Jump to content

Θα σκάσω!!!


Recommended Posts

Σήμερα έκανα αλλαγή νερού στο ενυδρείο μου. Ο ένας από του δύο Silver Shark πήδηξε από το ενυδρείο στο πάτωμα, τον έβαλα αμέσως μέσα, αλλά φοβάμαι μην έχει πάθει τίποτα. Τι κάνω;

Και μην μου πείτε ότι είναι άλτες το ξέρω το έχω διαβάσει, κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού όταν πάω να αδειάσω κουβά ή να φέρω κουβά κλείνω το καπάκι δεν το αφήνω ανοικτό, την συγκεκριμένη στιγμή καθάριζα τους ανακλαστήρες και είχα γυρίσει την πλάτη μου (μπροστά στο ενυδρείο), και η χαζή είχα αφήσει το καπάκι ανοικτό. :buttrock:

Μες στο νερό κινείται κανονικά αυτήν την στιγμή, αλλά δεν μπορώ να δω περισσότερα γιατί δεν έχει ανάψει το φως ακόμα, άμα ανάψει και τα ταΐσω θα δω περισσότερα.

Και να σας πω την αλήθεια από την τρομάρα μου δεν κατάλαβα ποιος από του δύο είναι. :thumbdown:

:thumbup::angry2:

Link to comment
Share on other sites

το μονο που επαθε ειναι οτι τσαλακωσε τον εγωισμο του.......

μην ανυσηχεις,θα συνελθει....

Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ Klaz!! Πάντως φάγανε κανονικά και οι δύο, από ότι φαίνεται είναι οι κινητικοί και ζωηροί και οι δύο, σήμερα όμως έλειπα αρκετές ώρες από το σπίτι και έτσι δεν μπόρεσα να παρατηρήσω περισσότερα, ελπίζω να έχεις δίκιο και να τσαλακώθηκε μόνο ο εγωισμός του. Το μόνο που είδα στον ένα από του δύο, είναι δύο λέπια του να είναι λίγο ανασηκωμένα εάν είναι αυτός που πετάχτηκε απ’ έξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τίποτα και επίσης δεν έβαλε μυαλό, θα το ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το ότι είχα κλειστό το φως και έκανα αλλαγή νερού τρόμαξε από τις κινήσεις μου μπροστά στο ενυδρείο και έτσι πήδηξε απ’ έξω. Όταν κάνουμε αλλαγές νερού είναι καλύτερα να έχουμε ανοικτό ή κλειστό το φως;

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το ότι είχα κλειστό το φως και έκανα αλλαγή νερού τρόμαξε από τις κινήσεις μου μπροστά στο ενυδρείο και έτσι πήδηξε απ’ έξω. Όταν κάνουμε αλλαγές νερού είναι καλύτερα να έχουμε ανοικτό ή κλειστό το φως;

Εξαρταται. ο κανονας λεει ...καλυτερα με κλειστα τα φωτα. γιατι οι ρυθμοι και οι αντιδρασεις των κατοικων του ενυδρειου μας ειναι χαμηλοι.

και λεω εξαρταται γιατι στο δικο μου ενυδρειο οι δισκοι μου ασθανονται καλυτερα με ανοιχτα τα φωτα γιατι οσες φορες εχω δοκιμασει να κανω αλλαγη με κλειστα τα φωτα φοβουνται πολυ. ενω με ανοιχτα κολυμπουν φυσιολογικα και πλησιαζουν να παρατηρησουν τα χερια μου και τουσ σωληνες

παντως πιστευω οτι ειτε κλειστα ειτε ανοιχτα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι και να κανουμε τα παντα με αργες -ηρεμες και νωχελικες κινησεις ετσι κι'αλλιως :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το ότι είχα κλειστό το φως και έκανα αλλαγή νερού τρόμαξε από τις κινήσεις μου μπροστά στο ενυδρείο και έτσι πήδηξε απ’ έξω. Όταν κάνουμε αλλαγές νερού είναι καλύτερα να έχουμε ανοικτό ή κλειστό το φως;

Εγώ αφαιρώ το καπάκι, οπότε κάνω τις αλλαγές με το φως του δωματίου... Οι μελανοταινίες μου γίνονται ανήσυχες όταν επανέλθει το φως του ενυδρείου (κρύβονται στο πίσω μέρος). Τα υπόλοιπα ψαράκια δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού δεν υπάρχει κάποιος «κανόνας» για το αν είναι καλύτερο να έχουμε ανοικτό ή κλειστό το φως, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να κάνω αλλαγές με κλειστό και με ανοικτό το φως και να παρατηρήσω της αντιδράσεις των ψαριών μου πως νοιώθουν πιο άνετα. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Άρα αφού δεν υπάρχει κάποιος «κανόνας» για το αν είναι καλύτερο να έχουμε ανοικτό ή κλειστό το φως, αυτό που μπορώ να κάνω είναι να κάνω αλλαγές με κλειστό και με ανοικτό το φως και να παρατηρήσω της αντιδράσεις των ψαριών μου πως νοιώθουν πιο άνετα. Σωστά;

οπως το παρεις.

τα ψαρια συνηθηζουν καποιες καταστασεις.αυτο ηθελα να πω.

ειναι καλο να προσεχουμε να μην τους ανησυχουμε με την αλλαγη και να ειμαστε προσεκτικοι. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες τι εννοείς λέγοντας «όπως το πάρεις»;

Εγώ όταν λέω να κάνω αλλαγές με ανοικτό και με κλειστό το φως εννοώ να κάνω δυο με τρεις φορές με ανοικτό και δύο με τρεις φορές με κλειστό, και αναλόγως της αντιδράσεις των ψαριών, δηλαδή πως νιώθουν καλύτερα έτσι να αποφασίσω να κάνω τις αλλαγές του νερού.

Εσύ εννοείς να κάνω μόνιμα με κλειστό το φως γιατί έτσι συνηθίζουν σ’ αυτό τον τρόπο αλλαγής νερού; Επειδή εσύ λες ότι ο …κανόνας λέει ότι είναι καλύτερα με κλειστά τα φώτα …αλλά οι Δίσκοι σου νοιώθουν καλύτερα με ανοικτά τα φώτα παρά με κλειστά.

Φιλικά χωρίς παρεξήγηση απλώς δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστευω οτι ειναι καλυτερα να βλεπουν τι ακριβως γινεται ωστε να μην αιφνιδιάζονται. Εγώ κάνω παντα αλλαγη με ανοιχτα τα φωτα. Πιστευω οτι αν κανεις αργες κινησεις τα ψαρια μαθαινουν την διαδικασια και δεν τα ενοχλει ιδιαιτερα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστευω οτι ειναι καλυτερα να βλεπουν τι ακριβως γινεται ωστε να μην αιφνιδιάζονται. Εγώ κάνω παντα αλλαγη με ανοιχτα τα φωτα. Πιστευω οτι αν κανεις αργες κινησεις τα ψαρια μαθαινουν την διαδικασια και δεν τα ενοχλει ιδιαιτερα...

Συμφωνω.επισης καλα ειναι να βλεπουμε και εμεις τι κανουμε μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...