Jump to content

γιατί δεν σκάνε???


Recommended Posts

Εχω σε ενυδρείο 60λτ 2 corydoras sterbai τα οποία κάνουν συνέχεια αυγά. Δεν έχω δέι ποτέ κανένα να σκάει

Τα πήρα και τα έβαλα σε άλλο ενυδρείο 20λτ μεσα σε γεννήστρα της sera με αεραντλία και φίλτρο και methylene blue αλλα πάλι τα ίδια.

ξερει κανεις γιατί μπορεί να συνβαίνει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Το ότι τα κόρυ σού κάνουν αυγά δέν σημαίνει ότι τα γονιμοποιούν.

Θα πρέπει να προσέξεις την επόμενη φορά την δεύτερη ημέρα από την στιγμή ου θα τα γεννήσουν άν στο κέντρο των αυγών φαίνεται να αναπτύσετε τίποτα ή όχι.

Για σιγουρότερη γονιμοποίηση θα σου πρότεινα να αυξήσεις τα άτομα της ομάδας.Και επίσης τι PH και GH έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη φαίνετε στο κέντρο των αυγων να υπάρχει κάτι διότι φένετε κάτι ποιό λευκο και το αυγό γίνετε και μπέζ από λευκό.

Το νερό βέβεια είναι νερό βρύσης και με την βοήθεια της αεραντλίας το PH είναι πάνω από 7 και το GH=5.

Θερμοκρασία 25.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που μέτρησα το PH είναι 8 και το ΚΗ 3.Σταμάτησα την αεραντλία.Υποθλετω ότι με τόσο χαμηλό ΚΗ το PH θα πέσει αισθητά.Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το Ph έπεσε στο 7,4.Είναι μια καλή αρχή.

Πιστεύετε ότι αυτά τα αυγά έχουν κάτι μέσα??

post-292-1194417954_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η νέα προσπάθεια γέννας ήταν η εξείς::

Αδειασα το 60lt , πέταξα το χαλίκι,έβρασα το Mopani, και έβαλα ως υπόστρωμα χαλαζιακή λευκή άμμο.Ετσι μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν 2 cory sterbai ενήλικα και 3 cory sterbai πιτσιρίκια.PH 6,8 θερμοκρασια 23 ΚΗ 5 GH 5.Τα cory ξαναγέννησαν.

Τις 2 πρώτες μέρες όλα ήταν τέλεια.Τα αυγα έγιναν σκουροχρωμα , δεν είχαν πιάσει τίποτε και την 3 μέρα ηρθε η απογοήτευση.

Πηγαινοντας στο ενυδρείο δεν υπήρχε κανένα αυγό.

Τρώνε τα αυγά τους τα cory??

Εκανα κάτι λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα corydoras τρώνε τα αυγά...Πρέπει οπωσδήποτε να τα απομακρύνεις...Ένας εύκολος τρόπος είναι να βάλεις 5-10 αυγά σε ένα πλαστικό κυπελάκι (από γλυκό ή ενα κομμένο μπουκάλι) με νερό από το ενυδρείο και να το αφήσεις να πλέει ανανεόνοντας το νερό 3-4 φορές τη μέρα (και 1-2 κοματάκια ακατέργαστη τύρφη μέσα βοηθούν στο να καθυστερήσει το μούχλιασμα). Την τρίτη μέρα πετάς τα άσπρα αυγά και κρατάς τα μπεζ...Τα δικά μου (paleatus) σκάνε σε 5 μέρες ακριβώς στους 25 βαθμούς ...Τις πρώτες 2-3 μέρες δεν ταίζεις καθόλου τα μικρά...Από την τέταρτη λίγο τριμένο φυλαράκι 3 φορές τη μέρα...O τρόπος αυτός δεν είναι ο ιδανικός αλλά θα καταφέρεις να κρατήσεις κάποια μικρά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...