Jump to content

17λίτρα ενυδρείο? Υπερβολικά μικρό? Και πολλές απορίες..


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά! Έχω ασχοληθώ με το άθλημα μια δεκαετία και τότε είχα παρόμιας διάστασης ενυδρείο!

Ο αδερφός μου έχει ένα 17λιτρο ενυδρείο και το παρατάει.. έχει μέσα 2 χρυσοψαρα και 1 μονομάχο!

Θα μπορούσα να κάνω κάτι με αυτό το ενυδρείο? Μου αρέσουν όμως τα μεγαλύτερα ψάρια.. δεν έχω καμία ελπίδα να κάνω κάτι με αυτό?

Διάβασα εδώ ότι κάποιο μαγαζί πουλάει 80αρι με 65ευρω μαζί με εξοπλισμό! Μάλλον η τιμή είναι πάρα πολύ καλή ε? Αν δοκίμαζα να φτιάξω μόνος μου αποκλείεται να μου έβγαινε φτηνότερο ε?

Επίσης πόσο καιρό μπορούν να αντέξει ένα ενυδρείο χωρίς καμία παρουσία ανθρώπου? Δηλαδή να δουλεύει με ταίστρα και να μην κάνουμ αλλαγές?

11082007154ug9.jpg

Έγινε επεξεργασία - harrys
Link to comment
Share on other sites

Για το 17λιτρα ενυδρειο μπορεις να κρατησεις το μονομαχο μονο του και για τα χρυσοψαρα να αγορασεις ενα μεγαλυτερο,να υπολογισεις 40λιτρα για το καθε ψαρι.Για το 80λιτρο που στιχοιζει 65 ευρω οντως η τιμη ειναι καλη.Για το αν πας διακοπες με μια καλη ταιστρα θα μπορουσες να ληψεις και ενα μηνα χωρις προβλημα.Οστωσο ενα 30% αλαγης νερου καθε βδομαδα το θεωρω απαραιτητο.

Link to comment
Share on other sites

Για το 17λιτρα ενυδρειο μπορεις να κρατησεις το μονομαχο μονο του και για τα χρυσοψαρα να αγορασεις ενα μεγαλυτερο,να υπολογισεις 40λιτρα για το καθε ψαρι.Για το 80λιτρο που στιχοιζει 65 ευρω οντως η τιμη ειναι καλη.Για το αν πας διακοπες με μια καλη ταιστρα θα μπορουσες να ληψεις και ενα μηνα χωρις προβλημα.Οστωσο ενα 30% αλαγης νερου καθε βδομαδα το θεωρω απαραιτητο.

:hysterical:

Στο μόνο που δεν συμφωνώ φίλε stratos είναι ότι θα μπορούσε να λείψει ένα μήνα, εξάλλου εσύ ο ίδιος λες πολύ σωστά ότι είναι απαραίτητες εβδομαδιαίες αλλαγές νερού :thumbup:

Ενα άλλο πρόβλημα τώρα το καλοκαίρι είναι η εξάτμιση του νερού, ειδικά αν χρησιμοποιούμε ανεμιστηράκια για την ψύξη... Προσωπικά χρειάζομαι τουλάχιστον ένα 4λιτρο μπιτονάκι απιονισμένο την ημέρα :hysterical: για να συμπληρώνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...