Jump to content

Σχεδιασμός νέου ενυδρείου


Recommended Posts

Νομίζω πως ύστερα από την πρώτη προσπάθεια (αισθητικά, αποτυχημένη) στον κόσμο των ενυδρείων πρέπει να γίνει μια δεύτερη, πιο οργανωμένη, και με «όπλο» αυτή τη φορά την όποια εμπειρία κατάφερα να αποκτήσω αυτό τον καιρό.

Για το επόμενο ενυδρείο μου (full planted με ζωοτόκα κατά πάσα πιθανότητα) θα προηγηθεί αρκετή μελέτη και σχεδιασμός πριν την αγορά του εξοπλισμού. Επιθυμητή περίοδος ολοκλήρωσης, ας πούμε αρχές Μαϊου.

Ακολουθούν τα βασικά στοιχεία του συστήματος που θέλω να στήσω. Επαναλαμβάνω, πως ακόμα είμαι σε φάση σχεδιασμού, και τίποτα δεν έχει οριστικοποιηθεί.

__________________________________________________________________________

Γυάλα:

Juwel Lido 120L (61 x 41 x 58).

Φίλτρανση:

Το εσωτερικό της Juwel, με (αλλαγμένη) αντλία 1000L/h και βιολογικό υλικό σε διχτάκι (μάλλον EHEIM MECH και EHEIM substrat PRO).

Φωτισμός:

Δύο Τ5, συνολικά ~ 100W- με σύστημα αυτόματου ανάματος/σβησίματος και ΊΣΩΣ ανατολής/δύσης (η μία –αν βρω- στα 10.000Κ, για φωτοσύνθεση). Επίσης, DIY moonlight με cold cathode λάμπα ή LED.

Θέρμανση:

Θερμαντικό καλώδιο κάτω από το υπόστρωμα, συν ο κλασσικός βυθιστός θερμαντήρας- μέσα στο φίλτρο (σύνολο περίπου ~ 175W).

Λίπανση:

DIY λιπάσματα υψηλής συγκέντρωσης, συν σύστημα CO
2
(διάλυση αερίου πιθανώς με αερόπετρα ΚΆΤΩ από το υπόστρωμα, ή με έτοιμο CO
2
reactor).

__________________________________________________________________________

Ακόμα ερευνόνται τα διάφορα υποστρώματα για φυτεμένα, χαλίκια, τύποι φυτεμένων/ μορφές, κλπ.

Θα ήθελα, αν έχετε χρόνο και διάθεση, να δείτε τα όσα έγραψα πιο πάνω για το setup (από πλευράς hardware) που θα έχει το ενυδρείο, και να κάνετε ορισμένες διορθώσεις (όπου πιθανώς υπάρχουν ελλείψεις ή «άχρηστα» πράγματα), σχόλια, κλπ.

:buttrock:

Έγινε επεξεργασία - ~ AED
Link to comment
Share on other sites

1)Το θερμαντικο καλωδιο κατω απο το υποστρωμα το θεωρω περιττο.

2)Εαν ειναι να αλλαξεις κυκλοφορητη παρε καλυτερα ενα εξωτερικο φιλτρο και εαν θελεις αφηνεις και το εσωτερικο της Juwel.

3)DIY λιπασματα ξερω οτι μπορεις να κανεις για επιμερους λιπανσης οπως καλιο,σιδηρο κ.λ.π

δεν ξερω εαν μπορεις να κανεις γενικης λιπανσης.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

1)Το θερμαντικο καλωδιο κατω απο το υποστρωμα το θεωρω περιττο.

2)Εαν ειναι να αλλαξεις κυκλοφορητη παρε καλυτερα ενα εξωτερικο φιλτρο και εαν θελεις αφηνεις και το εσωτερικο της Juwel.

3)DIY λιπασματα ξερω οτι μπορεις να κανεις για επιμερους λιπανσης οπως καλιο,σιδηρο κ.λ.π

δεν ξερω εαν μπορεις να κανεις γενικης λιπανσης.

Καλη επιτυχια.

1. Περιττό είναι το καλώδιο ή ο θερμαντήρας; Προσωπικά, προτιμώ θερμότητα κάτω απ' το υπόστρωμα, γιατί διαλύεται καλύτερα το CO2, δεν υπάρχει κίνδυνος να καούν τα ψάρια και ακούγεται ότι το ρεύμα θερμότητας που πάει προς τα πάνω ευννοεί τα φυτά.

2. Το έπιπλο του LIDO δεν έχει και πολύ χώρο από κάτω. Θα χωράει το φίλτρο; Πρέπει να μπει και η μπουκάλα CO2 εκεί. Επίσης, οικονομικά συμφέρει η αλλαγή αντλίας. Ένα καινούργιο φίλτρο με αξιώσεις θα χτυπήσει περίπου 100€.

Σαφώς και είναι καλύτερα με εξωτερικό (μεγαλύτερος χώρος για υλικό, κλπ), αλλά δε νομίζω ούτε να χωράει ούτε να με συμφέρει.

3. Εφόσον λιπαίνεις για το κάθε στοιχείο ξεχωριστά σε τι χρειάζεται η «γενική λίπανση»; Αφού δε δίνεις κάτι επιπλέον στα φυτά σου... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θεωρείται πρόβλημα το θερμαντικό υποστρώματος και θα έχεις δυσκολίες κυρίως στην λίπανση του υποστρώματος.

Το CO2 δεν θα το έβαζα σε αερόπετρα γιατί σε λίγο θα βουλώσει (οπωσδήποτε!), θα ανέβουν οι πιέσεις και μπορεί να γίνει ζημιά. Υπάρχουν πολλές οικονομικές επιλογές για διαχυτήρες που κάνουν καλή δουλειά και χρειάζονται μικρή συντήρηση.

Σίγουρα πάντως δεν υπάρχει λόγος να μπεί στο υπόστρωμα.

Σχετικά με τη λίπανση, καλό είναι να συνδυάσεις έτοιμο σκεύασμα με DIY.

Σε κάθε περίπτωση, δε θα λιπαίνεις κάθε στοιχείο ξεχωριστά (είναι δεκάδες). Μπορείς βέβαια να ξεχωρίσεις άζωτο φώσφορο και κάλιο (NPK) για καλύτερο έλεγχο.

Αν πας για πυκνοφυτεμένο, ίσως να μην αρκεί (παντού) η κυκλοφορία από μόνο ένα φίλτρο, άρα μπορείς να δεις και για ένα οικονομικό εξωτερικό (60ευρώ περίπου θα κάνει ένα 2213) σαν 2ο φίλτρο.

Σε πυκνοφυτεμένο δε θα άλλαζα τα υλικά του εσωτερικού. Είναι μια χαρά τα σφουγκάρια (εκτός βέβαια από το πράσινο για τα νιτρικά το οποίο δεν το θέλουμε)

Το Lido βλέπω έχει διαστάσεις που δε θα σε διευκολύνουν αν έχεις στο νου σου κάλυψη με γρασίδι.

Αν πράγματι πας για φυτεμένο με ζωοτόκα, να μου στείλεις ΠΜ γιατί συνήθως έχω διαθέσιμες ποσότητες σε κλαδέματα, πλάτυ, γαρίδες κλπ

Link to comment
Share on other sites

3. Εφόσον λιπαίνεις για το κάθε στοιχείο ξεχωριστά σε τι χρειάζεται η «γενική λίπανση»; Αφού δε δίνεις κάτι επιπλέον στα φυτά σου... :buttrock:

Στην γενικη λιπανση υπαρχουν στοιχεια που δεν υπαρχουν στην επι μερους. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά θεωρείται πρόβλημα το θερμαντικό υποστρώματος και θα έχεις δυσκολίες κυρίως στην λίπανση του υποστρώματος.

Κι όμως, εδώ στο aquazone (στα άρθα νομίζω) λένε πως είναι καλύτερη αυτή η μέθοδος (αλλά σχετικά πιο ακριβή).

Αν το αποκλείσουμε, μένει ο κλασικός θερμαντήρας και το θερμαινόμενο φίλτρο. Δε ξέρω γιατί, αλλά για κάποιο λόγο θέλω να αποφύγω την πηγή θερμότητας να «σαλεύει» μέσα στο ενυδρείο.

:buttrock:

Το CO2 δεν θα το έβαζα σε αερόπετρα γιατί σε λίγο θα βουλώσει (οπωσδήποτε!), θα ανέβουν οι πιέσεις και μπορεί να γίνει ζημιά. Υπάρχουν πολλές οικονομικές επιλογές για διαχυτήρες που κάνουν καλή δουλειά και χρειάζονται μικρή συντήρηση.

Σίγουρα πάντως δεν υπάρχει λόγος να μπεί στο υπόστρωμα.

Αυτό δε το είχα σκεφτεί. Υπέθεσα ότι περνώντας απ' το χαλίκι/άμμο θα διαλύεται καλύτερα το αέριο. Πάντως, αν είναι να βάλω εξωτερικό φίλτρο, μάλλον θα αφήσω αυτό να κάνει τη δουλειά (κυρίως άμα πάρω κάνα «σκυλί» EHEIM, δε νομίζω να ξενερίσει, έτσι?).

Αν πας για πυκνοφυτεμένο, ίσως να μην αρκεί (παντού) η κυκλοφορία από μόνο ένα φίλτρο, άρα μπορείς να δεις και για ένα οικονομικό εξωτερικό (60ευρώ περίπου θα κάνει ένα 2213) σαν 2ο φίλτρο.

Μόνο με εξωτερικό γίνεται δουλειά; Εφόσον θα μπει ισχυρότερο φίλτρο δε βλέπω λόγο να χάσω τα όσα λίτρα χάνω απ' το εσωτερικό.

Το Lido βλέπω έχει διαστάσεις που δε θα σε διευκολύνουν αν έχεις στο νου σου κάλυψη με γρασίδι.

Αυτό είναι το μόνο που φοβάμαι. Το ύψος του θα επιτρέπει στο φως των Τ5 να φτάσει κάτω;

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, εδώ στο aquazone (στα άρθα νομίζω) λένε πως είναι καλύτερη αυτή η μέθοδος (αλλά σχετικά πιο ακριβή).

Αν το αποκλείσουμε, μένει ο κλασικός θερμαντήρας και το θερμαινόμενο φίλτρο. Δε ξέρω γιατί, αλλά για κάποιο λόγο θέλω να αποφύγω την πηγή θερμότητας να «σαλεύει» μέσα στο ενυδρείο.

Μπορείς να βάλεις εξωτερικό θερμοφίλτρο (ακριβό), online θερμαντικό στη σωλήνα του εξωτερικού (ακριβό) ή αν έχεις φόβο επαφής ζωντανών με το θερμαντικό, να του βάλεις απλώς ένα ειδικό κάλυμα.

Γενικά δεν βλέπω κάποιον ιδιαίτερο λόγο να μην είναι μέσα στο ενυδρείο το θερμαντικό, εκτός από λόγους αισθητικής. Αν κρατήσεις το εσωτερικό φίλτρο, θα είναι εκεί μέσα το θερμαντικό.

:buttrock:

Αυτό δε το είχα σκεφτεί. Υπέθεσα ότι περνώντας απ' το χαλίκι/άμμο θα διαλύεται καλύτερα το αέριο. Πάντως, αν είναι να βάλω εξωτερικό φίλτρο, μάλλον θα αφήσω αυτό να κάνει τη δουλειά (κυρίως άμα πάρω κάνα «σκυλί» EHEIM, δε νομίζω να ξενερίσει, έτσι?).

Το να περάσει μια φυσαλίδα από 5 πόντους χαλίκι δεν βοηθάει και τόσο στη διάλυσή της. Εδώ ολόκληρες σκάλες 15 πόντους και δεν κάνουν δουλειά. Ένα άλλο θέμα είναι ότι θες το CO2 να βγαίνει σε σημείο με μεγάλη κυκλοφορία για να έχεις ομοιόμορφη κατανομή στο νερό.

Το αν θα ξενερίζει το φίλτρο είναι περίεργη υπόθεση και εξαρτάται κυρίως από το αν είναι βουλωμένο ή έχει πολύ ελεύθερη ροή. Πάντως δεν αποκλείεται να ξενερίζει...

Γενικά η υπόθεση διάλυσης του CO2 είναι αγκάθι. νομίζω κάπου εδώ έχει ένα πολύ καλό σχετικό άρθρο ο Μιχάλης "neon".

Μόνο με εξωτερικό γίνεται δουλειά; Εφόσον θα μπει ισχυρότερο φίλτρο δε βλέπω λόγο να χάσω τα όσα λίτρα χάνω απ' το εσωτερικό.

Εγω στο Ριο180 ξήλωσα το εσωτερικό, όχι γιατί δεν είναι καλό, αλλά γιατί ήθελα απόλυτη ησυχία και περισσότερο χώρο μέσα. Όμως έβαλα 2 εξωτερικά. ένα 2213 και ένα 2215. Είναι καλύτερα να έχεις 2 μικρά παρά 1 μεγάλο, γιατί με τη πυκνή βλάστηση θα έχεις στάσιμα σημεία αν έχεις μόνο 1 έξοδο νερού να εκμεταλευτείς.

Αυτό είναι το μόνο που φοβάμαι. Το ύψος του θα επιτρέπει στο φως των Τ5 να φτάσει κάτω;

:blush:

το φως θα φτάνει κάτω... σχετικά είναι όλα, απλώς ίσως να σου περιορίσει τις επιλογές σε γρασίδια.
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο

Το Lido 120 δεν θα το προτιμούσα. Καλλίτερο είναι το Rio 125 διότι έχει μεγαλύτερο μήκος και επιτρέπει στα ψάρια να κινούνται πιο άνετα

Φίλτρο

Φίλτρο αδιαμφισβήτητα το καλλίτερο είναι το εξωτερικό. Και σε πλούσιο φυτεμένο ενυδρείο δεν χρειαζόμαστε πολύ ισχυρό φίλτρο 3-4 φορές να ανακυκλώνετε το νερό αρκεί πλήρες. Παραπάνω μπορεί να έχουμε και μειονεκτήματα.

Φωτισμός

Με καλούς ανακλαστήρες και Τ5 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στον φωτισμό εγώ έχω πιο ψηλό ενυδρείο και αρκεί πλήρες ο φωτισμός για γρασίδι.

Θέμρανση

Η θέρμανση που προέρχεται 100% από τον βυθό είναι ακατάλληλη για το ενυδρείο μας.

Εάν επιθυμούμε να έχουμε θέρμανση στο βυθό τότε μόνο με θερμαντικό καλώδιο τοποθετημένο σαν φίδι. Η θερμότητα που παράγει είναι πολύ μικρή και ο σκοπός του είναι να θερμαίνει πολύ ελαφρά το νερό που βρίσκεται στον βυθό ώστε λόγο της θερμοκρασίας να ανέβη και να εισέρθει στον βυθό φρέσκο νερό. Με αυτόν τον τρόπο έχουμε μια καλλίτερη κυκλοφορία του νερού. Η μέθοδος αυτή ώμος δεν ενδείκνυται σε άμμο ή λεπτόκοκκο χαλίκι η πολύ παχύ υπόστρωμα διότι δημιουργείται λόγο της μικρής διάχυσης του νερού αύξηση της θερμοκρασίας στον βυθό με αποτέλεσμα να νεκρώνονται η ρίζες του φυτού.

Co2

Προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι η καλύτερη διάχυση του CO2 γίνετε με την σκάλα διάχυσης. Μπορούμε ν παρατηρήσουμε πως η φυσαλίδες του CO2 μικρύνουν πράγμα που προδίδει ότι το CO2 απορροφάτε από το νερό. Στο τέλος παραμένει μια μικρή φυσαλίδα η οποία αποτελείτε σε μεγαλύτερο ποσοστό από άλλα αέρια που απορροφώνται από το νερό.

Λίπανση

Η καλλίτερη μέθοδος λίπανσης είναι η καθημερινή με DIY λίπασμα αλλά για να φτιάξεις μόνος σου λίπασμα θέλει πολλές γνώσης. Καλύτερα να διαλέξεις ένα καλό βασικό λίπασμα και εάν έχεις κάποιες ελλείψεις τότε προσθέτεις οτιδήποτε χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχει περιορισμός χώρου. Ένα συνηθισμένο παραλληλόγραμμο ενυδρείο δε χωράει στο σημείο που θέλω να το βάλω, γι αυτό και επέλεξα το LIDO. Πίστεψέ με, αν είχα το χώρο δε θα το συζήταγα καν. Μάλλον κάνα 180άρι RIO θα έπαιρνα.

Οπότε από θέρμανση, αποκλείουμε το καλώδιο κάτω απ' το χαλίκι. Να κάνω μια περίεργη ερώτηση-πρόταση; Εάν αντί για θερμαντήρα βάλω καμιά λάμπα «μπαρούτι» (π.χ. μια MH ή κλασική πυρακτώσεως- λάμπες που ζεσταίνουν πολύ δηλαδή) και έναν ελεγκτή να την αναβοσβήνει ανάλογα με τη θερμοκρασία του νερού θα λειτουργήσει ή έχω υπερβολικά μεγάλη φαντασία; 'Η ακόμα καλύτερα, (για να μην επηρεάζεται η φωτοπερίοδος- διόλου απίθανο να πέσει η θερμοκρασία στις 3 το πρωί και να ανάψει η λάμπα) μια θερμαντική λάμπα υπερύθρων; Αυτές που εκπέμπουν ελάχιστο φως αλλά ζεσταίνουν πολύ.

:blush:

Για CO2 με τα όσα διαβάζω μάλλον τη σκάλα διάχυσης της hagen θα χρησιμοποιήσω. Η αρχική ιδέα δεν είναι και πολύ καλή τελικά! :buttrock:

Για DIY λιπάσματα εκτός από βασικές γνώσεις χημείας (διαλύματα, κλπ) τι άλλο χρειάζεται; Ένα «γενικό» λίπασμα σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί, αλλά το βλέπω πιο ορθό να χρησιμοποιήσω ανεξάρτητα σκευάσματα για τις περισσότερες ουσίες.

Link to comment
Share on other sites

Η φαντασία φίλε μου είναι καλό πράγμα χωρείς την φαντασία δεν θα υπήρχαν τα οράματα και δεν θα πήγαινε μπροστά ο κόσμος αλλά αυτό που λες δεν γίνεται.

Όχι με λάμπες δεν είναι λύση να ζεστάνεις το νερό

1 θα έχεις τρελή εξάτμιση του νερού

2 τρομερή κατανάλωση ρεύματος

3 απώλεια θερμότητας στην ατμόσφαιρα

4 μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας του νερού μεταξύ επιφάνια και βυθού (πάνω θα βράζει κάτω θα είναι κρύο)

5 να ανάβει μια λάμπα στο ενυδρείο μέρα νύχτα δεν είναι ότι καλύτερο για τα φυτά και τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

αφού θες να είναι η θέρμανση εκτός νερού, γιατί να δώσεις 200 ευρώ και βάλε για τη λάμπα και τον ελεγκτή και δεν δίνεις 40 να βάλεις ένα εξωτερικό online θερμαντικό σαν αυτόν της hydor?

ούτε θα το βλέπεις ούτε θα είναι μέσα στο ενυδρείο.

http://www.aquaristic.net/hydor-eth-extern...mal-heater.html

Ο θερμοστάτης θα ανάβει κάργα το βράδυ, αφού τότε είναι που παγώνει το ενυδρείο γιατί είναι χωρίς φώτα.

Γενικά μην το σκέφτεσαι καθόλου για χρήση λάμπας για θέρμανση.

EDIT: με πρόλαβε και τα είπε αναλυτικότερα ο συνονόματος...

Για 120 λίτρα και μπουκάλα έχεις καλύτερες επιλογές από τη σκάλα και δεν είναι ακριβότερες.

Η σκάλα στο 120άρι μου είναι οριακή.

π.χ. αυτό είναι φτηνότερο από τη σκάλα, μικρότερο και διακριτικότερο και κάνει καλύτερη διάχυση,

http://cgi.ebay.com/Spio-III-Co2-diffuser-...1QQcmdZViewItem

εγώ έχω το μεγαλύτερο "spio VIII" και ούτε που φαίνεται.

Τα λιπάσματα θα σε απασχολήσουν μήνες μετά το στήσιμο (βλέπε άλγες), οπότε έχεις καιρό.

Έγινε επεξεργασία - chrisb
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό και είπα για υπέρυθρη λάμπα, που δε βγάζει φως αλλά μόνο θερμότητα. Αλλά εντάξει, η εξάτμιση μου αρκεί. Στην άκρη και αυτή η ιδέα.

Τους θερμαντήρες τους έχει φοβηθεί το μάτι μου. Στο ενυδρείο με τα χρυσόψαρα (100 λίτρα) έχω αυτόν που ήταν στο κουτί με τον εξοπλισμό- μανίσιο απ' τη Juwel. Το ρυθμίζω στους 22 βαθμούς, και μετά από μισή ώρα, στην άλλη άκρη του ενυδρείου (με ηλεκτρονικό θερμόμετρο!) μετράω 28-30 βαθμούς!!! :blush:

Ή μου έτυχε περίεργος θερμαντήρας ή γενικά δεν είναι αξιόπιστοι. Εκτός και αν βρω κάποιο μοντέλο με ηλεκτρονικό αισθητήρα, και δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία οκτώ βαθμούς πιο πάνω από εκεί που την ρυθμίζω.

:blink:

Η πρόταση σου Χρήστο (chrisb) μου αρέσει- αρκεί να μην έχει αντίστοιχα προβλήματα. Θα ψάξω για κάποια reviews πριν το πάρω- μη τρέχω πάλι μ' αυτό να ρίξω τη θερμοκρασία που πήγε στο Θεό. Ο διαχυτήρας καλός φαίνεται! Κι αφού έχεις κι εμπειρία από αντίστοιχο μοντέλο, why not? Έτσι κι αλλιώς, αυτός το πιο φθηνό απ' όλα είναι... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

σιγά, περίμενε.... σχεδόν κανένα θερμαντικό δεν έχει αξιόπιστο θερμοστάτη - εκτός αν είναι πανάκριβο.

Αν είναι να δώσεις πολλά ευρά, τότε συμφέρει να πάρεις 2πλό ψηφιακό ελεγκτή (50 ευρώ) και έτσι θα ελέγχεις και το θερμαντικό αλλά και τα ανεμιστηράκια το καλοκαίρι (πάρα πολύ χρήσιμο αυτό)

Δηλ. αγοράζεις καλό θερμαντικό χωρίς θερμοστάτη, ή ρυθμίζεις στο λίγο πιο ζεστό και αφήνεις τον ελεγκτή να ανοιγοκλέινει το θερμαντικό.

Κάπου υπάρχει ένα ποστ για τον eliwell ic915 controller που χρησιμοποιούμε πολλοί και είμαστε ευχαριστημένοι. (αν τον αγοράσεις πες ότι τον θες για ενυδρείο και ζήτα τον πλαστικό αισθητήρα - έχεις επιλογή)

πάντως στα νορμάλ θερμαντικά, κανείς δεν εμπιστεύεται το τι γράφουν στο θερμοστάτη, αλλά ρυθμίζει βάση του ανεξάρτητου θερμόμετρου.

Link to comment
Share on other sites

Η σκάλα στο 120άρι μου είναι οριακή.

Με φαίνετε περίεργο το ότι σε καλύπτει στο τσακ ή σκάλα διάχυσης εγώ με μια σκάλα διάχυσης της Dennerle τροφοδοτώ αυτό το ενυδρείο (δεξιά φαίνεται ή σκάλα).

Δεν το γράφω για να μεταπείσω τον φίλο μας να πάρει σκάλα. Σαφώς υπάρχουν και πιο καλαίσθητες λύσης, απλός με προκάλεσε περιέργεια γιατί να μην σε καλύπτει

Τους θερμαντήρες τους έχει φοβηθεί το μάτι μου...

:buttrock:

Μην φοβάσαι τους κλασικούς θερμαντήρες πάρε μια καλή μάρκα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα την θερμοκρασία όπως αναφέρει και ο chrisb θα την ρυθμίσεις βάση του κλασικού θερμόμετρου για ενυδρεία ασ ‘τον θερμοστάτη να γράφει τα δικά του.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το είδα το ενυδρείο (πολύ ωραίο!!), και φαίνεται να έχεις CO2 περίπου 20 με τη σκάλα.

Δεν σου φεύγουν αδιάλυτες φυσαλίδες από το πάνω μέρος? Στη δική μου σκάλα φεύγουν έτσι, παρότι βέβαια μικραίνουν αρκετά πριν φτάσουν στην κορυφή.

Θα είναι πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον αν έχεις κάποια σύγκριση (στο ίδιο ενυδρείο, ίδιο σημείο) μεταξύ σκάλας και κεραμικού διαχυτήρα, γιατί εμένα μου έβγαλε σημαντική διαφορά η σκάλα του nutrafin με το spio viii.

(τις φυσαλίδες ανά λεπτό τις μέτραγα με ανεξάρτητο μετρητή, γιατί βέβαια στη σκάλα έχουν άλλο μέγεθος από ότι στον διαχυτήρα).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω κάνει σύγκριση μεταξύ του δικού μου μοντέλου και του spio viii.

Αλλά παλιότερα είχα μια άλλοι σκάλα που λειτουργούσε με κυκλοφορητή (για ευνόητους λόγους δεν αναφέρω μάρκα) και δεν έμεινα ευχαριστημένος. :blush:

Στην δική μου σκάλα η φυσαλίδες του CO2 μικρύνουν πάρα πολύ και καταλήγουν σε μια λευκάνει που έχει η σκάλα, φυσικά η μικρή φυσαλίδα όταν φτάσει στην λευκάνει αποτελείτε στο μεγαλύτερο ποσοστό από άλλα αέρια που απορροφώνται από το νερό καθώς ανεβαίνει την σκάλα (άζωτο, Οξυγόνο) και πολύ πολυ μικρές ποσότητες CO2.

Αλλά τώρα με έβαλες σκουλήκια να με τρώνε :buttrock: και με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω χωρείς να μειώσω της φυσαλίδες ώστε να δώ εάν υπάρχει διαφορά μεταξύ των δυο (θα φανεί από το Ph)

Υ.Γ.

Συγνώμη AED που ξεφύγαμε από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έτσι κι αλλιώς, και εμένα βοηθάτε, αφού κι εγώ θα χρειαστώ κάποιο τρόπο διάχυσης του CO2.

:blush:

Θα ψάξω λίγο τα εξωτερικά φίλτρα σήμερα (της EHEIM) και θα επανέλθω. Ο θερμαντήρας μάλλον κλείστηκε, αφού όπως λέτε με όλους τους θερμαντήρες πρέπει να κάνω ρυθμίσεις με το χέρι.

Πρόβλημα εμφάνισης (θερμαντήρας, σωλήνες φίλτρου, διαχυτήρας, κλπ) φυσικά και ΔΕΝ υπάρχει, αφού το ενυδρείο θα είναι full planted. Πιο πολύ ανησυχώ για το ΠΩΣ θα βρίσκω που είναι ο διαχυτήρας! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Για θερμαντηρα μπορεις να παρεις τον Jagger που καλιμπραρεται οταν δεις οτι η θερμοκρασια

ξεφευγει απο αυτην που τον εχεις ρυθμισει.Επειδη βλεπω οτι ψαχνεσαι για DIY λιπασματα δες

εδω www.csd.net/~cgadd/aqua/index.htm.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...