Jump to content

Θολο νερο


Recommended Posts

Καλησπέρα.Ειμαί νέο μέλος κ αρχάριος στα ενυδρεία.Πριν 1 εβδομάδα αγόρασα ενα RIO 180.Αφού άφησα το νερό για 2 μέρες με το AQUTAN K NITRIVEC έβαλα τα ψάρια (2 GALAHER k 1 που καθαρίζει).Απο το πρώτο βράδυ το νερό θόλωσε απο υπερβολική τροφή όπως έμαθα αργότερα.Τα φίτρα που χρησιμοποιώ είναι 1 μπλέ κ 1 πράσινο σφουγγάρι,1 μαύρο,1 υαλοβάμβακα κ το μακαρόνι.Θερμοκρασία ειναι στούς 26 βαθμούς,Ph 8,0 κ αμμωνία στο safe.Έκανα αλλαγή νερού εχθές τα 2/3 με σκούπα βυθού κ έριξα το TURBO CLEAR.Έχει καθαρίσει εν μέρη αλλά συνεχίζω να μη βλέπω την πλάτη του ενυδρείου.Μηπώς η συνεχόμενες αλλαγές νερού να το καθαρίσουν τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Ειμαί νέο μέλος κ αρχάριος στα ενυδρεία.Πριν 1 εβδομάδα αγόρασα ενα RIO 180.Αφού άφησα το νερό για 2 μέρες με το AQUTAN K NITRIVEC έβαλα τα ψάρια (2 GALAHER k 1 που καθαρίζει).Απο το πρώτο βράδυ το νερό θόλωσε απο υπερβολική τροφή όπως έμαθα αργότερα.Τα φίτρα που χρησιμοποιώ είναι 1 μπλέ κ 1 πράσινο σφουγγάρι,1 μαύρο,1 υαλοβάμβακα κ το μακαρόνι.Θερμοκρασία ειναι στούς 26 βαθμούς,Ph 8,0 κ αμμωνία στο safe.Έκανα αλλαγή νερού εχθές τα 2/3 με σκούπα βυθού κ έριξα το TURBO CLEAR.Έχει καθαρίσει εν μέρη αλλά συνεχίζω να μη βλέπω την πλάτη του ενυδρείου.Μηπώς η συνεχόμενες αλλαγές νερού να το καθαρίσουν τελικά?

πριν μια βδομαδα αγορασες το ενυδρειο σου και εβαλες τα ψαρακια σου???.......................... :thumbup::hysterical: του εχεις κανει στρωσιμο του ενυδρειου σου???

για δες λιγο εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

οσο για την θολουρα ξυλα εχεις μεσα???

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος απο το pet shop μου είπε οτι μετά απο 2 μέρες το ενυδρείο θα είναι έτοιμο.Ξύλα οχι καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος απο το pet shop μου είπε οτι μετά απο 2 μέρες το ενυδρείο θα είναι έτοιμο.Ξύλα οχι καθόλου.

O τυπος ειναι ασχετος............αν θα διαβασεις καποια forum στο site θα καταλαβεις .....Πως καταλαβες οτι η ποιοτητα του νερου ειναι ενταξει ,??υπαρχουν καποια υγρα τεστ που σου δειχνουν τους δεικτες της αμμωνιας της σκληροτητας της αλκαλικοτητας κτλ αν δεν τα εχεις πως μπορεις να ξερεις οτι το νερο ειναι ενταξει.......στην δικη μου περιπτωση για να ξερεις ,οτι ο κυκλος αζωτου πηρε περιπου 2 μηνες......χωρις κανενα ψαρι μεσα ..........διαβασε προσεκτικα τα forum μεσα στο site και βρες κανενα ενυδρειακο μαγαζι που να σε βοηθησει πραγματικα και οχι μονο να στα αρπαζει.........

Link to comment
Share on other sites

O τυπος ειναι ασχετος............αν θα διαβασεις καποια forum στο site θα καταλαβεις .....Πως καταλαβες οτι η ποιοτητα του νερου ειναι ενταξει ,??υπαρχουν καποια υγρα τεστ που σου δειχνουν τους δεικτες της αμμωνιας της σκληροτητας της αλκαλικοτητας κτλ αν δεν τα εχεις πως μπορεις να ξερεις οτι το νερο ειναι ενταξει.......στην δικη μου περιπτωση για να ξερεις ,οτι ο κυκλος αζωτου πηρε περιπου 2 μηνες......χωρις κανενα ψαρι μεσα ..........διαβασε προσεκτικα τα forum μεσα στο site και βρες κανενα ενυδρειακο μαγαζι που να σε βοηθησει πραγματικα και οχι μονο να στα αρπαζει.........

Ολα αυτα που σου λεει ο Ηλιας και σταματα το ταισμα για τρεις μερες, καλυτερα νηστεια παρα στα θυμαρακια να πουμε οτι οι καθημερηνες αλαγες βοηθουνε ενω αν βρισκεται καποιος συνχομπιστας που μενει κοντα θα ηταν τελειο να σου δωσει καποια υλικα απο το φιλτρο του για να μπολιασεις το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγα στο τυπο του ειπα οτι ειμαι εντελως ασχετος με τα ενυδρεια αλλα αυτος απο οτι καταλαβα το εκμεταλευτηκε.κανω καθημερινα αλλαγες νερου προσθετοντας aqutan,nitrivec κ turbo clear κ πλυσιμο των φιλτρων.εχει αρχισει να καθαριζει το νερο.δε μου ανεφερε για τα υπολοιπα test.μονο για Ph k αμμωνια.δηλαδη στο εξης το αφηνω οπως εχει αλλαζωντας το νερο ωσπου να καθαρισει πληρως κ απλα προσθετω τα φαρμακα?η ποσοτητα τροφης ποσο ειναι?γιατι ο τυπος μου ειπε ενα γεματο καπακι απο tetramin granules.

Link to comment
Share on other sites

Οταν πηγα στο τυπο του ειπα οτι ειμαι εντελως ασχετος με τα ενυδρεια αλλα αυτος απο οτι καταλαβα το εκμεταλευτηκε.κανω καθημερινα αλλαγες νερου προσθετοντας aqutan,nitrivec κ turbo clear κ πλυσιμο των φιλτρων.εχει αρχισει να καθαριζει το νερο.δε μου ανεφερε για τα υπολοιπα test.μονο για Ph k αμμωνια.δηλαδη στο εξης το αφηνω οπως εχει αλλαζωντας το νερο ωσπου να καθαρισει πληρως κ απλα προσθετω τα φαρμακα?η ποσοτητα τροφης ποσο ειναι?γιατι ο τυπος μου ειπε ενα γεματο καπακι απο tetramin granules.

το να καθαριζεις καθημερινα το φιλτρο σου δεν πιστευω οτι σου κανει καλο, γιατι οσο σωστη βιολογια προσπαθεις να αποκτησεις καταστρεφεται καθαριζωντας τα υλικα του φιλτρου σου καθημερινα....το ΛΑΘΟΣ ειναι οτι πρεπει να κανεις στρωσιμο του ενυδρειου σου με ψαρια μεσα....και αυτο σχεδον κατα την δικη μου γνωμη μου θα εχει θανατηφορο αποτελεσμα για τα ψαρακια σου....καλο θα ειναι λοιπον να πας τα ψαρακια σου σε ενα μαγαζι που ασχολειτε με ενυδρειακα(εγω δοξα το θεο εχω βρει το fish only στην αγ .παρασκευη)να δωσεις τα ψαρακια σου και να αρχισεις να το στρωνεις το ενυδρειο σου κανονικα..............διαβαζοντας εδω στα foroum θα καταλαβεις πως..........και μετα οταν ειναι ολα οπως πρεπει τοτε βαζεις τα ψαρακια σου εκει που τους αρμοζει......... :thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε DjGreg, γεια σου.

Μη το βαζεις κατω. :thumbup:

Αυτα που λενε τα παιδια πιο πανω ειναι σωστα, αλλα αφου την πατησες και συ οπως και γω (ξεκινησα χωρις να ξερω), ακου 1-2 πραγματακια που ξερω.

1ον μη παρεις αλλα ψαρια

2ον μη τα "λυπασαι" και τα ταιζεις πολυ, ταιζε ελαχιστα τωρα στην αρχη.

3ον Το NITRIVEC μη το βαζεις ταυτοχρονα με το AQUTAN. Να περιμενεις 1 ωρα τουλαχιστον.

4ον NITRIVEC θα συνεχισεις να βαζεις 10 μερες και το φιλτρο μη το καθαριζεις για να εγκατασταθουν τα βακτηρια.

Οι αλλαγες μικρης ποσοτητας νερου καθημερινα βοηθανε οπως ειπωθηκε.

Τη ροη του φιλτρου να την εχεις πιο δυνατη απο οτι πρεπει

ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/aquastart.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Ammonia.htm

Και γενικα οτι υπαρχει στη σελιδα

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικα test που πρεπει να εχεις οπωσδηποτε ειναι για αμμωνια και νιτρωδη(σε υγρη μορφη τα test).

Ελπιζω οταν λες οτι πλενεις το φιλτρο να μην το κανεις με νερο της βρυσης γιατι καταστρεφει οποιες

αποικιες πανε να δημιουργηθουν.Το φιλτρο το πλενουμε μονο με νερο του ενυδρειου οτα κανουμε

αλλαγη νερου και μονο εαν εχει στομωσει..Συνεχισε να ριχνεις nitrivec,ταιζε λιγο,κανε τακτικες αλλαγες νερου,κανε συχνα τεστ,μην βαλεις αλλα ψαρια και ελπιζω τα ψαρια σου να επιζησουν.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια απο ολους.πηρα τα test σε υγρη μορφη κ οι τιμες ειναι οι εξης:

Ph : 8.0

NO2 : 0.3mg/l

NO3 : 0

gH : 8

ειναι καλες?

Δεν ειναι ευκολη η μεταφορα τους σε pet shop οποτε θα προσπαθησω οτι κανω να γινει στο σπιτι.Δυστηχως ως τωρα επλενα τα φιλτρα σε νερο βρυσης.ο υαλοβαμβακας ομως απο ασπρος μετα απο καποιες ωρες γινεται καφε οποτε χρειαζεται πλυσιμο συχνα?Σε ενα αλλο μαγαζι μου ειπανε οτι οι αλλαγες νερου stessαρει πολυ τα συγκεκριμενα ψαρια.τις σταματαω η τις συνεχιζω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι τελείως αστρωτο.

Μόλις τώρα άρχισαν να εμφανίζονται τα Νιτρώδη ΝΟ2 και τις επόμενες μέρες θα ανέβουν ακόμα. Αν μετρήσεις και αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4, λογικά θα την βρεις ψηλή. Κανονικά αμμωνία και νιτρώδη πρέπει να είναι ΜΗΔΕΝ.

Το φίλτρο δεν το πλένουμε ΠΟΤΕ με νερό βρύσης. ΠΑΝΤΑ με νερό από το ενυδρείο. Αλλιώς σκοτώνουμε όλα τα ωφέλιμα και απαραίτητα βακτήρια.

Τώρα τι μπορείς να κάνεις:

1) ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΛΛΟ ΖΩΝΤΑΝΟ

2) Αν υπάρχει κάποιος γνωστός με στρωμμένο και υγιές ενυδρείο, του ζητάς λίγη από τη "βρωμιά" του φίλτρου του.

3) Ταίζεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Μην ανησυχείς, δεν παθαίνουν τίποτα τα ψάρια σου.

4) Καθημερινές αλλαγές νερού 30% με νερό ίδιων συνθηκών (πχ θερμοκρασία) με του ενυδρείου σου και ΠΑΝΤΑ με την προσθήκη αντιχλωρίου

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το ενυδρείο σου είναι τελείως αστρωτο.

Μόλις τώρα άρχισαν να εμφανίζονται τα Νιτρώδη ΝΟ2 και τις επόμενες μέρες θα ανέβουν ακόμα. Αν μετρήσεις και αμμωνία ΝΗ3/ΝΗ4, λογικά θα την βρεις ψηλή. Κανονικά αμμωνία και νιτρώδη πρέπει να είναι ΜΗΔΕΝ.

Το φίλτρο δεν το πλένουμε ΠΟΤΕ με νερό βρύσης. ΠΑΝΤΑ με νερό από το ενυδρείο. Αλλιώς σκοτώνουμε όλα τα ωφέλιμα και απαραίτητα βακτήρια.

Τώρα τι μπορείς να κάνεις:

1) ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΑΛΛΟ ΖΩΝΤΑΝΟ

2) Αν υπάρχει κάποιος γνωστός με στρωμμένο και υγιές ενυδρείο, του ζητάς λίγη από τη "βρωμιά" του φίλτρου του.

3) Ταίζεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Μην ανησυχείς, δεν παθαίνουν τίποτα τα ψάρια σου.

4) Καθημερινές αλλαγές νερού 30% με νερό ίδιων συνθηκών (πχ θερμοκρασία) με του ενυδρείου σου και ΠΑΝΤΑ με την προσθήκη αντιχλωρίου

Δεν εχω σκοπο να βαλω αλλα ψαρια στο μελλον.Πως θα προετοιμασω το νερο?οταν κανω αλλαγες ριχνω το νερο κατευθειαν απο τη βρυση προσθετοντας τα φαρμακα σε ποσοτητα για ολοκληρο ενυδρειο.δυστυχως δεν εχω καποιον αλλον που να ασχολειται με το ενυδρειο για να παρω πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το TURBO CLEAR το πετάς. Δε σου χρειάζεται. Το ενυδρείο σου θα καθαρίσει μόνο του όταν θα είναι εντάξει.

Το AQUTAN είναι το αντιχλώριο αν δεν κάνω λάθος οπότε το ρίχνεις κανονικά, ενώ το NITRIVEC είναι τα ζωντανά βακτήρια οπότε τα ρίχνεις. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι κάνουν σημαντική δουλειά, αλλά μιας και το αγόρασες κακό δεν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το TURBO CLEAR το πετάς. Δε σου χρειάζεται. Το ενυδρείο σου θα καθαρίσει μόνο του όταν θα είναι εντάξει.

Το AQUTAN είναι το αντιχλώριο αν δεν κάνω λάθος οπότε το ρίχνεις κανονικά, ενώ το NITRIVEC είναι τα ζωντανά βακτήρια οπότε τα ρίχνεις. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι κάνουν σημαντική δουλειά, αλλά μιας και το αγόρασες κακό δεν κάνεις.

οι μετρησεις καθε ποτε ειναι καλο να γινονται?ποτε υπαρχει προβλημα?ποια ειναι τα ορια τιμων?

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση, ξεκινησα κι εγω οπως και το παλικαρι και πηρα ενα ενυδρειο και μου ειπε ολα αυτα που του ειπε για το nitrivec kai aquatan. εγω ακομα δεν εχω ριξει ψαρια ειναι καλο η κακο για την συγκεκριμενη λυση στρωσιματος?Να το αφησω ετσι να στρωση?

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση, ξεκινησα κι εγω οπως και το παλικαρι και πηρα ενα ενυδρειο και μου ειπε ολα αυτα που του ειπε για το nitrivec kai aquatan. εγω ακομα δεν εχω ριξει ψαρια ειναι καλο η κακο για την συγκεκριμενη λυση στρωσιματος?Να το αφησω ετσι να στρωση?

[/quo

καλα εκανες και δεν εβαλες ψαρια διαβασε εδω.......http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

εγω στο δικο μου του εβαζα βακτηρια αντι για αμμονια με την δοσολογια που λεει πισω το μπουκαλακι...χωρις καμεια αλλαγη νερου εκεινο τον καιρο και παρατηρωντας το με τα υγρα τεστ καταλαβα ποτε ειχε ξεκινησει και ποτε ειχε τελειωσει ο κυκλος του αζωτου...........2 μηνες μου πηρε περιπου...για να βαλω ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

test bump!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

AQUTAN,NITRIVEC και TURBO CLEAR.

ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ ΣΟΣ διαβασε τις οδηγιες του NITRIVEC.

Λεει να αφηνεις 1 ωρα να περναει απο τη ωρα που εβαλες AQUTAN, γιατι το αντιχλωριο σκωτωνει τα βακτηρια.

:thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Οποτε τωρα δεν κανω τιποτα αλλο απο το να περιμενω να τελειωσει ο κυκλος.

Τα χημικα, βακτηρια και συνεχεις αλλαγες του νερου με την αναλογη ποσοτητα αντιχλωριου τα συνεχιζω. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να βαζω και τροφη?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τωρα δεν κανω τιποτα αλλο απο το να περιμενω να τελειωσει ο κυκλος.

Τα χημικα, βακτηρια και συνεχεις αλλαγες του νερου με την αναλογη ποσοτητα αντιχλωριου τα συνεχιζω. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να βαζω και τροφη?

Κατα την δικη μου αποψη αλλαγες νερου δεν πρεπει να κανεις μεχρι να στρωσει το νερο.........αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος..................γιατι απο την μια μπορει να βοηθας την θολουρα, αλλα δεν βοηθας ωστε να στρωσει το νερο.......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχω μια ερωτηση, ξεκινησα κι εγω οπως και το παλικαρι και πηρα ενα ενυδρειο και μου ειπε ολα αυτα που του ειπε για το nitrivec kai aquatan. εγω ακομα δεν εχω ριξει ψαρια ειναι καλο η κακο για την συγκεκριμενη λυση στρωσιματος?Να το αφησω ετσι να στρωση?

Ειναι η καλυτερη λυση στρωσιματος,φροντισε να υπαρχει αμμωνια στο ενυδρειο να τρεφονται οι αποικιες.

Οποτε τωρα δεν κανω τιποτα αλλο απο το να περιμενω να τελειωσει ο κυκλος.

Τα χημικα, βακτηρια και συνεχεις αλλαγες του νερου με την αναλογη ποσοτητα αντιχλωριου τα συνεχιζω. Αν δεν κανω λαθος πρεπει να βαζω και τροφη?

Εφοσον δεν εχεις ψαρια στο ενυδρειο δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγες νερου.

Τροφη θα ριχνεις λιγο να τρεφονται τα βακτηρια,οταν το τεστ δειξει ΝΟ2 και αμμωνια 0 τα φιλτρα σου εχουν στρωσει και βαζεις ψαρια σιγα σιγα αφου πρωτα εχεις κανει μια μεγαλη αλλαγη να πεσουν τα νιτρικα σου.

Καλο στρωσιμο και καλο διαβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...