Jump to content

Eίμαι πολύ υπερήφανος!!!


Recommended Posts

Aν και είμαι πολύ υπερήφανος για ότι έχω δημιουργήσει μέχρι στιγμής!!! δεν είναι τίποτα σπουδαίο σε σχέση με άλλα ενυδρεία τα οποία έχω δει, αλλά ένα είναι σίγουρο, έχω μεγάλη αγάπη, μεγάλο πάθος και τρέλα και θα το εμπλουτίζω από μέρα σε μέρα.

Το ενυδρείο είναι νέο και πριν τα ψαράκια μπήκε Nitrivec, Aquatan, Morena και όταν μπήκαν τα ψαράκια έριξα Toxivec.

- Ενυδρείο : Juwel Rio 180

- Μέγεθος ενυδρείου (λίτρα) : 180 lt

- To ενυδρείο άρχισε να λειτουργεί πριν απο 5 ημέρες

- Κάτοικοι του ενυδρείου μου:3 comet, 2 Ryukin, 2 Pearlscale, 2 Black Moor 1 Μονομάχος

- Φυτά : ρίζες από κερατόφυλλο, Vallisneria, Elodea (Egeria) densa, Riccia (αν και μου την έχουν ταράξει) και όποιος φίλος έχει κλαδέψει και θέλει να μου δώσει είμαι εδώ!!!!.

- Συχνότητα αλλαγών νερού : για 10 μέρες μου είπαν να μην κάνω τίποτε περισσότερο από το να ρίχνω καθημερινά Nitrivec

- Με τι και σε ποιά ποσότητα ταΐζετε τα ψάρια σας :2-3 flakes για κάθε ψαράκι (1 φορά το πρωί και 1 το βράδυ και κάθε Τετάρτη νηστεία). Για τον Μονομάχο Tubifex (την ίδια ώρα με τα υπόλοιπα)

- Θερμοκρασία :25 C μέχρι 28 C

- Οξυγόνωση : Με ανατάραξη από την έξοδο της αντλίας του φίλτρου

- τεστ μου είπαν να κάνω μετά τις 10 με 15 ημέρες.

- Φωτογραφία δεν έχω βγάλει αλλά έχω φτιάξει ένα βιντεάκι >>

<< και θέλω την γνώμη σας για τα ψαράκια μου και την κατάσταση του ενυδρείου (σας ευχαριστώ από τώρα!!!)

Αν πάλι σας ήταν δύσκολο να σημαδέψετε το εδώ κάντε κλικ εκεί ->

Αν πάλι έχετε να μου προτείνετε κάτι οτιδήποτε η να μου επιδείξετε κάτι που πρέπει να κάνω στο ενυδρείο η στα ψαράκια είμαι γεμάτος αυτιά (μάλλον μάτια) για αυτά που θα μου πείτε (θα μου γράψετε).

Έγινε επεξεργασία - Dream_GR
Link to comment
Share on other sites

Aν και είμαι πολύ υπερήφανος για ότι έχω δημιουργήσει μέχρι στιγμής!!! δεν είναι τίποτα σπουδαίο σε σχέση με άλλα ενυδρεία τα οποία έχω δει, αλλά ένα είναι σίγουρο, έχω μεγάλη αγάπη, μεγάλο πάθος και τρέλα και θα το εμπλουτίζω από μέρα σε μέρα.

Το ενυδρείο είναι νέο και πριν τα ψαράκια μπήκε Nitrivec, Aquatan, Morena και όταν μπήκαν τα ψαράκια έριξα Toxivec.

- Ενυδρείο : Juwel Rio 180

- Μέγεθος ενυδρείου (λίτρα) : 180 lt

- To ενυδρείο άρχισε να λειτουργεί πριν απο 5 ημέρες

- Κάτοικοι του ενυδρείου μου:3 comet, 2 Ryukin, 2 Pearlscale, 2 Black Moor 1 Μονομάχος

- Φυτά : ρίζες από κερατόφυλλο, Vallisneria, Elodea (Egeria) densa, Riccia (αν και μου την έχουν ταράξει) και όποιος φίλος έχει κλαδέψει και θέλει να μου δώσει είμαι εδώ!!!!.

- Συχνότητα αλλαγών νερού : για 10 μέρες μου είπαν να μην κάνω τίποτε περισσότερο από το να ρίχνω καθημερινά Nitrivec

- Με τι και σε ποιά ποσότητα ταΐζετε τα ψάρια σας :2-3 flakes για κάθε ψαράκι (1 φορά το πρωί και 1 το βράδυ και κάθε Τετάρτη νηστεία). Για τον Μονομάχο Tubifex (την ίδια ώρα με τα υπόλοιπα)

- Θερμοκρασία :25 C μέχρι 28 C

- Οξυγόνωση : Με ανατάραξη από την έξοδο της αντλίας του φίλτρου

- τεστ μου είπαν να κάνω μετά τις 10 με 15 ημέρες.

- Φωτογραφία δεν έχω βγάλει αλλά έχω φτιάξει ένα βιντεάκι >>

<< και θέλω την γνώμη σας για τα ψαράκια μου και την κατάσταση του ενυδρείου (σας ευχαριστώ από τώρα!!!)

Αν πάλι σας ήταν δύσκολο να σημαδέψετε το εδώ κάντε κλικ εκεί ->

Αν πάλι έχετε να μου προτείνετε κάτι οτιδήποτε η να μου επιδείξετε κάτι που πρέπει να κάνω στο ενυδρείο η στα ψαράκια είμαι γεμάτος αυτιά (μάλλον μάτια) για αυτά που θα μου πείτε (θα μου γράψετε).

Οσον αφορά τα χρυσόψαρα δες εδώ:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm

Τώρα για τα υπόλοιπα... Βιάστηκες να βάλεις τα ψαράκια, 5 μέρες είναι πολύ λίγες και το Toxivec δεν είναι λύση, ούτε το Nitrivec κάνει θαύματα...

ΙΜΟ:

Θα έλεγα να κάνεις τεστ καθημερινά (υγρά τεστ) και συχνές αλλαγές νερού, όχι κάθε 10 μέρες όπως σου είπαν... Οταν το ενυδρείο είναι στρωμένο (αμμωνία 0, νιτρικά 0) καλό είναι να γίνονται εβδομαδιαίες αλλαγές της τάξης του 30%.

Αν έχεις την δυνατότητα πάρε υλικό από στρωμένο ενυδρείο κάποιου φίλου (την λεγόμενη μούργα) και βάλτο στο φίλτρο σου...

Ο μονομάχος, σαν τροπικό ψάρι, δεν έχει καμμία δουλειά με τα χρυσόψαρα (κρύου νερού) :thumbup: Αν θελήσεις να τον κρατήσεις θα πρότεινα να του πάρεις μια "γκαρσονιέρα" γύρω στα 15-20 λίτρα πλήρως εξοπλισμένη με φίλτρο χαμηλής ροής, θερμαντήρα 25W, κάποιο μικρό mopani, κάποιο αληθινό φυτό (ανούμπια, κερατόφυλλο). Για την διατροφή του καλό είναι να υπάρχει ποικιλία, FD bloodworms (ή κατεψυγμένα), pellets (πχ Ocean Nutrition, Seachem) και πάντα με μέτρο!

Αυτά από μένα, καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όταν συναντηθήκαμε σου είπα κάποια πράγματα για το στρώσιμο. Δυστυχώς δεν με άκουσες και ΠΑΡΑΦΟΡΤΩΣΕΣ το ενυδρείο σου απότομα.

Φοβάμαι ότι σύντομα θα έχεις σοβαρά προβλήματα.

Όσο για αυτά που σου είπαν για 10 μέρες να μην κάνεις αλλαγές και τέστ μετά από 10-15 μέρες, προσωπικά τα θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλικα θα σου ελεγα να μην εισαι περηφανος γι' αυτα που εχεις κανει.1)Εβαλες ψαρια χωρις να εχεις

στρωσει το ενυδρειο,2)Τα ψαρια που εχεις στο ενυδρειο δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

:wacko: οκ παιδιά, πείτε μου τι πρέπει να κάνω. Δεν θέλω να έχω "προβλήματα" όπως λέτε με τα ψαράκια μου. :thumbup: Για το Μονομάχο μου είπαν αρκετοί (και το βλέπω μέσα στο ενυδρείο) ότι μπορεί να συμβιώσει μια χαρά σε αυτά τα λίτρα αρκεί να είναι μόνο ένας. Από εκεί και πέρα ο άνθρωπος που γνώρισα στο Pet Shop (που έχει μόνο ψάρια) μου είπε να κάνω ότι μου πει (μάλιστα μου είπε ότι είναι ιχθυολόγος και τα ψάρια είναι το πάθος του) :AAGGGHHH: Τον εμπιστευτικά λοιπόν απόλυτα. Και μου έχει πει ότι για 10 μέρες να μην πειράξω το νερό, εκτός από το να ρίχνω κάθε μέρα 2 καπάκια Nitrivec. Από ότι βλέπω και είδατε στο video τα ψαράκια μου είναι ιδιαίτερα ευδιάθετα και δεν έχουν κανένα πρόβλημα (τουλάχιστο μέχρι στιγμής). :hysterical: Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ :hysterical: αλλά ελπίζω να κατάλαβες από την απάντηση μου πόσο πολύ πίστεψα στον άνθρωπο που ψώνισα. :wacko: Αν και όποτε κάνεις καθάρισμα του ενυδρείου όπως μου είπες πάρε με τηλέφωνο να έρθω!!! :angry: Εκτός από την Ricia κανένα άλλο φυτό δεν έχει κανένα πρόβλημα (οπότε την Ricia την έβαλα μόνη της σε μικρό ενυδρειάκι) :hysterical: με πολύ φώς!

:thaman::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Dream_GR
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...