Jump to content

Τι ψάρια???


UNITEDEV

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έχω ένα μικρό ενυδρείο ( το πρώτο μου ) 20lt. Οι τιμές μετά από 17 ημέρες στρώσιμο είναι:

Αmmonia <0.01 ppm

Νιτρώδη 0.1 ppm

Νιτρικά 15 ppm

Ph 8.4

Θερμοκρασια 27

έχει ήδη 4 guppy μέσα ( λόγω άγνοιας και λάθος καθοδήγησης από καταστηματάρχη ) και ένα anubia barteri.

Τι ψάρια μπορώ να βάλω επιπλέον?

Tα guppy να τα αφήσω ή λόγω του στρωσίματος θα έχουν προσβληθεί από ασθένειες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Άσε τα guppies... μόνα τους! Αν και αυτά πάνε σε κοπάδια (των 6+ ατόμων) τα λίτρα σου δεν επιτρέπουν και πολλά. Άμα θες συμπλήρωσε ένα κοπαδάκι με μικρά guppies, αλλά ΌΧΙ άλλα ψάρια μέσα.

Προσωπικά, θα έδινα τα guppies σε κάποιον και θα έβαζα έναν ωραίο, αρσενικό betta splendens (μονομάχος). Στα 20L θα είναι άρχοντας (ποτέ άλλα ψάρια μαζί του).

Τα ψαράκια άστα μέσα, ο κύκλος του αζώτου έχει σχεδόν τελειώσει. Τα νιτρώδη άλατα είναι σχεδόν μηδέν, τώρα δε μπορεί να γίνει (παραπάνω) ζημιά. Αν έχουν πάθει κάτι (εκτός φυσικά από αδύναμο ανοσοποιητικό λόγω stress) θα το έχουν πάθει ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρείο μου δηλαδή μέχρι 5 μικρά ( έως 3 εκατοστά ) ψαράκια είναι καλά? Το ρωτάω αυτό γιατί θα ήθελα αργότερα να βάλω και κάποια άλλα είδη ( αφού βγάλω τα guppy φυσικά )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας άτυπος κανόνας που λέει «τέσσερα λίτρα νερό για κάθε εκατοστό ψαριού». Αυτό βέβαια δεν ισχύει πάντα, (διαφέρει ανάλογα το είδος και το χαρακτήρα των ψαριών) αλλά σου δίνει μια γενική εικόνα. Με βάση αυτό, χρειάζεσαι ΤΡΙΠΛΆΣΙΟ ενυδρείο από αυτό που έχεις για τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις.

Πάντως στα 20L δε μπορείς να κάνεις και πολλά (και εννοώ τα ψάρια να είναι σε καλές συνθήκες, όχι στριμωγμένα- φυσικά ή ψυχολογικά). Να φανταστείς, ΈΝΑ χρυσόψαρο θέλει 40+ λίτρα νερού για να είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Από φυτά μπορώ να βάλω κάτι παραπάνω και εάν ναι τι είδη προτείνετε?

Θυμίζω ότι έχω ήδη ένα Anubia Barteri

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα κερατοφυλο βοηθάει στην βιολογία του ενυδρείου αρκετά. Μόνο επειδή μεγαλώνει γρήγορα και το ενυδρείο σου είναι μικρό θα πρέπει να το κλαδεύεις συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...