Jump to content

2-3 Ερωτήσεις


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Καταρχήν, έχω ένα ενυδρείο 96 lt (80 x 30 x 40) και όχι 120 lt όπως έχα αναφέρει στο πρώτο μου post από λάθος. :hysterical:

Βρίσκομαι στη διαδικασία στρωσίματος (2η εβδομάδα), με τη μέθοδο μπολιάσματος και η μετρήσεις που έχω μετά από 2 εβδομάδες είναι:

NO3: 10

NO2: 1

GH: >16d

KH: 20 d

PH: 8

Οι μετρήσεις έγιναν με το test της Tetra 5 in 1 sticks. (Έμαθα οτι δεν είναι είναι αξιόπιστα εκ' των υστέρων και σήμερα θα προμηθευτώ υγρά τεστ + ΝΗ3/ΝΗ4 που δεν έχει το συγκεκριμένο).

Ερώτηση Α : Εφόσον τα νιτρικά έχουν ανέβει το στρώσιμο δεν είναι σε καλό δρόμο;

Ερώτηση Β : Παράτηρω πάρα πολλές φυσαλλίδες στον χώρο το ενυδρίου είναι φυσιολογικό;

Ερώτηση Γ : Σκέφτομαι να ασχοληθώ με κιχλίδες Malawi, ξέρω οτι το ενυδρείο είναι μάλλον μικρό, μιας και απο οτι διάβασα θα πρέπει να μπούν αρκετά ψαράκια όσο είναι μικρά για να εγκλιματίζονται καλύτερα μεταξύ τους.

Η ερώτηση αφορά το πόσο γρηγορά μεγαλώνουν αυτα τα ψάρια και αν με πέρνει να το ξεκινήσω με την προοπτική σε ένα χρόνο να παρθεί μεγαλύτερο ενυδρείο.

ΥΓ: Το ενυδρείο είναι διακοσμημένο με φεγγαρόπετρες, χαλαζιακό λευκό, φυσικό χαλίκι, 2 anubias και 1 Vasilneria ( αν το λέω σωστά), οι πέτρες και το χαλίκι είναι όλα βρασμένα όπως με διδάξατε :hysterical: .

Ευχαριστώ εκ' των πρωτέρων και συγνώμη για το κατεβατό...

Φιλικά Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ότι ανιχνεύεις νιτρικά και νιτρώδη σημαίνει ότι η διαδικασία του στρωσίματος είναι σε καλό δρόμο, βέβαια πρέπει να μηδενίσουν τα νιτρώδη (ΝΟ2) πριν βάλεις ζωντανά :hysterical: .

Καλό είναι να προμηθευτείς υγρά τεστ ώστε να μετράς και αμμωνία αλλά και αξιόπιστα.

Σχετικά με τον αριθμό των ψαριών σου και τις απαιτήσεις του σχετικά με τον χώρο, μην υπερβάλεις για να μην τρέχεις στην συνέχεια (μιλάμε και για νέο ενυδρείο :hysterical: )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση φίλε chchhypno.

Μάλλον όλα πάνε καλά.

Αμμωνία δεν υπάρχει στο νερό τα νιτρικά έχουν ανέβει πολύ,

ΝΟ2 : 5

ΝΟ3 : 100

να κάνω αλλαγή νερού?

Όσο αφορά την Γ ερώτηση μπορεί κανείς να ενημερώσει?

Ευχαριστώ.

ΥΓ. Οι φυσαλλίδες ήταν τελικά από το "μακρόνι" του φίτρου που το είχα έξω από το νερό..

Έγινε επεξεργασία - g_kol
Link to comment
Share on other sites

Τι πηγη αμμωνιας προσθετεις για το στρωσιμο?

ΥΓ: Δυστυχως για τα μαλαουι δεν γνωριζω να σε βοηθήσω, οπότε περιμένεις τους αφρικάνους...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις ψάρια δεν χρειάζεται αλλαγή, άσε να ολοκληρωθεί το στρώσιμο...

για την 3η ερώτηση ισχύει και για μένα ότι και για τον Γιώργο :hysterical:

ΥΓ: Δυστυχως για τα μαλαουι δεν γνωριζω να σε βοηθήσω, οπότε περιμένεις τους αφρικάνους...

Link to comment
Share on other sites

Vallisneria θα λέγεται το φυτάκι σου :hysterical:

Για το είδος του μπορείς να κοιτάξεις Ε Δ Ω !

Φωτογραφίες από το ενυδρείο δεν έχει? :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - poseidon11
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στη διαδικασία στρωσίματος (2η εβδομάδα), με τη μέθοδο μπολιάσματος και η μετρήσεις που έχω μετά από 2 εβδομάδες είναι:

Εφ οσον χρησημοποιης τη μέθοδο μπολιάσματος δεν πρέπει να εχεις ανεβασμένη καμια ένδειξη εκτός και εαν έχεις πολλά ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους, και όσο για τα malawi μάλλον θα κάνω μια εντατική έρευνα...

Φωτογραφίες λείαν συντόμως :hysterical: .

Φίλε Σταμάτη βάζω τροφή στο ενυδρείο και μάλλον πολύ... σαν αρχάριος.

Όσο αφορά το μπόλιασμα ... πήρα από το πράσινο σφουγγάρι ενός φίλου με δίσκους και το έστιψα σε μια πλαστική σακούλα + λίγο νερό από το ενυδρείο του, και στη συνέχεια το εριξα στο δικό μου δεν ξέρω κατά πόσο διμιουργήθηκαν αποικίες βακτηριδίων στο δικό μου ενυδρείο....??

Μήπως τα έχω κάνει λίγο θάλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλιασμα είναι λίγο παρεξηγημένο .

Κατ αρχην μπόλι είναι όταν παίρνουμε βιολογικά υλικά από ώριμο φίλτρο .

Το να βάλουμε τη μούργα από ένα φίλτρο δεν σημαίνει ότι έχουμε βάλει ικανό αριθμό από βακτήρια διότι η μούργα είναι τα απορρίμματα από τα βακτήρια και ψόφια βακτήρια .

Όταν χρησιμοποιούμε αυτή τη μέθοδο δεν σημαίνει ότι το ενυδρείο μας είναι στρωμένο , αυτό εξαρτάτε από τη ποσότητα σε βακτήρια που έχουμε βάλει στο φίλτρο μας .

Γι αυτό χρειάζονται προσεκτικοί χειρισμοί και στη τοποθέτηση των ψαριών και στο τάϊσμα .

Πολύ σημαντικό είναι και το βιολογικό υλικό που θα χρησιμοποιήσουμε προς αποίκηση .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...