα ελαττωσα τις δωσεις μεχρι που δεν χρησιμοποιω πλεων καθολου.εχω και γεννες και ειναι ολα τα ψαρια ευτυχισμενα χωρις να δειχνουν καποια δυσφορια και το δικο μου πιστευω προσωπικα ειναι οτι οπως τα μαθεις τα ψαρια ετσι θα προσαρμοστουν...ειδικα οταν γεννιουνται σε νερο χωρις αντιχλωρια...φυσικα στις αλλαγες βαζω και ενα ποσοστο απιονισμενου οπως και το νερο που εξατμιζεται....ισως και να εχω λαθος αλλα εχω ψαρακια εδω και 1,5 χρονο που ειναι υγειεστατα..

Οχι πως δεν τρεχει τιποτα ομως http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry345027

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα σε αυτή τη διαδικασία, καθότι το χλώριο που περιέχει η βρύση σου επηρεάζει έμμεσα τα ψάρια σου και άμεσα την βιολογία σου. Ο σωστός τρόπος είναι η προετοιμασία νερού. Διάβασε το παρακάτω Link

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=27823

Ειναι θεμα που θελει συζητηση :) Δεν συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω βαζω μιση ωρα περιπου πριν βαλω το νερο της αλλαγης μεσα στο ενυδρειο. εβαζα το stress coat και για οικονομικους λογους πηγα στο prime. να ρωτησω: οι ουσιες που περιεχει χανονται μετα απο καποιο χρονικο διαστημα? δηλαδη αν το εβαζα σε 10 ωρες θα ειχε χαθει μερος των ουσιων που κανουν καλο στα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης θα είναι πιό ενδιαφέροντα πιστεύω με τη δικαιολόγηση από τον κάθε χομπίστα ...

Το μόνο που έχω ως σχόλιο είναι οτι ως φιλόζωοι δεν θα πρέπει να ενδιαφερόμαστε μόνο για το αν έχουμε απώλειες στο σύστημά μας αλλά και οι οργανισμοί να νοιώθουν όσο πιό άνετα γίνεται και να μην βασανίζονται σε κάθε αλλαγή νερού είτε αυτό μας το δείχνουν είτε όχι.

και αυτο πως θα το καταλάβουμε φίλε?αδύνατον εκ των πραγμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ πάντα αντιχλώριο βάζοντας την ποσότητα για τον συνολικό όγκο νερού που έχω. Το κόστος ενός prime δεν συγκρίνεται με το κόστος απώλειας έστω και ενός ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις σωστη αποχλωριωση σε βαρελι προετοιμασιας δεν βρισκω τον λογο να ριχνεις αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου σου.

Εγω ριχνω σε βαρελι 60 λιτρων ενα καπακι απο το sera aquatan κ ποτε δεν ειχα προβληματα με σκισμενες ουρες κ αλλα τετοια που κανει το χλωριο στα ψαρια. Εκτος αυτου δεν νομιζω οτι 'ποτιζοντας' τα ψαρια μας συνεχεια με ηρεμιστικα που περιεχουν πολλα αντιχλωρια οτι τους κανουμε κ καλο-μακροχρονια τουλαχιστον ολο κ κατι θα τους κανουν(οχι θετικο).

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Χρησιμοποιώ πάντα αντιχλώριο στις αλλαγές νερού που κάνω για την ποσότητα του νερού που αλλάζω, αν χρειαστεί να προσθέσω νερό, για να μην προσθέτω παραπάνω άλατα που δεν αντιστοιχούν σε όγκο νερού καθώς γίνετε συμπλήρωση και όχι αλλαγή, χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό που δεν περιέχει άλατα !!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Και πλεον μαθαμε οτι χλωραμινη δεν υπαρχει στο νερο του δικτυου της ΕΥΔΑΠ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48061

Για τους υπολοιπους λογους ομως μπορουμε να χρησιμοποιουμε αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αντιχλώριο σε κάθε αλλαγή , μόνο για τα λίτρα που αντικαθιστώ σε κουβά προετοιμασίας οπου παραμένει το νερό περίπου 5-10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βάζω αντιχλώριο μόνο για το νερό που προσθέτω κατευθείαν στο ενυδρείο, και προσθέτω νερό από την βρύση χωρίς προετοιμασία.

Όταν ξεκίνησα το ενυδρείο δεν εμπιστεύτηκα τις οδηγίες της εταιρείας και άρχισα να διαβάζω σχετικά με την σωστή εφαρμογή του αντιχλωρίου. Το αποτέλεσμα ήταν να μπερδευτώ εντελώς γιατί υπήρχαν ένα σωρό διαφορετικές απόψεις αντιφατικές μεταξύ τους και όπως αποδείχτηκε στην συνέχεια σχεδόν όλες λάθος. Αυτό που έκανα είναι να πάρω ένα τεστ χλωρίου και να κάνω μετρήσεις μόνος μου. Το αποτέλεσμα ήταν να καταλήξω σε τρία συμπεράσματα.

1. Το νερό της βρύσης χωρίς αντιχλώριο μετά από έξι ώρες δεν περιέχει μετρήσιμες ποσότητες χλωρίου.

2. Το νερό της βρύσης με αντιχλώριο και άμεση μέτρηση (εντός πεντάλεπτου) δεν περιέχει μετρήσιμες ποσότητες χλωρίου.

3. Προσθήκη 10% νερού της βρύσης χωρίς αντιχλώριο και άμεση μέτρηση δεν περιέχει μετρήσιμες ποσότητες χλωρίου.

Μετά από αυτά αποφάσισα να βάζω το σκεύασμα μόνο για τα συστατικά του που βοηθούν την βλέννα των ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ναι αλλα μονο για την ποσοτητα του νερου που θα συμπληρωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χρησιμοποιώ αντιχλώριο για την ποσότητα του νερού που αλλάζω γιατί έτσι έχω διαβάσει στο forum και αυτό προτείνουν οι πιο έμπειροι στον χώρο

Link to comment
Share on other sites

μονο για το νερο της αλλαγης, και αυτο περιστασιακα..ισως λαθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος χρησιμοποιώ βελτιωτικό νερού- αντιχλώριο μόνο στις αλλαγές στο νερό της βρήσης. Και αυτό για προληπτηκούς λόγους διότι το νέρο της περιοχής δεν είναι και το καλύτερο... Σκεφτείται πως εγώ προσωπικά (όπως και το 99,9% των ανθρώπων που ζούνε εδώ) προτιμώ να μην πίνω από της βρήσης και πίνω εμφιαλομένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι εγώ μόνο της αλλαγής νερού. Σε 120lt, εκ τον οποίον τα 40lt είναι απο την βρύση ρίχνω περίπου 1,5ml αντιχλώριο. Το νερό παραμένει σε βαρέλι κατα την διαρκεια της νύχτας με αντλία.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρησιμοποιώ αντιχλώριο. εχω πολύ καλό φίλτρο πόσιμου νερού και συμπληρώνω μόνο από αυτό. σε τακτά χρονικά διαστήματα ελέγχω με τεστ το πόσιμο νερό σε ιδιωτικό χημείο.μέχρι στιγμής δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως 2 χρόνια δεν βάζω τίποτα χημικό παρα κάνω μονάχα τακτικά αλλάγες. Δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ, κανένα πρόβλημα! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω αντιχλωριο μονο για το νερο που αλλαζω η συμπληρωνω.

Το γιατί; Δεν το ξέρω... Οι γνώσεις μου άρχισαν απο το forum, έλεγαν όλοι για αντιχλώριο έβαζα και εγώ, χώρίς να το ψάξω.

Αργότερα όταν τα ενυδρεία έγιναν μπόλικα, είπαμε μαζί με τον Presvi να κάνουμε ένα πειραματάκι με ένα ενυδρείο και να κάνουμε αλλαγές χωρίς αντιχλώριο... Αυτό και κάναμε και δεν είχαμε ποτέ κάποια απώλεια !!!

Ούτε και σε αυτή την περίπτωση ξέρω βέβαια εάν σιγά σιγά κάνω κακώ στα ψαράκια...

Πάντως και στην γυάλα που δεν βάζουμε αντιχλώριο, δεν υπάρχουν απώλειες και τουλάχιστον εμφανή σημάδια κάποιας αρρώστιας.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αντιχλώριο στην ποσότητα νερού που αλλάζω κάθε εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

μονο για το νερο της αλλαγης, και αυτο περιστασιακα..ισως λαθος μου.

Μετα απο την μεταβίβαση μου απο 60αρι σε 300αρι Χρησιμοποιώ πάντα μα πάντα αντιχλωριο Λόγω τον συστατικών που περιεχέι και για την βελτίωση του νερού αλλά και για την ουσία που ξι-στρεσάρει τα ψαριά μετά από την μεγάλη αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...