Jump to content

Καινούριο Ενυδρείο


Recommended Posts

Εχθές πήρα ένα ενυδρείο 93λτ έβαλα άμμο (άσπρη, ψιλή) έβαλα 2 φυτά (ζωντανά) κ έναν κορμό διακοσμητικό, το καθάρισα, έβαλα νερό έριξα μέσα κάτι φάρμακα που μου έδωσε το πετ σοπ κ τα έβαλα όλα σε λειτουργία (φίλτρο,λάμπα κ θερμοστάτη)... αλλά το νερό μέσα είναι πάρα πολύ θολό. Τι μπορεί να φταίει? η άμμος μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τις πρωτες 3 μερες θα ειναι θωλο ωστοσο την αμμο πριν τη ριξεις την ξεπλυνες καθολου?Ανατρεξαι στις αντιστοιχες κατηγοριες για το στρωσιμο ενους καινουργιου ενυδρειου,μην κανεις το λαθος και βαλεις ψαρια απο τις πρωτες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πήρα ένα ενυδρείο 93λτ έβαλα άμμο (άσπρη, ψιλή) έβαλα 2 φυτά (ζωντανά) κ έναν κορμό διακοσμητικό, το καθάρισα, έβαλα νερό έριξα μέσα κάτι φάρμακα που μου έδωσε το πετ σοπ κ τα έβαλα όλα σε λειτουργία (φίλτρο,λάμπα κ θερμοστάτη)... αλλά το νερό μέσα είναι πάρα πολύ θολό. Τι μπορεί να φταίει? η άμμος μήπως?

ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΜΟ ΕΙΝΑΙ. ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟΕΣΤΗΣΑ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΨΑΡΙΑ, ΤΣΕΚΑΡΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΜΟΝΟ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΕΤ ΣΟΠ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΨΟΦΑΓΑΝΕ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ. ΔΙΑΒΑΣΕ ΓΕΝΙΚΩΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ξέπλυνα την άμμο μέσα στην σακούλα της κ ύστερα την έβαλα στο ενυδρείο...

Έχετε καμιά άλλη ιδέα?

Όσο για τα ψάρια κλπ δεν την ξαναπατάω, θα κάνω υπομονη να στρώσει σωστά το ενυδρείο κ μετά θα τα τοποθετήσω μέσα στο καινούριο σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα πακέτο υαλοβάμβακα και βάλε στο φίλτρο σου (αν δεν έχεις ήδη). Άν έχεις έλεγχε και άλλαζε τον όποτε λερώνεται. Σε μια-δυο μέρες θα έχει κρατήσει όλη τη θολούρα που δεν μπορεί να κάτσει στον πάτο.

Η συνταγή είναι μία... Διάβασμα και υπομονή και τα καλά θα έρθουνε πριν καλά το καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Μπολιασε το καινουργιο ενυδρειο με υλικα του παλιου και μπορεις να βαλεις αμεσως ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...