Jump to content

ΟΞΥΓΟΝΩΣΗ ΝΕΡΟΥ


patpit

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Το φίλτρο αρκεί για την οξυγόνωση του νερού (ενυδρείου 100lt με φίλτρο κυκλοφορίας 600 lt/ώρα) ή απαιτείται αεραντλία ή κυκλοφορητής;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

φυτα ζωντανα εχεις;ο κυκλοφοριτης αναταρασει την επιφανεια του νερου;

Link to comment
Share on other sites

Αν χτυπάει την επιφάνεια και προκαλεί ανατάραξη αρκεί.

Αλλιώς καλύτερα βάλε μια αεραντλία.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα και με την ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου σου. Αν το οξυγόνο σε ενα κάλο σημείο είναι 4ppm σε κάποιο άλλο μπορεί να είναι 0,5 και να υπάρχουν ανοξικές συνθήκες.

Πάντoς η γνώμη μου είναι αεραντλία και θα σου οξυγονώνει το νερό και θα δημιουργεί ρεύματα μέσα στο ενυδρείο σου έτσι ώστε να αποφεύγονται και οι νεκρές ζώνες. Και επίσης δεν παύει να ειναι και αισθητικά ωραίες οι φυσαλίδες :thumbup: αν βάλεις έναν μακρόστενο πωρόλιθο και απο πάνω του το καλύψεις με πέτρες χαλίκια η κανένα ναυάγιο θα είναι πολύ όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

μια αεραντλία θα σου χρειαστεί οπωσδήποτε

"Οπωσδήποτε"... :thumbup: Καλό είναι να υπάρχει (έτσι κι αλλοιώς δεν είναι και τόσο ακριβές) αλλά δεν είναι απαραίτητο να λειτουργεί συνέχεια. Τα φίλτρα της JUWEL πχ. με την σωλήνα κατάλληλα στραμένη προς την επιφάνεια του νερού προκαλούν αρκετή ανατάραξη...

Η αεραντλία από την άλλη χρησιμοποιείται σε περίπτωση κάποιας θεραπείας ή όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία.

Ενα τελευταίο: προκαλεί (διώχνοντας το όποιο CO2 υπάρχει) μια αύξηση του PH...

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Σε κανενα ενυδρειο μου ως τωρα δεν εχω χρησιμοποιησει αεραντλια ακομη κιαν ειχα μεγαλη Ιχθυοφορτηση.Το νερο παντα οξυγωνενεται με την αναταραξη της επιφανεια,η με τη χρηση της φλογερας αλλα και εκεινη ετσι στραμενη ωστε να διμηουργει ρευμα νερου στην επιφανεια και οχι μπουρμπουληθρες,Επειδη δεν ειναι κατι που το συνανταμε :thumbup: στη φυση μου προκαλει αντιαισθητικο αποτελεσμα

Προσωπικη γνωμη παντα φιλικα,

Στρατος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...