Jump to content

120 Litr υφαλμυρο...


nikos fasoulas

Recommended Posts

παιδεια θελω μια βοηθεια..διαβασα ολα τα ποστ για αυτο το θεμα αλλα δεν πολυ καταλαβα...

1-τι υλικα πρεπει να εχει το βιολογικο μ?

2-τι "φαρμακα-ζουμια"εκτως απο αλατι πρεπει να βαλω?

3-ποιεσ οι απαραιτητες τιμες στο νερο(ph.kh ,κτλ)?

αυτα για αρχη!ελπιζω να μην σας κουραζω με το νεο ποστ....

και κατι ακομα...μπορω σε αυτα τα λιτρα να βαλω παραπανω απο 1 ειδοσ?και αν ναι ποια προτεινεται?(πιο πολυ τα παφερ μου αρεσουν

Έγινε επεξεργασία - nikos fasoulas
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σου εύχομαι καλή αρχή στο νέο ενυδρείο σου.Η φιλοσοφία του στησίματος είναι πολύ κοντά σε αυτή ενός ενυδρείο γλυκού νερού αλλά με κάποιες βασικές διαφορές.

Θα χρειαστείς υπόστρωμα είτε από αραγωνιτη είτε από σπασμένο κοράλλι.

Θα πρέπει να αγοράσεις ένα αλατόμετρο για να μετράς την αλατοτητα σου που για αρχή θα πρέπει να μην ξεπερνάει το 1.005.Η διαδικασία στρωσίματος είναι ίδια με του γλυκού νερου.Με μια μικρή ζυγαριά μπορείς να υπολογίσεις την δοσολογία αλατιού που θα χρειαστείς.

1-τι υλικά πρεπει να εχει το βιολογικο μ?
Αναλογα με αυτά ενός γλυκου ενυδρειου(σφουγκαρι,ανθρακα,βιολογικο υλικο πχ siporax)
2-τι "φαρμακα-ζουμια"εκτως απο αλατι πρεπει να βαλω?
Αντιχλωριο και buffer για ph 8-8,3
3-ποιεσ οι απαραιτητες τιμες στο νερο(ph.kh ,κτλ)?
Αναλογα το ειδος αλλα μια μεση αποδεκτη τιμη του ph είναι το 8 του ΚΗ το 12 της salinity για αρχη το 1.005

Στα λιτρα σου καλυτερα να ασχωληθεις με ενα ειδος ψαριου αφου πολλα απο τα υφαλμηρα ψαρια θελουν πολλα λιτρα 400+.Τα puffer θα ηταν μια καλη επιλογη... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα μια διευκρύνιση.

Για να επιτύχουμε την αλατότητα sg=1.005, χρησιμοποιούμε θαλασσινό αλάτι ή αλάτι, το οποίο προορίζεται για χρήση τροπικών ενυδρείων γλυκού νερού???

Εννοείται πως για λόγους ακριβείας, καλό είναι να χρησιμοποιούμε ρεφρακτόμετρο στις μετρήσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός Νίκο...

Θαλασσινό αλάτι είναι η καλύτερη επιλογη.Για ακριβές αποτέλεσμα ιδανικό είναι ένα ρεφρακτόμετρο όπως λες Νίκο αλλά η αυξημένη τιμή σε σχέση με ένα απλό αλατόμετρο μπορεί για κάποιος μη Θαλασσινούς να μην είναι ότι καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Θανάση για τη διευκρίνιση.

Πράγματι, το ρεφρακτόμετρο είναι ένα σχετικά ακριβό αξεσουάρ. Υπάρχει όμως, μια καλή λύση, να συγκριθούν οι ενδείξεις του κοινού αλατόμετρου, με ένα ρεφρακτόμετρο κάποιου Φίλου, ώστε οι τιμές να έχουν τις ελάχιστες δυνατές αποκλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα ερωτηση...για υποστρωμα εκτος απο αραγονητη παιζει τιποτα αλλο???κατι πιο οικονομικο???και αν βαλω παφερακι τι μπορω να εχω μαζι μεσα για αλγοφαγους???στο γλυκο παντως που εχω παφερ,εχω καποιοπροβληματακι

Link to comment
Share on other sites

και αν βαλω παφερακι τι μπορω να εχω μαζι μεσα για αλγοφαγους???

Δυστυχώς, τίποτα. Αλλά χωρίς αυτό να έχει σχέση με το αν θα βάλεις πάφερ. Δεν υπάρχει απ' όσο ξέρω κανένα είδος που να κάνει καλή δουλειά στο καθάρισμα της άλγης και να αντέχει σε αλατότητα 1.005-1.010 που θα έχεις στο υφάλμυρο.

Link to comment
Share on other sites

το μονο που μ μενει ειναι να πληρωθω απο τη δουλεια και να παω να αγορασω τα απαραιτητα

:bowdown::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

και εγω το σκεφτομαι αλλα εχω 2,3 ερωτησεις.

οταν λες θαλασσινη αμμο φανταζομαι απο παραλια ε? οχι μεσα απο θαλασσα ουπς :buttrock:

μηπως εχετε υποψην καποιο ειδος που να μην γινεται πολυ μεγαλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επιτελους μετα απο πολυ καιρο αυριο ερχονται τα ψαρακια μ...(ελπιζω!)...θα κανω μια αρχη με bubble bee gobies και black molly...και αν ολα πανε καλα θελω να βαλω και αλλους γοβιους.....θελω να ρωτησω κατι...σε αυτα τα ενυδρεια πειραζει να βαλουμε πετρες ασβεστολιτηικες?η δεν κανει??σκεφτομαι αν δεν εχω κανενα προβλημα με το υφαλμηρο να τα μεταφερω μετα απο το 120 στο 90λτρ και σε αυτο να βαλω μεσα παφερ....αντε να δοθμε αυριο τι θα κανουμε

...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα με τις ασβεστολιθηκες πετρες στο υφαλμηρο ενυδρειο σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...
  • 4 weeks later...
On Monday, January 09, 2017 at 3:28 ΜΜ, το μέλος argiris_volos έγραψε:

καλησπερα σας... μια διευκρινιση οταν λετε υποστρωμα εννοειτε την αμμο που βαζουμε στο ενυδρειο? 

Ναι φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...