Jump to content

Nεο ενυδρειο


Recommended Posts

Χαιρετω.... Αυτες τις μερες θα αποκτησω ενα ενυδρειο 120χ50χ70 375lt. μερικες ερωτησεις λοιπον. Βασικα εμενα μου αρεσει να βαλω αρκετα φυτα και να κανω ενα διακοσμο με ξυλο και βραχο πετρες κτλ. ολα φυσικα. Τι φιλτρο να χρησιμοποιησω? Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να τοθ κανω τρυπες για να βαλω ενα sub. χωρο εχω πολυ. επισις νομιζετε οτι ειναι καλυτερα να το γεμισω νερο απο πηγαδι 20 μετρα(να αποφυγω το χλωριο). αυτα προς το παρων ....ευχαριστω ¨)

Link to comment
Share on other sites

Το sump εξαρτάτε από πολλά πράγματα όπως τον σχεδιασμό του ενυδρείου,τα είδη των ψαριών αλλά φυσικά από την εμπειρία σου καθότι χρειάζετε σωστός σχεδιασμός για να είναι λειτουργικό και αποδοτικό.

Νερό από πηγάδι δέν θα σε συμβούλευα να βάλεις εκτός και άν ξέρεις ότι οι τιμές του νερού είναι συμβατές και ακύνδυνες με τα ψάρια σου... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Νερό από πηγάδι δέν θα σε συμβούλευα να βάλεις εκτός και άν ξέρεις ότι οι τιμές του νερού είναι συμβατές και ακύνδυνες με τα ψάρια σου... :hysterical:

Οι τιμές του νερού όπως PH, σκληρότητα, κλπ, ελέγχονται και μάλιστα μεταβάλλονται.

Για μένα πιο μεγάλο πρόβλημα είναι, πως το νερό του πηγαδιού μπορεί να έχει μέσα παθογόνους για τα ψάρια μικροοργανισμούς ή και επικίνδυνα χημικά που δεν ανιχνεύονται από τα όσα tests υπάρχουν στο εμπόριο.

Δε συνιστώ τη χρήση του. Πάντα υπάρχει ρίσκο μαζί με το νερό του πηγαδιού να «πέσει» και κάνα θανατηφόρο βακτήριο μέσα στο ενυδρείο σου και να βρεις τα ψάρια ανάσκελα.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

παιζει να εχει αν και παλια το επιναν. λοιπον θα βαλω 1 eheim 2217, 1 eheim 2215. επισης για θερμανση 2χ150w jager. στον πατο τι βαζουμε? 1-1,5 χαλαζιακο χαλικι? και τι υποστρωμα? μετα μενει ενα σετ CO2 και ειμαι οκ νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Υπόοστρωμα πάρε κάποιο επώνυμο που να είνια αρκετό για τα λίτρα σου!

Τι σκέφτσαι να βάλεις μέσα (απο φυτά);

Για CO2 θα πρέπει να έχεις μια σχετικά καλή εμπειρία με τα ενυδρεία για να μην το παρακάνεις και έχει προβλήματα μετα!

Link to comment
Share on other sites

Για CO2 θα πρέπει να έχεις μια σχετικά καλή εμπειρία με τα ενυδρεία για να μην το παρακάνεις και έχει προβλήματα μετα!

Σωστός, αν και έχω την εντύπωση πως τα έτοιμα συστήματα CO2 ελέγχουν το pH του νερού από μόνα τους και τροφοδοτούν το ενυδρείο μόνο όταν χρειάζεται/δε θα προκληθεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...