Jump to content

Κεραυνός εν αιθρία


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

Με χαρά παρουσιάζω το πρώτο μου post στο τόσο ωραίο και χρήσιμο forum που έχει στηθεί.

Ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας την μια πρόσφατα θλιβερή και πρωτοφανής εμπειρία που είχα.

Εδώ και 12 μήνες έχω ένα ενυδρείο της Juvel χωρητικότητας 125lt. O πλυθησμός του ήταν 2 γκουράμι, 2 κλόουν και 2 σκαλάρια τα οποία είχαν γίνει σχεδόν 30γρ το κάθε ένα. Το ενυδρείο έτρεχε πάρα πολύ καλά μέχρι που άρχησε να παρουσίαζει πράσινη άλγη και να καθιστά τον μηχανικό καθαρισμό απαραίτητο σχεδόν κάθε 7 ημέρες. Για τον περιορισμό του προβλήματος αποφάσισα να βάλω 2 πατόψαρα (πλεκόστομους). Αφού τα έβαλα τα ψάρια μέσα πράγματι μέσα σε 4 ημέρες από την προσαρμογή τους είχαν καθαρίσει ολόκληρο το ενυδρείο ακόμα και στα πιο δύσκολα σημεία όπου ο μηχανικός καθαρισμός ήταν δύσκολος.

Όλα έτρεχαν μια χαρά μέχρις ότου έπρεπε να φύγω για επαγγελματικούς λόγους στην Αμερική για 6 ημέρες. Πρίν την έναρξη της απουσίας μου έκανα αλλαγή νερού ~30% άλλαξα υαλοβάμβακα καθώς και το σφουγγάρι του άνθρακα (το αλλάζω σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή κάθε 3 εβδομάδες) και έδωσα οδηγίες στην φίλη μου για το καθημερινό τάισμα των ψαριών.

2 ημέρες πριν επιστρέψω από την Αμερική (δηλαδή 4 ημέρες μετά την προτετοιμασία που έκανα) με ενημέρωσε η φίλη μου ότι μόνο οι κλόουν είχαν γεμίσει άσπρα στίγματα. Της είπα να ρίζει 5ml costapur και μέχρι να γυρίσω να αναλάβω δράση.

Με το που γύρισα είδα τα εξής:

Τα 2 σκαλάρια δεν είχαν λευκά στίγματα αλλά τα μπροστινά πτερύγια είχαν σαπίσει

Οι 2 κλόουν ήταν γεμάτοι άσπρα στίγματα

Τα 2 γκουράμια είχαν πρησμένα μάτια και συνεφάκια

Οι 2 πλατύστομοι ήταν γεμάτοι άσπρα στίγματα.

Άρχισα άμεσα θεραπεία με costapur απού δεν βοήθησε καθόλου. Μόλις έχασα τους κλόουν άλλαξα την θεραπεία με bactopur μήπως και σώσω τα σκαλάρια. Τελικά τζίφος..............τα έχασα όλα εκτός από τα γκουράμια.

Δεν έχω ζωντανά φυτά στο ενυδρείο παρά μόνο πέτρες, χαλίκι και αφρικάνικα ξύλα και μερικά πλαστικά φυτά.

Σας τα είπα όλα αυτά απλά και μόνο για να ξέρετε ολόκληρη την ιστορία. Το ερώτημα είναι.......τι μπορεί να έγινε και η μεταβολή στο νερό ήταν τόσο ραγδαία; Αφού η συντήρηση και οι μετρήσεις ήταν τόσο καλες πώς μέσα σε 4 σχεδόν ημέρες υποτροπίασαν όλα;

Περιμένω τα σχόλια σας....

Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη κάνω μόνο και δεν ισχυρίζομαι ότι είμαι έμπειρος.

Κατά τη διάρκεια της θεραπείας τον άνθρακα τον έβγαλες;

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό για τον άνθρακα, αλλά το ερώτημα ειναι πως ξεκίνησαν όλα.

Η φίλη σου ποση εμπειρια εχει απο τάισμα? Εισαι σιγουρος οτι ακολουθησε τις οδηγιες? Κοιταξες μηπως οι τροφες σου "κατεβηκαν" υπερβολικά?

Δευτερη σκεψη, μηπως εγινε κανενα λαθος κατα την αλλαγη νερου? πχ ξεχασες να βαλεις αντιχλωριο? (εγω το εχω κανει 2 συνεχωμενες εβδομαδες και το θυμηθηκα τελευταια στιγμή) ή μηπως το νερο της αλλαγης δεν ειχε τις καταλληλες συνθήκες? πχ πολυ κρυο?

ΥΓ: Καλως ορισες στην παρεα μας...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Οι απαντήσεις είναι πως και αντιχλώριο έβαλα καθώς και ανανέωση βακτηριδίων έγινε. Κατά την διάρκεια τις θεραπείας ο άνθρακας βγήκε.

Όσο αφορά την ποσότητα του ταίσματος δεν μπορώ να είναι σίγουρος όμως στο παρελθόν δεν έχει υπάρξει πρόβλημα.

Αυτό που με "τρώει" δεν είναι τόσο η αποτυχία της θεραπείας (αφού μπορεί να είχε προχωρήσει αρκετά η ασθένεια) όσο το πώς τόσο γρήγορα υποτροποίασε το νερό και ασθένησαν τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Δυστυχώς τα ψαράκια δεν έχουν τόσο ισχυρό ανοσοποιητικό όσο ο άνθρωπος, ούτε τόσο μεγάλες αντοχές/ανοχές. Οπότε είναι αρκετά εύκολο να νοσήσουν, και να τα χάσουμε. Και φυσικά, είναι ζωντανοί οργανισμοί. Αυτό σημαίνει, πως ότι και να κάνουμε, καμιά φορά ίσως να είναι απλά μάταιο, με τη μοίρα τους προδιαγεγραμμένη. Οι σταθερά καλές συνθήκες που απαιτούνται για τη σωστή διαβίωση τους, πολλές φορές απλά δεν αρκούν... κάποια μπορεί να ήταν ευαίσθητα από τη γέννησή τους, και πάει λέγοντας. Αυτό το λέω γενικά, χωρίς να έχει κάποια άμεση συσχέτιση με αυτό που σου έτυχε...

Θέλω όμως να πω, ότι κάποιες φορές, παρ' όλο που κάνουμε ότι μπορούμε και φαίνεται ιδανικό για τα ζωντανά μας... μπορεί κάτι να συμβεί, χωρίς προφανή αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ υποπτα ομως ολα αυτα για να μην υπαρχει καποιος χειροπιαστος λογος. Δεν παει καπου το μυαλο μου περα απο τη βιολογια του φιλτρου. Τα υπολοιπα υλικα δεν τα αλλαξες ετσι? Περα απο τον ανθρακα. Μετρησεις εχεις να δουμε πως ηταν το νερο. Θα βοηθαγε αν ειχες μετρησεις απο πριν φυγεις και αφου γυρισες.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ υποπτα ομως ολα αυτα για να μην υπαρχει καποιος χειροπιαστος λογος. Δεν παει καπου το μυαλο μου περα απο τη βιολογια του φιλτρου. Τα υπολοιπα υλικα δεν τα αλλαξες ετσι? Περα απο τον ανθρακα. Μετρησεις εχεις να δουμε πως ηταν το νερο. Θα βοηθαγε αν ειχες μετρησεις απο πριν φυγεις και αφου γυρισες.

Είσαι πολύ σωστός..............και εμενα πολύ ύποπτα μου φαίνονται.............

Δεν μπορώ να καταλάβω.........λοιπόν οι μετρήσεις είναι οι παρακάτω

Μετά την αλλαγή νερού που έκανα πρίν φύγω

ph 7,2

CH 6,2dh

TH 9,3dh

N02 0,4mg/l

N03 65mg/l

Όταν γύρισα το νερό είχε ώς εξής

ph 8,2

CH 7,9dh

Th 11,3dh

N02 0,8mg/l

N03 125mg/l

Αν και το ph ήταν ελαφρώς αυξημένο δεν νομίζω ότι δικαιολογεί κάποια δηλητηρίαση. Επιπρόσθετα τα νιτρικά είχαν αυξηθεί ελάχιστα πάνω από το όριο.

Παρόλα αυτά ανεξήγητο μου είναι το πώς έγινε μέσα σε 4 μέρες και πώς αρρώστησαν με διάφορες ασθένειες τα ψάρια.

Για παράδειγμα στα σκαλάρια σάπισαν τα μπροστινά πτερύγια ενώ στα υπόλοιπα βγήκαν μόνο λευκά στίγματα.

Για βοηθείστε ρε παιδιά.....όχι τίποτα άλλο γιατί έχω φτίαξει ξανά το νερό και έχω ανανεώσει τις απώλειες με νέα ψάρια.

4 κλόουν

2 σκαλάρια

2 πλεκόστομους

και τα 2 γιγαντογκουράμια που τα έχω σχεδόν 1 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι κακή λειτουργία του φίλτρου. Δεν θα 'πρεπε εαν λειτουργούσε σωστά το βιολογικό φίτρο τα ΝΟ2 να ήταν 0; Επίσης γιατί τόσο μεγάλες τιμές στα νιτρικά;

Απλές ερωτήσεις κάνω :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου altsam74 καταρχήν ένα θερμό "καλωσόρισες στο Aquazone" !

Χωρίς να μπορώ να δώσω σαφή εξήγηση στο πρόβλημα που δημιουργήθηκε,

θα μπορούσα να βοηθήσω ίσως με ένα δύο σχόλια πάντα καλοπροαίρετα τα οποία ίσως συμπυκνώνουν την εικόνα.

Το Ph από 7,2 σε 8,2 δεν είναι ελαφρώς αυξημένο είναι 10 φορές πιο αλκαλικό.

Η γενική σκληρότητα (φαντάζομαι ότι το CH είναι GH) από 6,2 πήγε 7,9 και παρόλο που το νερό παραμένει μαλακό δεν παύει να είναι αρκετά μεγάλη διαφοροποίηση. Βλέπω ότι έχεις νιτρώδη στο νερό του ενυδρείο σου και μάλιστα σε ενυδρείο που λειτουργεί ένα χρόνο τώρα. Αλλά και τα νιτρικά σου δεν ήταν και λίγα.

Ποιο είναι το όριο που αναφέρεις για τα νιτρικά ??

Για πόσο καιρό τα ψάρια συμβίωναν με υψηλά νιτρώδη και νιτρικά ?

Επίσης, νομίζω ότι για το RIO 125 τα δύο σκαλάρια είναι ήδη υπέρ αρκετά πόσο μάλλον με δύο μεγάλα gurami αλλά και με δύο κλόουν. Μήπως η είσοδος των δύο πλεκόστομων ξεχείλισε το ποτήρι του stress ? (πιθανώς να σου έφεραν και το ick απέξω). Αναφέρεις ότι πρώτα οι κλόουν νόσησαν. Μήπως υπήρξε ισχυρός "διαγκωνισμός" κυριαρχίας ζωτικού χώρου μεταξύ πλεκόστομων και κλόουν ??

Τέλος, αναφέρεις ότι ανανεώνεις τα βακτήρια. Μήπως πλένεις καθόλου φίλτρα στις αλλαγές ? Και αν ναι πώς ?

Τσέκαρες τελευταία τον κυκλοφορητή του φίλτρου ??

Μήπως έπεσε πολλή τροφή και το σύστημα είχε φρακάρει?

Αυτά και πάντα καλοπροαίρετα

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Το Ph από 7,2 σε 8,2 δεν είναι ελαφρώς αυξημένο είναι 10 φορές πιο αλκαλικό.

Η γενική σκληρότητα (φαντάζομαι ότι το CH είναι GH) από 6,2 πήγε 7,9 και παρόλο που το νερό παραμένει μαλακό δεν παύει να είναι αρκετά μεγάλη διαφοροποίηση. Βλέπω ότι έχεις νιτρώδη στο νερό του ενυδρείο σου και μάλιστα σε ενυδρείο που λειτουργεί ένα χρόνο τώρα. Αλλά και τα νιτρικά σου δεν ήταν και λίγα.

Ποιο είναι το όριο που αναφέρεις για τα νιτρικά ??

Για πόσο καιρό τα ψάρια συμβίωναν με υψηλά νιτρώδη και νιτρικά ?

Επίσης, νομίζω ότι για το RIO 125 τα δύο σκαλάρια είναι ήδη υπέρ αρκετά πόσο μάλλον με δύο μεγάλα gurami αλλά και με δύο κλόουν. Μήπως η είσοδος των δύο πλεκόστομων ξεχείλισε το ποτήρι του stress ? (πιθανώς να σου έφεραν και το ick απέξω). Αναφέρεις ότι πρώτα οι κλόουν νόσησαν. Μήπως υπήρξε ισχυρός "διαγκωνισμός" κυριαρχίας ζωτικού χώρου μεταξύ πλεκόστομων και κλόουν ??

Τέλος, αναφέρεις ότι ανανεώνεις τα βακτήρια. Μήπως πλένεις καθόλου φίλτρα στις αλλαγές ? Και αν ναι πώς ?

Τσέκαρες τελευταία τον κυκλοφορητή του φίλτρου ??

Μήπως έπεσε πολλή τροφή και το σύστημα είχε φρακάρει?

Ας τα πάρουμε ένα ένα....

Το Ph συμφωνώ ότι είναι αρκετά πιο αλκαλικό όμως στο επιπεδο του 8 είναι μια τιμή σχετικά ανεκτή. Σε ότι αφορά την σκληρότητα και εδώ συμφωνώ αλλά είναι είναι μέσα στα αποδεκτά όρια.

Σε ότι αφορά τα νιτρικά τα ανώτατα όρια σύμφωνα με τα τέστ είναι Ν02 <0,3mg/l και για το N03 από 25 -100 mg/l

Άρα το νερό ήταν σχετικά τσιμπιμένο σε νιτρικά όχι όμως σε "κόκκινα" όρια. Οι συνήθεις μετρήσεις βάση του ιστορικού που κρατάω είναι N02 0,1~0,4mg/l ενώ το Ν03 από 30~ 130mg/l το μέγιστο που έχω καταγράψει.

Αυτό που είπες σχετικά με την ιχθυοφόρτιση μου έκανε click.........όμως αν δεχτούμε ότι για κάθε λίτρο νερού αντιστοιχεί ένα εκατοστό ψαριού τότε είμαι πολύ χαμηλά. Συνολικά όλα τα ψάρια δεν ξεπερνούσαν τα 30 εκ σε μέγεθος. Tο ενυδρείο είναι 125lt

To ick που είπες είναι μια εξήγηση. Όμως.......πώς γίνεται να εκδηλωθεί μετά από μια σχεδόν εβδομάδα;

Η ανανέωση των βακτηριδίων γίνεται κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού. Βάζω αντιχλώρια και μία δόση βακτήρια. Τα σφουγγάρια αλλάζονται σύμφωνα με τις οδηγίες της Juvel (δεν τα πλένω αλλά τα αντικαθιστώ)

Υαλοβάμβακα κάθε 7 ημέρες

Άνθρακα κάθε 3 εβδομάδες

Νιτρικά κάθε 3 μήνες

και τα μπλέ σφουγγάρια κάθε 6 μήνες (εναλλάξ)

O κυκλοφορητής αλλάζει κάθε 12 μήνες. Απλά κάθε 1 μήνα τον καθαρίζω (impeler).

Η τόσο απότομη μεταβολή του νερού που νομίζεις ότι μπορεί να οφείλεται;

Σε ευχαριστώ για τα φώτα σου...

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε ένα ένα....

Το Ph συμφωνώ ότι είναι αρκετά πιο αλκαλικό όμως στο επιπεδο του 8 είναι μια τιμή σχετικά ανεκτή. Σε ότι αφορά την σκληρότητα και εδώ συμφωνώ αλλά είναι είναι μέσα στα αποδεκτά όρια.

Δεν διαφωνώ ότι είναι ανεκτά εν γένει όρια. Το θέμα είναι η απότομη μεταβολή η οποία ακόμη κι αν είναι στα ανεκτά όρια δεν σημαίνει ότι μπορεί να είναι αποδεκτή από τα ψάρια.

Σε ότι αφορά τα νιτρικά τα ανώτατα όρια σύμφωνα με τα τέστ είναι Ν02 <0,3mg/l και για το N03 από 25 -100 mg/l

Τα αποδεκτά όρια για τα νιτρώδη είναι μηδέν ειδικά αν μιλάμε για μεγάλη περίοδο. Όσο για τα νιτρικά θα έλεγα ότι σε μη φυτεμένο ενυδρείο θα προτιμούσα να μην ξεπερνάνε ποτέ τα 20 mg.

Άρα το νερό ήταν σχετικά τσιμπιμένο σε νιτρικά όχι όμως σε "κόκκινα" όρια. Οι συνήθεις μετρήσεις βάση του ιστορικού που κρατάω είναι N02 0,1~0,4mg/l ενώ το Ν03 από 30~ 130mg/l το μέγιστο που έχω καταγράψει.

Αυτό που είπες σχετικά με την ιχθυοφόρτιση μου έκανε click.........όμως αν δεχτούμε ότι για κάθε λίτρο νερού αντιστοιχεί ένα εκατοστό ψαριού τότε είμαι πολύ χαμηλά. Συνολικά όλα τα ψάρια δεν ξεπερνούσαν τα 30 εκ σε μέγεθος. Tο ενυδρείο είναι 125lt

Φίλε μου altsam74 εδώ θίγεις ένα θέμα που το έχουμε συζητήσει πολύ εδώ στο aquazone. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Καταρχήν ο κανόνας του μήκους δεν είναι ένα προς ένα αλλά τουλάχσιτον 2 (εκατοστά) προς τρία λίτρα. Και έτσι να είναι πολλοί φίλοι συνχομπίστες συμφωνούμε και κατά τη γνώμη μου είναι πέρα για πέρα αλήθεια ότι πολλοί άλλοι παράγοντες παίζουν ρόλο όπως οι κρυψώνες, τα φυτά, η επιθετικότητα των ψαριών και η ιδιοσυγκρασία τους κλπ. Για παράδειγμα δύο σκαλάρια σε περίοδο αναπαραγωγής δεν ανέχονται κανένα μέσα στο ενυδρείο των 100 λίτρων. και που να δεις ακόμη kribensis ! Στα malawi δε, ένα ζευγάρι demasoni μπορεί να σου κάνει άνω κάτω 400 λίτρα ενυδρείο. Και δεν αναφέρω καν τα oscar ή τους δίσκους τότε .....

To ick που είπες είναι μια εξήγηση. Όμως.......πώς γίνεται να εκδηλωθεί μετά από μια σχεδόν εβδομάδα;

Γίνεται πώς δεν γίνεται .... το πρωτόζο Ich μπορεί να είναι παρόν στο νερό χωρίς να το ξέρεις ή να έχεις παρατηρήσεις κάτι περίεργο και επιτίθεται σε ψάρια σε περιόδους που νοιώθουν stress είτε λόγω προβλημάτων της ποιότητας νερού (ή αφνιδίων αλλαγών των παραμέτρων) ή λόγω άλλων παραγόντων stress (είσοδος νέων ψαριών και αψιμαχίες κυριαρχίας.

Η ανανέωση των βακτηριδίων γίνεται κάθε φορά που κάνω αλλαγή νερού. Βάζω αντιχλώρια και μία δόση βακτήρια. Τα σφουγγάρια αλλάζονται σύμφωνα με τις οδηγίες της Juvel (δεν τα πλένω αλλά τα αντικαθιστώ)

Υαλοβάμβακα κάθε 7 ημέρες

Άνθρακα κάθε 3 εβδομάδες

Νιτρικά κάθε 3 μήνες

και τα μπλέ σφουγγάρια κάθε 6 μήνες (εναλλάξ)

Στη θέση σου απλά θα ξέπλενα σε νερό του ενυδρέείου το ένα από τα δύο σφουγγάρια κάθε έξι μήνες και αυτό για μία διετία τουλάχιστον και δεν θα τα άλλαζα. Η αλλαγή του σφουγγαριού πλήρως, σου μειώνει ξαφνικά τις αποικίες σου κατά 50% και ενώ αυτές έχουν αναπτυχθεί με βάση την ιχθυοφόρτωση που έχεις, ξαφνικά είσαι σχετικά εκτεθειμένος (τα ψάρια σου κατακρίβεια) ακόμη κι αν προσθέτεις βακτηρίδια τα οποία ας σημειωθεί δεν είναι άμεσα τα nitarsomas, nitrobacter κλπ αλλά βακτηρίδια που απλά παρέχουν το κατάλληλο περιβάλλον ώστε σ εκάποιο χρονικό διάστημα να αναπτυχθούν τα κατάλληλα βακτηρίδια που ανέφερα παραπάνω.

O κυκλοφορητής αλλάζει κάθε 12 μήνες. Απλά κάθε 1 μήνα τον καθαρίζω (impeler).

Η τόσο απότομη μεταβολή του νερού που νομίζεις ότι μπορεί να οφείλεται;

Σε ευχαριστώ για τα φώτα σου...

Το πρόγραμμά συντήρησής σου είναι ευλαβικό και μπράβο σου που αλλάζεις εξαρτήματα πριν αυτά παραδώσουν το πνεύμα.

Για την απότομη μεταβολή του νερού το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι είτε να προέκευψε μετά από κάποια από τις παραπάνω συντηρήσεις, ή το νερό της αλλαγής να προκάλεσε προβλήματα ή λόγω της τροφής που μπορεί να έπεσε κάπως υπερβολική. Αυτό μαζί ίσως με τη είσοδο των δύο πλεκόστομων απλά να ήταν περισσότερο από όσο μπορούσαν εκείνη την περίοδο να ανεχτούν τα ψαράκια και να ενεργοποίησε το ich και στη συνέχεια άλλα προβλήματα όπως το fin rot των σκαλαριών. Σημείωσε ότι και το fin rot (βατηριακή μόλυνση) συχνά οφείλεται πάλι στις συνθήκες του νερού.

Ελπίζω να μην σε αποθαρρύνει η απογοητευτική αυτή εξέλιξη και να συνεχίσεις την προσπάθεια στο όμορφο hobby μας. Άλλωστε δνε υπάρχει κανείς συνχομπίστας (και το εννοώ) που να μην πέρασε κάποια στιγμή ανάλογα προβλήματα με αυτά που μας περιέγραψες. :hysterical:

Πάντα φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι πολύ φίλε μου για το δυσάρεστο συμβάν .. έχει απρόοπτα το χόμπι μας δυστυχώς ..

αυτή η <ανανέωση βακτηρίων > μου φαίνεται ύποπτη . :hysterical: .

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο (Δεν τα παρατάω με τίποτα αφου είμαι λάτρης της θάλασσας του ψαρέματος και γενικά ότι αφορά το υγρό στοιχείο)

Andreas301 σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σου.......

Πραγματικά είσαι κατατοπιστικότατος !!! και μου έδωσες παραμέτρους που δεν είχα υπολογίσει....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...