Jump to content

Απορια!


Recommended Posts

Υπαρχει περιπτωση στο στρωσιμο να ανεβασει πρωτα το ΝΟ3 και μετα το ΝΟ2?

Γιατια διαβασα οτι η σειρα ειναι πρωτα ΝΟ2 και μετα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι μετρησεις μου ειναι ΝΗ3/ΝΗ4 1 και ΝΟ3 ανεβασμενο , ΝΟ2 0. PH 7,0

GH 8 , KH 4.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έριξες μέσα κάποιο σκεύασμα με «έτοιμα» βακτήρια;

Η σειρά που αναπτύσσονται οι πληθυσμοί τους αυτή είναι, αφού πρέπει να υπάρχει τροφή (αμμωνία, νιτρώδη) η οποία θα παραχθεί απ' τα προηγούμενα για να αναπτυχθούν τα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω ριξει νιτριβεκ της σερα και παραληλα τροφη.

Link to comment
Share on other sites

Biologically conditioning the water with sera nitrivec is an especially important next step. Sera nitrivec comprises several different cleaning and waste-reducing bacterial cultures that develop a natural micro flora and thus a functioning breakdown of pollutants within a few hours.

Οπότε, ας κάνω μια υπόθεση με τις ελάχιστες γνώσεις και τη μηδαμινή εμπειρία που έχω.

Έριξες ότι έριξες, αλλά τη στιγμή που έκανες μετρήσεις νιτρωδών/νιτρικών τα βακτήρια είχαν ΉΔΗ κάνει δουλειά... οπότε, δεν υπήρχαν νιτρώδη οξέα, αλλά είχαν μετατραπεί σε άλατα.

(ελπίζω... μη γίνουμε και ρόμπα... :thumbup:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, ας κάνω μια υπόθεση με τις ελάχιστες γνώσεις και τη μηδαμινή εμπειρία που έχω.

Έριξες ότι έριξες, αλλά τη στιγμή που έκανες μετρήσεις νιτρωδών/νιτρικών τα βακτήρια είχαν ΉΔΗ κάνει δουλειά... οπότε, δεν υπήρχαν νιτρώδη οξέα, αλλά είχαν μετατραπεί σε άλατα.

(ελπίζω... μη γίνουμε και ρόμπα... :thumbup:)

Καπως ετσι πρεπει να ειναι αλλα το θεμα ειναι οτι εχω αμμωνιο.

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι πρεπει να ειναι αλλα το θεμα ειναι οτι εχω αμμωνιο.

Κανε συνεχης αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εκανα αλλαγη το 50% του νερου πηρα μετρηση και εχει πεσει κατα 0,5. Μηπως επρεπενα αλλαξω περισσοτερο η δεν παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εκανα αλλαγη το 50% του νερου πηρα μετρηση και εχει πεσει κατα 0,5. Μηπως επρεπενα αλλαξω περισσοτερο η δεν παιζει ρολο?

Οχι καλα ειναι 50%.Συνεχισε τις καθημερινες μετρησεις της αμμωνιας και αναλογα κανε αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου έχει ψάρια;

Αν όχι τότε δεν χρειάζεται να κάνεις αλλαγές νερού!

Για το στρώσιμο δες τα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ!

Αν ναι μετρήσεις συχνά και αλλαγές όπου βλέπεις ότι ανεβάινει κάποια τιμή (ΝΗ3-4 & ΝΟ2)!

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν κατα τη διαρκεια του στρωσιματος να μην κανεις καμια αλλαγη εκτος και αν εχεις καποιο βαρελι που αποχλωριωνεις το νερο, καθως η αλλαγη με νερο δικτυου θα επιρρεασει αρνητικα τη δημιουργια βακτηριων.

Οσο για τα νιτρικα για κανε ενα τεστακι στο νερο της βρυσης σου.Εχουν βγει απο κατι τετοια κατι λαυρακια...............

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω απιονισμενο νερο και επισης εχω ψαρακια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...