Jump to content

Βοήθεια για τη δημιουργία ενυδρείου.


Recommended Posts

Καλημέρα.Ευχαριστώ για το καλοσόρισμα.Επειδή όπως είπα θέλω να φτιάξω ένα όμορφο ενυδρείο είναι λογικό να χρειάζομαι τη βοήθεια τη δικιά σου όσο και των υπολοίπων.Έχω αποφασίσει το ενυδρείο να αποτελείται από ψάρια γλυκού νερού και να έχει διαστάσεις διαστάσεις περίπου 120-150 Χ 60 Χ 60.Το θέμα είναι ότι θέλω να βάλω ψάρια τα οποία θα είναι ανθεκτικά,όμορφα,δραστήρια και όχι ακριβά.Αυτό είναι και το σημείο που χρειάζομαι και τη βοήθεια.Περιμένω νέα σου.Και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η αρχή θα πρέπει να γίνει από εσένα.Δηλαδή να δείς ποιά ψαράκια σου αρέσουν.

Ρίξε μιά ματιά στην γκάλλερυ αλλά και σε μαγαζιά.Στην συνέχεια σε σχέση με το τί σου αρέσει και είναι συμβατό για το μελλοντικό σου ενυδρείο θα σου προτείνουμε την καλύτερη λύση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ψάξεις τη βάση δεδομένων του aquazone. Υπάρχουν παρουσιάσεις πολλών ειδών, της συμπεριφοράς, των αναγκών τους, καθώς και φωτογραφίες.

:thumbup:

Α, επίσης, οι διαστάσεις που θέλεις είναι πάνω από 450 λίτρα, όχι 120... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω 120-150 Χ 60 Χ 60 εννοώ διαστάσεις και όχι λίτρα,απλά επειδή είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μεγέθοι γι'αυτό το έγραψα έτσι.Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθηθείς πες μας σε πια ψάρια κατέληξες ώστε να σου πούμε εάν είναι συμβατά και κάνουν για το μελλοντικό σου ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω 120-150 Χ 60 Χ 60 εννοώ διαστάσεις και όχι λίτρα,απλά επειδή είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 μεγέθοι γι'αυτό το έγραψα έτσι.Thanks.

Σε περιπτωση που θελεις να βρισκεις ευκολα τα λιτρα οταν εχεις τις διαστασεις

πατα εδω

Αλλιως manual : μηκος Χ πλατος Χ υψος / 1000

(120 Χ 60 Χ 60 / 1000 = 432 λιτρα) ή (150 Χ 60 Χ 60 Χ / 1000 - 540 λιτρα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψάρια είναι ανθεκτικά αν τα προσέχεις όμως και όλα τα ψάρια μπορεί κάποια στιγμή να προσβληθούν απο κάποια ασθένεια πράγμα που ίσως διορθώνεται και ίσως όχι. Εσύ θα αποφασίσεις τι ψάρια σου αρέσουν για το ενυδρείο σου με την βοήθεια ίσως και του μαγαζιού που θα πας να τα αγοράσεις. Πρόσεξε με το στρώσιμο του ενυδρείου και μην πάρεις πολλά ψάρια (ρώτα για τα τελικά τους μεγέθη πριν τα πάρεις).

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψάρια είναι ανθεκτικά αν τα προσέχεις όμως και όλα τα ψάρια μπορεί κάποια στιγμή να προσβληθούν απο κάποια ασθένεια πράγμα που ίσως διορθώνεται και ίσως όχι. Εσύ θα αποφασίσεις τι ψάρια σου αρέσουν για το ενυδρείο σου με την βοήθεια ίσως και του μαγαζιού που θα πας να τα αγοράσεις. Πρόσεξε με το στρώσιμο του ενυδρείου και μην πάρεις πολλά ψάρια (ρώτα για τα τελικά τους μεγέθη πριν τα πάρεις).

Φίλη elli νομίζω πως το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να ρωτήσει εδώ στο forum πριν κάνει την οποιαδήποτε αγορά... Υπάρχουν βέβαια και οι φωτεινές εξαιρέσεις αλλά συνήθως τα καταστήματα ενδιαφέρονται απλά και μόνο να πουλήσουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ Ενδιαφεροντα αυτα που λετε!! Συντομα τηα χρειαστς και εγω τη γνωμη σας ςσ αναφορα την αγορα των ψαριων μου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...