Jump to content

ψαρια γκαμπι


Recommended Posts

μπορω να βαλω ψαρια γκαμπι μαζι με 2 χρυσοψαρα 1 γλυφτη και 1 γατοψαρο η υπαρχει κινδυνος να φαγωθουν;

Link to comment
Share on other sites

Να φαγωθούν δεν υπάρχει φόβος απλά τα χρυσόψαρα θέλουν πιο κρύο νερό από τα υπόλοιπα.

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάμε? Το 60λιτρο που βλέπω στο προφίλ σου είναι λίγο μικρό...

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού ενώ τα υπόλοιπα απαιτούν υψηλότερες θερμοκρασίες.

Επίσης όταν λες γλύφτή τι εννοείς, πρέπει να ξέρεις το τελικό μέγεθος του πλακόστομου που έχεις επιλέξει ώστε να ξέρεις εάν κάνει για το ενυδρείο σου.

Τα γατόψαρα γενικά θέλουν παρέα από το είδος τους, άρα ένα μόνο δεν είναι καλή επιλογή (είναι και αρκετά ευαίσθητα άρα θέλουν πολύ καλά στρωμένο ενυδρείο)

Για τα γκάπι τώρα (χωρίς να είμαι ειδικός) από όσο ξέρω το θέλουν το αλατάκι τους.

Γενικά λοιπόν πρέπει να ψάξεις σχετικά με πιθανή σύνθεση του ενυδρείου σου τις διαφορετικές ανάγκες του κάθε ψαριού...

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ

ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ

ΖΟΥΣΑΝ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΡΑΤΣΕΣ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα θα την πω...αν μου πεις να βαλω και πεθανει κανενα ...φιδι που σεφαγε

ΦΙΔΙ ΠΟΥ ΣΕΦΑΓΕ. :buttrock:

θα μου πει γκαραντι οτι αντεχουν...αν μου πει οτι υπαρχει και περιπτωση να μη ζησει κανενα...να μου μου κτλ δεν βαζω και τελειωσε η υποθεση τοσα αλλα ψαρια εχει

Link to comment
Share on other sites

Ψαρια κρυου νερου οπως τα Χρυσοψαρα τα διατηρουμε μονο με ομοια τους,κι οχι με τροπικα.

Τα χρυσοψαρα αντεχουν και σε υψηλοτερες θερμοκρασιες αυτες των τροπικων αλλα αυτο

εχει ως αποτελεσμα την αυξηση του μεταβολισμου τους και μειωνει κατα πολυ το οριο

ζωης του.Γιαυτο λοιπον λεμε πως καλυτερα για τα ψαρακια σου ειναι να διατηρουνται μονα

τους η με καποιο αλλο ειδος φυλισηχο και κρυου νερου επεισης.

ΥΓ.ΠΡΙΝ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ

ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ

ΖΟΥΣΑΝ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΡΑΤΣΕ

Φιλε Κατσικ τετοιοθ ειδους πειραματα καλυτερα να μην αναφερονται καν γιατι

οδηγουμε τους αρχαριους συνχομπιστες σε λανθασμενα αποτελεσματα.

Οπως γραφει ο Zorba_The_Freak .....Στο petshop ειναι 99,99999% σίγουρο ότι θα σου πουν να βάλεις....

Αυτο σιγουρα θα γινει γιατι θελουν να πουλησουν.Βεβαι δεν τα βαζουμε ολα τα Πετ Σοπ στο ιδιο τσουβαλι

γιατι υπαρχουν και εξαιρεσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

εχω γκαμπι ψαρια μου γενισαν και τα εβαλα τα μωρα στη γενιστρα μετα απο 2 μερεσ πεθαναν ολα τα μωρα τι εφτεγε?

το ενιδρυο ειναι 15 λιτρα ειναι στρομενο σωστα

Link to comment
Share on other sites

εχω γκαμπι ψαρια μου γενισαν και τα εβαλα τα μωρα στη γενιστρα μετα απο 2 μερεσ πεθαναν ολα τα μωρα τι εφτεγε?

το ενιδρυο ειναι 15 λιτρα ειναι στρομενο σωστα

Λυπάμαι για τα ψαράκια σου. :( Ακόμα κι αν είναι στρωμένο το ενυδρείο σου, τα 15 λίτρα είναι λίγα για τα γκάπυ. Επιπλέον, σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο οι συνθήκες μπορούν να αλλάξουν πολύ εύκολα και να μην προλάβεις να κάνεις τίποτα. Θέλεις να ανοίξεις ένα νέο θέμα στην κατηγορία με τα ζωοτόκα ψάρια; Μην ξεχάσεις να συμπληρώσεις τη φόρμα και να ανεβάσεις καμιά φωτογραφία αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα σε παρακαλεσω να ανοιξεις ενα νεο θεμα στη κατηγορια των ζωοτοκων και να συζητηθουν εκει οι αποριες σου.

Για αρχη θα σου πω οτι το ενυδρειο σου δεν κανει γι αυτα τα ψαρια,ειναι μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...