Jump to content

Καινουργιο μικρο Ενυδρειο!!


FiR3FoX

Recommended Posts

Εχω ενα μικρο καινουργιο ενυδρειο... και θελω να μου πειτε εκτος του στρωσηματος του νερου που ομολογω μου φαινεται αρκετα δυσκολο να το κανω αλλα θα προσπαθήσω... τι να ακριβως να κανω!!! Να παρω βοτσαλακι αν ναι ποσο? Τι φυτα να βαλω μεσα... και 3 ψαρακια ειναι καλα να βαλω? Χωρανε..? Επισης μεσα στον εξοπλισμο εχει μια τρομπα αερα... με μια αεροπετρα στο τελος μπορω να την βαλω εστς για διακοσμηση? Ευχαρηστω εκ τον προταιρω... Περιμενω απαντησεις ωστε να ξεκινησω σιγα σιγα να το στρωνω

Βρηκα ενα λινκ στο νετ που δειχνει το ενυδρειακι μου το παραθετω! αν Παλι υπαρχει προβλημα ο μοντερατορας :thumbup: ασ το σβησει και ανεβαζω φωτογραφια...

Ενυδρειακι

Έγινε επεξεργασία - FiR3FoX
Link to comment
Share on other sites

Χαλικακι καλα ειναι να βαλεις χαλαζιακο που δεν επιρεαζει την ποιοτητα του νερου. Υπολογισε 3-4 ποντους. Απο ψαρια για αρχη μπορεις να βαλεις 5-6 αρσενικα guppy ή εναν μονομαχο (δευτερος δεν μπορει να μπει γιατι παει πολυ για τα λιτρα αλλα και οταν συνυπαρχουν ειναι πολυ επιθετικοι μεταξυ τους και στο τελος θα μεινει μαλλον μονο ενας..). Για ντεκορ μπορεις να βαλεις και ενα κομματι ξυλο (απο καταστημα με ενυδρεια) και απο φυτα μπορεις να βαλεις κερατοφυλλο και ελοντεα. Τα φυτα αυτα ειναι πολυ ευκολα και δε θελουν ιδιαιτερη φροντιδα οπως αλλα. Ευκολα φυτα υπαρχουν κι αλλα, αλλα δεν τα γνωριζω. Πετρες αν θες να βαλεις φροντισε να μην ειναι ασβεστολιθικες και σου ανεβαζουν το ph. Α επισης θα χρειαστεις ενα θερμαντικο σωμα για το ενυδρειο για να κραταει σταθερη τη θερμοκρασια, δες να ειναι για ενυδρειο μεχρι π.χ. 50 λιτρων για να σου κραταει χωρις να ζοριζεται την θερμοκρασια στα επιπεδα που χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Oμορφο ενυδρειο 30λ. για αρχη καλο ειναι να διαβασεις οτι σχετιζεται με το στρωσιμο ενος καινουργιου ενυδρειου,για τον κυκλο του Αζωτου κ.τ.λ.Η επιλογες σου οσον αφορα τα φυτα που μπορεις να βαλεις συμπεριλαμβανεται απο μια μεγαλη γκαμα ευκολων φυτων χωρις πολλες απαιτησεις.Ριξε μια ματια στο Ιντεξ Φυτων.Σου ευχομαι καλη αρχη με αργα αλλα σταθερα βηματα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τι ομορφα τα guppy! Παρολαυτα δεν θελω να βαλω ψαρακια μεσα μεχρις ωτου στρωσει το ενυδρειακι ισως να βαλω αν οι τιμεςσ ειναι λογικεςσ ωσ αναφορα τη χημεια του νερου καποιο χρυσοψαρο δανεικο ... αλλα και παλι το σκεφτομαι σαν τελευταια λυση εχω την υπομονη να περιμενω... μεχρι να στρωσει... παρολαυτα περιμενω και 2-3 γνωμες ακομα! Ξερω ειναι μικρο το ενυδρειο αλλα θελω να το κανς οσο πιο ομορφο γιντεαι και να το ευχαριστιεμαι και εγς αλλα και τα ψαρακια επομενως οι παλαιμαχοι περιμενω να μου πουν τι ακριβως να κανω! Εγω εχω πεσει στο διαβασμα αρθρων...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειτε οτι δεν βαζεις ψαρι μεσα μεχρι να στρωσει το φιλτρο σου. Δες και το στρωσιμο με μπολιασμα του ενυδρειου. Πραγματικα αμεση λυση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θελει κανεις να μου απαντησει ποσα φυτα να παρω και να μου πρωτεινει καποια? Εχω δει μερικα! Επισης ποσα ψαρακια μπορω να βαλω 3 ειναι πολλα?(μικρα εννοητε οχι μεγαλα) Ευχαρηστω...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα θελει κανεις να μου απαντησει ποσα φυτα να παρω και να μου πρωτεινει καποια? Εχω δει μερικα! Επισης ποσα ψαρακια μπορω να βαλω 3 ειναι πολλα?(μικρα εννοητε οχι μεγαλα) Ευχαρηστω...

Ανάλογα με το ψάρι.

Τα χρυσόψαρα αν θυμάμαι καλά θέλουν 40L το καθένα. Με κάποια άλλα που μοιάζουν με neon (δεν είναι όμως- ούτε και θυμάμαι πως λέγονται) μπορείς να βολέψεις ολόκληρο κοπάδι σε 25L.

Link to comment
Share on other sites

Για ψαρια σου ειπα καποια πραγματα. Απο φυτα, υπολογισε να μπορουν να κινουνται ανετα τα ψαρακια που θα βαλεις. Ψαξε εδω και στο internet για παρουσιασεις ενυδρειων για να παρεις μια ιδεα και αυτοσχεδιασε μετα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! Πηρα καποια πραγματα καιθα παρω καποια αλλα λιγο αργοτερα... Θελω να ρωτησω... Ο πωλητης μου υπεδειξε να παρω αν και εφοσον θελω και υποστρωμα πραγμα που εκανα ... για να βαλω τα φυτακια! Οπως γεμιζα το ενυδρειο νερο παροτι το νερο δεν επεφτε με ταχυτητα στο χαλικι(λιπασμα και χαλικι) το νερο θολωσε εχω βαλει και μια ριζα μεσα ντεκορ αλλα την εχω χιλιοπλυνει με νερο και την εβρασα και μια φορα για τυχον μικροβια! ΕΛπιζω να μην εκανα γκαφα!! Στο θεμα! Το νερο ειναι θολο θα καθαρισει.? Ειναι χομα απο το λιπασμα η χρωμα απο το ξυλο?

Link to comment
Share on other sites

Mπορει και απο τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Ηδη καθαρησε... εχει μια καφετι αποχρωση αλλα φανταζομαι με τις επερχομενεςσ αλλαγες νερου να διορθωθει καπως η κατασταση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...