Jump to content

μανουλα???


Recommended Posts

λοιπον παιδια τα νεα εχουν ως εξης...το ενυδρειο μου λειτουργει μια εβδομαδα...δυστυχως οχι παρα πολλυ.αφου εβαλα τα βακτηρια για μερικες μερες απο το μαγαζι μου ειπαν να βαλω ψαρακια...και πηρα guppy και κατι αλλα. η μια απο αυτες πρεπει να ειναι εγκυος.γιατι η κοιλια της ειναι μεγαλη και στρογγυλη.μαλλον ηταν εγκυος οταν μου την εδωσαν. τα αλλα ψαρακια αρχισαν να την ενοχλουν και επειδη δεν ηξερα τι να κανω χωρισα με ενα τουλι το ενυδρειο σε δυο μερη και την εχω χωριστα απο τα αλλα. δεν ξερω αν ειναι καλο αυτο που εκανα...ειχα δει την γεννηστρα σε ενα αλλο ενυδρειο και σκεφτομουνα οτι αν την βαλω εκει θα ηταν αβολα και θα στεναχωριοταν και αυτη και πιο πολλυ εγω...οσο για αλλο ενυδρειο (ηταν κλειστα τα μαγαζια...) αν την αφησω εκει θα ειναι ολα καλα?οσο για φυτα ειναι λιγα οποτε σκεφτομουνα να κρατησω το ενυδρειο ετσι μισο μεχρι να μεγαλωσουν λιγο οταν γεννηθουν και μετα να βγαλω το τουλι...

πειτε μου γνωμες... μιας και το ενυδρειο ειναι καινουργιο και δεν λειτουργει καιρο...

τι πρεπει να κανω για να ειναι το ψαρακι ανετα???

ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου καλη μας φιλη..

υποψιαζομαι δυστυχως οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο...!!

το ασχημο στην υποθεση ειναι οτι ηδη εχεις ψαρια....

θα σου προτεινα(εαν δεν μπορεις να δωσεις πισω τα ψαρακια σου...?? λιτο ταισμα,και συχνες αλλαγες νερου,και ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αστρωτο ειναι αλλα μου ειπαν οτι ειναι ασφαλες να βαλω ψαρακια γι'αυτο και εβαλα...οσο για το ταισμα τα ταιζω μια φορα στις δυο μερες και κανω καθε μερα τεστ αμμωνιας...και ειναι ολα οκ.οσο για αλλαγη νερου μου ειπαν να κανω την πρωτη μετα απο 30 μερες.και μετα καθε βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αστρωτο ειναι αλλα μου ειπαν οτι ειναι ασφαλες να βαλω ψαρακια γι'αυτο και εβαλα..

δεν θα πω αυτο που μου ερχεται τωρα στο μυαλο.... :thumbup: κριμα να υπαρχουν τετοιες ''συμβουλες'' απο επαγγελματιες-συναδελφους μου...κριμα.

επαναλαμβανω καλη μου φιλη,οτι αν δεν μπορεις να γυρισεις τα ψαρακια σου πισω,συνεχισε ετσι οπως πηγαινεις,κανε συχνα αλλαγες νερου παντα με τηχρηση αντιχλωριου,και ταισμα λιτα..... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για να σου πω την αληθεια δεν θελω να τα δωσω.θελω να προσπαθησω...αλλα δεν ξερω και αν μπορω να του τα δωσω πισω...αλλαγες νερου? δηλαδη καθε ποτε...οπως σου ειπα αυτος μου ειπε να περιμενω πρωτα 30 μερες και μετα να κανω αλλαγες καθε βδομαδα...

με την εγκυο τι να κανω???????

Link to comment
Share on other sites

αστο το ψαρι στην ησυχια του..

δεν κινδυνευει,απλα του την πεφτουν μονιμα τα αρσενικα για αναπαραγωγη,και αν δεν υπαρχουν πολλα θυληκα την στρεσαρουνε αρκετα...

πιστευω να ξερεις τι κανεις.

αλλαγες νερου,και μερα παρα μερα η ανα 2 μερες,ειναι καλα.συνεχιζεις τις μετρησεις σου,σαφως χρειαζεσαι εκτος απο αμμωνια και υγρα τεστ για no2 kai no3....

Link to comment
Share on other sites

οταν λες στην ησυχια του να το κρατησω μονο του οπως το εχω?

καταλαθος ειναι το μονο θυληκο.....οποτε........

το εχω χωρισει ετσι οπως σου ειπα γιατι δεν εχω πολλα φυτα για να κρυφτει μεσα και φοβαμαι μην τα φανε τα μικρα...

αλλα τεστ δεν μου εδωσαν...θα παω να παρω....

ευχαριστω παντως...για ολες τις συμβουλες...οτι αλλο εχεις να μου πεις θα ειναι χρησιμο.και παλι ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

οταν λες στην ησυχια του να το κρατησω μονο του οπως το εχω?

καταλαθος ειναι το μονο θυληκο.....οποτε........

το εχω χωρισει ετσι οπως σου ειπα γιατι δεν εχω πολλα φυτα για να κρυφτει μεσα και φοβαμαι μην τα φανε τα μικρα...

αλλα τεστ δεν μου εδωσαν...θα παω να παρω....

ευχαριστω παντως...για ολες τις συμβουλες...οτι αλλο εχεις να μου πεις θα ειναι χρησιμο.και παλι ευχαριστω..

η αναλογια στα γκαπακια ειναι τουλαχιστο 1 προς 3,με 3 τα θυληκα.τα ψαρακια σου λεγονται και αλλιως εκκατομυριοψαρα...(μαντεψε γιατι... :buttrock::thumbup: ).περισσοτερες πληροφοριες....ΕΔΩ

καλη συνεχεια... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

α καλα...ωραια...εγω εχω 4 αρσενικα και 1 θυληκο...φαντασου τι θα γινει...

α και επειδη δεν ξερω τελικα αν ειναι εγκυος αυτη η θυληκια...ειναι σαν αυτη στην πρωτη φωτογραφια απο την σελιδα που μου εδωσες...η δεξια...

ειναι εγκυος ??????????

Έγινε επεξεργασία - jasmin.dms
Link to comment
Share on other sites

α και επειδη δεν ξερω τελικα αν ειναι εγκυος αυτη η θυληκια...ειναι σαν αυτη στην πρωτη φωτογραφια απο την σελιδα που μου εδωσες...η δεξια...

ειναι εγκυος ??????????

ναι.η μαυρη κοιλιτσα μας το επιβεβαιωνει.πολλες φορες να φανταστεις,οτι οταν επιλεγουμε μια ''φουσκωμενη θηλυκια'' στο πετ,και μπει μεσα στη σακουλα για το σπιτι μας,ειναι τοσο το στρες,που μπορει να γεννησει επι τοπου μεσα στην σακουλα..!!!!

αντεεεε,και καλη λευτεριαααα.!!!! :angry2::buttrock::thumbup::thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

μπορει δηλαδη να μην αργησει κιολας...αντε να δουμε... γενικα ποσες μερες κανουν??????

θελω να σε ευχαριστησω ξανα για το ενδιαφερον και τις απαντησεις.

θελω ομως να εκμεταλευτω τις γνωσεις σου και να σε ρωτησω κατι που εχω απορια που μπορει να ειναι και λιγο χαζη βεβαια... το οξυγονο πως ανανεωνεται μεσα στο ενυδρειο...μια φιλη μου ειπε οτι κατι πρεπει να βαλω στο ενυδρειο για να ανανεωνεται γιατι τα φιλτρα καθαριζουν το νερο μονο...σωστα??απο το μαγαζι ομως δεν μου εδωσαν κατι...???

Έγινε επεξεργασία - jasmin.dms
Link to comment
Share on other sites

καταρχας εχω μαθει οτι καμμια ερωτηση δεν ειναι χαζη στο χομπι μας..

λοιπον,το οξυγονο υπαρχει μεσα στο νερο.τα φιλτρα δεν καθαριζουν μονο το νερο(εαν βεβαια ειναι συντηρημενα σωστα και καθαρα),αλλα παραλληλα μας οξυγονωνουν και το νερο απο την στιγμη που δουλευουν σωστα,μαζι με την σωστο καθαρισμο του ενυδρειου,σκουπα βυθου,συχνες αλλαγες νερου κλπ..

ενας αλλος τροπος ειναι η γνωστη μας αεραντλια με σωληνακι που οδηγει τον αερα μεσα στο ενυδρειο και δημιουργει τις γνωστες μπουρμπουληθρες...αυτος βεβαια ο τροπος θα μπορουσε να μας οξυγωνωσει το νερο οταν θα υπηρχε καποια αρρωστεια και θα επρεπε να ανεβασουμε λιγο την θερμοκρασια,μειωνοντας ομως λογω της θερμοτητας το οξυγονο,θα μας βοηθουσε η χρηση της αεραντλιας...απο εκει και μετα νομιζω οτι η χρηση της ειναι μονο για διακοσμητικους λογους και οχι για κατι πιο χρησιμο....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και παλι...χρειαζομαι βοηθεια............

αυτη η θυληκια γκαπηνα που σας ελεγα ισως κ να γεννησε... αλλα δεν ειμαι σιγουρη...μιλαμε δηδ για κατι πολλυ πολλυ μικρα πραγματα μαυρα σαν τελιτσες και δεν ξεχωριζω αν ειναι ψαρακια η οχι....

πως θα βεβαιωθω? υπαρχει καποιο μερος που μπορω να διαβασω πως ειναι τα μικρα τους???? γιατι δεν εχω φακο...

και μια ακομα ερωτηση...ξερει κανεις ποτε θα ξερω οτι σταματησε να γενναει?για να την βγαλω απο εκει?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ΗΔΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΗΣΕ

ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΝΕ?

ΝΙΤΡΙΤΗΣ ΝΙΤΡΗΚΑ ? Ν02 Ν03...

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙΣ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...