Jump to content

Διορθωτικες κινησης....


Recommended Posts

Λοιπον μετα απο περιπου 1 χρονι που εχω το ενυδρειο αποφασισα να του κανω καποιες αλλαγες - διορθωσεις.... :thumbup:

-Το ξυλωσα ολο και εβαλα υποστρωμα της sera μιας και στην αρχη δεν το ειχα κανει και ηθελα να δοκιμασω πιο δυσκολα φυτα.

-Το μηκος των λαμπων που ειχε ηταν 75 cm με συνολικο μηκος ενυδρειου 100cm , αυτο ειχε σαν αποτελεσμα οι ακρες να μην εχουν αρκετο φως ...ετσι ξηλωθηκαν και μπηκαν λαμπες των 90cm - 30W απο 25W, ο ανακλαστηρας παρεμεινε ετσι το φως ανεβηκε στο 0,6 με 0,7 W ανα λιτρo.

Οι λαμπες ειναι μια gro-lux και μια aquastar, η ροζ πισω και η ασπρη μπροστα.

-Το τζαμι που υπηρχε μεταξυ των λαμπων και του νερου ξηλωθηκε και οι λαμπες μπηκαν με στεγανα ακροφυσια.

-Το φοντο απο μπλε εγινε μαυρο....οντως ειναι καλυτερο.!!!!!!

-Εγινε ξεκαθαρισμα και χωροθετηση των φυτων και ξαναφυτεμα.

-Τα τιγρακια χαριστηκαν σε φιλο.... :busted_cop:

-Εκοψα την προσοψη του πλαστικου απο το καπακι διοτι παραηταν μεγαλη, με αποτελεσμα να εχει καλυτερη εικονα και πιο μεγαλη, η φατσα του ενυδρειου..

-Οι μετασχηματιστες μπηκαν μεσα στο ντουλαπι ετσι για να εχω εξασφαλισμενη θερμοκρασια, ωστε το DIY CO2 να δουλευει ικανοποιητικα. B)

Ηδη εχω βαλει μεσα 9 νεον αλλα μου φαινονται λιγα...σκεφτομαι να τα κανω 20!!! τι λετε ?? :wub:

Μια αλλη σκεψη ηταν να βαλω ενα αλλο ειδος σμηνοψαρου, αλλα φοβαμαι μην γινουν σκορποχωρι..... :busted_cop:

Ενα αλλο προβλημα που αντιμετωπισα ειναι το εξης....πηρα 2 SAE λογο οτι μια anubia επιασε σε μερικα φυλλα τριχοειδη αλγη μαυρη , αλλα ηταν αρκετα μικρα με αποτελεσμα ενα να το τραβηξη το φιλτρο και να μας αφησει χρονους...το ξαναπαθα αλλα δεν ειχα εντοπιση την αιτια....

Εχετε καμια λυση για' αυτο??? .... σκεφθηκα να βαλω τουλι στην εισοδο του νερου στο φιλτρο, αλλα φοβαμε μην μπουκωνει ευκολα ειδικα απο την java moss που μαδαει... :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

To τούλι θα μπουκώνει πολύ γρήγορα. Αν έβαζες κάποιο μπλέ σφουγκάρι ίσως σου έλυνε το πρόβλημα.

Τώρα για το κοπαδάκι τα νέον αν είναι να μήν βάλεις άλλα ψάρια μέσα(εκτός από βυθού) με μια 20αριά θα είσαι μία χαρά.

Επίσης θα πρότεινα και κάποιο είδος corydoras για να καθαρίζουν και τα υπολείμματα τροφής.

Link to comment
Share on other sites

GFON καλημέρα,

επειδή έχω κι εγώ το 2213 και επίσης πήρα πριν από 2 μήνες 2 SAE μικρά, δεν είχα πρόβλημα γιατί δεν χωρούσαν από τη σχάρα που έχει σαν προφύλαξη ο σωλήνας που πάει προς το φίλτρο.

Το μπαστούνι έχει ένα πλαστικό κάλυμα με σχισμές για να μην ρουφάει ψάρια. Αυτό το έχεις βγάλει? Αν ναι, καλό είναι να το ξαναβάλεις στη θέση του και να δοκιμάσεις να δέσεις καλύτερα την java moss.

Αν το έχεις αφήσει και χωράει να περάσει ψάρι από εκεί, μάλλον θα πρέπει να διαλέγεις λίγο μεγαλύτερα ψάρια. Γιατί η χρήση τουλιού, συμφωνώ μαζί σου, θα μπουκώσει πολύ εύκολα και θα σου ρίξει τη ροή.

Link to comment
Share on other sites

GFON καλημέρα,

επειδή έχω κι εγώ το 2213 και επίσης πήρα πριν από 2 μήνες 2 SAE μικρά, δεν είχα πρόβλημα γιατί δεν χωρούσαν από τη σχάρα που έχει σαν προφύλαξη ο σωλήνας που πάει προς το φίλτρο.

Το μπαστούνι έχει ένα πλαστικό κάλυμα με σχισμές για να μην ρουφάει ψάρια. Αυτό το έχεις βγάλει? Αν ναι, καλό είναι να το ξαναβάλεις στη θέση του και να δοκιμάσεις να δέσεις καλύτερα την java moss.

Αν το έχεις αφήσει και χωράει να περάσει ψάρι από εκεί, μάλλον θα πρέπει να διαλέγεις λίγο μεγαλύτερα ψάρια. Γιατί η χρήση τουλιού, συμφωνώ μαζί σου, θα μπουκώσει πολύ εύκολα και θα σου ρίξει τη ροή.

6752[/snapback]

Δεν το εχω βγαλει αλλα....... οταν εριχνα το διοξειδιο στο εξωτερικο φιλτρο, πριν βαλω τι σκαλα, ειχα σπασει μια ακιδα απο αυτο, για να περνα το σωληνακι μεσα ......χμ..χμ...απο κει πρεπει να χωρα και να περνα.

Βρηκα τι λυση... :busted_cop: θα γεμισω με θεροκολλα αυτο το κενο και ελπιζω να μην εχω προβλημα. :busted_cop::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σιλικονίτσα Καθαρή 100% και τίποτε άλλο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο τελευταίο κομματάκι της εισόδου του CO2 στο ενυδρείο, σωληνάκι από ορό που είναι λεπτότερο και πολύ εύκαμπτο και σφηνώνει ανάμεσα στις γρίλιες χωρίς να κινδυνεύει να τις σπάσει. Αν μπορείς να βρεις το αναλλακτικό και να το αντικαταστήσεις τότε μπορείς να εφαρμόσεις αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στο τελευταίο κομματάκι της εισόδου του CO2 στο ενυδρείο, σωληνάκι από ορό που είναι λεπτότερο και πολύ εύκαμπτο και σφηνώνει ανάμεσα στις γρίλιες χωρίς να κινδυνεύει να τις σπάσει. Αν μπορείς να βρεις το αναλλακτικό και να το αντικαταστήσεις τότε μπορείς να εφαρμόσεις αυτόν τον τρόπο.

6769[/snapback]

Αστα Μιχαλη ...παρηγγειλα ενα καινουργιο στην Αβυσσο να τελειωνω με δαυτο.

2 sae μου εφαγε το φιλτρο....δεν μου ειχε παει καθολου στο μυαλο οτι περνουν απο κει. :busted_cop::busted_cop::thumbup:

Τωρα πλεον την διαχυση την κανω με σκαλα, γιατι ξενεριζε το φιλτρο και μου εσπαγε τα νευρα. :lmao:

Link to comment
Share on other sites

βαλε και καμια φωτο :lmao:

6783[/snapback]

ΟΚ... εχω αρκετο πραγμα πλεον. :busted_cop::busted_cop::thumbup:

post-183-1134383508_thumb.jpg

post-183-1134383532_thumb.jpg

post-183-1134383709_thumb.jpg

post-183-1134383729_thumb.jpg

post-183-1134383748_thumb.jpg

post-183-1134383763_thumb.jpg

post-183-1134383777_thumb.jpg

post-183-1134383792_thumb.jpg

post-183-1134383809_thumb.jpg

post-183-1134383829_thumb.jpg

post-183-1134383870_thumb.jpg

post-183-1134383893_thumb.jpg

post-183-1134383916_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - GFON
Link to comment
Share on other sites

Καλό το ξεκίνημα και έχει προοπτικές με τον καιρό να γίνει ακόμα πιο όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και οι βελτιωσης συνεχιζονται.. :D .διοτι με κατι πρεπει να ασχολουμε... :D

Οι λαμπες πλεον εγιναν 4 ..... :D

Οπως βλεπετε παρακατω του εχω τοποθετηση 2 λαμπες 90 cm και 30w εκ των οποιων η μια ειναι gro-lux και μια aquastar, καθως και 2 ακομη gro-lux των 75cm με 25w.

Οταν αναβουν και οι 4 οι επιφανεια του ενυδρειου γεμιζει φυσαλιδες απο την φωτοσυνθεση των φυτων.......αλλα με τοσο φωτισμο ειναι απαραιτητο το co2 αλλα και ανεμιστηρας διοτι η θερμοκρασια εκανε την εμφανιση της.... :D

Επισης εχω προσθεση και πολλα φυτα (βλεπε υπογραφή) ...θα ανεβασω φωτο. :D

post-183-1141110989_thumb.jpg

post-183-1141111001_thumb.jpg

post-183-1141111073_thumb.jpg

post-183-1141111085_thumb.jpg

post-183-1141111100_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλός ο εξοπλισμός Γιώργο.

Εχεις πολύ φως, έχεις διοξείδιο και με τη σωστή ρουτίνα λίπανσης τα φυτά σου θα πετάνε! Έχε υπόψιν σου ότι προκειμένου να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα με άγλη θα πρέπει να θρεπτικά πλέον να είναι σε αφθονία.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...