Jump to content

Δημιουργία ψηλού ενυδρείου από αρχάριο


Recommended Posts

Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση που είχα και για την προτροπή σας να βάλω σε αυτό το forum ΓΛΥΚΟ ΝΕΡΟ (Freshwater) το θέμα μου δημιουργίας ενυδρείου διαστάσεων 0,93 (μήκος) 0,90 (ύψος) και 0,50 (πλάτος) από κάποιον που είναι αρχάριος.

Με κάποιους που μίλησα (ανθρώπους που έχουν ενυδρεία) μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα αρκεί να πάρω 2 αντλίες για να οξυγονώνεται καλύτερα το νερό.

Από εδώ και πέρα αφήνω το θέμα σε εσάς ως πιο ειδήμονες να μου απαντήσετε και να μου πείτε αν γίνετε και πώς.

Το 0.90 (ύψος) δεν είναι υποχρεωτικό αλλά θα το ήθελα πάρα πολύ για να καλύψω τον χώρο αυτό.

Και τέλος μερικές ερωτησούλες.

1. Τι θα ήταν καλύτερο να βάλω στο πίσω μέρος του ενυδρείου (αφίσα που να δείχνει βυθό η καθρέπτη!!

2. Εσείς τι μάρκες προτείνετε για τα εξαρτήματα που χρειάζομαι και αν ξέρετε καθόλου και τιμές!!

3. Να βάλω μέσα στο ενυδρείο κανα δυο μικρά τελάρα πλαστικά και να τα ντύσω με πέτρα για να μοιάζουν με σπηλιές!!

Τέλος θα ήθελα και πάλι να σας ευχαριστήσω.

Ευχαριστώ πολύ

Gagarin

:blush::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

To ύψος φίλε Gagarin θα σου δημιουργήσει κάποια προβλήματα όπως π.χ. στη συντήρηση. Από κει και πέρα υπάρχουν και άλλα όπως προβλήματα στο φωτισμό, στην ικανοποιητική κυκλοφορία του νερού κλπ. όμως δεν είναι της παρούσης.

Νομίζω ότι μέχρι 50-60 πόντους θα ήταν ένα ικανοποιητικό ύψος και θα σου δώσει αρκετά λίτρα. Στον χώρο που υπολογίζεις να μπει, θα πρέπει να υπολογίσεις το έπιπλο (όπου θα μπει και ο εξοπλισμός) και το ενυδρείο μαζί.

Για τα υπόλοιπα ερωτήματα σου, μπορούμε να σου πούμε ναι θα βάλεις δύο φίλτρα, όμως θα πρέπει πρώτα να καταλήξεις στο τι είδους ενυδρείο θα φτιάξεις δηλαδή με μόνο με φυτά, ξύλα ή πέτρες ή συνδυασμό αυτών προκειμένου να σου προτείνουμε τα κατάλληλα. Βεβαίως όλα αυτά εξαρτώνται και από τα είδη των ψαριών που θέλεις, τον αριθμό τους και το αν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Για το ενυδρείο μπορείς να δεις μερικές ιδέες εδώ:

http://showcase.aquatic-gardeners.org/2005...&name=view-ag-s

Επίσης ορισμένες πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=598

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=64

Link to comment
Share on other sites

Gagarin καλησπερα,

Τι ψαρια σκοπευεις να βαλεις στο ενυδρειο σου? (απο αυτο θα εξαρτηθει αν χρειαζονται σπηλιες η καλυτερη θα ηταν η βλαστηση).

Καθρεφτη προσωπικα δεν θα εβαζα (ειναι βεβαια θεμα γουστου) θα προτιμουσα φοντο βυθου, η φυτα - εξαρτωμενης της επικειμενης διακοσμησης του ενυδρειου.

Απο μαρκες τι ψαχνεις? Κανε μια λιστα αγορας και θα σου πουμε τι εχει δοκιμασει ο καθενας.

Για το υψος του ενυδρειου συμφωνω με το Μιχαλη, το δικο μου ειναι 60 εκατοστα και ψιλοταλαιπωρουμαι να το καθαρισω .... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Ο παράγοντας καθαρισμός του ενυδρείου δεν μου είχε περάσει από το μυαλό.

(Και ένα link παιδιά αν υπάρχει με το τι κάνουμε στο καθάρισμα και κάθε πότε γίνετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμο)

Άρα το ένα μέτρο ύψος είναι απαγορευτικό (δεν είμαι και ο τιραμόλας).

Τι θα λέγατε και εσείς για ένα ύψος κοντά στους 60 πόντους.

Θα ήθελα να με βοηθήσετε και στα ψάρια παρόλο που είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ θα προτιμούσα κοινωνικά ψάρια που να μην μεγαλώνουν και πάνω από 25 πόντους.

Επίσης θα προτιμούσα και αληθινά φυτά που να τα βάλω μέσα σε γλαστράκια (μου είπαν ότι η άμμος θολώνει το νερό και να προτιμήσω πέτρες από την θάλασσα που θα τις έχω ξαρμυρίσει πολύ καλά)

Όσο για την λίστα αγοράς δεν υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει είναι το μεράκι και τα τζάμια για να φτιαχτεί το ενυδρείο.

Περιμένω εκ νέου τις προτάσεις σας για να πάρω επιτέλους την απόφαση για το πώς τα κοπούν αυτά τα περιβόητα τζάμια που έχω σπίτι μου

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον πολύτιμο χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ύψος γύρω στους 60-65 εκ. είναι ότι πρέπει. Άρα βάσει των διαστάσεων σου θα πας για περίπου 270-300 λίτρα ενυδρείο. Ένα καλό ενυδρείο για τα περισσότερα είδη ψαριών.

Για φυτά, μπορείς να βάλεις αληθινά, αλλά πρέπει το γλαστράκι να βγαίνει από το φυτό, αλλιώς σαπίζει. Πέτρες από τη θάλασσα μπορείς να βάλεις μόνο μετά από δοκιμές ότι κάνουν για το ενυδρείο και ανάλογα με το τι ψάρια θα βάλεις.

Υπολόγισε πως θα φτιάξεις το ενυδρείο σου, ψάξε στο Προφίλ ψαριών & φυτών καθώς και στο Gallery να δεις τι περίπου σου αρέσει, σκέψου αν θες να κάνεις το ενυδρείο σου πυκνοφυτεμένο ή όχι, με τι περίπου φυτά (μέγεθος, χρώμα) και εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι

Ο παράγοντας καθαρισμός του ενυδρείου δεν μου είχε περάσει από το μυαλό.

(Και ένα link παιδιά αν υπάρχει με το τι κάνουμε στο καθάρισμα και κάθε πότε γίνετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμο)

Η συντηρηση ενυδρειου περιλαμβανει τα εξης:

1. Καθαρισμος πυθμενα: με ειδικο πλαστικο εργαλειο γινεται αναρροφηση νερου απο τον πυθμενα και ετσι φευγουν ιζηματα συνηθως αποτελουμενα απο αφαγωτη τροφη, οργανικα αποβλητα κτλ. Γινεται κατα τη διαρκεια συντηρησης, πριν απο την αλλαγη).

2. Αλλαγη νερου: Αφαιρεις 25% περιπου του νερου του ενυδρειου και το αντικαθιστας με καινουργιο νερο στο οποιο εχεις προσθεσει αντιχλωριο και το οποιο εχει την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου σου. Η ποσοτητα του νερου και η συχνοτητα αλλαγης εξαρταται απο το στοκαρισμα του ενυδρειου (δηλαδη ποσα ψαρια εχεις, ποσο μεγαλα ειναι, και ποσα οργανικα αποβλητα παραγουν). Συνηθως η αλλαγη ειναι η εβδομαδιαια η δεκαπενθημερη.

3. Καθαρισμος φιλτρου: η συχνοτητα εξαρταται απο το φιλτρο και αναγραφεται στις οδηγιες του καθε φιλτρου. Γενικα συνισταται να μην καθαριζεται το φιλτρο και να γινεται και αλλαγη νερου ταυτοχρονα γιατι αυτο αποσταθεροποιει την ισορροπια στο ενυδρειο. Τα σφουγγαρια η αλλα υλικα του φιλτρου που φιλοξενουν τις αποικιες βακτηριδιων που κανουν το βιολογικο καθαρισμο πρεπει να καθαριζονται σε νερο απο το ενυδρειο. Ο υαλοβαμβακας (που κανει μηχανικο καθαρισμο) μπορει να πλενεται η να αλλαζει εβδομαδιαια η οταν λερωνεται. Ο ενεργος ανθρακας αλλαζει καθε οταν το νερο αρχιζει να μυριζει (ελαφρα) η σε τακτα διαστηματα συμφωνα με τις οδηγιες της εταιρειας.

4. Οταν χρειαζεται καλο ειναι να καθαριζεται το τζαμι του ενυδρειου εσωτερικα με ειδικα μαγνητακια η ξυστρες.

Κυττα επισης και ΕΔΩ για μια καλη γενικη εισαγωγη σε γενικα θεματα ενυδρειου.

Άρα το ένα μέτρο ύψος είναι απαγορευτικό (δεν είμαι και ο τιραμόλας).

Τι θα λέγατε και εσείς για ένα ύψος κοντά στους 60 πόντους.

Εχε υποψη σου οτι θα υπαρχει και το αναλογο υψος της βασης του ενυδρειου. Το δικο μου εχει 75 εκ βαση (υψος) και 60 εκ υψος (ενυδρειο) και ανεβαινω σε σκαλακι για να καθαρισω τον πυθμενα.
Όσο για την λίστα αγοράς δεν υπάρχει. Το μόνο που υπάρχει είναι το μεράκι και τα τζάμια για να φτιαχτεί το ενυδρείο.
Τα βασικα ειναι τα εξης:

1. Φιλτρο / αντλια

2. Θερμοστατης

3. Λαμπες φωτισμου

Τωρα αναλογα με τις απαιτησεις σου πιθανως να χρειαστεις αεραντλια, CO2 (γιατι κατι ειπες για φυτα) κλπ διαφορα.

Θελεις να βαλεις sump?

Aυτα απο μενα. Τωρα αν μας πεις σε τι ψαρακια / φυτα κατεληξες (η τι θελεις οπωσδηποτε να υπαρχει στο ενυδρειο σου) συζηταμε τα υπολοιπα με βαση αυτο σαν αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ο παράγοντας καθαρισμός του ενυδρείου δεν μου είχε περάσει από το μυαλό.

(Και ένα link παιδιά αν υπάρχει με το τι κάνουμε στο καθάρισμα και κάθε πότε γίνετε θα μου ήταν πολύ χρήσιμο)

Άρα το ένα μέτρο ύψος είναι απαγορευτικό (δεν είμαι και ο τιραμόλας).

Τι θα λέγατε και εσείς για ένα ύψος κοντά στους 60 πόντους.

Επίσης θα προτιμούσα και αληθινά φυτά που να τα βάλω μέσα σε γλαστράκια (μου είπαν ότι η άμμος θολώνει το νερό και να προτιμήσω πέτρες από την θάλασσα που θα τις έχω ξαρμυρίσει πολύ καλά)

Το καθαρισμός αντικατέστησε το με το "συντήρηση".

Κάνε μια μέτρηση απο την μασχάλη μέχρι τα δάχτυλα και αφαίρεσε 5 πόντους.

Τόσο θα πρέπει να γίνει το ύψος του ενυδρείου σου :hysterical:

Αλλιώς......τιραμόλας :blush:

Αν σκοπεύεις να βάλεις αληθινά φυτά μέσα θα πρέπει να σκεφτείς οτι θα έχεις περισσότερη συντήρηση.

Φυσικά θα προσθέσεις κανονικο χαλίκι αγορασμένο απο κατάστημα.

Τις πέτρες θα τις διαλέξεις με γνώμονα οτι δεν θα σου ανεβάζουν την σκληρότητα στο νερό.

Η δοκιμή ειναι απλή.

Ρίχνεις λίγο aqua forte (υδροχλωρικό οξύ) πάνω στην πέτρα και αν δεις οτι αφριζει σημαίνει οτι ΔΕΝ κάνει.

Ολα τα καινούργια ενυδρεία θολώνουν την πρώτη βδομάδα.

Αυτά για αρχή.

Δες μερικά ενυδρεία εδώ.

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Paro...is/parenydr.htm

Σίγουρα θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις στο τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από πολλές αλλαγές και κάτι χτισίματα μπόρεσα να αλλάξω τον χώρο το πρόβλημα μου όμως παραμένει αφού τώρα πια δεν χρειάζεται να καλύψω τόσο μεγάλο ύψος (0,55 μ.) αλλά έχει μεγαλώσει η ανάγκη κάλυψης σε μήκος (1,60 μ.).

Έτσι μετά από πολλή προσοχή και κόπο κατάφερα να κολλήσω τα τζάμια με σιλικόνη (μη τοξική κατάλληλη για ενυδρεία) και να το δοκιμάσω γεμίζοντας το μέχρι επάνω με νερό.

Η πρόταση που μου έκανε το μαγαζί που είναι κοντά μου ήταν να πάρω 2 φίλτρα SERA 1100 που είναι για 200 μέχρι 300 λίτρα το ένα, 2 θερμοστάτες πάλι της ίδιας εταιρείας (δεν θυμάμαι το μοντέλο δυστυχώς αλλά θα πάω να ρωτήσω και θα σας το πω λίαν συντόμως) παραπέρα δεν πήγα γιατί ο 13 μισθός έχει ήδη φύγει.

Μου πρότεινε να βάλω και στα 2 φίλτρα μακαρόνι και από εκεί και πέρα στους άλλους κουβάδες ότι θέλω.

Θα ήθελα να μου κάνετε και εσείς καμία πρόταση για τα παρακάτω.

1) Πώς σας φένετε το σύστημα που μου πρότεινε για το μέγεθος του ενυδρείου μου

2) Για ένα κοινωνικό ενυδρείο με τι ψάρια να αρχίσω (να είναι λίγο ανθεκτικά και να μην γίνουν φάλαινες)

3) Τι φυτά να βάλω (πάλι λίγο ανθεκτικά)

4) Να του βάλω κανένα κομμάτι ξύλο (Θα μου άρεσε πάρα πολύ)

5) Τι υπόστρωμα πρέπει να φτιάξω στον πάτο του ενυδρείου (υλικό και πάχος)

Δεν σας ζαλίζω με λάμπες και Watt τα αφήνω για αργότερα αλλα αν χρειάζεται περιμένω προτάσεις και γι’ αυτό

Αν έχω ξεχάσει κάτι μην διστάσετε να με διορθώσετε

Θα ήθελα και πάλι να σας ευχαριστήσω όλους για την τόσο μεγάλη και πολύτιμη βοήθεια που μου δίνετε

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι 1,60Χ0,50Χ0,55; Περίπου 440 λίτρα. Είναι μια χαρά. Θα χρειαστείς κυκλοφορία 1400-1800 λίτρα συνολικά. Οι περισσότεροι εδώ θα σου προτείνουν φίλτρα eheim λόγω της πολύ καλής αξιοπιστίας τους. Εκτός από μακαρόνι θα χρειαστείς και κάποια σφουγγάρια κυρίως για το μηχανικό φιλτράρισμα.

Ψάρια: δεν σου λεω ακόμα γιατί έχουμε καιρό μέχρι να το στρώσεις (20-25 μέρες)να το συζητήσουμε αναλυτικά.

Φυτά: Όλες οι anubia, κερατόφυλλο, elodea, κρυπτοκορίνες, εχινόδορους, java fern κ.α. Όλα αυτά είναι αρκετά εύκολα.

Ξύλα: Βεβαίως κάποια ξύλα ή ρίζες που σου αρέσουν για ντεκόρ ή για να δέσεις φυτά πάνω

Υπόστρωμα: Κυκλοφορούν πολλά στην αγορά και χρειάζεσαι ανάλογα με τα λίτρα σου. Συνήθως τα κουτιά λένε πόσα λίτρα καλύπτουν. Από πάνω χαλίκι μη ασβεστολιθικό, σκουρόχρωμο, 2-3 χιλιοστά και συνολικό ύψος 7 πόντους περίπου.

Για το φωτισμό εξαρτάται από τα φυτά, τα ψάρια, και το χώρο που διαθέτεις. Καπάκι το βλέπεις πιθανό να φτιάχνεις; Υπάρχει και η λύση του open top.

:busted_cop:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...