Jump to content

Αποφυγή αλλαγής νερού


xxgaitan

Recommended Posts

Τι τρόπος υπάρχει έτσι ώστε να μην γίνετε μερική αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα ?? έχω ενυδρείο 250λιτρα (όχι φυτεμένο) κ είναι ασύμφορο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει...

:thumbup:

Ακριβώς έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ισα εάν δεν έχεις φυτά είναι ακόμη πιο αναγκαία. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί την θεωρείς ασύμφορή. Εάν υπολογίσουμε τα έξοδα του ενυδρείου η αλλαγή νερού είναι το πιο ανέξοδο από όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ισα εάν δεν έχεις φυτά είναι ακόμη πιο αναγκαία. Από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί την θεωρείς ασύμφορή. Εάν υπολογίσουμε τα έξοδα του ενυδρείου η αλλαγή νερού είναι το πιο ανέξοδο από όλα τα άλλα.

:thumbup::bowdown::lmao::blink:

αν θες οπως και να εχει την λιγοστευση των αλλαγων νερου βαλε τουλαχιστον πολυ κερατοφυλλο στο ενυδρειο σου

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown::lmao::blink:

αν θες οπως και να εχει την λιγοστευση των αλλαγων νερου βαλε τουλαχιστον πολυ κερατοφυλλο στο ενυδρειο σου

Το κερατοφυλλο δεν μπορει να αντικαταστασει την αλλαγη νερου,απλα ρουφαει τα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω εγώ που κάνω αλλαγές νερού εβδομαδιαία σε 4 ενυδρεία και άλλοι σε πολύ περισσότερα απο μένα ?? είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχω ενυδρείο 200lt και κάνω αλλαγές κάθε 2 μήνες το πολύ στο 1/3 του νερού. Γενικά, οι συχνές αλλαγές είναι κουραστικές, πολυέξοδες και στρεσογόνες για τα ψάρια. πολυέξοδες σε χρόνο και χρήμα καθώς θα πρέπει να φέρεις το νερό στις ίδιες συνθήκες με αυτές του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Το κερατοφυλλο δεν μπορει να αντικαταστασει την αλλαγη νερου,απλα ρουφαει τα νιτρικα.

εννοειται και γι'αυτο χρησιμοποιειται.αλλα οταν αργουμε τις αλλαγες νερου ανεβενουν και τα νιτρικα και ετσι το κερατοφυλλο ειναι απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να πω ότι όποιος βρίσκει τις αλλαγές του νερού (οι οποίες θα πρέπει να γίνονται το πολύ κάθε 15μερο) κουραστικές και πολυέξοδες, θα πρέπει να σκεφτεί το να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να πω ότι όποιος βρίσκει τις αλλαγές του νερού (οι οποίες θα πρέπει να γίνονται το πολύ κάθε 15μερο) κουραστικές και πολυέξοδες, θα πρέπει να σκεφτεί το να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

συμφωνω απολυτα..οι τακτικες αλλαγες νερου σε ενα ενυδρειο ειναι απο τα βασικοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι! Ως αναφορα το πολυεξοδη αλλαγη νερου?τι ακριβως απαιτητε?Οταν λεμε ιδιες συνθηκες τι εννοουμε? Εκτος τισ θερμοκρασιςσ που το καταλαβαινω...

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό παιδιά κάποια πράγματα έχουν παρεξηγηθεί .

Φυσικά και μπορούμε να αραιώσουμε τις αλλαγές νερού μειώνοντας τον αριθμό των ψαριών .

Ενα ενυδρείο με πολλά λίτρα σε σχέση με τον αριθμό ψαριών λογικό είναι να θέλει αλλαγές νερού πιο αραιά .

Και τέλος υπάρχουν και τα denitrator άλλο ότι δεν ταιριάζει στο πνεύμα του θέματος.

Προσωπικά εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις συστήνω πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με μικρο αριθμό ψαριών .

Μπορεί στην αρχή να θέλει συχνές αλλαγές νερού (το πρώτο 8μηνο)αλλα στη πορεία λειτουργεί από μόνο του με πλεονέκτημα ότι τα φυτά απορροφούν και τα φωσφορικά τα οποία συσσωρεύονται .

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψετε να πω ότι όποιος βρίσκει τις αλλαγές του νερού (οι οποίες θα πρέπει να γίνονται το πολύ κάθε 15μερο) κουραστικές και πολυέξοδες, θα πρέπει να σκεφτεί το να ασχοληθεί με κάτι άλλο.

συμφωνω απολυτα..οι τακτικες αλλαγες νερου σε ενα ενυδρειο ειναι απο τα βασικοτερα!!

:thumbup::bowdown::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό παιδιά κάποια πράγματα έχουν παρεξηγηθεί .

Φυσικά και μπορούμε να αραιώσουμε τις αλλαγές νερού μειώνοντας τον αριθμό των ψαριών .

Ενα ενυδρείο με πολλά λίτρα σε σχέση με τον αριθμό ψαριών λογικό είναι να θέλει αλλαγές νερού πιο αραιά .

Και τέλος υπάρχουν και τα denitrator άλλο ότι δεν ταιριάζει στο πνεύμα του θέματος.

Προσωπικά εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις συστήνω πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με μικρο αριθμό ψαριών .

Μπορεί στην αρχή να θέλει συχνές αλλαγές νερού (το πρώτο 8μηνο)αλλα στη πορεία λειτουργεί από μόνο του με πλεονέκτημα ότι τα φυτά απορροφούν και τα φωσφορικά τα οποία συσσωρεύονται .

Σταματη συμφωνω μαζι σου..

ΑΛΛΑ..

σε περιπτωση που καποιος το γνωριζει αυτο που αναφερεις,και το κανει γνωριζοντας οτι ειναι καλο και δεν δημιουργει προβλημα,με βρισκει συμφωνο..θεωρω ομως,οτι αν ειναι ετσι,θα πρεπει αυτο να αναφερθει..δηλαδη,ναι μεν παιδια κανω αλλαγες καθε 2 μηνες το πολυ το 30%,αλλα εχω ελαχιστα ψαρια σε πολλα λιτρα και πολλα φυτα..διαφορετικα νομιζω οτι δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις σε καποιον που δεν το γνωριζει και ρωταει για να μαθει..ΠΡΕΠΕΙ να τονιστει η διαφορα..

και εκτος αυτου,αλλο ειναι να μην κανουμε αλλαγες διοτι το ενυδρειο μας δεν τις χρειαζεται γιατι με φυσικες διεργασιες φιλτραρονται ουσιες που απομακρυνουμε με τις αλλαγες,και αλλο ειναι να μην κανουμε γιατι τις θεωρουμε "πολυδαπανες σε χρονο,χρημα"κτλ..

δεν νομιζω λοιπον οτι κατι εχω παρεξηγησει,καθως και οι αλλοι φιλοι που συμφωνουν..το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο ομως σε τετοια ζητηματα νομιζω πρεπει να συνεχιζουμε και σε αλλες παραμετρους και οχι απλα στο καθε ποτε κανουμε αλλαγη,αλλα στο ΓΙΑΤΙ την κανουμε καθε τοσο..

αυτη ειναι η ταπεινη μου αποψη..

χωρις να θελω να θειξω κανεναν..

την καλημερα μου σε ολους..

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

στο πυκνοφυτεμενο μου υψηλων απαιτησεων 54 λιτρα καλα στρωμενα και 1 χρονο λειτουργιας που 2 μηνες το καλοκαιρι εμεινε μονο με συμπληρωση νερου αλλα με αυτοματη λιπανση οταν γυρισα το βρηκα να ειναι ζουγκλα με ολα τα ψαρια υγιη και με αμελητεα αλγη η οποια εφυγε σε 6 μερες με μια αλλαγη 30% και με μικρη διορθωση των συνθηκων του νερου και της ποσοτητας των λιπασματων

τα συμπερασματα δικα σας

εγω παντως εχω αραιωσει τις αλλαγες νερου και ολα βαινουν καλως πολυ καιρο τωρα

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη και aquamania και από μέρους μου συμφωνώ μαζί σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξεχάσαμε μια βασική παράμετρο στο αρχικό ποστ ο φίλος μας ενημερώνει ότι το ενυδρείο δεν έχει φυτά. Επίσης δεν γνωρίζουμε πόσα ψάρια έχει μέσα και τη είδους φιλτανση επικρατή. Θέλω να πω καλό είναι να συμβουλεύουμε με βάση τα δεδομένα που έχουμε. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πάρα πολλές ιδιαιτερότητες και συνθήκες για το πότε πόσο και πώς να κάνουμε αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

στο πυκνοφυτεμενο μου υψηλων απαιτησεων 54 λιτρα καλα στρωμενα και 1 χρονο λειτουργιας που 2 μηνες το καλοκαιρι εμεινε μονο με συμπληρωση νερου αλλα με αυτοματη λιπανση οταν γυρισα το βρηκα να ειναι ζουγκλα με ολα τα ψαρια υγιη και με αμελητεα αλγη η οποια εφυγε σε 6 μερες με μια αλλαγη 30% και με μικρη διορθωση των συνθηκων του νερου και της ποσοτητας των λιπασματων

τα συμπερασματα δικα σας

εγω παντως εχω αραιωσει τις αλλαγες νερου και ολα βαινουν καλως πολυ καιρο τωρα

Εγω παλι που αναγκαστικα να αφησω το ενυδρειο χωρις αλλαγη για ενα μιση μηνα λογω επαγγελματικου

ταξιδιου εκανα ενα μηνα να το επαναφερω στην αρχικη κατασταση λογω αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ξεχάσαμε μια βασική παράμετρο στο αρχικό ποστ ο φίλος μας ενημερώνει ότι το ενυδρείο δεν έχει φυτά. Επίσης δεν γνωρίζουμε πόσα ψάρια έχει μέσα και τη είδους φιλτανση επικρατή. Θέλω να πω καλό είναι να συμβουλεύουμε με βάση τα δεδομένα που έχουμε. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πάρα πολλές ιδιαιτερότητες και συνθήκες για το πότε πόσο και πώς να κάνουμε αλλαγές νερού.

:thumbup::bowdown::lmao:

Και να συμπληρώσω ότι φυσικά σε ένα ενυδρείο π.χ. 200 λίτρα με φυτά και πέντε καρδινάλιους φυσικά και χρειάζεται σε πολύ αραιά διαστήματα αλλαγές, αλλά νομίζω ότι τέτοιες περιπτώσεις είναι σπάνιες και δεν αναφερόμαστε σε αυτές.

Επίσης προσωπική μου άποψη είναι ότι τίποτα (μηχανήματα, χημικά, κλπ.) δεν μπορεί να αντικαταστήσει την αλλαγή του νερού και νομίζω ότι το θέμα δεν είναι μόνο τα νιτρικά διότι φαντάζομαι - χωρίς να ξέρω ακριβώς για να αναφέρω - ότι σε ένα κλειστό κύκλωμα οι χημικές αντιδράσεις που λαμβάνουν χώρα είναι πάρα πολλές με διάφορα αποτελέσματα.

Τέλος για να διευκρινίσω και μια άλλη διάσταση της παραπάνω απάντησής μου, η χαρά που παίρνω από την ενασχόλησή μου με τα ενυδρεία δεν είναι μόνο να τα κοιτάω αλλά και με το να ασχολούμε με αυτά ενεργά δηλ.να αλλάζω νερό, να τα καθαρίζω κ.λ.π. Έτσι το αισθάνομαι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown::lmao:

Τέλος για να διευκρινίσω και μια άλλη διάσταση της παραπάνω απάντησής μου, η χαρά που παίρνω από την ενασχόλησή μου με τα ενυδρεία δεν είναι μόνο να τα κοιτάω αλλά και με το να ασχολούμε με αυτά ενεργά δηλ.να αλλάζω νερό, να τα καθαρίζω κ.λ.π. Έτσι το αισθάνομαι εγώ.

Ακριβως ετσι!! :blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη και aquamania και από μέρους μου συμφωνώ μαζί σας.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ανακεφαλαιωση η οποια προκυπτει απο προσωπικη εμπειρια και ισως λυσει πολλες αποριες.

η γενικη εικονα ειναι οτι αλλαγες νερου πρεπει να γινονται τακτικα και οτι ειναι αναλογες των λιτρων του ενυδρειου μας,συμφωνω με την αποψη αυτη ομως παρακατω θα εκφρασω προσωπικες εμπειριες που ισως βοηθησουν αυτους που θελουν να αραιωσουν τις αλλαγες νερου

ο τροπος με τον οποιο εφτασα σε μολις 54 λιτρα μικτα ενυδρειου να αραιωσω τις τακτικες αλλαγες σε 20μερες περιπου και το καλοκαιρι να 2 μηνες να παραμενει με σκετη συμπληρωση νερου

1 καλο στρωσιμο του ενυδρειου με 50% του νερου στρωμενο απο αλλο ενυδρειο και 1 καδο στρωμενο μακαρονι της fluval

2 αφου φυτεφθηκαν τα φυτα ξεκινησαν οι μετρησεις ακολουθομενες απο τις αναγκαιες καθε φορα αλλαγες για την διορθωση των τιμων του νερου

3 μετα απο μετρησεις 6 περιπου μηνων,αλλαγες νερου τοσο οσο χρειαζοτανε καθε φορα που επεβαλλαν οι μετρησεις,μελετη και διαβασμα για την τελικη επιλογη φυτων,τοποθετηση liquidoser με τον συνδυασμο λιπασματων που επελεξα μετα απο διαβασμα και συμβουλες αλλων,το αποτελεσμα ηταν το εξης:

το συστημα σταθεροποιηθηκε πληρως με μετριο φορτο ψαριων,εξωτερικο φιλτρο με μακαρονι biopur λογο του οτι ειναι πυκνοφυτεμενο και δεν χρειαζεται πολυ βιολογικο,αυτοματη λιπανση με προιοντα seachem και αραια τοποθετηση ταμπλετων για τις ριζες των φυτων.

το μονο προβλημα ητανε οτι λογο της συμπληρωσης του νερου ανεβηκε η σκληροτητα και ετσι βγηκε το καλοκαιρι λιγο αλγη αλλα το προβλημα λυθηκε πριν 15 μερες με χρηση νερου απο Α/Ο.

οπως παρατηρειτε ακομη και σε ενα πολυ μικρο συστημα μετα απο προσπαθεια ο στοχος επετευχθει.

τα παραπανω ειναι καθαρα προσωπικες εμπειριες χωρις να θελω να επηρεασω καποιον απλα θελοντας να βοηθησω αν μπορω καποιους.ο λογος που επρεπε να αραιωσουν οι αλλαγες ειναι οτι προκειται για το φοιτητικο μου ενυδρειο το οποιο πολλες φορες μενει μονο του για καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό παιδιά κάποια πράγματα έχουν παρεξηγηθεί .

Φυσικά και μπορούμε να αραιώσουμε τις αλλαγές νερού μειώνοντας τον αριθμό των ψαριών .

Ενα ενυδρείο με πολλά λίτρα σε σχέση με τον αριθμό ψαριών λογικό είναι να θέλει αλλαγές νερού πιο αραιά .

Και τέλος υπάρχουν και τα denitrator άλλο ότι δεν ταιριάζει στο πνεύμα του θέματος.

Προσωπικά εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις συστήνω πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με μικρο αριθμό ψαριών.Μπορεί στην αρχή να θέλει συχνές αλλαγές νερού (το πρώτο 8μηνο)αλλα στη πορεία λειτουργεί από μόνο του με πλεονέκτημα ότι τα φυτά απορροφούν και τα φωσφορικά τα οποία συσσωρεύονται .

Επειδή δεν γνωρίζω(δεν έχω φυτεμένο, αλλά κάποια στιγμή θα το επιχειρήσω), για ποιο λόγο θέλει ιδιαίτερα συχνές αλλαγές το πρώτο 8μηνο? για όλα τα φυτεμενα ισχύει?, αλλάζει κάτι στις μετρήσεις? και τα φωσφορικά που ανέφερες?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω(δεν έχω φυτεμένο, αλλά κάποια στιγμή θα το επιχειρήσω), για ποιο λόγο θέλει ιδιαίτερα συχνές αλλαγές το πρώτο 8μηνο? για όλα τα φυτεμενα ισχύει?, αλλάζει κάτι στις μετρήσεις? και τα φωσφορικά που ανέφερες?

Ειναι μεχρι να "ωριμασει" το ενυδρειο και να σταθεροποιηθουν οι παραμετροι του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...