Jump to content

Προβλημα με ΝΟ3


fanis075

Recommended Posts

μετρησα τις τιμες του ενυδρειου μου..............

αλλαξα το ΝΟ3 test γιατι ειχε τελειωσει και μετρησα τα ακολουθα

PH 7

NO2 0

GH 1

KH 3

Αμμωνια 1

ΝΟ3 100!!!!

το NO3 Test ειναι της Sera. Το δοκιμασα σε νερο τις βρυσης και εδειξε 0. Φυτα στο ενυδρειο δεν εχω και εχω μονο 1 ζευγαρι δισκους....οι οποιοι φαινονται στρεσαρισμενοι και κρυβονται.

Αλλαξα 2 φορες απο 30% νερο ανα 4 μερες αλλα τα ΝΟ3 δεν λενε να κατεβουνε με τιποτα. Εχω σταματησει το ταϊσμα. τι μου προτεινετε ως ειδικοι που εισαστε?

Τελος το ενυδρειο εχει 2 φιλτρα......1 μηχανικο εσωτερικο και 1 εξωτερικο EHEIM Pro.

Ευχαριστω!

Φανης

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που μου κάνει εντύπωση είναι η μέτρηση της αμμωνίας. Νομίζω ότι πρέπει να έχεις κάνει κάποιο λάθος εκεί.

Δεν είμαι και πολύ fan των test της Sera. Έχω κακές εμπειρίες από τα συγκεκριμένα, γι' αυτό θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τα αποτελέσματα και με κάποιο άλλο τέστ (πήγαινε λίγο νερό σε ένα πετ σοπ να στο τεστάρει).

Αν η μέτρηση είναι σωστή πρέπει να βρείς τι φταίει. Πιθανά προβλήματα μπορείς να εντοπίσεις απαντώντας στα παρακάτω: 1) ταίζεις πολύ και πολύ συχνά. 2) κάνεις μικρές και αραιές αλλαγές νερού 3) δεν σκουπίζεις το βυθό με κάθε αλλαγή νερού 4) αν είχες κάποιο μικρό ψαράκι, ίσως έχει ψοφήσει και σου προκαλεί το πρόβλημα.

Για την ώρα θα σου πρότεινα 20-30% αλλαγή κάθε μέρα για τις επόμενες 3-4 μέρες ώστε να ρίξεις λίγο τα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::bowdown:

Το πρώτο που μου κάνει εντύπωση είναι η μέτρηση της αμμωνίας. Νομίζω ότι πρέπει να έχεις κάνει κάποιο λάθος εκεί.

Δεν είμαι και πολύ fan των test της Sera. Έχω κακές εμπειρίες από τα συγκεκριμένα, γι' αυτό θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τα αποτελέσματα και με κάποιο άλλο τέστ (πήγαινε λίγο νερό σε ένα πετ σοπ να στο τεστάρει).

Καταρχην ευχαριστω για τις παρατηρησεις σου.

Πηγα σε pet shop λιγο νερο πριν λιγο για μετρηση ΝΟ3 & αμμωνιας...

Αμμωνια 0

ΝΟ3 100! (αρα το test της Sera δειχνει σωστα).

Να βρω κερατοφυλλο να βαλω? διαβασα οτι βοηθαει καπως.

Σχετικα με τις αλλαγες του νερου..........εχω αλλαξει 30%-40% 3 φορες σε διαστημα 12 ημερων....ειναι λιγο, κανονικο ή υπερβολικο?

Τελικα αυτο που με στεναχωρει περισοτερο ειναι οτι το παλιο ΝΟ3 test δεν εδειχνε σωστα ή κατι εκανα εγω λαθος. Γιατι αν μετα απο 3 αλλαγες νερου σε διαστημα 12 ημερων εχω (θεωρητικα) κατεβει στα ΝΟ3 100, φανταζομαι ποσο ΝΟ3 μπορει να ειχα πριν :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη με τόσο ΝΟ3 δεν έχεις προβλήματα άλγης;

Τώρα προσπάθησε να κατεβάσεις σιγά σιγά το ΝΟ3 για να μην στρεσαριστούν πολύ τα ψάρια σου.

Με βάση τα λίτρα που έχεις κάνε αληγεί νερού 40 λίτρα και το ΝΟ3 θα πέσει από τα 100 στα 80.

Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις να κάμνεις μικρές αλλαγές των 43 λίτρων ανά 3 μέρες.

Οπότε έχουμε της εξής τιμές εάν αλλάζεις ανά 3 μέρες 43 λίτρα.

Από τα 80 στα 64

Από τα 64στα 51

Από τα 51 στα 41

Από τα 41 στα 35

Από τα 35 στα 28

Από τα 28 στα 22

Από τα 22 στα 18

Η τιμές είναι στο περίπου διότι υπάρχουν παράγοντες που δεν επιτρέπουν το τέρμα σωστό υπολογισμό. Πχ δεν γνωρίσουμε στο διάστημα των τριών ημερών πόσο ΝΟ3 δημιουργείτε (εγώ υπολόγισα μια φυσιολογική δημιουργία ΝΟ3).

Με την παραπάνω μέθοδο το ΝΟ3 θα επανέρθει στην τιμή των 18 σε 27 ημέρες.

Εάν τα ψάρια σου είναι μαθημένα σε πιο τακτικές αλλαγές νερού μπορείς να αυξήσεις την ποσότητα νερού που θα αλλάξεις τα 43 λίτρα είναι μια ενδεικτική τιμή.

Επίσης πρέπει να ερευνηθεί γιατί το ενυδρείο σου απόκτησε τόσο υψηλά νιτρικά. Κάθε πότε έκαμνες αλλαγή νερού και πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμη με τόσο ΝΟ3 δεν έχεις προβλήματα άλγης;

Τώρα προσπάθησε να κατεβάσεις σιγά σιγά το ΝΟ3 για να μην στρεσαριστούν πολύ τα ψάρια σου.

Με βάση τα λίτρα που έχεις κάνε αληγεί νερού 40 λίτρα και το ΝΟ3 θα πέσει από τα 100 στα 80.

Η γνώμη μου είναι να συνεχίσεις να κάμνεις μικρές αλλαγές των 43 λίτρων ανά 3 μέρες.

Οπότε έχουμε της εξής τιμές εάν αλλάζεις ανά 3 μέρες 43 λίτρα.

Από τα 80 στα 64

Από τα 64στα 51

Από τα 51 στα 41

Από τα 41 στα 35

Από τα 35 στα 28

Από τα 28 στα 22

Από τα 22 στα 18

Η τιμές είναι στο περίπου διότι υπάρχουν παράγοντες που δεν επιτρέπουν το τέρμα σωστό υπολογισμό. Πχ δεν γνωρίσουμε στο διάστημα των τριών ημερών πόσο ΝΟ3 δημιουργείτε (εγώ υπολόγισα μια φυσιολογική δημιουργία ΝΟ3).

Με την παραπάνω μέθοδο το ΝΟ3 θα επανέρθει στην τιμή των 18 σε 27 ημέρες.

Εάν τα ψάρια σου είναι μαθημένα σε πιο τακτικές αλλαγές νερού μπορείς να αυξήσεις την ποσότητα νερού που θα αλλάξεις τα 43 λίτρα είναι μια ενδεικτική τιμή.

Επίσης πρέπει να ερευνηθεί γιατί το ενυδρείο σου απόκτησε τόσο υψηλά νιτρικά. Κάθε πότε έκαμνες αλλαγή νερού και πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου.

Χρηστο σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση σου.

Οπως προανεφερα δεν εχω φυτα καθολου.

Αλλαγες κανω το 30% ανα 3-4 εβδομαδες και το ενυδρειο το εχω περιπου 4 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα σου εστιάζεται εδώ

Αλλαγες κανω το 30% ανα 3-4 εβδομαδες και το ενυδρειο το εχω περιπου 4 χρονια.

Ιδιαίτερα στους δίσκους αλλαγές κάθε 7 μέρες 30%

Link to comment
Share on other sites

οποτε συνεχιζω τις αλλαγες για να κατεβασω τα ΝΟ3 και εφοσον ολα πανε καλα τοτε προχωραω σε αλλαγες καθε εβδομαδα...........

κανενα κερατοφυλλο να βαλω μεσα? ξερεις να μου πεις αν θα βοηθησει καθολου? (δεν εχο CO2)

Δεν περιμενω θαυματα αλλα........

Φανης

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε φυτό συνεισφέρει στο ενυδρείο και το κερατοφυλο ένα παραπάνω διότι καταναλώνει πολλά νιτρικά σε σύγκριση με τα άλλα φυτά. Όπως λες δεν κάνει και θαύματα αλλά σιγουρα βοηθάει. Απλός να γνωρίζεις με το που θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου φυτά τότε πρέπει να προμηθευτείς και το ανάλογο λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε φυτό συνεισφέρει στο ενυδρείο και το κερατοφυλο ένα παραπάνω διότι καταναλώνει πολλά νιτρικά σε σύγκριση με τα άλλα φυτά. Όπως λες δεν κάνει και θαύματα αλλά σιγουρα βοηθάει. Απλός να γνωρίζεις με το που θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου φυτά τότε πρέπει να προμηθευτείς και το ανάλογο λίπασμα.

:thumbup: Thank you.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...