Jump to content

Γέννα Σκαλαρίων :)


George7

Recommended Posts

Γέννησαν τα σκαλάρια μου! Ανεμίζουν τα αυγά και τα προστατέυουν. Εχω όμως και άλλα αγγελοψαρα. Τι πρεπει να κάνω για να τα φροντίσω; Σήμερα είναι η δέυτερη μέρα απο τη γέννα.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησαν τα σκαλάρια μου! Ανεμίζουν τα αυγά και τα προστατέυουν. Εχω όμως και άλλα αγγελοψαρα. Τι πρεπει να κάνω για να τα φροντίσω; Σήμερα είναι η δέυτερη μέρα απο τη γέννα.

Διάβασε τα παρακάτω λινκ και θα κατατοπιστείς

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=89096

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=24813

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=13646

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=97277

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=31243

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από τεσσερις αποτυχιμένες προσπάθειες :buttrock: δεν έχω τίποτα αλλο να κάνο από το να ζητίσω λίγη επιπλέον βοήθια υπάρχουν ξανά αυγά στο ενυδρίο το πρόβλημα είναι ότι στο ενυδρίο υπάρχουν 6 αγγελόψαρα

υπάρχει πιθανότιτα να επιζίσουν εκει μέσα? ή να πάω τα αυγά και τους γονείς σε ενυδρείο 65λτ?

Επίσης το κακό είναι ότι μια φορά τα μωράκια τα ρούφιξε το φίλτρο

μπορείτε να μου προτείνετε κάπια λύση?

post-3609-1193502243_thumb.jpgpost-3609-1193502282_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν επιβιώσει κανένα μικρό θα είναι καθαρά θέμα τύχης … θα έλεγα σχεδόν αδύνατον με άλλα σκαλάρια να μεγαλώσεις μικρά. Μόνο εάν κόψης το φύλο και το τοποθετήσεις σε χόρια ενυδρείο. Ή αν μεταφέρεις τους γονείς σε άλλο ενυδρείο προτού γεννήσουν.

Το να μεταφέρεις τώρα τα αυγά με τους γονείς κατά 80% η γονείς μετά θα απορρίψουν τα αυγά τους και θα τα φάνε. Άσε που θα αγχωθούν υπερβολικά τα ψάρια.

Πάντως αν προσπαθήσεις αργά η γρήγορα θα μεγαλώσεις μωρά διότι τα σκαλάρια από ότι κατάλαβες γεννάν συνέχεια.

Αν αποφασίσεις να χωρίσεις τα αυγά σφύρα να σε πω πώς να το κάνεις. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

ok τα έβαλα σε α΄λλο ενυδρείο τώρα θα δίξει

το καλό είναι οτι έχω όχι 1 αλλά 2 ζευγάρια

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αν επιβιώσει.....Αν αποφασίσεις να χωρίσεις τα αυγά σφύρα να σε πω πώς να το κάνεις. :D

Χρήστο πως να χωρίσω τα αυγά? Έκανα και ξεχωριστό ποστ αλλα είδα ότι υπήρχε συζήτηση και εδώ σχετικά και ως ειδικός σκαλαρομπαμπάς εσύ θα ξέρεις την λύση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

Προϋπόθεση ότι έχεις ένα δεύτερο ενυδρείο (μικρό, μεγάλο στην αρχή δεν παίζει ρόλο) με μπολιασμένο φίλτρο από το υπάρχον φίλτρο του ενυδρείου σου, φυσικά αν το φίλτρο είναι τελείως στρωμένο ακόμη καλλίτερα.

Παίρνεις νερό από το ενυδρείο που είναι τα αυγά και το προσθέτεις στο νέο, με αυτόν τον τρόπο τα αυγά θα έχουν ακριβώς της ίδιε συνθήκες και δεν θα υποστούν κανένα σοκ.

Τοποθετείς τα αυγά όπως είναι με το φύλλο ή όπου αλλού είναι κολλημένα στο ενυδρείο σε σημείο τέτοιο που να υπάρχει ένα μικρό ρεύμα από την έξοδο του φίλτρου. Το ρεύμα να είναι τέτοιο ώστε να οξυγονώνονται τα αυγά αλλά να μην είναι και πολύ ώστε να τα παρασύρει.

Αν δεν έχεις δεύτερο ενυδρείο τότε παίρνεις ένα μπουκάλι νερό το κόβεις από πάνω και από κάτω ανοίγεις μερικές τρύπες και μετά βάζεις ένα τούλι από μπομπονιέρες για να μην πέσουν τα αυγά ή τα μικρά το μπουκάλι το πάνω μέρος του μπουκαλιού ανήγεις πάλη μερικές τρύπες περιμετρικά και τοποθετείς από έξω ένα τούλι. Αυτό το τοποθετείς μέσα στο ενυδρείο σου με το κομμένο στόμιο φυσικά να βρίσκεται πάνω από την επιφάνια του νερού (το στηρίζεις με κάποιο τρόπο). Τώρα από κάτω τοποθετείς έναν μικρό σωληνάκι το ποίο θα παρέχει είτε φρέσκο νερό από κάποιο μικρό κυκλοφορητή ή οξυγόνο (μπουρμπουλήθρες), εδώ θέλει προσοχή ώστε τα αυγά να είναι στην μια μεριά και το λαστιχάκι στην άλλη ώστε να μη παρασυρθούν και το νερό ή η μπουρμπουλήθρες να μην είναι πολύ δυνατές.

Το αργότερο όμως όταν κολυμπήσουν τα μικρά πρέπει να τα τοποθετήσεις σε ένα ξεχωριστώ ενυδρείο και με αυτήν την μέθοδο μην περιμένεις πολύ μεγάλο ποσοστό εκκόλαυσης.

Το μεγαλύτερο ποσοστό εκκόλαυσης το επιτυγχάνουν η γονείς μετά το ξεχωριστώ ενυδρείο και μετά το μπουκάλι. Επίσης θέλω να τονίσω ότι υπάρχουν πολλές διαφορετικές πατέντες με μπουκάλια κτλ. Αλλά εγώ με την παραπάνω είχα καλά αποτελέσματα, ίσος κάποιος άλλος έχει να μας προτείνει κάτι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

Προϋπόθεση ότι έχεις ένα δεύτερο ενυδρείο (μικρό, μεγάλο στην αρχή δεν παίζει ρόλο) με μπολιασμένο φίλτρο από το υπάρχον φίλτρο του ενυδρείου σου, φυσικά αν το φίλτρο είναι τελείως στρωμένο ακόμη καλλίτερα.

Παίρνεις νερό από το ενυδρείο που είναι τα αυγά και το προσθέτεις στο νέο, με αυτόν τον τρόπο τα αυγά θα έχουν ακριβώς της ίδιε συνθήκες και δεν θα υποστούν κανένα σοκ.

Τοποθετείς τα αυγά όπως είναι με το φύλλο ή όπου αλλού είναι κολλημένα στο ενυδρείο σε σημείο τέτοιο που να υπάρχει ένα μικρό ρεύμα από την έξοδο του φίλτρου. Το ρεύμα να είναι τέτοιο ώστε να οξυγονώνονται τα αυγά αλλά να μην είναι και πολύ ώστε να τα παρασύρει.

Αν δεν έχεις δεύτερο ενυδρείο τότε παίρνεις ένα μπουκάλι νερό το κόβεις από πάνω και από κάτω ανοίγεις μερικές τρύπες και μετά βάζεις ένα τούλι από μπομπονιέρες για να μην πέσουν τα αυγά ή τα μικρά το μπουκάλι το πάνω μέρος του μπουκαλιού ανήγεις πάλη μερικές τρύπες περιμετρικά και τοποθετείς από έξω ένα τούλι. Αυτό το τοποθετείς μέσα στο ενυδρείο σου με το κομμένο στόμιο φυσικά να βρίσκεται πάνω από την επιφάνια του νερού (το στηρίζεις με κάποιο τρόπο). Τώρα από κάτω τοποθετείς έναν μικρό σωληνάκι το ποίο θα παρέχει είτε φρέσκο νερό από κάποιο μικρό κυκλοφορητή ή οξυγόνο (μπουρμπουλήθρες), εδώ θέλει προσοχή ώστε τα αυγά να είναι στην μια μεριά και το λαστιχάκι στην άλλη ώστε να μη παρασυρθούν και το νερό ή η μπουρμπουλήθρες να μην είναι πολύ δυνατές.

Το αργότερο όμως όταν κολυμπήσουν τα μικρά πρέπει να τα τοποθετήσεις σε ένα ξεχωριστώ ενυδρείο και με αυτήν την μέθοδο μην περιμένεις πολύ μεγάλο ποσοστό εκκόλαυσης.

Το μεγαλύτερο ποσοστό εκκόλαυσης το επιτυγχάνουν η γονείς μετά το ξεχωριστώ ενυδρείο και μετά το μπουκάλι. Επίσης θέλω να τονίσω ότι υπάρχουν πολλές διαφορετικές πατέντες με μπουκάλια κτλ. Αλλά εγώ με την παραπάνω είχα καλά αποτελέσματα, ίσος κάποιος άλλος έχει να μας προτείνει κάτι ακόμη.

Έυχαριστώ για τις πληροφορίες. Τα αυγά πως μπορώ να τα ξεκολήσω από την πλαστική επιφάνεια του φίλτρου για να τα μεταφέρω;

Link to comment
Share on other sites

Έυχαριστώ για τις πληροφορίες. Τα αυγά πως μπορώ να τα ξεκολήσω από την πλαστική επιφάνεια του φίλτρου για να τα μεταφέρω;

Προφανως και με καποια συριγγα να μπορεσεις να τα ξεκολησεις απο το φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και με καποια συριγγα να μπορεσεις να τα ξεκολησεις απο το φιλτρο...

:thumbup:

Και αν είσαι χριστιανός κάνε και τον σταυρό σου να μην χαλάσεις πολλά κατά την διαδικασία της συλλογής. :D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγήκε η γέννα με εφτά πανέμορφα σκαλαράκια 4-5εκ (τα υπόλιπα χάθηκαν λόγο απειρίας) αλλά από τότε δεν ξανα γέννισαν (εδώ και περίπου ενάμιση μήνα) .Μήπος φταίει το ότι είναι τα μικρά ακόμα μέσα στο ενυδρίο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα αν καταλαβα καλα εχουν μεγαλωσει τα μικρα σε ενα μιση μηνα 5 εκ γιατι αυτο ειναι αδυνατον

Link to comment
Share on other sites

τα μικρά είναι δυόμισι μηνόν τιπ.μισ

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Και αν είσαι χριστιανός κάνε και τον σταυρό σου να μην χαλάσεις πολλά κατά την διαδικασία της συλλογής. :D

Έκανα και σταυρό και τρισάγιο αλλα ΔΕΝ. Τα αυγά απλά είναι πολύ ευαίσθητα. Η καλύτερη λύση είναι να προλάβεις να μεταφέρεις το ζευγάρι πριν γεννήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...