Jump to content

θολωσε το νερο


Recommended Posts

γεια σας παιδια!

πηρα το πρωτο μου ενυδρειο!!!!!! και ειμαι πολλυ ενθουσιασμενη...

διαβασα ολα οσα επρεπε και ειπα να ξεκινησω

εβαλα το λιπασμα και τα χαλικια...μετα προσπαθησα να βαλω το νερο αλλα ειναι παρα πολλυ θολο...δεν εχω βαλει τπτ αλλο...ετσι οπως το ειδα στεναχωρηθηκα....γιατι εγινε αυτο?και τι μπορω να κανω?

ευχαριστω!

το ξερω οτι ειναι μαλλον χαζο αυτο που ρωτησα αλλα θα σκασω αν δεν το λυσω...

Έγινε επεξεργασία - jasmin.dms
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσορισες στην παρεα μας.

Καμια ερωτηση δεν ειναι χαζή...

Το χαλίκι το επλυνες πριν το βαλεις?? Έβαλες αρκετο χαλικι (5-6 ποντους) ΠΑΝΩ απο το λιπασμα ωστε να μην βγαινει μεσα στο νερό??

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις τιποτα θα ξεθολωσει σε λιγες μερες, συνηθιζεται σε νεοστημενα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Καλώς ήρθες!

Μην απογοητεύεσαι, καλή συνέχεια :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια...ναι το επλυνα το χαλικι...η αληθεια ομως ειναι οτι βγαινει το λιπασμα μεσα απο τα βοτσαλακια :S νομιζα ομως οτι αυτο δεν ειναι προβλημα... γιατι απο το μαγαζι μου ειπαν οτι μπορουσα να βαλω μονο λιπασμα και οχι χαλικι...

λετε οτι θα φυγει ε??? μακαρι!

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια

α! και κατι ακομα...χρειαζεται να βαλω τιποτα μεσα στο νερο για να το προετοιμασω για τα φυτα και τα ψαρια που θα βαλω απο βδομαδα?

Έγινε επεξεργασία - jasmin.dms
Link to comment
Share on other sites

βιολογικο.αυτο το κεραμικο δαχτυλιδακι,κατι αλλο που λεγετε carbo zeo και το σφουγγαρακι....και μου ειπαν πως να τα βαλλω...οπως βλεπετε ειμαι αρχαρια με Α κεφαλαιο

Link to comment
Share on other sites

ακομα τιποτα...γι'αυτο ρωταω..απο το μαγαζι μου ειπαν οτι,οτι χρειαζομαι να το βαλω μετα λουλουδια απο βδομαδα...γι'αυτο ρωταω και σας. αν χρειαζετε να βαλω τπτ στο νερο...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ομως ειναι οτι βγαινει το λιπασμα μεσα απο τα βοτσαλακια :S νομιζα ομως οτι αυτο δεν ειναι προβλημα... γιατι απο το μαγαζι μου ειπαν οτι μπορουσα να βαλω μονο λιπασμα και οχι χαλικι...

Μεγα λαθος!!!! Κινδυνευει το ενυδρειο να αναπτυξει τρελες αλγες αν αιωρειται στο νερο!!!

απο το μαγαζι μου ειπαν οτι,οτι χρειαζομαι να το βαλω μετα λουλουδια απο βδομαδα...γι'αυτο ρωταω και σας. αν χρειαζετε να βαλω τπτ στο νερο...

Οπωσδηποτε αντιχλωριο ετσι ωστε να δεσμευτει το χλωριο και τα διαφορα βαρεα μεταλλα του νερου της βρυσης!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν αιωρειται τιποτα στο ενυδρειο απλα δεν ειναι κατω το λιπασμα και απο πανω τα βοτσαλα...ειναι ανακατεμενα...οσο για το νερο αρχισε να ξεθολωνει αλλα δεν εχει καθαρισει τελειως.ελπιζω στις επομεμες μια δυο μερεσ να ειναι οk....υπαρχει βεβαια και ξυλο μεσα στο ενυδρειο,δεν ξερω αν αυτο επιρεαζει καθολου...

αν υπαρχει παντως τιποτα που να μπορω να κανω εγω πειτε μου...

αντιχλωριο ε?οk.απο αυριο κιολας...υπαρχει τιποτε αλλο που να χρειαζεται να βαλω????

σας ευχαριστω και παλι ολους για την βοηθεια σας....

Link to comment
Share on other sites

Για το στήσιμο και στρώσιμο του ενυδρείου, εκτός από τα άρθρα που θα βρεις στο Aquazone, δες και αυτά:

http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm

http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_nitrogen_cycle.html

Τι ψαράκια σκέφτεσαι να βάλεις;

Καλό διάβασμα!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο παχος εχει το χαλικι σου μαζι με το λιπασμα τωρα?

Και ποιο λιπασμα εχεις βαλει (μαρκα)?

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω iogi θα τα διαβασω σιγουρα!

το παχος του ενυδρειου ειναι 6 εκατοστα και η μαρκα που μου εδωσε αυτος απο το μαγαζι για το λιπασμα ειναι η wave αν θυμαμαι καλα...

οσο για τα ψαρακια σκεφτομαι να βαλω ζωοτοκα :thumbup: , θα δω βεβαια και τον καταλογο που εχετε εδω και θα αποφασισω...

τα νεα απο το νερο ειναι τα παρακατω:

θολουρα τελος :bowdown: αλλα το νερο ειναι κιτρινο :lmao:

τι να κανω με το κιτρινο νερο τωρα?

θα παω να παρω και αντιχλωριο σημερα κιολας...

Έγινε επεξεργασία - jasmin.dms
Link to comment
Share on other sites

Αν το νερό είναι διαυγές αλλά έχει μια κίτρινη - καφέ απόχρωση οφείλετει πιθανότατα στα ξύλα. Με τον καιρό θα φύγει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι μια τετοια κίτρινη - καφέ απόχρωση υπαρχει αλλα το νερο ειναι διαυγες. Θα περιμενω να φυγει σιγα σιγα...

ευχαριστω!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...